دنیای اقتصاد : روند قیمتی دارایی‌های امن از ورود اقتصاد به پناهگاه در سال ۲۰۲۰ خبر می‌دهد. طلا از ابتدای ۲۰۲۰ تاکنون رشد بیش از ۳۳ درصدی را به ثبت رسانده که از سال ۱۹۷۹، یعنی ۴۱ سال گذشته بی‌سابقه بوده است. نقره نیز که این روزها در سقف ۷ساله قیمتی خود است، با بیش از ۵۰ درصد رشد ارزش، یکی از بازارهای پیش‌رو در سال جاری است. اما مرور عملکرد شاخص‌های سهام نشان می‌دهد در سالی که رکود بی‌سابقه‌ای در آن حاکم است، این بازارها رشد چشمگیری نداشته‌اند.
سال ورود اقتصاد به پناهگاه
مقایسه عملکرد بازارهای مختلف جهانی از ابتدای سال ۲۰۲۰ میلادی تاکنون، حکایت از اختلاف معنادار در رشد پناهگاه‌های امن دارایی و بازارهای پرریسک دارد؛ سال جاری میلادی به نوعی سال رکوردشکنی دارایی‌های بدون ریسک از جمله طلا و نقره بوده است. طلا که در هفته گذشته توانسته از سقف قیمتی تاریخی خود عبور کند و در آخرین ساعات معاملات روز سه‌شنبه وارد هزاره سوم قیمتی خود شده بود، از ابتدای سال جاری میلادی ۳۴ درصد رشد کرده است. عملکردی که از سال ۱۹۷۹ یعنی ۴۱ سال پیش بی‌سابقه بوده است. نقره نیز با رشد ۵۰ درصدی از ابتدای سال ۲۰۲۰ به نوعی پیشتاز بازارها محسوب می‌شود؛ فلزی که اکنون در سقف ۷ ساله قیمتی خود به سر می‌برد. این در حالی است که محاسبات «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد در سال جاری، رشد شاخص بازارهای معتبر سهام قابل مقایسه با فلزات ارزشمند نیست.

عوامل اصلی نوسان بازارها
مقایسه بازارها تا اینجای سال جاری میلادی نشان می‌دهد، سال ۲۰۲۰ با شرایط بسیار خاص خود، سال پناهگاه‌های امن سرمایه و فلزات گرانبها بوده است. سالی که نااطمینانی‌های اقتصادی به اوج خود رسیده است. در حالی که در سال ۲۰۱۹ نااطمینانی اقتصادی از یک رکود اقتصادی سبب شده بود تا قیمت طلا حدود ۱۹ درصد رشد داشته باشد، سال ۲۰۲۰ آبستن یک رکود واقعی بود. شیوع غیرمنتظره کرونا سبب شد، اقتصادی که پتانسیل ورود به رکود را داشت، در سال جاری میلادی با یکی از عمیق‌ترین رکودهای خود حداقل در یکصدسال اخیر روبه‌رو شود. رشد اقتصادی سه‌ماه دوم آمریکا و اروپا که بالاترین رشد منفی اقتصادی این دو منطقه مهم در جهان از زمان ثبت آمار رشد اقتصادی در دوره مدرن است، به خوبی شرایط بحرانی اقتصاد در دوره کرونایی را نشان می‌دهد. مقدار رکود به حدی است که دیگر شاید نتوان به آن برچسب نااطمینانی سیاسی را زد، زیرا اقتصاد جهان اکنون در میانه یک رکود بزرگ اقتصادی است. علاوه بر صدمات اقتصادی همه‌گیری کرونا، افزایش تنش‌های میان آمریکا و چین نیز به افزایش تقاضای دارایی‌های امن و بدون ریسک دامن زد و به ضرر بازارهای سهام عمل کرده است.

نقره پیشتاز بازارها
مرور آمار رشد ارزش بازارهای مختلف حاکی از آن است که رشد ارزش پناهگاه‌های امن فاصله معناداری با رقبای خود یعنی بازارهای سهام و شاخص دلار دارد. در بازار فلزات گرانبها تاکنون نقره پیشتاز است؛ در حالی که نقره کار خود را در سال ۲۰۲۰ میلادی با قیمت ۸۵/ ۱۷ دلاری آغاز کرده بود، اکنون با حدود ۵۰ درصد در افزایش قیمت به ۸۵/ ۲۶ دلار رسیده است. نقره با جهشی بی‌سابقه اکنون به رکورد قیمتی ۷ ساله خود رسیده است و در صورت تداوم روند کنونی، می‌تواند به سطوح قیمتی بالاتر نیز دسترسی داشته باشد. رشد ۵۰ درصدی نقره تا میانه سال در حالی رقم خورده است که این سطح از رشد از سال ۲۰۱۰ میلادی و در بحبوحه‌های بحران مالی جهانی بی‌سابقه بوده است. برای آخرین بار قیمت نقره در سال ۲۰۱۰ میلادی با افزایش ۸۰ درصدی توانسته بود رشدی بیشتر از سال جاری میلادی کسب کند. باید این موضوع را در نظر گرفت که تاکنون تنها ۶ ماه از سال گذشته است و در صورت حفظ شرایط کنونی و افزایش تعداد مبتلایان به کرونا و رشد نااطمینانی‌های اقتصادی و سیاسی، نقره می‌تواند رکوردهای بیشتری را جا‌به‌جا کند. سناریوی مقابل هم کنترل کامل ویروس کروناست که در صورت وقوع می‌تواند سودهای به دست آمده تا ماه ششم سال جاری میلادی را از بین ببرد. با وجود این نقره هنوز با سقف قیمتی سال ۲۰۱۱ خود یعنی ارزش ۴۸ دلاری فاصله زیادی دارد.

۲۰۲۰؛ سال رکوردهای طلایی
با اینکه رشد قیمتی طلا از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون به نقره نمی‌رسد، اما این فلز ارزشمند برخلاف نقره رکوردهای زیادی را جابه‌جا کرده است. در هفته گذشته بود که طلا توانست سقف تاریخی قیمت را بشکند و از مرز ۱۹۲۰ دلاری سال ۲۰۱۱ عبور کند. طلا بعد از مکث یک‌هفته‌ای توانست در آخرین ساعات معاملات روز سه‌شنبه وارد هزاره سوم قیمتی شود. قیمت فلز زرد از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون بیش از ۳۴ درصد رشد کرده است؛ مقدار رشدی که یک رکورد جدید را نیز به نام طلا به ثبت می‌رساند. مرور آمارهای بازدهی سالانه طلا نشان می‌دهد، این مقدار رشد از سال ۱۹۷۹ میلادی یعنی ۴۱ سال پیش بی‌سابقه بوده است. طلا برای آخرین بار در سال آخر دهه ۷۰ میلادی رشدی ۱۳۳ درصدی را تجربه کرده بود. در آن مقطع افزایش نرخ تورم، افزایش تنش میان ایران و آمریکا و هجوم نظامی شوروی به افغانستان عواملی بودند که طلا را به بالاترین قیمت‌ خود تا آن دوره رساندند.

افزایش سالانه ارزش اونس حتی در سال‌های بحران مالی جهانی در دهه اول قرن بیست‌ویکم نیز تجربه نشده است. ارزش اونس در سال قبل از بحران مالی ۲۰۰۸ توانسته بود رشدی ۵/ ۳۱ درصدی را رقم بزند و رشد این فلز ارزشمند در سال‌های پس از بحران مالی یعنی سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ در حدود ۲۷ درصد بود. رشد ۳۴ درصدی طلا در سال جاری در حالی رقم خورده است که سال گذشته هم این فلز ارزشمند ۱۹ درصد افزایش قیمت داشته است.

اهرم صعود طلا به بالای مرز ۲هزار دلاری
معاملات روز چهارشنبه حاکی از آن بود که طلا خیلی سریع جای پای خود را در هزاره سوم قیمتی سفت کرده است. طلا روز چهارشنبه با افزایش ۱/ ۱ درصدی به قیمت ۲۰۴۱ دلاری رسید. تحلیلگران سه عامل مهم را در رشد قیمت فلز زرد در روز چهارشنبه‌ عنوان کرده‌اند. دو دلیل اول، کاهش مجدد ارزش دلار و بازدهی اوراق قرضه آمریکا است؛ ارزش دلار آمریکا در برابر پنج ارز مهم جهانی در روز گذشته با کاهش ۵/ ۰ درصدی به ۹۱/ ۹۲ واحد رسید. این پایین‌ترین ارزش دلار در دو سال گذشته است. افزایش بی‌سابقه تزریق نقدینگی به بازارها برای اطمینان از عملکرد مناسب و وجود اعتبار لازم در بازارها، باعث شده است تا ارز آمریکا این چنین در سراشیبی سقوط قرار بگیرد. از سوی دیگر افزایش امیدها به تصویب بسته جدید حمایتی ضد کرونا در ایالات متحده یکی دیگر از عواملی بود که سبب افزایش تقاضای طلا شد. مقامات کاخ سفید در مذاکراتی شبانه‌روزی با نمایندگان دموکرات آمریکا در تلاش هستند تا بسته اقتصادی جدید را به تصویب برسانند. تحلیلگران بر این باورند که در صورت عدم تصویب این بسته، بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در سه‌ ماه چهارم نیز با رکودی عمیق مواجه خواهد شد.

عقب‌افتادن رقبای طلا و تقره
رشد ارزش بازارهای سهام معتبر در مناطق مختلف جهان حاکی از آن است که این بازارها تا ماه هفتم سال جاری میلادی به هیچ وجه قابل رقابت با فلزات ارزشمند نبوده‌اند. شاخص S&P ۵۰۰ که شامل ۵۰۰ سهام برتر در بورس نیویورک و نزدک است از ابتدای سال جاری میلادی فقط ۲ درصد رشد کرده است. البته باید این موضوع را نیز لحاظ کرد که در صورتی که بسته‌های بی‌سابقه حمایتی ضد کرونا توسط بانک‌های مرکزی اجرا نمی‌شد، شاید بازدهی بازارهای سهام پایین‌تر از همین مقادیر کم بود. شاخص صنعتی داوجونز که بیشتر شامل صنایع بزرگ می‌شود، از ابتدای سال جاری رشد ناامیدکننده منفی ۳/ ۶ درصدی را رقم زده است. موضوعی که به دلیل خسارت وارده کرونا به بخش صنعتی دور از انتظار نبود. در میان شاخص‌های بورس آمریکایی شاخص نزدک وضعیت بهتری دارد. این شاخص که در روزهای گذشته رکورد تاریخی خود را شکست از ابتدای سال ۲۰۲۰ تاکنون رشد ۲۱ درصدی را به ثبت رسانده است. با وجود این رشد این شاخص قابل مقایسه با رشد فلزهای گرانبها در سال جاری نبوده است.

فروش درازک در آذر ماه امسال ۷۵۰ میلیارد و ۱۰۱ میلیون ریال بوده است که نسبت به آبان ماه ۹۹ رشد ۷ درصدی داشته است.

مقایسه فروش این شرکت در آذر ماه ۹۹ با ماه مشابه در سال ۹۸ نشان می دهد میزان فروش شرکت ۸۳ درصد افزایش یافته است.

میزان فروش داخلی “درازک” در ماه آذر مبلغ ۸۵۶ میلیارد و ۹۰۵ میلیون ریال بوده است که نسبت به آبان ۹۹ کاهش ۵ درصدی داشته است.

 بیشترین میزان فروش داخلی این شرکت در آذر ماه امسال، گروه ویالهای دامی به مبلغ ۳۵۲ میلیارد و ۲۷۰ میلیون ریال بوده است.

همچنین شرکت  در آذر ماه فروش صادراتی نداشته است . 

سهم از ابتدای سال مالی تا انتهای آذر ماه۹۹ در مجموع مبلغ ۵ هزار و ۵۲۳ میلیارد و ۵۷۴ میلیون ریال فروش داشته است که نسبت به فروش شرکت در مدت مشابه سال۹۸ رشد ۵۶ درصدی داشته است.

سازمان بورس با افزایش سرمایه ۱۹.۵ درصدی شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی ایران از محل سود انباشته موافقت کرد . طبق این اطلاعیه افزایش سرمایه یک هزار و ۵۷۳ میلیارد و ۹۵۶ میلیون ریالی شرکت از مبلغ ۸ هزار و ۶۶ میلیارد و ۲۲۰ میلیون ریال به مبلغ ۶ هزار و ۶۴۱میلیارد و ۱۷۶ میلیون ریال از محل سود انباشته از سوی سازمان بورس بلامانع اعلام شد.

افزایش سرمایه شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی ایران به منظور اصلاح ساختار مالی خواهد بود. بر اساس این گزارش، انجام افزایش سرمایه “شیران” حداکثر تا ۶۰ روز پس از تاریخ این مجوز امکان‌پذیر خواهد بود.

با واگذاری بیش از 145 میلیون سهم سرمایه گذاری شده در زیرمجموعه از کسب درآمد 285.4 میلیارد تومانی و افزایش 51 ریالی سود هر سهم خبر داد .

براین اساس، “کچاد” اعلام کرد: 145 میلیون و 859 هزار و 933 سهم سرمایه گذاری شده در شرکت آهن و فولاد سرمد ابرکوه با قیمت ارزیابی هیات کارشناسان رسمی دادگستری تهران جمعاً به مبلغ 437.1 میلیارد تومان و بهای تمام شده 145.8 میلیارد تومان توسط این شرکت واگذار شد و تعداد سهام را به 569 میلیون و 126 هزار و 623 سهم کاهش داد .

با عنایت به قطعی شدن این رویداد در 15 دی، درآمد حاصل از فروش این سرمایه گذاری به 285.4 میلیارد تومان در دفاتر شرکت به ثبت رسیده و از واگذاری تعداد سهام سرمایه گذاری شده، 51 ریال افزایش سود هر سهم (EPS) برای سال مالی منتهی به اسفند 99 طبق سرمایه ثبتی 5.5 هزار میلیارد تومانی منظور کرده است.

بانک پارسیان از واگذاری 99.9 درصد سهام زیرمجموعه غیربورسی و فروش املاک مازاد بانک از طریق مزایده خبر داد و با توقف نماد، آماده بازگشایی شد.

براین اساس، “وپارس” اعلام کرد: در نظر دارد یک میلیارد و 199 میلیون و 900 هزار سهم معادل 99.99 درصد سهام گروه داده پردازی پارسیان (سهامی خاص) را بصورت یکجا از طریق مزایده بصورت 50 درصد نقد و الباقی طی اقساط دوساله به بالاترین قیمت پیشنهادی واگذار کند.

همچنین شرکت گسترش ساختمانی لوتوس پارسیان به نمایندگی از طرف بانک پارسیان در نظر دارد نسبت به فروش املاک مازاد بانک پارسیان از طرق مزایده اقدام کند.

شرکت ذوب آهن با سرمایه اسمی 6.15 هزار میلیارد تومانی، صورت های مالی حسابرسی شده تلفیقی نیمه نخست سال جاری را منتشر کرد.

براین اساس، “ذوب” در این مدت برای هر سهم 90 ریال سود محقق کرد که یک ریال نسبت به گزارش حسابرس نشده بیشتر است و نسبت به دوره مشابه سال قبل با شناسایی 73 ریال سود با رشد 23 درصدی روبرو شده است.همچنین این شرکت 103 ریال سود تلفیقی برای هر سهم محقق کرده که با افزایش 34 درصدی مواجه شده است.

اقتصاد نیوز : ۴ نماد ثاباد، وآذر، قنیشا، و کدما امروز متوقف شدند.

به گزارش اقتصادنیوز، نماد ثاباد ؛ با توجه به تغییرات بیش از 50 درصدی قیمت سهام، به منظور برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی توسط ناشر متوقف شد.

نماد وآذر؛ به استناد ماده 16 مکرر دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات در بورس اوراق بهادار تهران به اطلاع می‌رساند با توجه به ابهامات موجود در اطلاعات با اهمیت منتشر شده توسط ناشر، نماد معاملاتی حداکثر به مدت 2 روز کاری متوقف می گردد. بدیهی است ناشر موظف به رفع ابهامات موجود در اطلاعات با اهمیت منتشر شده است.

نماد قنیشا؛ به استناد ماده 19 مکرر دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات در بورس اوراق بهادار تهران به اطلاع می‌رساند با توجه به ظن دستکاری بازار (مبتنی بر اطلاعات یا معاملات) نماد معاملاتی ناشر حداکثر تا تاریخ 1399/10/21 ) متوقف می گردد.

نماد کدما؛ به استناد ماده 19 مکرر دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات در بورس اوراق بهادار تهران به اطلاع می‌رساند با توجه به ظن دستکاری بازار (مبتنی بر اطلاعات یا معاملات) نماد معاملاتی ناشر حداکثر تا تاریخ 1399/10/21 ) متوقف می گردد.

اقتصاد نیوز : شاخص کل بورس تهران با ریزش ۳ هزار واحدی در سطح یک میلیون و ۳۷۱ هزار واحد قرار گرفت.

به گزارش  اقتصادنیوز، شاخص کل بورس تهران در ابتدای معاملات بازار سرمایه قرمزپوش شد و با ریزش 3 هزار واحدی در سطح یک میلیون و 371 هزار واحد قرار گرفت. 

شاخص کل هم‌وزن اما سبزپوش شد و با رشد 1960  واحدی ، 464 هزار و 442 واحد را ثبت کرد. 

نمادهای اثرگذار بر شاخص

شستا، وتجارت ، وبملت، خودرو، شپنا، فملی، و خبهمن نمادهایی هستند که بیشترین تاثیر منفی را برشاخص بورس داشته اند.

وضعیت نمادها در ابتدای معاملات

 در جریان معاملات منفی گروه بانکی‌ها شاهد افت بیش از ۳ درصدی قیمت در نماد وپارس هستیم. سهم در قیمت ۳۶۲ تومان آغاز به کار کرد. وبملت با افت ۴ درصد مواجه است. وتجارت در قیمت ۳۲۱ تومان قرار دارد. وبصادر در قیمت ۳۱۲ تومان با افت ۱ درصد مواجه است. دی با صف فروش آغاز به کار کرد.

خساپا به مدار مثبت بازگشت.

برخلاف معاملات پر تقاضای روز‌های گذشته، امروز شاهد افت بیش از ۲ درصدی قیمت در نماد خودرو هستیم. خساپا نیز در قیمت ۲۲۶ تومان افت ۱ درصد دارد. خگستر افت ۳ درصد دارد و در قیمت ۳۶۱ تومان دنبال می‌شود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *