اخبار روز

از آغاز هفته قیمت دلار صعود قدرتمندی را نشان داده و حتی توانست تا بالای 26 هزار تومان نیز صعود کند. اما با کاهش جزئی قیمت ها از شب گذشته دلار نتوانست در کانال 26 هزار تومان باقی بماند.

بازارساز با ورود به کانال ۲۵۵۰۰ تومان نوسانات پشت خطی را به رسمیت نشاخت، همچنین دلار نیز در ورود به مرز روانی و تثبیت در کانال ۲۶ هزار تومان با فشار فروش مواجه است.

دلار در بالای 26 هزار تومان مقاومت ضعیف ۲۶۱۰۰ تومان را پیش رو دارد تا به کانال قوی ۲۶۲۰۰ تومان برسد. عبور از ۲۶۲۰۰ دلار را در روند افزایشی جدید قرار می دهد.

شاید اصرار ایران بر لغو تمامی تحریم ها در مذاکرات برجامی، سوخت افزایشی دلار تهران را تامین کرده باشد با این حال محدوده ۲۵۸۰۰ تا ۲۶۲۰۰ تومان خط قرمز بازارساز محسوب می گردد.

کاهش روانی و کانالی دلار توسط بازارساز، فشار فروش دیروز نوسانگیران ناشی از معاملات پشت خطی تعطیلات، افت درهم به کانال ۷۰۰۰ و سایه قرارداد ۲۵ ساله چین عوامل نزول اندک دلار دیروز بودند.

البته خبر وضع تحریم اروپا علیه ایران ( بعد از 8 سال ) می تواند دلار را تحریک کرده و قیمت آن را برای بار دیگر افزایش دهد.

بازارساز در مرز حمایتی مهم ٢۵۲۰۰ تومان و بازار در محدوده ۲۵۷۵۰ تا ۲۵۸۵۰ تومان قرار دارد و علیرغم اعمال امروز تحریم اروپا علیه ایران، آمریکا برای دور زدن چین می گوید برای بازگشت مرحله‌ای و یا همزمان به تمام مفاد برجام‌ آمادگی دارد.

واکنش مثبت یا منفی ایران ( پافشاری یا عدم پافشاری به لغو تحریم ها) می تواند روند دلار را به شکل قابل توجهی با نوسان همراه سازد.

دولت دارایی های مسدود شده خارج از کشور را پیش خور کرده زیرا بانک مرکزی می گوید معادل ریالی ارزهای مسدودی درخارج را چاپ و در اختیار دولت قرار داده است.

البته بانک مرکزی در توجیه این اقدام گفته؛ طبق قانون نمی تواند از پذیرش خواسته دولت امتناع کند. در صورتی که دولت امسال موفق به لغو تحریم، آزادی دارایی ها و فروش نفت نشود، این اقدام بانک مرکزی مثل فروش سنگین اوراق بدهی تورم و رشد نقدینگی به بار خواهد آورد.