رئیس هیات مدیره سبدگردان آسمان معتقد است که رویکرد سازمان بورس بزرگ تر کردن دامنه نوسان است، به شرطی که رفتارهای هیجانی کنترل شود.

محمد اقبال نیا در گفتگو با پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، با اشاره به مصوبه جدید شورای عالی بورس مبنی بر اجرای دامنه نوسان نامتقارن بیان کرد: بازار سهام به اعلام این مصوبه واکنش مثبت نشان داد و این پیام را به سهامداران مخابره کرد که دیگر نمی توانند به امید ریزش بیشتر قیمت ها سهم خود را بفروشند تا در قیمت پایین تر دوباره خرید کنند، چراکه دیگر امکان چنین جایگزینی وجود ندارد و  ممکن است حتی با ۶ درصد بالاتر مجبور به خرید همان سهم شوند.

وی افزود: از آنجایی که بازار حالت فرسایشی پیدا کرده بود، نیاز به شوکی برای احیا داشت، که این تصمیم را می توان شوک لازم به بازار دانست. البته  این ابزار موقتی است اما اگر اخبار اقتصادی، اظهار نظرهای مسئولان، نوسانات بازار ارز و … سیگنال های نگران کننده به بازار مخابره نکنند، بازار به لحاظ شرایط بنیادی در نقطه مناسبی قرار دارد و می‌تواند وارد فاز صعودی شود.

این تحلیلگر بازار سرمایه اظهار کرد: اینگونه ابزارها در بازه های زمانی کوتاه به کمک بازار می آیند تا حمایتی در جهت متعادل سازی باشد. از طرفی بنا بر صحبت مدیران سازمان بورس، دامنه نامتقارن پس از مدتی مورد تجدید نظر قرار می گیرد و ممکن است ابزار ماندگاری در بازار نباشد.

رئیس هیات مدیره سبدگردان آسمان ادامه داد: رویکرد مناسب در بلندمدت این است که ترجیحا دامنه نوسان را بزرگ تر کنند. در شرایط موجود هم چنین تصمیمی اتفاق خوشایندی است که بازار به استقبال آن رفته است.

وی تاکید کرد: اگر در روزهای آتی، حقوقی ها عرضه غیر متعارف سهام نداشته باشند و مسئولان در دولت، مجلس و بانک مرکزی در  اظهارنظر های خود مسوولانه و بدون مقاصد سیاسی عمل کنند؛ بازار سرمایه به روال طبیعی خود برمی گردد و بخشی از افت های قبلی خود را جبران می کند.

مدیرعامل پتروشیمی تبریز از افزایش تنوع در سبد محصولات این مجتمع در سال آینده خبر داد و گفت: سال آینده پلی‌پروپیلن در سبد محصولات پتروشیمی تبریز قرار خواهد گرفت.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) و به نقل از نیپنا، سیاوش درفشی از افزایش ۲۰ درصدی تولید این شرکت در سال جاری خبر داد و افزود: توسعه بازارهای هدف و عرضه محصولات جدید در سال جاری از سوی این شرکت سبب شده تا به عنوان صادرکننده نمونه ملی انتخاب شویم.

وی با بیان اینکه ۵۶ درصد از محصولات پتروشیمی تبریز هم‌اکنون صادر می‌شود، ادامه داد: ۸۰ درصد از مشتریان بین‌المللی پتروشیمی تبریز به دلیل کیفیت بالای محصولات عرضه شده، ثابت هستند.

درفشی، رعایت استانداردهای بین‌المللی به‌ویژه استانداردهای مربوط به موادغذایی در محصولات از جمله نکات برجسته توجه تولیدات پتروشیمی تبریز عنوان کرد و درباره توسعه بازارهای صادراتی این کشور تصریح کرد: بنا داریم فعالیت‌های شرکت در بازارهای CIS را توسعه دهیم.

وی با بیان اینکه مهندسی پایه ساخت نخستین واحد پلی‌اتیلن سنگین با دانش ایرانی در پتروشیمی تبریز در مرحله پایانی بوده و به‌زودی وارد مرحله اجرا می‌شود، ادامه داد: به‌زودی وارد مرحله سفارش برای ساخت این تجهیز خواهیم شد.

مدیرعامل پتروشیمی تبریز با بیان اینکه انتظار داریم در سال آینده محصولات جدیدی وارد سبد محصولات این شرکت شود، گفت: امیدواریم محصول پلی‌پروپیلن در سبد محصولات این شرکت قرار گیرد.

دنیای‌اقتصاد : در هفته‌های گذشته خبرهایی منتشر شد مبنی بر اینکه ایلان ماسک، صاحب شرکت تسلا و یکی از ثروتمندترین افراد دنیا، در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده است. این شایعه‌ها ادامه داشت تا اینکه شرکت تسلا که صاحب آن ایلان ماسک است به‌صورت رسمی اعلام کرد که در ماه ژانویه حدود ۵/ ۱ میلیارد دلار به‌صورت ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده است. اعلام این خبر کافی بود تا ارزهای دیجیتال ۱۷درصد رشد قیمت داشته باشند. قبل از اعلام این خبر نیز ایلان ماسک در حساب توییتری خود حمایت‌های صریحی را از ارزهای دیجیتالی کرده بود و بسیاری از صاحب‌نظران رشد قیمتی ارز دیجیتال داجکوین را حاصل حمایت‌های صریح ایلان ماسک از این ارز دانسته‌اند.
مرد در سایه بیت‌کوین
عکس: AFP
این حمایت‌های صریح باعث شد شائبه‌هایی مبنی بر اینکه ایلان ماسک همان مبدع بیت‌کوین است، در فضای رسانه‌ای و اینترنتی مطرح شود. در همین حین به گزارش «فوربس» گروهی از حقوق‌دانان به ایلان ماسک هشدار داده‌اند که اقدامات اخیر او در حمایت از ارزهای دیجیتال می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری برای او داشته باشد و از مصادیق جرم به حساب بیاید.

سرمایه‌گذاری میلیارد دلاری
دوشنبه هفته پیش ایلان ماسک اعلام کرد که در ماه ژانویه ۵/ ۱ میلیارد دلار بیت‌کوین خریداری کرده است و انتظار دارد که در آینده این ارز دیجیتال به منبع اصلی تراکنش‌های مالی در دنیا تبدیل شود. به محض اعلام این خبر بیت‌کوین به اندازه ۱۷ درصد رشد قیمت داشت و توانست سقف قیمتی ۴۵ هزار دلار را نیز لمس کند و بر اساس آخرین خبرها به بیش از ۴۸ هزار دلار هم رسیده است. این خبر بعد از آن اعلام شد که ایلان ماسک در صفحه توییتری خود هشتگ بیت‌کوین را قرار داد. البته بعد از چند روز این هشتگ را از صفحه خود پاک کرد، اما همچنان به حمایت‌های خود از ارزهای دیجیتالی ادامه داد. او در همین حال، تمرکز خود را روی داجکوین نیز قرار داد و به این ترتیب بعد از حمایت‌های صریح صاحب تسلا از این ارز دیجیتال، داجکوین نیز بیش از ۵۰ درصد رشد داشت. همچنین بعد از اعلام این خبر، سهام شرکت‌هایی که پلت‌فرم لازم جهت تجارت با بیت‌کوین و تکنولوژی استخراج ارزهای دیجیتالی را فراهم می‌کردند نیز در چین، کره‌جنوبی و استرالیا با افزایش قیمت روبه‌رو شد.  

افق ارزهای دیجیتال از نگاه تسلا
این کمپانی در اعلامیه خود ضمن اعلام اینکه در ماه ژانویه ۵/ ۱ میلیارد دلار ارز دیجیتال خریده، نظر خود را درباره این ارز دیجیتالی نیز بیان کرده است. «ما انتظار داریم که در آینده نزدیک ارزهای دیجیتال را برای تراکنش‌های مالی کالاهای تولیدی خود به رسمیت بشناسیم.» ایلان ماسک در هفته‌های گذشته در صفحه توییتری خود گفته بود که بیت‌کوین در آستانه به رسمیت شناخته شدن نزد سرمایه‌گذاران بزرگ است. به این ترتیب تسلا اولین کمپانی بزرگ در دنیا محسوب می‌شود که به تدریج در نظر دارد ارزهای دیجیتال را وارد تراکنش‌های مالی خود کند.

بر اساس برآوردها تا آخر سال گذشته تسلا حدود ۱۹ میلیارد دلار به‌صورت نقد و سرمایه‌گذاری کوتاه مدت در دست داشته که ۵/ ۱ میلیارد دلار حدود ۸ درصد کل دارایی‌های این شرکت محسوب می‌شود. می‌توان نتیجه گرفت که ایلان ماسک و شرکت او به ارزهای دیجیتال بسیار امید بسته است و آینده درخشانی برای رمزارزها متصور می‌شوند.

عمل مجرمانه صاحب تسلا
بعد از توییت‌های حمایتگرایانه ایلان ماسک از داجکوین و سایر ارزهای دیجیتال بسیاری از حقوقدانان آمریکا این توییت‌ها را از نظر حقوقی مجرمانه یا شبه مجرمانه نامیده‌اند. به گزارش خبرگزاری فوربس، گروهی از حقوق‌دانان در هشداری که به ماسک داده‌اند پیش‌بینی کرده‌اند که این امکان وجود دارد که سازمان‌های نظارتی آمریکا توییت‌های ایلان ماسک را مجرمانه محسوب کرده و در این زمینه ورود کنند.

 این گمانه‌زنی زمانی تشدید شد که شرکت ایلان ماسک یعنی تسلا اعلام کرد که ۵/ ۱میلیارد دلار ارز دیجیتالی خریداری کرده است که همین خبر بلافاصله باعث افزایش یکباره قیمت ارزهای دیجیتالی شد. به زعم برخی از حقوقدانان، سازمان‌های نظارتی آمریکا می‌توانند در همین زمینه بررسی کنند که آیا در حقیقت شرکت تسلا ارز دیجیتالی خریداری کرده یا این صرفا فضاسازی رسانه‌ای است. علاوه بر این در سال ۲۰۱۸ نیز سازمان‌های نظارتی آمریکا به ایلان ماسک در زمینه توییت‌هایش هشدار داده بودند که نتیجه‌‌اش این بود که ایلان ماسک متعهد شد که در زمینه توییت‌های خود مراقبت بیشتری داشته باشد و پایبند به قوانین باشد.

حامی بیت‌کوین یا مبدع آن
بعد از حمایت‌های رسمی ایلان ماسک از بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال، برخی در شبکه‌های اجتماعی این شائبه را مطرح کردند که ایلان ماسک همان مبدع اصل بیت‌کوین است. سازنده اصلی بیت‌کوین فردی به اسم «ساتوشی ناکاموتو» مطرح شده بود که همواره در مورد هویت این فرد شایعه‌هایی وجود داشت. بعد از حمایت‌های صریح ایلان ماسک از بیت‌کوین به خصوص بعد از اینکه شرکت او، تسلا اعلام کرد که حدود ۵/ ۱ میلیارد دلار را به‌صورت ارز دیجیتالی سرمایه‌گذاری کرده، شائبه‌ها در مورد اینکه او همان ساتوشی است، تقویت شد. در همین رابطه یکی از کارورزهای سابق در یکی از شرکت‌های هوافضای متعلق به ایلان ماسک در توییتی خبر داد که به احتمال زیاد ایلان ماسک همان ساتوشی ناکاموتوی معروف است.

بعد از افزایش گمانه‌زنی در این زمینه، ایلان ماسک در پیامی، تمامی گمانه‌زنی را در این باره رد کرد اما همچنان این گمانه‌زنی به قوت در فضای رسانه‌های جمعی حضور دارند.

ارزهای دیجیتال بعد از روی خوش تسلا  
برخی از تحلیلگران حمایت ایلان ماسک و شرکت تسلا از بیت‌کوین را یک نقطه عطفی برای ارزهای دیجیتال می‌بینند. به گمان این نوع از تحلیلگران، وقتی کمپانی بزرگی مانند تسلا به این اقدام مبادرت ورزیده به تدریج بقیه شرکت‌های بزرگ نیز به این نوع ارزها روی خوش نشان خواهند داد. این دسته از تحلیلگران با بیان این موضوع که به هر حال افراد زیادی سهامدار تسلا هستند نتیجه می‌گیرند که در این زمینه حتما بررسی‌های کارشناسی صورت گرفته است. در همین حین بسیاری دیگر در این زمینه تشکیک‌هایی مطرح کرده‌اند. این گروه از کارشناسان با بیان ذات نوسانی ارزهای دیجیتالی به این نوع ارزها به دیده تردید می‌نگرند و به سرمایه‌گذاران هشدار می‌دهند که به آینده ارزهای دیجیتالی امید چندانی نداشته باشند.

صعود تاریخی رمز ارزها
قبل از اعلام این خبر نیز بیت‌کوین در سال جاری حدود ۶۲ درصد رشد کرده بود. این در حالی است که در سال گذشته ارزهای دیجیتالی رشد ۳۰۰ درصدی را تجربه کرده بودند. بسیاری دلیل بالا رفتن قیمت ارزهای دیجیتالی را به این صورت مطرح می‌کنند که سرمایه‌گذاران در سال گذشته به دلیل اینکه نرخ بهره در اکثر کشورهای پیشرفته نزدیک به صفر بود به دنبال دارایی جایگزینی برای سرمایه‌گذاری‌های خود بودند که بهره بالاتری از سایر دارایی‌ها داشته باشد که در این زمینه بیت‌کوین توانست گوی سبقت را از دیگر رقبای خود برباید و در صدر دارایی‌ها از نظر نرخ بهره قرار گیرد.

بدبینی بانک‌های مرکزی به ارز دیجیتال
به رغم اینکه بسیاری از سرمایه‌گذاران به ارزهای دیجیتال روی خوش نشان داده‌اند اما همچنان بسیاری از مقام‌های رسمی در بانک‌های مرکزی دنیا نسبت به صعود قیمت بیت‌کوین با دیده تردید می‌نگرند. در اکتبر سال گذشته رئیس‌کل بانک مرکزی انگلستان در مورد ارزهای دیجیتال واکنش نشان داد و در این زمینه تردیدهای خود را مطرح کرد. او در این باره گفته بود که نگران این است که مردم از ارزهای دیجیتال استفاده کنند؛ زیرا این نوع از ارزها بسیار نوسانی هستند. به گفته او ارزهای دیجیتال ارزش ذاتی و طبیعی ندارند و صرفا می‌توانند ارزش بیرونی داشته باشند. به هر روی ابهامات زیادی در مورد آینده رمزارزها در بازارهای مالی وجود دارد که این امر نشان می‌دهد افراد غیر‌مطلع باید تا حد امکان وارد این بازار نشوند.

دنیای‌اقتصاد : معامله‌گران دلار تصور می‌کردند با تغییر رئیس‌جمهور آمریکا، فشار حداکثری تحریم‌ها خاتمه خواهد یافت. با توجه به همین امید، آنها فروش‌های ارزی خود را در اواخر دی ماه بالا بردند. با این حال، هفته گذشته، بایدن اعلام کرد که در صورت بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای به برجام بازخواهد گشت. در مقابل طرف ایرانی،‌ خاطرنشان کرد که آمریکا باید در ابتدا تحریم‌ها را لغو کند و پس از آن، تعهدات خود را اجرا خواهد کرد.
دلسردی دلاری‌ها از توافق زودهنگام
برداشت معامله‌گران بازار از این صحبت‌ها چنین بود که احتمال لغو تحریم‌ها در کوتاه مدت دشوار است و توافق زودهنگامی بین ایران و آمریکا صورت نخواهد گرفت. در نتیجه کسانی که با هیجان در موقعیت فروش قرار گرفته بودند، از اواسط هفته گذشته با قدرت در موقعیت خرید قرار گرفتند و توانستند قیمت دلار را طی دو روز هزار تومان رشد دهند. دلار که روز دوشنبه در محدوده ۲۴ هزار و ۷۰۰ تومان قرار گرفته بود، روز سه‌شنبه به کانال ۲۵ هزار تومانی رفت و با ۴۰۰ تومان افزایش به بهای ۲۵ هزار و ۱۰۰ تومان رسید. رشد روز سه‌شنبه موجب شد قیمت دلار از اقامتگاه یک ماهه خود خارج شود. بازار ارز طی یک ماه در دامنه ۲۱ تا ۲۵ هزار تومانی تغییرات خود را به ثبت رسانده بود؛ تحلیل‌گران فنی عنوان کرده بودند که درصورت خروج دلار از سقف دامنه مجاز یک ماهه خود، رشد قیمت شدت بیشتری خواهد گرفت. اتفاقی که در روز پنج‌شنبه رخ داد.

صعود دلار در روز آخر
روز چهارشنبه بازار ارز تعطیل بود و اسکناس آمریکایی در روز آخر هفته ۶۰۰ تومان رشد کرد و به بهای ۲۵هزار و ۷۰۰ تومان رسید. این بیشترین قیمت دلار از ۱۷ دی بود و موجب شد بازدهی هفتگی این ارز به حدود ۳/ ۷ درصد برسد. دلار پنج‌شنبه دو هفته پیش در محدوده ۲۳ هزار و ۹۴۰ تومانی قرار داشت و طی هفته گذشته توانست حدود ۱۸۰۰ تومان افزایش قیمت را به ثبت برساند. هفته پیش دلار بازدهی منفی ۵ صدم درصدی را تجربه کرده بود و در ماه‌های اخیر عمدتا در مسیر کاهشی قرار داشت. همین مساله، افزایش قیمت دلار در هفته گذشته را برای برخی بازیگران بازار ارز بسیار مهم کرد و سمت و سوی انتظارات را تحت تاثیر قرار داد. برخی معامله‌گران فنی باور دارند با عبور دلار از مرز ۲۵ هزار تومانی، بازار در کانال صعودی بلند مدت قرار گرفته است. در مقابل، برخی دیگر باور داشتند از این نقطه سودگیری‌های ارزی شروع خواهد شد. گروه دوم معتقدند بازار دلار در ابتدای هفته کانال ۲۶ هزار تومان را ملاقات خواهد کرد و پس آن در جاده کاهشی قرار خواهد گرفت. در واقع گروه دوم معامله‌گران باور دارند‌، روند افزایشی بازار به پایان رسیده است.

واکنش بازارساز به افزایش قیمت دلار در بازار آزاد، بالا بردن ارزش این ارز بر تابلوی صرافی‌های بانکی بود. در انتهای هفته قیمت دلار بر تابلوی صرافی‌های بانکی ۲۴ هزار و ۷۰۰ تومان بود که هزار تومان بیشتر از روز دوشنبه بود. با این حال، همچنان هزار تومان کمتر از بازار آزاد بود و این فاصله موجب می‌شد صف‌های ارزی در برابر برخی صرافی‌ها شکل بگیرد.

 یکی از عواملی که به دلار کمک کرد  راحت‌تر در مسیر افزایشی حرکت کند، رشد نرخ حواله درهم بود. درهم در انتهای هفته گذشته به بالای مرز حساس ۷ هزار تومانی رفت. به باور تحلیل‌گران فنی، عبور درهم از این مرز نقش زیادی در بالا رفتن انتظارات افزایشی بازیگران بازار ارز داخلی داشت.

رشد دلار موجب شد سکه تمام بهار آزادی نیز در هفته گذشته سیر افزایشی داشته باشد و از کانال‌های مهمی عبور کند. سکه روز دوشنبه کانال ۱۱میلیون تومانی را با قدرت فتح کرد و در محدوده ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان قرار گرفت. روز سه‌شنبه این فلز گران‌بها با ۱۵۰ هزار تومان رشد به بهای ۱۱ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان رسید و روز پنج‌شنبه به کانال ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی رفت. در صورتی که رشد قیمت دلار ادامه پیدا کند، سکه در روز شنبه می‌تواند وارد کانال ۱۲ میلیون تومانی شود. البته فلز گران‌بهای داخلی می‌تواند در ابتدای هفته تحت تاثیر فشار اونس طلا نیز قرار بگیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *