ورود ۵٠ هزار میلیارد تومان نقدینگی به بازار سرمایه در سال ۹۹رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: سال ۹۸ به میزان ۳۰‌ هزار میلیارد تومان وارد این بازار شد که در ۳ ماه ابتدایی امسال این رقم به ۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

( ورود پول هوشمند به بازار بورس )صبح امروز، اولین نشست خبری سکاندار جدید سازمان بورس و اوراق بهادار در سالن نشست‌‌‌های شرکت بورس تهران برگزار شد.

حسن قالیباف اصل رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در نخستین نشست خبری خود گفت: پاسخگویی و شفافیت از اولین اولویت‌‌های سازمان بورس و اوراق بهادار است. فراموش نکنیم که سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر متولی شفافیت بازار سرمایه است، بنابراین خود این نهاد باید پاسخگو باشد و شفاف عمل کند.

وی ادامه داد: بخشی از شفافیت بازار سرمایه محصول تلاش رسانه‌ها است و سازمان بورس تعامل بیشتر با رسانه‌ها را در دستور کار خود قرار داده است.

قالیباف افزود: توجه آحاد جامعه به بورس معطوف شده و در این شرایط، به فرهنگ سازی، آموزش و ارتقا دانش مالی بیش از گذشته نیاز داریم و همراهی رسانه ها با نهاد ناظر بازار سرمایه راه گشای سختی ها است. امیدوارم با کمک رسانه ها شاهد افزایش آگاهی عمومی جامعه نسبت به سرمایه گذاری صحیح در بازار سرمایه باشیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزایش نقدشوندگی، بهبود زیرساخت‌های مبتنی بر فن آوری اطلاعات، ارتقای سواد مالی، توسعه منابع انسانی و افزایش نقش بازار سرمایه در تامین بنگاه‌های اقتصادی را از اهداف مهم سازمان بورس دانست و افزود: شاخص نقد شوندگی بازار سرمایه رشد چشمگیری را تجربه کرده با این حال سازمان بورس با توسعه نهاد ها و ابزارهای مالی جدید به دنبال بهبود این شاخص است.

وی ادامه داد: مقررات صندوق توسعه تامین‌مالی مصوب و ابلاغ شده است تا به سهام شناور بازار کمک کند.

قالیباف اصل افزود: افزایش ظرفیت تامین مالی از مهم ترین رسالت ها و فلسفه وجودی بازار سرمایه است و در سال ۹۹ هم انتشار اوراق بدون ضامن در بازار سرمایه برای شرکت هایی که رتبه بندی سطح بالا دریافت کرده اند اجرایی شد.

براساس گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه، وی اظهار کرد: ارتقای جایگاه بین المللی بازار سرمایه ایران هم از جمله اهداف جاری سازمان است. همچنین افزایش سواد مالی در کشور هم از راهبردهای ویژه نهاد ناظر است.

رئیس سازمان بورس تاکید کرد: ارتقای سلامت نظام بازار به صورت خاص در سازمان بورس در جهت ارتقای شفافیت عملیاتی می شود و در عین حال کنترل و پایش ریسک، اصلاح قوانین و مقررات هم در دستور کار قرار دارد.

قالیباف اصل گفت: لایحه ارتقای نظام مالی در دستور کار قرار دارد تا با بررسی کانون ها و فعالان بازار سرمایه به صورت یک برنامه مهم در بازار سرمایه عملیاتی شود.

ورود ۵٠ هزار میلیارد تومان نقدینگی به بازار سرمایه در سال ۹۹

( ورود پول هوشمند به بازر بورس )وی در خصوص آمار ورود نقدینگی به بازار سرمایه اظهار کرد: سال ۹۸ به میزان ۳۰‌ هزار میلیارد تومان وارد این بازار شد که در ۳ ماه ابتدایی امسال این رقم به ۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

قالیباف در مقایسه سه ماه ۹۹ با سال گذشته عنوان کرد: ارزش معاملات کل سال ۹۸، رقم ۸۳۰ هزار میلیارد تومان بوده است که در حال حاضر به ۸۷۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی ادامه داد: تعداد کدهای صادره در کل سال پیش ۸۲۰هزار کد بوده که در سه ماهه نخست امسال به یک میلیون و ۶۰۰ هزار کد رسیده است.

رئیس سازمان بورس تاکید کرد: تسهیل ورود و پذیرش شرکت‌ها به بازار سرمایه در سطح کلان کشور مطرح و پیگیری شد تا تسهیل گری برای اینگونه شرکتها ایجاد شود و یک‌ امتیاز مالیاتی نیز به شرکت ها داده می شود تا بتوانند تامین مالی آسان انجام دهند.

سه ماموریت مهم اقتصادی به نام بازار سرمایه

قالیباف با اشاره به اینکه از ۱۵ سال پیش تاکنون اجرای سه ماموریت مهم به بازار سرمایه کشور سپرده شده است، افزود: موضوع واگذاری سهام دولتی، آزاد سازی سهام عدالت و افزایش نقش بورس در تامین مالی بخش مولد اقتصاد سه ماموریت مهم بازار سرمایه در ۱۵ سال گذشته بود و اتمام این ماموریت ها رسالت نهاد ناظر بازار سرمایه است.

رئیس سازمان بورس در ادامه این نشست خبری، ضمن اشاره به برخی اختلالات هسته معاملات، گفت: برای بهبود اوضاع در این زمینه، دو اقدام کوتاه مدت و بلند مدت در دستور کار نهاد ناظر بازار قرار دارد. در گام اول و در اقدام کوتاه مدت به دنبال خرید نرم افزار لازم هستیم. اما قطعا این اقدام کافی نیست. همچنین در اقدام پایدار و بلند مدت سامانه معاملاتی ملی، طراحی و بهره برداری از آن عملیاتی خواهد شد.

دبیر شورای عالی بورس به موضوع اصلاح حد دامنه نوسان و حجم مبنا اشاره کرد و گفت: اصلاح حد دامنه نوسان و حجم مبنا نیاز به مطالعه بیشتر دارد اما مطالعات آن آغاز شده و امکان اصلاح آن وجود دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا احتمال برخورداری از رانت اطلاعاتی در بازار سرمایه وجود دارد یا خیر؟ گفت: اطلاعات شرکت ها به سرعت و مستقیم روی سامانه کدال قرار می گیرد و شرکت ها حداقل ۱۶ مرتبه در سال گزارش های مالی خود را در کدال منتشر می کنند. بازار سرمایه نماد شفافیت اقتصاد کشور است و احتمال برخورداری از رانت اطلاعاتی در این بازار نزدیک به صفر است.

قالیباف تاکید کرد: هرکسی در هرجایی و با هر ابزاری در بازار سرمایه اختلال ایجاد کند، دستکاری قیت انجام دهد یا توسط هر فردی حق سهامداران نادیده گرفته شود نهاد ناظر بازار سرمایه به موضوع ورود می کند.

ثبت نام ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در سجام

رئیس سازمان بورس خاطرنشان کرد: تعداد کدهای معاملاتی در سال ۹۸ به میزان ۸۲۰ هزار کد معاملاتی بوده و این در حالی است که در سه ماه ابتدایی سال ۹۹ این عدد به یک میلیون و ۶۰۰ هزار کد معاملاتی رسیده است. در سال ۹۸ دو میلیون و ۹۵۰ هزار نفر در سجام ثبت نام کردند که در سال ۹۹ به ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسیده که بیش از ۶ میلیون نفر احراز هویت هم شده‌اند.

ورود ۵٠ هزار میلیارد تومان نقدینگی به بازار سرمایه در سال ۹۹

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *