بورس اوراق بهادار تهران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: در روز چهارشنبه مورخ ۹۹٫۱۲٫۰۶ تعداد ۱ میلیارد و چهارصد میلیون سهم معادل ۷ درصد از سهام شرکت «فرآوری معدنی اپال کانی پارس» به عنوان پانصدو هفتاد و پنجمین شرکت در فهرست شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در بخش «استخراج کانه‌های فلزی» گروه و طبقه «استخراج کانه‌های فلزی آهنی» در فهرست نرخ‌های بازار دوم و در نماد «اپال» به شیوه ثبت سفارش جهت کشف قیمت عرضه خواهد شد.

در این عرضه اولیه هر کد معاملاتی می‌تواند حداکثر ۴۰۰ سهم در دامنه قیمتی ۱۲۰۰ تا ۱۲۵۰ تومان معادل ۵۰۰ هزار تومان خریداری کند.

دنیای اقتصاد- طیبه مرادی : قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمیایی درحالی روز گذشته اعلام شدند که هر دو اهرم موثر در معادله کشف نرخ آن، افزایشی بودند. نرخ مبنای ارز برای قیمت‌های پایه اعلامی ۳ اسفند ماه سال جاری، با ۵۴۴ تومان افزایش، ۲۴ هزار و ۴۱ تومان در نظر گرفته شد. این در حالی بود که نرخ رشد اکثر گریدهای محصولات پلیمری و شیمیایی بیش از میزان افزایش بهای ارز بود. بنابراین دیگر اهرم افزایشی در تعیین قیمت‌های پایه، یعنی بهای جهانی محصولات پتروشیمیایی با تاثیری قدرتمند، افزایش نرخ را بر قیمت‌های پایه این هفته در بورس کالا برای این بازار منعکس کرد.
دادوستد محصولات پتروشیمیایی طی هفته گذشته در بورس کالا همراه با ذهنیت افزایشی اهالی بازار رقم خورد و در عین آنکه حجم معاملات در کانالی بیش از ۸۰ هزار تن به پرواز درآمد، رکورد بی‌سابقه رشد حجم تقاضا نیز به ثبت رسید. این در حالی بود که اهالی بازار به دلیل ترس از رشد هر چه بیشتر نرخ پایه سعی کردند با تمام قوا در دادوستد بورس کالا طی هفته‌های اخیر ظاهر شوند تا بتوانند تا آنجا که برایشان امکان‌پذیر است به تامین مواد اولیه مورد نیاز خود بپردازند تا به نوعی از تکانه‌های افزایشی قیمتی در امان باشند. این نوسانات افزایشی از سوی سیگنال‌های متعددی به این بازار مخابره می‌شود و عرف هر ساله خرید در ماه پایانی سال مزید بر علت شده و پوشش ریسکی برای انتظارات تورمی سنتی در ابتدای سال آینده به حساب می‌آید. از این رو روند رشد حجم معاملات و میزان تقاضا برای محصولات پلیمری و شیمیایی که از ابتدای بهمن‌ماه آغاز شده تاکنون در معاملات هفتگی بورس کالا تداوم یافته است.

  حجم معاملات و تقاضای پلیمرهای بورس کالا در اوج
جریان دادوستد محصولات پتروشیمیایی بورس کالا طی هفته گذشته بر مبنای ذهنیت افزایشی که در بین اهالی بازار قوت گرفته بود، سپری شد تا رکورد دیگری در این هفته برای حجم تقاضای وارد شده به بازار پلیمرها به ثبت برسد. چرا که حجم تقاضای ثبت شده هفته گذشته ۱۳۹ هزار و ۴۰۶ تن است که نسبت به هفته قبل رشد محدود ۱/ ۱ درصدی را تجربه کرده است. به رغم آنکه این رشد چندان برجسته نبوده اما باید در نظر گرفت که حجم تقاضای موجود در تالار بورس کالا که طی هفته ماقبل به ثبت رسید، میزان تقاضایی بود که به‌عنوان دومین رکورد هفتگی، میزان تقاضای افزایشی طی سال جاری به شمار می‌رود. بررسی‌ها نشان می‌دهد حجم تقاضایی که در هفته گذشته به این بازار وارد شده، رکورد سالانه سال جاری را ثبت کرده و بیشترین مقدار از هفته منتهی به ۳ اسفند سال گذشته تاکنون به شمار می‌رود. این رکورد که نشان‌دهنده بالاترین میزان تقاضای هفتگی طی سال جاری برای خرید مواد اولیه پلیمری در بورس کالاست، حکایت از آن دارد که اهالی بازار به دنبال ترس از سیگنال‌های افزایشی که بر قیمت‌های پایه مواد اولیه پتروشیمیایی از سوی بازارهای جهانی و تکانه‌های محدود افزایشی و نه چندان قدرتمند بهای ارز در بازار آزاد مخابره می‌شد، سعی کردند که حتی در هفته پایانی بهمن‌ماه با قدرت ظاهر شده و تا آنجا که می‌توانند بخش باقی‌مانده سهمیه بهین‌یاب خود را خرید کنند.

این امر سبب شد که پس از مدت‌ها آرامش قیمتی در تالار محصولات پتروشیمیایی بورس کالا، رقابت‌های قیمتی برای بسیاری از گریدهای مواد اولیه شکل بگیرد و متقاضیان حتی با وجود رقابت موجود، تمایل به خرید سفارش‌های خود را داشته باشند. همچنین در معاملات هفته گذشته محصولات پلیمری بورس کالا، دیگر داده‌های اثرگذار با ارقام جذابی خودنمایی می‌کنند و حجم دادوستد مواد اولیه پلیمری هنوز هم در معاملات هفته پایانی بهمن‌ماه در کانال ۸۲ هزار و ۶۶ تنی قرار داشت. اگرچه این میزان از حجم معاملات در مقایسه با هفته گذشته حکایت از افت ۷/ ۵ درصدی دارد اما هنوز هم در رقمی بسیار جذاب و بالاتر از متوسط نیمه ابتدایی سال جاری است.

  جهت‌گیری دوگانه اهرم‌های اصلی کشف نرخ پایه
اما رخدادهای هفته جاری چهره جدیدی از بازار را به اهالی بازار نشان داد که دیگر با قوت نمی‌توان گفت بهای ارز در بازار آزاد به چه سمت و سویی حرکت خواهد کرد. چرا که نوسانات افزایشی آن متوقف شده و با افت نرخ همراه شده است. از این رو یکی از سیگنال‌های افزایشی هفته گذشته برای هفته جاری تا حد زیادی تضعیف شده است و امکان پیش‌بینی دورنمای آن برای هفته‌های آینده چندان مشخص نیست. بنابراین به خاطر اینکه نوسان بهای ارز چهره کاهشی به خود گرفته و مشخص نیست دورنمای آن برای روزهای پایانی سال چطور خواهد بود، از مسیر این اهرم موثر برای کشف نرخ پایه، سیگنال افزایشی حجم معاملات به بازار مخابره نمی‌شود.  در مقابل اما تحرکات موجود در بازارهای جهانی محصولات پتروشیمی روندی افزایشی دارد و با وجود افت بهای نفت طی چند روز اخیر سرنوشت متصور برای قیمت‌های جهانی محصولات پتروشیمیایی، تداوم جریان رشد قیمت خواهد بود. این درحالی است که بهای نفتا در آخرین روز معاملاتی خود یعنی ۱۹ فوریه به قیمت ۵۵۱ دلار رسید که می‌تواند به‌عنوان ثبت رکوردی جدید از ابتدای دوران همه‌گیری ویروس کرونا تاکنون به شمار رود. نفتا به‌عنوان مهم‌ترین و اصلی‌ترین خوراک مایع شرکت‌های پتروشیمی طی هفته گذشته رشد ۲۹/ ۳ درصدی را در بهای خود تجربه کرد و طی ماه گذشته نیز بهای آن با افزایش ۱۰ درصدی همراه شد. از این رو فرضیه افزایش قیمت جهانی محصولات جهانی محتمل ارزیابی می‌شود که می‌تواند به‌عنوان سیگنالی افزایشی به این بازار مخابره شود.

  یخبندان بهای صعودی نفت در آمریکا
اما در تازه‌ترین رخدادی که به دنبال یخبندان در برخی از مناطق آمریکا رخ داده است، بازارهای جهانی نفت به شدت تحت تاثیر قرار گرفته‌اند. تا آنجا که از تداوم صعود قیمتی باز مانده و تا حدی از قیمت آن کاسته شده است.

شاید بتوان مهم‌ترین اتفاقی را که بر بازار جهانی نفت خام و بهای آن موثر بوده مربوط به وقوع سرما و یخ‌بندان بی‌سابقه در ایالت تگزاس آمریکا دانست. پیش آمدن چنین وضع آب و هوایی آن هم در شرایطی که در این بخش‌های آمریکا، دمای هوا به ندرت به این میزان کاهش یافته، سبب شد که برخی از خطوط لوله یخ بزنند و حتی از کار بیفتند که در نهایت موجب قطعی برق بسیاری از مناطق در این ایالت شده است. هر زمان که حوادث طبیعی همچون توفان یا چنین سرمای بی‌سابقه، در اقصی نقاط دنیا اتفاق می‌افتد‌، اولین اتفاقی که به دنبال آن رخ می‌دهد این است که مجتمع‌های پالایشگاهی فعالیت خود را متوقف می‌کنند که این امر غالبا سبب کاهش شدید تقاضای نفت می‌شود. این کاهش شدید تقاضا همیشه سیگنال مهمی برای افت قیمت‌ها به شمار می‌رود. هنگامی که بهای نفت به دلیل کاهش تقاضای واحدهای پالایشگاهی افت پیدا می‌کند، در کنار آن تولید محصولات پتروشیمی نیز متاثر از آن کاهش می‌یابد. چرا که نمی‌توانند خوراک مورد نیاز خود را از واحدهای پالایشگاهی همچون گذشته تامین کنند. بنابراین فعالیت تولیدی واحدهای پتروشیمی نیز افت پیدا می‌کند. از این رو هیچ بعید نیست که در کوتاه‌مدت انتظار رشد قیمت محصولات پتروشیمی را به ویژه در بازارهای آمریکا داشته باشیم. بنابراین مهم‌ترین دلیل افت بهای نفت پس از دستیابی به قله صعود ۶۵ دلاری به ازای هر بشکه نفت خام برنت سرمای کم‌سابقه آمریکا است که سبب نوسان کاهشی بهای نفت در چند روز اخیر شده است.

به رغم این موضوع هنگامی که چنین حوادث سهمگینی رخ می‌دهد، امکان حمل و نقل حامل‌های انرژی هم کم می‌شود و محصولاتی نظیر بنزین و گازوئیل برخلاف تصورات عموم مردم، در ابتدا افت نرخ پیدا می‌کند و سپس وارد فاز افزایش جدی قیمت خواهد شد. البته اینکه چنین وضعیتی در چه زمانی مرتفع خواهد شد، مشخص نیست. چرا که قاعدتا بین ۳ روز تا یک هفته تداوم می‌یابد. یعنی برای کوتاه‌مدت احتمال استمرار کاهش بهای نفت خام ارزیابی می‌شود. اما به این معنی نیست که در سایر بازارها همچون بازار محصولات پتروشیمی تاثیر خود را بر جای بگذارد.

  تداوم رونق در دادوستد محصولات شیمیایی
در دادوستدهای هفته گذشته برای انواع محصولات شیمیایی نیز روندی افزایشی وجود داشت. به‌طوری که می‌توان گفت حجم معاملات شیمیایی‌ها در بورس کالا طی هفته گذشته، ۳۷ هزار و ۹۳۶ تن به ثبت رسید که حکایت از رشد ۷/ ۴ درصدی دارد.

شرکت سرمایه‌گذاری استان هرمزگان با سرمایه ۹۶,۱۰۷ میلیارد ریال با نماد «وسهرمز» به عنوان بیست و هفتمین شرکت سرمایه‌گذاری استانی در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شد.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، مدیریت پذیرش اوراق بهادار طی اطلاعیه ای اعلام کرد: در راستای اجرای ابلاغیه مقام معظم رهبری به تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ و آیین ­نامه اجرایی آزاد سازی سهام عدالت مصوب ۴ مرداد ۱۳۹۹شورای عالی بورس و اوراق بهادار، بر اساس مصوبه جلسه مورخ ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ هیئت پذیرش، با پذیرش شرکت سرمایه­‌گذاری استان هرمزگان به عنوان بیست و هفتمین شرکت سرمایه‌­گذاری استانی و پانصد و هشتاد و سومین شرکت در بورس اوراق بهادار تهران موافقت شد و در گروه «سرمایه­‌گذاری‌ها» و بخش «سایر واسطه­‌گری‌­های مالی» با کد صنعت ۵۶۹۹ و نماد «وسهرمز، Vasehormoz» در فهرست نرخ­های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شد.

شایان ذکر است که شرکت سرمایه‌­گذاری استان هرمزگان از تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ تحت شماره ۱۱۱۰۹ به عنوان ناشر نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت شده است. همچنین مدارک و مستندات و اطلاعات مالی شرکت مذکور در سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران (کدال) افشا شده است.

محمد مهدی مومن زاده: نظارت چند لایه‌ای در بازارسرمایه سبب شده است تا طرح‌هایی که از شرایط مناسبی برخوردارند، به طور مناسبتری تأمین مالی شوند.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، محمد مهدی مومن زاده، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سامان مجد با تشریح مدل های تامین مالی در آثار هنری، گفت: نخست باید ببینیم تأمین مالی در چه حالتی مطلوب است و ما به چه نوع تأمین مالی مطلوب می گوییم. همچنین باید بدانیم نظام اقتصادی و نهادهای مالی باید چه سمت و سویی را  در نظر بگیرند تا به یک تأمین مالی مطلوب برسند. باید بدانیم ویژگی‌های تأمین مالی مطلوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد.

وی ادامه داد: تأمین مالی به کارگیری نهادها و ابزارهای مالی برای هدایت سرمایه ها و پس اندازها به سمت شرکت های متقاضی منافع مالی است. این منافع برای تاسیس، توسعه یا ادامه فعالیت بنگاه اقتصادی، به منظور تأمین سرمایه ثابت، اصلاح ساختار مالی و یا تأمین سرمایه در گردش استفاده میشود. فرآیند تأمین مالی منجر به تشکیل سرمایه و افزایش بدهی های شرکت میشود و در این فعالیت ها موجودی نقد شرکت بدون تغییر سایر دارایی ها افزایش یافته یا از کاهش آن جلوگیری میشود. تأمین مالی با استفاده از منابع درون بنگاه یا منابع برون سازمانی و یا روش هایی همچون انتشار اوراق بهادار سرمایه گذاری، انتشار اوراق بهادار بدهی، انتشار اوراق تبعی و یا استقراض و اخذ تسهیلات انجام میپذیرد.

چه چیزی بازارمحور بودن را موفق می‌کند؟

این کارشناس بازارسرمایه گفت: برخی از ابزارهای مالی در سال ۸۴ و برخی دیگر در سال ۸۸ به وجود آمده اند. به عبارت دیگر این قوانین را میتوانیم محمل قانونی برای تأمین مالی بدانیم. هر چه به اینها نزدیکتر شویم و بتوانیم از فرصت ها استفاده کنیم و ایراداتمان را در قوانین و مقررات برطرف کنیم، هویت تأمین مالی ما، افزایش پیدا میکند. سال هاست که گزاره ای در جراید بورسی ما مطرح می شود که ما از بانک محور بودن سمت بازارمحور بودن حرکت کنیم. خیلی اوقات این گزاره را درست میدانیم. به نظر میرسد این یک غلط مصطح است. هیچ کجا گفته نشده که اگر بازارمحور باشیم نظام تأمین مالی مطلوبیت یا بهره وری بیشتری خواهد داشت. نکته اینجاست که چه چیزی بازارمحور بودن را موفق میکند. ما کشورهایی مانند ژاپن و آلمان را داریم که نظام بانکمحوری دارند اما اقتصادشان موفق است. برعکس کشورهایی داشتیم مثل آمریکا و انگلیس که نظام بازارمحور دارند و آنها هم موفق هستند.

مومن زاده اظهار کرد: در برخی از مقالات بین المللی گفته میشود زیرساخت های مقرراتی و تنظیمات مالی در یک نظام است که  اقتصاد را در استفاده از این ابزارها موفق میکند. ولی پرسش اینجاست که چرا ما در بانک‌محوری مطلوبیتی که از تأمین مالی مدنظر داشتیم به دست نیاورده ایم؟ شاید اتفاقی که افتاد این بود که به طرح هایی وام داده شد که از نرخ بازدهی خوبی برخوردار نبودند. یعنی در نظام بانکی طرح هایی تأمین مالی شده که از سودآوری و بازده آن طرح بیشتر بوده است.

نظارت دقیق عامل موفقیت تامین مالی از بازارسرمایه

وی در ادامه تاکید کرد: در بازار سرمایه به دلیل نظارت چند لایه ای این اتفاق نیفتاد. این نظارت چند لایه ای سبب شد در بازار سرمایه طرح هایی که از شرایط مناسبی برخوردارند، تأمین مالی شوند. اگر میشد این شرایط را در تمام زمینه ها تعمیم دهیم، می‌توانستیم شرایط مناسبی را در اقتصاد کشور ایجاد کنیم. در دنیا شرکت های کوچک و متوسط از نظام بانکی و پروژه های بزرگ از نظام مالی بازار سرمایه استفاده میکنند. در این صورت به منابع بانکی هم فشار کمتری وارد میشود.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سامان مجد با اشاره به قوانین موجود در این خصوص، گفت: در بند ۵ و ۶ سیاست های کلی برنامه ششم توسعه اتفاق خوبی افتاده است.   در بند ۶ این قانون آمده است که تأمین مالی فعالیت های خرد و متوسط به وسیله نظام بانکی انجام شود. در بند ۵ هم اشاره شده است که گسترش و تعمیق نظام جامع تأمین مالی و ابزارهای آن (بازار پول، بازار سرمایه، و بیمه ها) با مشارکت اشخاص حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی و افزایش سهم موثر بازار سرمایه در جهت توسعه سرمایه گذاری و ثبات و پایداری و کاهش خطرپذیری فعالیت های تجاری و اقتصادی کشور با تاکید بر ارتقاء شفافیت و سلامت نظام مالی انجام شود. این موارد خودش یک زیرساخت یا یک سند بالادستی است که ما را هدایت میکند به این که در مرحله اول به یک چیز برسیم و آن هم تدوین نقشه جامع نظام تأمین مالی است.

به آینده پژوهی صنعت تأمین مالی توجه شود

وی تاکید کرد: ما باید از انواع کسب و کارها تصویری داشته باشیم، زیرا الان کسب و کارهای جدیدی ایجاد شده و نوع بیزنس ها با گذشته متفاوت است. در مرحله بعد باید به آینده پژوهی صنعت تأمین مالی توجه شود. زیرا ما این مورد را هم نداریم و اگر میبینیم دولت در حجم بزرگی تأمین مالی میکند، ابزارهایی مثل صندوق های درآمد ثابت نیاز دارد. صندوق هایی که جریان منابع ورودی به آنها با تغییراتی که در سایر بازارها داشتیم، تفاوتهای چشمگیری را در خودش میبیند. به این نتیجه میرسیم که برای نظام تأمین مالی به خصوص این که کسری بودجه دولت یک روش غیرتورمی خوبی دارد، استفاده از ابزارهایی مانند انتشار اوراق است باید در مرحله بعد به سمت آینده پژوهی، آینده نگاری و آینده نگری در سیستم تأمین مالی برویم.

مومن زاده اظهار کرد: همه این موارد زیرساخت هایی خواهد بود که کمک می کند ما یک تأمین مالی مطلوبی را در اقتصاد کشور تجربه کنیم. در کنار سیاست گذاری های کلانتر اگر بخواهیم کمی جزییتر نگاه کنیم، بحث این است که در نظام تأمین مالی رسیدگی ها و نظارت ها باید بیشتر باشد. رسیدگی و نظارت مالی، مهارت تأمین مالی، ابزارسازی و نهادسازی برای تأمین مالی از جمله الزامات تأمین مالی مطلوب است. تأمین مالی باید به سمت صنایعی برود که برای توسعه کشور لازم است و جزو صنایع برتر محسوب میشود. از طرف دیگر باید این تعامل با وزارت نفت، بهداشت و شرکت های دارویی هم اتفاق بیفتد.

لزوم شناخت ابزارهای مالی، راهی برای تامین مالی مناسب

این کارشناس بازارسرمایه در خصوص ابزارهای مالی بیان کرد: امروزه ابزارهای مالی تنوع زیادی پیدا کرده اند که اشراف بر همه این ابزارها کار سختی است. ما نمیتوانیم انتظار داشته باشیم که افراد زیادی بر این ابزارها اشراف داشته باشند. اما این انتظار را میتوانیم داشته باشیم که مدیران مالی شرکت های مالی به خصوص شرکت های بورسی و فرابورسی اینها را بشناسند و بدانند اگر قرار است یک مدل تأمین مالی انجام دهند یا نیاز مالی در یک شرکت وجود دارد باید اوراق منتشر شود و افزایش سرمایه به وجود آید در حالی که میبینیم حتی در گزارشگری آنها  مشکل ایجاد میشود. مهارت تأمین مالی یکی از مهارت های ضروری است که مدیران مالی باید داشته باشند.

 

یکی از مزیت‌های بازار سرمایه برای مردم ، کمک به تأمین مالی و حضور در این بازار نسبت به سایر ‏بازارها با هر میزان از منابع مالی است و هر فردی می‌تواند وارد بازار سرمایه شود و حتی یک تک سهم بخرد. در صورتی ‏که در سایز بازارها مانند مسکن و خودرو نیاز به منابع قابل توجهی برای ورود است ضمن اینکه بازدهی بازار سرمایه نسبت به ‏هر بازار دیگری در برش زمانی ۱۰ ساله بیشتر بوده است. ‏

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، علی صحرایی، مدیر عامل بورس تهران در پنل تخصصی ‏نقش بازار سرمایه در توسعه صنعت پتروشیمی در خصوص روند تامین مالی از بازار سرمایه بیان داشت: سال جاری حدود ۵۰۰ هزار هزار میلیارد تومان تأمین مالی از طریق روش‌های مختلف در بازار سرمایه انجام شد که ‏بخش عمده آن از طریق عرضه‌های اولیه بود. انتشار انواع اوراق بازار بدهی و روش‌های مختلف افزایش سرمایه از طریق ‏آورده نقدی، تجدیدارزیابی و… هم از سایر روش‌ها بود. ‏دولت ‏هم برای سال آینده برنامه جامعی برای تأمین سرمایه از بازار سرمایه دارد. در ابتدای فروردین تعداد سهامدار فعال سه میلیون بود، اما اکنون به بیش از ۲۵ ‏میلیون سهامدار در بازار رسیده است.

وی ادامه داد: خیل عظیمی از ‏افرادی که سال جاری سهامدار شدند متأسفانه فاقد دانش لازم برای فعالیت در بازار سرمایه بودند و با فضای رسانه‌ای و ‏بخصوص مجازی غیرقابل‌کنترل مواجه شدند که اعتماد آن‌ها به این فضا بدون داشتن دانش و آگاهی لازم موج لطمه ‏به آن‌ها شد. ‏ حضور این تعداد سهامدار فرصت کم‌نظیری بشمار می‌رود که باید با توانمندسازی ‏سهامداران و افزایش سواد مالی آن‌ها به چرخیدن چرخ کارخانه‌ها با استفاده از همین سرمایه‌های خرد مردم کمک کرد. ‏

بازار سرمایه شفاف‌ترین بخش اقتصاد

مدیرعامل شرکت بورس تهران در ادامه بیان داشت: شفاف‌ترین بخش اقتصاد بصورت نسبی، همین بازار سرمایه است. اطلاع‌رسانی مداوم ‏شرکت‌ها در کدال در کنار گزارش‌های ۳، ۶، ۹ ماه و یکساله و سایر شفاف‌سازی‌ها در راستای ‏شفاف شدن اقتصاد کمک قابل توجهی کرده است. ‏ فعالیت ۲۸۰۰ ایستگاه معاملاتی، دسترسی بر خط مردم به سامانه‌های معاملاتی و فعالیت ۲۲ تالار ‏منطقه بورس تهران در دسترس بودن بورس برای مردم را ملموس کرده است. ‏

بازدهی ۱۰ ساله بورس نسبت به رقبا

صحرایی در ادامه گفت: مزیت‌های بازار سرمایه برای مردم ، کمک به تأمین مالی و حضور در این بازار نسبت به سایر ‏بازارها با هر میزان از منابع مالی است و هر فردی می‌تواند وارد بازار سرمایه شود و حتی یک تک سهم بخرد. در صورتی ‏که در سایز بازارها مانند مسکن و خودرو نیاز به منابع قابل توجهی برای ورود است ضمن اینکه بازدهی بازار سرمایه نسبت به ‏هر بازار دیگری در برش زمانی ۱۰ ساله بیشتر بوده است. ‏

تنوع ابزارهای بازار سرمایه

وی خاطرنشان ساخت: ابزارهای بازار سرمایه متنوع است مانند بازار بدهی که برای سرمایه‌گذار فاقد ریسک یا با ریسک بسیار پایین ‏است و یا بازارهای با ریسک بالا مانند بازارهای مشتقه که برای توسعه این بازارها به‌واسطه محدودیت‌ها نیاز به ‏توسعه زیرساخت‌ها و همگام‌سازی دارد که جزو الزامات است و کار زیادی می‌طلبد. ‏

مدیرعامل بورس تهران گفت: در حوزه اقتصادی و سیاسی ایران، صنایع از ‏انرژی و مواد اولیه ارزان برخوردار هستند و حضور آن‌ها در بورس موجب شده دیگر سیاست‌گذاران به راحتی نتوانند ‏در پشت درهای بسته در حوزه مواد اولیه تصمیم‌گیری کنند و کار آن‌ها راحت نخواهد بود که نمونه‌های اخیر در حوزه صنعت ‏فولاد و همین‌طور بودجه مشاهده شد. ‏

مزیت معافیت مالی برای شرکت‌های پذیرفته شده در بورس

وی از سوی دیگر با اشاره به مزیت های بازار سرمایه نسبت به بازارهای موازی افزود: مزیت دیگر بورس معافیت‌های مالی برای شرکت‌های پذیرفته‌شده است به‌گونه‌ای که برای شرکت‌های ‏پذیرفته شده در بورس به‌شرط رعایت شناوری ۲۰ درصد و برای شرکت‌هایی که در فرابورس هستند ۱۰ درصد معافیت مالیاتی ‏تعلق می‌گیرد و حضور شرکت‌ها در بورس علاوه بر برندسازی برای آن‌ها در عرصه داخلی و حتی بین‌المللی منجر به این ‏می‌شود که تأمین مالی آن‌ها از طریق روش‌های بین‌المللی هم ساده‌تر شود و این از خدماتی است که بازار سرمایه به همه ‏صنایع ازجمله صنعت سرآمد پتروشیمی می‌دهد. ‏

سهم ۲۰ درصدی صنعت پتروشیمی از بازار در بورس

وی صنعت پتروشیمی را یکی از بزرگ ترین صنایع فعال در بازار سرمایه دانست و اشاره داشت: صنعت پتروشیمی در بورس تهران دومین صنعت بزرگ است و ۲۰ درصد بازار ۵۰ هزار هزار میلیارد ‏تومانی بورس را تشکیل می‌دهد. اکثر شرکت‌هایی که در این صنعت هستند بنیادین محسوب می‌شوند و وضعیت خیلی مطلوبی ‏دارند به گونه‌ای که این شرکت‌ها سال جاری ۶۴ هزار میلیارد تومان سود تقسیم کردند که در دوره مالی سال گذشته ‏‏۴۰ هزار میلیارد تومان بوده و بطور کلی شرکت‌های پتروشیمی ۶۳ درصد سود تقسیم کردند در صورتی که متوسط بازار ۵۶ ‏درصد بوده و متوسط ‏EPS‏ صنعت پتروشیمی در سال گذشته ۱۸۳ تومان بوده که ۱۱۶ تومان تقسیم سود کردند. ‏

ارزش بازار ۵۱۹ هزار میلیاردی “فارس” و زیرمجموعه‌ها

صحرایی گفت: هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس بزرگ‌ترین شرکت در بورس تهران و ارزش بازار گروه هلدینگ و زیر ‏مجموعه‌های آن ۵۱۹ هزار میلیارد تومان است و ۱۱ درصد ارزش بازار را تشکیل می‌دهد. بازده سرمایه‌گذاری این ‏هلدینگ هم قابل توجه است که آخرین عضو خانواده، پتروشیمی که به بورس پیوسته یعنی بوعلی حدود ۵۰ درصد به ‏سهامداران سود داد و پترول هم علی‌رغم همه تلاطمات اخیر ۴۷۶ درصد سود داشته که عدد قابل توجهی است و نشان ‏می‌دهد سرمایه‌گذاری در بورس با نگاه میان و بلند مدت پربازده‌ترین سرمایه‌گذاری است. ‏

وی در این خصوص بیان داشت: قرارگیری هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس در بین ۴۰ پتروشیمی برتر دنیا و رتبه‌های برتر در ‏رده‌بندی شرکت‌های برتر ایران نشان می‌دهد صنعت پتروشیمی از جمله صنایعی است که مورد اعتماد مردم برای ‏سرمایه‌گذاری است و با توجه به ‏P/E‏ این صنعت که از متوسط بازار پایین‌تر است از مزیت‌های قابل توجه برای سرمایه‌گذاری ‏در بازار سرمایه محسوب می‌شود. 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهفروشگاهتماس با ما