0
0

گزارش بازار روز دوشنبه

232 بازدید

امروزبر خلاف روز های قبل حمایت های بهتری را شاهد بودیم و دامنه حمایت محدود به کمتر از یک ساعت نبود و تا آخر بازار ادامه داشت . هر چند امروز هم تعداد صف های فروش کم نبود و حمایت ها هم فقط روی چند نماد خاص دیده می شد اما در کل کمی شرایط بهتر از روز های قبل بود .
در مورد بازار شنیده می شود که پول هایی در حال تزریق به بازار است و این دفعه برخلاف سری های قبل سازمان تا زمانی که از بابت تزریق پول مطمئن نشود قرار نیست آن را اعلام کند . به نظر مدیران سازمان تجربه خوبی پیدا کرده اند و می دانند دیگر شوک های خبری روی بازار تاثیری ندارد و اینبار به نظر به دنبال اقدامات عملی هستند .
کاملا بازار این روز ها محتاج پول است و اخبار خوب اقتصادی و بنیادی دیگر کمکی به او نمی کند .  به گزارش‌های ماهانه نگاه کنید تقریباً چندین برابر دوره سال ۹۹ فروش داشته ‌اند و شرکت‌ها اعداد خوبی را برای فروردین که یک ماه نیمه تعطیل است اعلام کردند . خبرهای خوب از رفع تحریم ها برای گروه بانک خودرو و حتی نفت و پتروشیمی به گوش می‌رسد . نرخ ارز هم بسیار آرام کم می شود و تا حدودی در ۲۳ هزار تومان ۲۴ هزار تومان ثابت مانده است البته بازار قیمت های دلار زیر 20 هزار تومانی را همین الان هم پیشخور کرده است .
تنها مشکل فعلی بازار پول است . اعتقاد داریم که با کم رنگ شدن بازار های رقیب مانند ارز و سکه و ملک و حجم بالای نقدینگی موجود در دست مردم شرایط برای هدایت این پول ها به سمت بازار سرمایه یکی از بهترین اتفاقات برای اقتصاد کشور است . الان همه به این باور رسیده اند که بازار سهام بیشتر از بازار های دیگر اصلاح شده و از ارزندگی بالاتری برخوردار است اما باید اعتماد سازی شود و مسئولان در وعده های کمک رسانی خود خلف وعده نکنند . اگر قرار است کمکی به بازار شود و اقعا در عمل شود و فقط برای جو سازی نباشد .

اما همان طور که صبح هم گفتیم این روز ها نماد های کامودیتی محور و بنیادی شرایط بهتری را سپری می کنند و به خصوص در نماد های بزرگ تر این گروه کمتر قفل شدگی در صف فروش را مشاهده می کنیم .

در گروه ها و در نماد ها این روز ها فملی تبدیل به ناجی شاخص شده است و امروز هم با تاثیر مثبت روی شاخص کل اجازه افت زیاد به آن را نداد . رشد قیمت های جهانی مس همچنان پتانسیل های این سهم را بالا برده است . البته گزارش سهم هم رسید .  فملی  تولید خوبی داشته ولی در فروش و صادرات به خصوص موفق نبوده است .  فروش فملی در فروردین ۱۴۰۱ میلیارد تومان بود که ۱۱۳ درصد بیشتر از فروردین سال گذشته است. ولی انتظارات از سهم بیشتر است .  البته بخش مهمی از تولید شرکت موجودی شده است سهم موجودی خوبی در مس دارد و می تواند در اردیبهشت جبران کند .

 هر چه گزارش ها میرسد این حرف را قوی تر میزنیم که گروه پتروشیمی خاص ترین و بهترین گروه در گزارش ها بوده است
ما هم مروری به برخی سهم های گروه داشته باشیم . انصافا اکثرا خوب هستند در متانولی ها  زاگرس واقعا عالی عمل کرد و جبران مافات کرد و یک شوک خوب برای سهم است  . در فروردین آغاز خوبی داشت و با صادرات ۲۷۷ هزار تن با نرخ ۷۲,۱۰۴,۶۳۳ ریالی به فروش ۲۱۰۶۳ میلیارد ریالی رسید و اغاز خوبی برای زاگرس بوده است .
شفن بد نبود ولی خاص هم نبود شفن در فروردین ۴۸۰۲ میلیارد ریال فروش داشته است و نرخ فروش صادراتی ۷۰,۶۵۰,۶۴۱ ریال است
جم پیلن هم گزارش خوبی داشته است در فروردین با فروش ۵۳۷۷ میلیارد ریالی مواجه بود و نرخ ۴۴۷,۰۰۳,۳۰۹ ریال شده است . سال قبل این عدد ۱۹۴۰ میلیارد ریال بود
در این بین وقتی این سود محقق شده زاگرس و شپدیس و خراسان  را می بینیم به نظر پارسان را اصلا از نظر دور نکنید .

در گروه هلدینگ فارس روی پارس و نوری اوراق تبعی منتشر شده و به نظر ریسک این شرکت ها پوشش داده شده است و این نشان میدهد در شرایط مناسبی هستند .

در این گروه گزارش شگویا واقعا عالی بود یکی از بهترین ها تا به امروز است شگویا یک فروردین خاص را ثبت کرده و ۱۵۷۴۲ میلیارد ریال فروش داشته که از اسفند هم بهتر بوده است . در فروردین سال قبل فروش ۴۹۲۷ میلیارد ریال بود  .
در کل گروه پتروشیمی به نظر بهترین گزارش های بازار را تا به اینجا داشته اند

دانش سرمایه آرکا

Rate this post
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://dsarka.com/?p=8614
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دانش سرمایه آرکا
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد گزارش بازار روز دوشنبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.