اخبار روز

ارزش سهام عدالت (۵۰۰ هزار تومانی) در جریان دادوستد‌های روز گذشته با ۴/ ۲درصد افزایش به ۹میلیون و ۵۷۳هزار تومان رسید. بر این اساس ارزش سهام عدالت ۲۲۸هزار تومان افزایش یافت. در روزی که شاخص کل بورس ۹/ ۱درصد افزایش را تجربه کرد، وزن تعداد نماد‌های مثبت در این پرتفو از تعداد نماد‌های منفی بیشتر شد. نماد‌های «دانا»، «اخابر»، «بنیرو»، «لکما»، «فولاژ»، «بسویچ»، «وپست»، «خساپا»، «حکشتی»،‌«رمپنا» و «وتوصا» از نماد‌هایی بودند که افت قیمت را تجربه کردند. نماد فایرا نیز نمادی بود که در روز گذشته متوقف مانده بود.

اخبار روز

مصطفی جعفرپور
کارشناس بازار سرمایه
با شروع اصلاح بازار، فرآیند پذیرش شرکت‌ها در بازار سرمایه نیز به رکود رفته بود. این موضوع را می‌توان از مقایسه عرضه‌های اولیه در دوران رکود بازار و رونق بازار دریافت. آخرین عرضه‌های اولیه در بازار سرمایه نیز ناکام ماندند. یعنی به‌رغم اطلاع‌رسانی در خصوص عرضه اولیه، عرضه اولیه دو شرکت لغو شد. با این حال فرآیند پذیرش شرکت‌ها در بازار سرمایه در ماه‌ آخر سال افزایش یافته است. بررسی نماد‌های درج شده نشان می‌دهد، تعداد این نماد‌ها در فرابورس و بورس تهران بیشتر شده است. افزایش درج نماد‌ها، به تعبیری خبر از افزایش عرضه‌های اولیه در روز‌های پیش رو می‌دهد.
فرآیند‌ها
فرآیند عرضه اولیه در حال حاضر در ایران این‌گونه است که شرکت‌ها درخواست پذیرش را به بورس یا فرابورس ارائه می‌دهند سپس بورس‌ها بر اساس دستورالعمل پذیرش و تکمیل مدارکی که ازسوی شرکت و مشاور پذیرش (نهادهای مالی فعال مانند شرکت‌های تامین سرمایه، کارگزاری‌ها، مشاور سرمایه‌گذاری‌ها) ارائه می‌شود، شرکت‌ها را برای جلسه هیات پذیرش آماده می‌کنند. هیات پذیرش ترکیبی از نمایندگان سازمان بورس، بورس مربوطه و کانون کارگزاران است. با این وجود بر اساس دستورالعمل مورد نظر، سازمان بورس حق وتو در پذیرش یا رد پذیرش شرکت را دارد که دلیل آن نیز روشن است. طبق قانون بازار اوراق بهادار ثبت یک شرکت نزد سازمان بورس از جمله وظایف این نهاد است و در نتیجه سازمان بورس باید اختیار کامل در رد یا پذیرش یک شرکت را داشته باشد. همچنین  پذیرش و درج نماد یکی از مقدمات قبلی عرضه اولیه یک شرکت در بازار سرمایه است.

درج تاتمس در تابلوی پایه قرمز
فرابورس ایران در اطلاعیه‌ای از موافقت کمیته درج شرکت فرابورس ایران با درج نماد معاملاتی شرکت کارخانجات صنعتی و تولیدی اتمسفر به عنوان ۲۵۷ نماد معاملاتی خبر داد. این شرکت  با نماد «تاتمس» در تابلو‌ی پایه قرمز درج شده است. بر اساس قوانین تازه بازار سرمایه، ناشران درج شده در تابلوی قرمز تا زمان پذیرش در یکی از تابلو‌های بورس تهران یا فرابورس ایران در تابلوی مذکور معامله خواهند شد و قابل انتقال به تابلو‌های زرد و نارنجی نیستند. این تابلو ویژگی‌های متمایز خود را دارد. به عنوان مثال معاملات اوراق بهادار  شرکت‌های درج شده در این تابلو صرفا طی یک جلسه معاملاتی در  هر  هفته به صورت حراج، پیوسته و در محدوده دامنه نوسان یک درصد نسبت به قیمت پایانی در آخرین جلسه معاملاتی  قابل انجام است.  

همچنین انجام معاملات بر خط، به استثنای  انجام معاملات  برخط گروهی توسط کارگزاران، در نمادهای معاملاتی مربوط به   ناشران درج شده در این تابلو مجاز نیست. شرکت کارخانجات صنعتی و تولیدی اتمسفر در گروه ماشین‌آلات و تجهیزات و در زیرگروه، تولید اجاق، کوره و مشعل ثبت شده است.

شرکت بنیان دیزل
شرکت بنیان دیزل نیز در ۹ اسفند ماه در تابلوی‌ پایه قرمز درج شده است. این شرکت نیز مانند شرکت کارخانجات صنعتی و تولیدی اتمسفر در بازار قرمز درج نماد شده و از همان قوانینی که در بالا به آن اشاره شد پیروی می‌کند. شرکت بنیان دیزل با نماد «خبنیان» در گروه خودرو و ساخت قطعات و در زیر گروه، قطعات یدکی و جانبی وسایل نقلیه موتوری به ثبت رسیده است.

درج نماد معاملاتی مدیریت
در ۱۲ اسفند ماه شرکت سرمایه‌گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشور پس از احراز کلیه شرایط پذیرش به عنوان دویست وسی و‌ششمین نماد و شصت‌و هفتمین شرکت در بازار اول در فهرست نرخ‌های فرابورس ایران درج شد. بر اساس گزارشی که «مدیریت» از عملکرد یک ساله خود در سامانه کدال منتشر کرده است در دوره دوازده ماهه منتهی به ۳۰ آذر ماه این شرکت ۱۸۹ میلیارد ریال سود خالص ساخته و زیان انباشته آن ۷۲۰ میلیارد ریال است. این شرکت با سرمایه ۲۰۵۱ میلیارد ریالی به ازای هر سهم ۹۲ ریال سود ساخته است.

درج  یک شرکت نرم‌افزاری
گروه نرم‌افزاری توسن به عنوان شصت و هشتمین شرکت، وارد بازار اول فرابورس شد؛ هرچند هنوز نماد معاملاتی آن باز نشده و امکان خرید و فروش سهام وجود ندارد. فرابورس ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد شرکت توسعه سامانه‌های نرم‌افزاری نگین (توسن) پس از احراز همه شرایط پذیرش از تاریخ ۱۹ اسفند ماه به‌عنوان دویست و سی‌وهشتمین نماد معاملاتی (شصت و هشتمین شرکت در بازار اول) در فهرست نرخ‌های فرابورس ایران درج شده است. شرکت توسن که عمدتا به عنوان یک شرکت فعال در زمینه نر‌م‌افزارهای بانکی شناخته می‌شود، از سال ۸۷ فعالیت خود را آغاز کرده و تاکنون خبری مبنی بر تلاش برای ورود به بازار سرمایه منتشر نکرده بود. این در حالی است که در سال جاری بسیاری از شرکت‌های بزرگ و کوچک در صنعت ICT بارها اعلام کردند قصد ورود به بازار سرمایه را دارند و حتی زمان‌هایی برای این اتفاق مشخص می‌کردند؛ اما هیچ‌کدام از این وعده‌ها محقق نشد. اکنون توسن توانسته است وارد بازار اول فرابورس شود. ورود به بازار اول فرابورس ۱۰ شرط دارد که مهم‌ترین آنها شناور بودن حداقل ۱۰ درصد از سهام ثبت شده، داشتن حداقل ۲۰۰ سهامدار، سرمایه ثبتی حداقل ۱۰ میلیارد ریال و نداشتن زیان انباشته است. در امیدنامه این شرکت که روی سایت فرابورس قرار گرفته، سود خالص توسن در ۶ ماه منتهی به ۳۱ خرداد سال جاری ۱۰۲ میلیارد و ۹۳۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و سود هر سهم ۵۰۵ ریال اعلام شده است. همچنین در حساب‌های مالی این شرکت بیش از ۱۰۸ میلیارد تومان سود انباشته دیده می‌شود. در اطلاعیه فرابورس، تاریخ پذیرش توسن، ۵ آذر ۹۹ اعلام شده که در گروه رایانه و زیرگروه مشاوره و تهیه نرم‌افزار پذیرش شده است؛ اما زمان گشایش نماد توسن و انجام معاملات عمومی مشخص نشده است.

شرکت توسن در سال ۱۳۷۸ با هدف ایجاد بستری مستقل و بومی جهت طراحی و تولید محصولات و راهکارهای نوین در عرصه‌های مختلف فناوری اطلاعات کشور مانند بانکداری و دولت الکترونیکی، تاسیس و تا سال ۱۳۸۷ تحت عنوان کیش ویر و پس از آن با نام توسن به ارائه خدمات متنوع فناوری اطلاعات در صنعت بانکداری کشور و ارگان‌های دولتی پرداخته است. در حال حاضر بیش از ۸۰۰ نفر پرسنل و کارشناس فنی سرآمد، با تخصص‌های متنوعی در راستای خلق ارزش در کسب و کار مشتریان توسن مشغول به فعالیت هستند. راهکارهای توسن در بسیاری از پروژه‌های مهم و راهبردی ملی در راستای تحقق اهداف و چشم‌اندازهای نظام (مانند پروژه سبد کالا) قابلیت‌های منحصربه‌فرد توسن مورد استفاده قرار گرفته ‌است.

شرکت فروسیلیسیم خمین
شرکت فروسیلیسیم خمین از دیگر نماد‌هایی است که در فرابورس ایران درج نماد شده است. این شرکت ۱۹ اسفند به عنوان دویست‌وسی و‌هفتمین نماد فرابورس و صد وچهل‌و سومین نماد در بازار دوم در فهرست نرخ‌های فرابورس درج شد. این شرکت با نماد معاملاتی «فروسیل» در گروه فلزات اساسی قرار می‌گیرد. همچنین زیرگروه این شرکت تولید آهن و فولاد پایه است.

دارو سازی دانا
فرابورس ایران در اطلاعیه‌ای از درج نماد شرکت داروسازی دانا(سهامی عام) در فهرست نرخ‌های فرابورس ایران خبر داد.

در این اطلاعیه آمده است شرکت داروسازی دانا پس از احراز همه شرایط پذیرش از تاریخ ۲۰ اسفند سال جاری به عنوان دویست و سی و نهمین نماد معاملاتی (شصت و نهمین شرکت در بازار اول) در فهرست نرخ‌های فرابورس ایران درج شده است.

تاریخ پذیرش این نماد به تیرماه سال جاری بازمی‌گردد و نماد این شرکت «ددنا» است و در گروه مواد و محصولات دارویی قرار می‌گیرد.

شرکت پتروشیمی اروند
با توجه به موافقت هیات ‌پذیرش بورس اوراق بهادار با پذیرش سهام شرکت پتروشیمی اروند در بورس اوراق بهادار تهران و با عنایت به احراز موارد تعیین شده در مصوبات مزبور از سوی آن شرکت در ۲۰ اسفند  شرکت پتروشیمی اروند به عنوان پانصد و هشتاد و ششمین شرکت پذیرفته شده در بخش «محصولات شیمیایی»، گروه «تولید مواد شیمیایی اساسی » و طبقه «تولید پلاستیک اولیه و لاستیک ترکیبی» و با  نماد «اروند» در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شد.این شرکت در امید نامه خود مدعی شده که این شرکت قرار است ۵۰ درصد از سود را در سال‌های آتی میان سهامداران خود تقسیم کند. سرمایه این شرکت ۱۲۰۰ میلیارد تومان است و در چهار سال اخیر این شرکت سودسازی کرده است. در سال ۹۸ جمع دارایی‌های این شرکت ۶۷۰۸ میلیارد تومان بوده است و جمع بدهی‌های آن برابر با ۳۸۵۷ میلیارد تومان برآورد شده است. همچنین جمع حقوق مالکانه این شرکت برابر با ۲۸۵۰ میلیارد تومان بوده است.

 

اخبار روز

همراه با افزایش قیمت انس طلا و همچنین قیمت دلار در صبح روز گذشته، قیمت طلا و سکه شاهد افزایش قابل توجهی بودند و سکه توانست به سطوح بسیار بالایی دست پیدا کند.

از نرخ دلار نیمایی در کانال ۲۳ هزار تومان مشخص می گردد بازارساز به دنبال آن است تا کلوز پایان سال در مرز ۲۵ هزار تومان نباشد به خاطر همین صرافی های منتخب را در عدد ۲۴۴۰۰ تومان نگه خواهد داشت.

با اینحال دلار طبق ریت می تواند تا ۲۵۲۰۰ تومان هم نفوذ کند لذا با احتساب صرافی های منتخب محدوده ۲۴۳۵۰ تا ۲۵۲۵۰ تومان برای دلار امروز قابل پیش بینی است؛ دلار برای افزایشی شدن نیاز به درهم در  کانال ۷۰۰۰ تومان دارد.

با کلوز مناسب اونس در ۱۷۲۸ دلار،  سکه توانست با کمک دلار در کانال ۱۰۸۰۰ تومان تثبیت موقت گردد و می تواند مجددا کانال ۱۰۹۰۰ تومان را تست کند و بعد از تثبیت موقت وارد کانال ۱۱ میلیون تومان شود.

سکه که حمایت ۱۰۸۰۰ تومان را دارد در صورت افت دلار ، پتانسیل ورود به کانال ۱۰۶۰۰ تومان را هم دارد. حباب ۷۰۰ هزار تومانی سکه روند تغییر کانال را با تخلیه شدن یا انباشته شدن، نرخ ذاتی و معاملاتی سکه را تعیین می کند.

هم اکنون قیمت دلار در بازار 24750 تومان می باشد که نسبت به روز گذشته کاهش جزئی را شاهد بوده است. از همین جهت سکه نیز در عصر روز گذشته بخشی از رشد خود را پس داده و در کانال 10800 تومان باقی ماند.

سکه برای رشد از حمایت خوب انس برخوردار است ولی دلار پر نوسان تهران می تواند قیمت آن را در هر لحظه تغییر دهد. در صورتی که قیمت دلار مشخص شود، با اطمینان بیشتری می توان آینده سکه را پیش بینی کرد.

 منبع: سایت طلا

دنیای‌اقتصاد : کمتر از یک ماه طول کشید که بیت‌کوین مجددا بتواند قله قیمتی تاریخی خود را ارتقا دهد. ۲۱ فوریه بود که بیت‌کوین توانسته بود با ثبت قیمت ۵۸ هزار و ۳۳۰ دلاری رکوردی تاریخی به ثبت برساند؛ بعد از رسیدن به قله تاریخی در ماه فوریه بیت‌کوین بلافاصله با موجی نزولی مواجه شد تا حدی که پس از یک هفته قیمت بزرگ‌ترین رمز ارز جهان تا کانال ۴۳ هزار دلاری نیز سقوط کرد.
گذر بیت‌کوین از مرز 60 هزار دلاری
در این مقطع بود که بسیاری در بازارها از اتمام روند صعودی بیت‌کوین سخن به میان می‌آوردند و گروهی دیگر این عقب‌نشینی قیمتی را نوعی اصلاح قیمتی برمی‌شمردند. اما تغییر جهت قیمت بیت‌کوین سبب شد تا روز گذشته بیت‌کوین در ابتدا با ورود قدرتمند به مرز ۵۹ هزار دلاری از این کانال هم عبور کند و رکوردی جدید در محدوده ۶۰ هزار دلاری به ثبت برساند. افزایش سرمایه‌گذاری شرکت‌ها و نهادهای بزرگ و دومینوی ورود بانک‌ها به خدمات مربوط به رمز ارزها در مقطع کنونی سبب پشتوانه قیمتی بیت‌کوین شده است. این در حالی است که گروهی از کارشناسان نیز با توجه به روند گذشته قیمت بیت‌کوین درباره ریسک بالای سرمایه‌گذاری در این بازار به معامله‌گران هشدار داده‌اند.
 
روند ناپایدار بیت‌کوین
بسیاری از تحلیلگران و همچنین مقامات اقتصادی کشورهای توسعه‌ یافته درباره میزان ریسک و نوسانات بالای قیمتی بیت‌کوین تاکنون هشدار داده‌اند. به‌رغم اینکه سودهای بالای بیت‌کوین در ماه‌های اخیر سبب ورود بسیاری از سرمایه‌گذاران تازه وارد به این بازار شده است، اما مقامات اقتصادی به دلیل عدم توجه سرمایه‌گذاران خرد به روندهای نزولی شدید قیمت بیت‌کوین، بارها به آنها هشدار داده‌اند. در هفته‌های اخیر جنت یلن درباره ضررهای احتمالی سرمایه‌گذاران در این بازار ابراز نگرانی کرده بود. همچنین وزیر خزانه‌داری جو بایدن درباره ضررهای محیط‌زیستی و کارآیی پایین بیت‌کوین نیز هشدار داده بود. همچنین مقایسه نوسانات قیمتی بیت‌کوین با بازارهای رقیب مانند دلار، بازارهای سهام و طلا حکایت از تفاوت معنادار نوسانات این بازار با بازارهای دیگر دارد. به‌عنوان مثال روند بیت‌کوین در همین یک ماه گذشته نیز به خوبی نوسانات شدید قیمت آن را نشان می‌دهد؛ فاصله یک‌هفته‌ای میان ۲۱ تا ۲۸ فوریه مثال مناسبی برای شدت نوسان بیت‌کوین است. در حالی که در ابتدای این بازه زمانی بیت‌کوین به قیمت ۵۸ هزار دلاری رسیده طی هفت روز، این رمز ارز بیش از ۲۶ درصد از ارزش خود را از دست داد. مقایسه این حد از نوسان با دیگر بازارها به خوبی ریسک این بازار را نشان می‌دهد. به‌عنوان مثال طلا در سال ۲۰۲۰ میلادی که یکی از پرنوسان‌ترین سال‌های این فلز ارزشمند در دهه‌های اخیر بوده است، فقط ۲۴ درصد بازدهی سالانه داشت. نکته جالب اینکه همین بازدهی ۲۴ درصدی که کمتر از نوسان یک هفته‌ای بیت‌کوین است بالاترین بازدهی طلا در دهه اخیر به حساب می‌آید.
 
چشم‌انداز تیره طلا
طلا به‌رغم فشار نرخ اوراق بهره در هفته‌ای که گذشت توانست مرز ۱۷۰۰ دلاری را حفظ کند و حتی در آخرین ساعات معاملات روز جمعه تا حدی از این مرز فاصله بگیرد تا کار خود را در قیمت ۱۷۲۷ دلاری به پایان برساند. نرخ بهره اوراق بلند‌مدت آمریکا بعد از اینکه جو بایدن نیز بسته حمایتی را به امضا رساند در دو روز انتهایی هفته مجددا روندی صعودی به خود گرفته است و اکنون به بالای مرز ۶/ ۱ درصد رسیده است. تحلیلگران در مورد نرخ بهره اوراق بر این باورند که نمودارها حکایت از آن دارد که این نرخ‌های سود همچنان صعودی خواهد بود. از طرفی به دلیل واکسیناسیون، بهبود چشم‌انداز اقتصادی و همچنین انتشار داده‌های امیدوارکننده اقتصادی و از سوی دیگر احتمال افزایش تورم چشم‌انداز نرخ اوراق را صعودی کرده است. این چشم‌انداز از یکسو و افزایش میل به ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران در بازار خبر خوبی برای پناهگاه‌های امن دارایی از جمله طلا محسوب نمی‌شود

اخبار روز

به نظر می رسد بازار پس از پشت سرگذاشتن حدود ۵ ماه پر رونق و سپس افت سنگین، دچار سردرگمی و هیجان شده و علی‌رغم آن که قیمت بسیاری از سهم ها جذاب و ارزنده شده‌، کماکان برخی از سرمایه‌گذاران به‌دلیل عدم اطمینان و با هیجان زیاد هم‌چنان بر فروش اصرار دارند.

امیرحمزه مالمیر، کارشناس بازار در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، در خصوص روند بازار در روزهای اخیر بیان داشت: هیجان زیاد در رفتار سهامداران و اصرار بر فروش سهم اثر قابل توجهی را بر منفی شدن بازار داشته است.

مدیر عامل شرکت سبدگردان «سرآمد بازار» در این خصوص گفت: در این شرایط نیاز بود که سازمان تصمیماتی اتخاذ کند که اعتماد و اطمینان را به بازار برگرداند. تصمیمات سازمان در دو جهت اخذ شد، از طرفی سمت تقاضا تقویت و از طرف دیگر عرضه کاهش پیدا کرده است.

مالمیر در ادامه بیان داشت: طبق یکی از مصوبه های اخیر سازمان بورس، صندوق‌ها ملزم شدند نسبت به خرید سهام اقدام کنند، این طرح دارای مزایا و معایبی است. یکی از اصلی‌ترین مزایای این طرح، تقویت تقاضا و اطمینان به نقدشوندگی سهام در بازار است تا سرمایه‌گذاران با اطمینان خاطر نسبت به بررسی شرکت‌های سرمایه‌پذیر خود پرداخته و با تامل نسبت به خروج، ورود یا نگهداری سرمایه‌گذاری خود اقدام کنند.

وی در ادامه گفت:  ایجاد فرصت برای بررسی بیشتر و تامل نسبت به ورود یا خروج، به بهبود بازار کمک خواهد کرد ولی خرید سهام توسط صندوق‌های با درآمد ثابت در صورت عدم برگشت بازار، می‌تواند این صندوق‌ها را با ریسک مواجه کند.

این کارشناس بازار با اشاره به مصوبات دیگر سازمان بورس مبنی بر حمایت از سهامداران حقیقی افزود: تصمیم دیگر سازمان، به نحوی بیمه کردن سرمایه متعلق به سهامداران با ارزش پرتفوی کمتر از ۱۰ میلیون تومان است. این تصمیم می‌تواند برای این دسته از سرمایه‌گذاران اطمینان خاطر ایجاد کند تا با هیجان نسبت به واگذاری سهام خود اقدام نکنند و همین امر عرضه را کاهش و باتوجه به تعداد بالای این سرمایه‌گذاران، می‌تواند به کاهش بار سامانه معاملات منجر شود.

وی در پایان اعلام داشت: در پایان ضمن توصیه به سرمایه‌گذاران به خویشتن‌داری و تامل در خصوص سرمایه‌گذاری و تحلیل سهام و سپس اخذ تصمیم، به نظر می رسد عملکرد شرکت‌ها با چشم‌انداز روشنی مواجه است و سال آتی نسبتا عملکرد عمده‌ شرکت‌ها با افزایش مناسبی روبرو خواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهفروشگاهتماس با ما