شواهد امر شامل تزریق سنگین ارز توسط بانک مرکزی، بالا رفتن ارزش معاملات در بورس و معرفی بازارگردان توسط چند شرکت بزرگ بورسی حاکی از این است که نقدینگی مجددا به بورس بازگشته است.

 

ازار سرمایه در تابستان امسال اصلاح قابل توجهی را پشت سر گذاشت و این روزها با توجه به رشدهای اخیر شاخص کل، به نظر می‌رسد بورس به نقطه تعادل برگشته باشد. با توجه به فاکتور های امیدبخش اخیر در رشد بورس احتمال می‌رود تا ماه آینده اصلاح سنگینی برای بورس در کار نباشد.

افزایش قیمت دلار، بالا رفتن ارزش معاملات و ورود پول حقیقی سه فاکتور مهم برای تداوم تعادل معاملات در بورس است. تا لحظه تنظیم این گزارش نیز ارزش امروز معاملات در بازار سهام از 10 هزار میلیارد تومان عبور کرده است.

، اگر بخواهیم نگاه بلندمدت‌تری را به بورس داشته باشیم فاکتورهای دیگری همچون تحولات سیاسی وابسته به انتخابات آمریکا، تراز تجاری کشور، رشد پایه پولی و میزان ارز موجود در کشور می‌توانند روی آینده بازار سرمایه تاثیر بگذارند.

برخی از کارشناسان معتقدند که اگر بایدن پیروز انتخابات آمریکا باشد با برداشته شدن تحریم‌ها و بازگشت ارزهای بلوکه شده به کشور احتمال یک شوک شدید به نرخ ارز وجود دارد و در آن صورت می‌توان به رشد شرکت‌های پروژه‌ای و صنایع خودرویی در بورس امیدوار بود.

در حالی که اگر ترامپ رئیس جمهور آمریکا باقی بماند و در اقتصاد کلان کشور قیمت ارز مهار نشود؛ تورم و نرخ بهره تغییرات افزایشی را تجربه می‌کنند و در بورس نیز صنایع صادرات محور و دلاری سودسازی بیشتری را خواهند داشت.

در صورت خروج نقدینگی از بورس بنا به هر دلیلی، بازارهای موازی مانند طلا، ‌دلار و مسکن احتمال افزایش قیمت به دلیل بالا رفتن تقاضا را خواهند داشت. چرا که چرخه گردش نقدینگی در اقتصاد کلان کشور با توجه به رشد پایه پولی در ماه‌های اخیر ایجاب می‌کند که نقدینگی همواره از یک بازار به بازار دیگر منتقل شود. محرک آن هم می‌تواند تحولات سیاسی و اقتصادی کشور باشد.

باید دید با تزریق روزانه 50 میلیون دلار توسط بانک مرکزی امکان مهار رشد نرخ ارز وجود دارد یا خیر چرا که این موضوع می‌تواند فاکتور ورود پول حقیقی که به تازگی به بورس بازگشته را در یک تعادل و ثبات برای بورس باقی نگه دارد.

اما اگر کنترل نرخ ارز امکان‌پذیر نباشد و ارزش معاملات در بورس برای چند روز متوالی افت قابل توجهی را تجربه کند احتمال خروج مجدد نقدینگی در بازار سرمایه وجود دارد.

با این حال، شواهد امر شامل تزریق سنگین ارز توسط بانک مرکزی، بالا رفتن ارزش معاملات در بورس و معرفی بازارگردان توسط چند شرکت بزرگ بورسی حاکی از این است که نقدینگی مجددا به بورس بازگشته است و از نگاه خیلی از کارشناسان بازار سهام، چنانجه ارزش معاملات برای دو روز متوالی بالای 12 هزار میلیارد تومان باشد می‌تواند صعود بورس را حداقل تا انتخابات آمریکا گارانتی کند. آیا این اتقاق خواهد افتاد؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *