صندوق سرمایه گذاری ETF چیست و چگونه در بورس معامله می شود؟

صندوق های سرمایه گذاری مختلفی وجود دارد که سرمایه گذاران می توانند بصورت مستقیم و یا غیر مستقیم در بورس سرمایه گذاری کرده و از مزایای آن منتفع شوند. یکی از صندوق های سرمایه گذاری که به تازگی وارد بازار سرمایه شده است، صندوق سرمایه گذاری ETF دولتی است ، که از طریق این صندوق میتوان بصورت مستقیم در بازار بورس سرمایه گذاری کرد و به معامله پرداخت. اینکه این صندوق چیست، نحوه خرید و فروش به چه صورت است و چه مزایایی دارد، موضوعی است که در این مقاله بدان پرداخته شده است.

گفتنی است که با توجه به اینکه دامنه نوسان صندوق های ETF در بازار 10% است ، میتوانید از اساتید آموزشگاه آرکا که در زمینه  آموزش بورس در شیراز فعالیت دارند،  کمک گرفته و با خرید و فروش این واحدها سود خوبی کسب کنید.

صندوق سرمایه گذاری ETF دولتی در بورس چیست؟

صندوق ETF شکل دیگری از صندوق های سرمایه گذاری است و شامل سبدی از دارایی های مختلف چند شرکت بورسی است که در قالب یک سهم در بازار بورس اوراق بهادار تهران قابل معامله است. ETF برگرفته از Exchange-traded fund است و همانگونه که از نام آن پیداست صندوقی قابل معامله است و توسط سرمایه گذارانی که واحدهای ای تی اف را خریداری کرده اند قابل معامله است.

سرمایه گذرانی که اقدام به خرید واحدهای ETF می کنند میتوانند در طول روز و در ساعات معامله گری هر تعداد از این سهم را که مایل هستند خرید کرده و یا به فروش برسانند . ( لازم به ذکر است که به حداقل و حداکثر میزان خرید و فروش طبق قوانین سازمان بورس توجه شود. که مبلغ حداقل 500 هزار تومان است.)

شرایط خرید واحدهای صندوق ETF دولتی چیست؟

چه افرادی می توانند ETF دولتی را خریداری کنند؟

پذیره نویسی برای خرید صندوق ETF دولتی برای تمامی افراد حقیقی که دارای کد ملی هستند مقدور است و محدودیت سنی ندارد. در ادامه با نحوه ی خرید ETF  آشنا می شوید که به شکل متقاضیان می توانند اقدام کنند.

 

آیا برای خرید واحدهای ETF نیاز به کد بورسی است؟

خرید و شرکت در پذیره نویسی ETF ها نیاز به کد بورسی ندارد.  از شرایط لازم شرکت در پذیره نویسی دارا بودن در اختیار داشتن کد ملی است.

نکته مهم: از آنجاییه که معاملات مرتبط با ETF در بازار بورس و اوراق بهادار تهران صورت می گیرد، لذا فروش و معامله واحدهای etf ملزم به داشتن کد بورسی است.

نحوه خرید واحدهای ETF دولتی به چه صورت است؟

افرادی که مایل به خرید صندوق ETF دولتی هستند به دو طریق می توانند درخواست خود را ثبت کنند:

1_ خرید etf از طریق کارگزاری ها و با استفاده از کد بورسی

  • افراد دارای کد بورسی

در این روش افراد با استفاده از کد بورسی خود و در سامانه معاملات آنلاین، در پذیره نویسی ETF دولتی شرکت می کنند و تعداد واحدهای مد نظر تا سقف مشخص شده را خریداری مینمایند.

  • افراد بدون کد بورسی

کسانی که کد بورسی ندارند ولی تمایل دارند از این طریق در پذیره نویسی شرکت کنند، ابتدا در سامانه سجام به آدرس www.sejam.ir  ثبت نام کرده و با در دست داشتن کارت ملی و شناسنامه و همچنین کد رهگیری دریافتی از سامانه سجام، به یکی از کارگزاری ها یا دفاتر پیشخوان مراجعه کرده و احراز هویت را کامل کنند. پس از آن میتوانند به یکی از کارگزاری های مورد تایید سازمان بورس مراجعه کرده و پس از ثبت نام و دریافت نام کاربری و کلمه عبور به سامانه معاملات آنلاین متصل شده و به پذیره نویسی ETF دولتی شرکت کنند.

2_ خرید ETF از طریق بانک با استفاده از کد ملی

برای خرید از این طریق کافی است به یکی از شعب بانک ملی، تجارت، کشاورزی، رفاه کارگران، صادرات، قرضه الحسنه مهر ایران، مسکن و سپه مراجعه کرده و در پذیره نویسی ETF دولتی شرکت نمایید.

نحوه ی فروش ETF دولتی به چه صورت است؟

یکی از الزامات فروش ETF دولتی دارا بودن کد بورسی است زیرا معملات مربوطه در سامانه معاملات آنلاین بازار سهام صورت می گیرد. بنابراین بعد از گذشت 2 ماه از زمان خرید ای تی اف ، میتوان نسبت به فروش آن با استفاده از کد بورسی و بصورت آنلاین اقدام کرد. شایان ذکر است بعد از قابل معامله شدن etf ، اشخاص حقوقی هم می توانند برای خرید واحدهای صندوق اقدام نمایند.

آیا می توان در هر زمان اقدام به فروش صندوق etf نمود؟

بعد از اینکه مدت پذیره نویسی صندوق ETF به پایان رسید و با گذشت 2 ماه از زمان خرید، واحدهای صندوق در بازار بورس قابل معامله میشود. دقیقا از اولین روز قابل معامله شدن صندوق و تا هر زمان دیگر که سرمایه گذار مایل باشد می تواند واحدهای خریداری شده را به فروش برساند و یا حتی بر آن بیفزاید. هیچ محدودیتی در زمان معامله نخواهد داشت.

نحوه سود دهی صندوق ETF دولتی به سهامداران صندوق

سوالی که در رابطه با سود etf های دولتی مطرح است این است که آیا سود مشخصی را به خریداران پرداخت می کنند؟

پاسخ. دارندگان واحدهای صندوق ETF دولتی ، مانند سایر نمادهای بورسی سهامدار محسوب می شوند، و میتوانند به معامله آن در بازار بورس بپردازند. بنابراین سود تضمین شده ای برای سهامدار وجود ندارد بلکه بازدهی آن مانند سایر سهام بورس اوراق بهادار بصورت احتمالی است که از طریق زیر حاصل می شود:

  • افزایش قیمت سهام صندوق

شرکت هایی که در صندوق ETF فعال هستند، در بازه های زمانی مختلف سهام آنها با افزایش و یا کاهش قیمت مواجه هستند. این امر موجب افزایش و کاهش قیمت نماد ETF در بازار سهام می شود. سهامداران ای تی اف ، ارزش سهم آنها ممکن است رشد کند (از سویی ممکن است حتی افت قیمت را شاهد باشند) ، و یا اینکه از نوسانات قیمتی در دوره های کوتاه مدت جهت کسب سود استفاده کنند.

مزایای صندوق های ETF دولتی چیست؟

صندوق های ETF دولتی مزایای زیادی بالاخص در سهولت ، سادگی و سرعت معامله گری دارد. در این قسمت به تعدادی از مزایایی این صندوق ها اشاره می کنیم.

  • سرمایه گذاری و معامله آسان؛ صندوق های ETF دولتی را میتوان مانند سهام به راحتی در تایم معاملات آنلاین بورس اوراق بهادار معامله کرد.
  • هزینه کمتر نسبت به سایر صندوق های سرمایه گذاری مشترک
  • تنوع سهام در قالب یک سهم؛ سرمایه گذاران ETF ، می توانند سهام چند شرکت را در قالب یک سهم داشته باشند. زیرا etf ها ترکیبی از سهام چند شرکت بنیادی است که بصورت یک نماد عرضه می شود.
  • خرید و فروش آسان و آنلاین؛ صندوق های ETF از آنجاییکه معاملات آن در بازار بورس صورت می گیرد ، بنابراین در کسری از ثانیه و تنها با یه کلیک میتوان اقدامات خرید و یا فروش را انجام داد.
  • اطلاعات قیمتی لحظه ای و شفاف است؛ قیمت نماد etf در تابلوی بازار بورس نمایان است، و افراد مختلف با دسترسی به سامانه معاملات آنلاین و یا سایت Tsetmc می توانند قیمت لحظه ای و اطلاعات کامل معاملات آن را دنبال کنند.
  • معافیت مالیاتی بر روی معاملات واحدهای ETF
  • نقدشوندگی بالا

جمع بندی

صندوق های ETF دولتی سبدی متنوع از سهام چند شرکت بنیادی و فعال در بورس را در بر دارد، که در قالب یک واحد با نام etf در بازار عرضه می شود. برای خرید این صندوق تنها کد ملی و مشخصات فردی کافی است، هرچند افراد فعال در بورس به راحتی می توانند در سامانه معاملات آنلاین، این واحدها را خریداری نمایند ولی کسانیکه کد بورسی ندارند هم می توانند با کارت ملی از شعب بانکی برای خرید اقدام نمایند. اما برای فروش این واحدها کد بورسی الزامی است. بنابراین افرادی که کد بورسی ندارند 2 ماه فرصت دارند اقدامات لازم را انجام دهند ( از زمان پذیره نویسی تا آزاد شدن و قابل معامله شدن واحد های ETF 2 ماه زمان میبرد).

بعد از قابل معامله شدن etf دولتی، تمام افراد اعم از حقیقی و حقوقی میتوانند به خرید و فروش واحدهای ای تی اف بپردازند و از نوسانات بازاری قیمت سهم جهت کسب سود استفاده کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *