دانش سرمایه

 کتاب صوتی قبل بر وزن دهل

کتاب صوتی قبل بر وزن دهل اثر سید محمدعلی جمال زاده از مجموعه قصه‌های کوتاه برای بچه‌های ریش‌دار برگرفته شده است.

«قصه‌های کوتاه برای بچه‌های ریش‌دار» مجموعه دوازده داستان از جمالزاده است. این کتاب در سال ۱۳۵۳ منتشر شده و داستان‌های آن عبارتند از: «عروسی داریم و عروسی»، «نوروز و عیدی خاله خداداد»، «قبل بر وزن دهل»، «تعصب یک‌ طرفه»، «بگیرو نده»، «خیرخواهی محض»، «دلی دارد زیبا»، «صالح و طالح»، «سقط فروش»، «پیر قوم»، «نان و دندان»، «پینه‌دوز شیراز».

سید محمدعلی جمالزاده را پایه‌گذار داستان‌نویسی جدید فارسی و ندا دهنده‌ی تجدید حیات نثر فارسی شمرده‌اند. عموم کسانی که درباره‌ی نثر فارسی معاصر و داستان‌نویسی جدید فارسی بحث کرده‌اند جمال‌زاده را پیشرو این طریق شمرده و از سهم بزرگ او در این کار یاد نموده‌اند.

جمالزاده در سال ۱۲۷۰ شمسی در اصفهان به دنیا آمد. پدرش «سیدجمال واعظ» از خاندان بزرگ صدر بود که اصلاً تبار لبنانی داشتند و سال‌ها قبل در زمان صفویه از جبل عامل لبنان به اصفهان کوچ کرده بودند. جمال زاده حدود دوازده سال داشت که پدرش او را برای تحصیل به بیروت فرستاد. وی در سال ۱۹۱۰ تصمیم گرفت برای ادامه تحصیل به اروپا برود. سپس از راه مصر عازم فرانسه شد. در آن جا ممتازالسلطنه سفیر ایران به وی پیشنهاد کرد که برای تحصیل به لوزان سوئیس برود. سید محمدعلی تا سال ۱۹۱۱ در لوزان بود، و پس از آن به شهر دیژون در فرانسه رفت و دیپلم حقوق خود را از دانشگاه آن شهر گرفت. او در زمینه‌های مختلف فرهنگی یکی از برجسته‌ترین پژوهشگران و قلم زنان کشور ما بوده است. و گفتنی است که جمال‌زاده را همراه با «صادق هدایت» و «بزرگ علوی» سه بنیان‌گذار اصلی ادبیات داستانی معاصر فارسی می‌دانند.

آثار «محمد علی جمال زاده» در زمینه‌ی تاریخ و ادبیات عبارت است از: «گنج شایان»، «تاریخ روابط روس با ایران»، «پندنامه‌ی سعدی یا گلستان نیکبختی»، «قصه قصه‌ها»، «بانگ نای»، «فرهنگ لغات عوامانه»، «طریقه‌ی نویسندگی و داستان‌سرایی»، «سرگذشت حاجی‌بابای اصفهانی»، «اندک آشنایی با حافظ».

داستان‌ها شامل: «یکی بود، یکی نبود»، «عمو حسینعلی»، «سر و ته یه کرباس»، «دارالمجانین»، «زمین، ارباب، دهقان»، «صندوقچه اسرار»، «تلخ و شیرین»، «شاهکار»، «فارسی شکر است»، «راه‌آب‌نامه»، «قصه‌های کوتاه برای بچه‌های ریش‌دار»، «قصهٔ ما به سر رسید»، «قلتشن دیوان»، «صحرای محشر»، «هزار پیشه»، «معصومه شیرازی»، «هفت کشور»، «قصه‌های کوتاه قنبرعلی»، «کهنه و نو»، «یاد و یاد بود»، «قیصرو ایلچی کالیگولا اطورروم»، «غیر از خدا هیچ‌کس نبود»، «شورآباد»، «خاک و آدم»، «آسمان و ریسمان»، «مرکب محو».

در قسمتی از کتاب صوتی قبل بر وزن دهل می‌شنویم:

ناگهان صدای هوشنگ بلند می‌شود که بابا قبل یعنی چه؟
مشهدی علی سر بلند می‌کند و می‌گوید برای چه می‌خواهی بدانی؟
هوشنگ می‌گوید: در درسی است که باید امشب از حفظ کنم.
– چه درسی؟
– درس گلستان.
– گلستان و قبل؟
– آری در این شعر:
هر که نان از قبل خویش خورد منت حاتم طایی نبرد
– والله من که عقلم نمی‌رسد. چرا از معلمتان نمی‌پرسی؟
– می‌پرسم، اوقات تلخی می‌کند و می‌گوید: شما در این کلاس چهل و سه نفرید و همه فضول و چانه لغ هستید و دلتان می‌خواهد مدام از من گردن شکسته سوال‌های عجیب و غریب بکنید و سوال پیچم بکنید و تو دلتان به من بخندید. اگر بخواهم به سوالات شما پاسخ بدهم فرصتی برای درس باقی نمی‌ماند.

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی قبل بر وزن دهل
نویسندهسید محمدعلی جمال زاده
گویندهرضا عمرانی، راضیه هاشمی
ناشر صوتینشر ماه آوا
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابMP3
مدت۸ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان ایرانی، کتاب‌های داستان و رمان ایرانی

22 کتاب ثروت ساز

تیم دانش سرمایه آرکا برای آن دسته از عزیزانی که دوست دارند مهارت های خودشون را در بازار ها مالی مختلف افزایش دهند ، 22 کتاب گردآوری کرده که به شما کمک میکند سطح دانش و آگاهی خود را بالا ببرید و بهترین تصمیم را بگیرید.
 
با خرید این محصول یک جلسه مشاوره رایگان کسب کار اینترنتی و 6 ماه آپدیت رایگان بهرمند میشوید
دانش سرمایه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *