روز گذشته ارزش پرتفوی بورسی یک برگ سهام عدالت با قیمت اسمی ۵۳۲هزار تومان به رقم ۹میلیون و ۴۲۷هزار تومان رسید. این رقم نسبت به روز شنبه به میزان ۱/ ۰درصد کاهش داشت. این کاهش اندک همزمان با افت‌و‌خیز برخی شرکت‌های بزرگ رخ داد که برآیند آن هم تغییر منفی۰۷/ ۰ درصدی شاخص کل وزنی بازار بود. در معاملات دیروز بازار گروه خودرویی‌‌ که سه نماد آنها مشمول سهام عدالت می‌شود، افزایش قیمت را تجربه کردند، به طوری که قیمت پایانی دو نماد «خودرو» و «خساپا» به ترتیب ۶/ ۴ و ۹/ ۴ درصد افزایش یافت. همین‌طور همه نمادهای بانکی سهام عدالت شامل سه بانک اعم از «وتجارت»، «وبصادر» و «وپست» رشدهای بالای یک درصد را در قیمت پایانی به ثبت رساندند. اما در مقابل نمادهای «فملی» و «فولاد» از اصلی‌ترین سهم‌های مجموعه عدالت و همین‌طور شرکت‌های پتروشیمی به استثنای «شبندر» روزی منفی را تجربه کردند.

با برگزاری چند دور مذاکره هسته‌ای که احتمال برداشته شدن تحریم‌ها در چند ماه آینده را بالا برده است، تحلیلگران روی سرعت بازگشت ایران به بازار جهانی نفت متمرکز شده‌اند. خوش‌بینانه‌ترین تخمین درباره افزایش تولید به سطح پیش از تحریم‌ها، ۳ تا ۶ ماه پس از توافق است. این بازگشت، رقابت بین تولیدکنندگان به‌خصوص دارندگان گریدهای مشابه با ایران را افزایش می‌دهد.
بازار نفت پس از بازگشت ایران
در ماه‌های اخیر عواملی مانند تغییر دولت در ایالات متحده، روند پایدار افزایش تولید و صادرات نفت ایران و چند دور مذاکره غیرمستقیم بین ایران و آمریکا منجر به این انتظار شده که احتمالا در چند ماه آینده توافقی بین دو طرف شکل بگیرد و دست کم تحریم‌های اصلی علیه کشورمان برداشته شود که می‌تواند سهم ایران در بازار جهانی نفت را به حالت قبل بازگرداند. بلومبرگ و پلتس از رسانه‌هایی هستند که در روزهای گذشته به این موضوع پرداختند. بلومبرگ در گفت‌و‌گو با چند کارشناس ایرانی نظر آنها را درباره سرعت بازگشت تولید و فروش نفت خواسته است. در این باره، علی خطیبی، نماینده سابق ایران در اوپک به این رسانه گفته بازگشت نفت ایران به بازار جهانی به دلیل موانعی مانند عدم تمایل خریداران پس از رفع احتمالی تحریم‌ها و پاندمی کرونا ممکن است تدریجی باشد. سارا وخشوری، رئیس شرکت مشاوره اس وی بی انرژی اینترنشنال معتقد است حتی اگر تحریم‌ها حذف نشوند، ایران با توجه به توانایی خود برای فروش غیررسمی نفت، تولیدش را افزایش بیشتری خواهد داد. ایمان ناصری، مدیر کل امور خاورمیانه شرکت مشاوره FGE به بلومبرگ گفته در صورت رفع تحریم‌ها، ایران می‌تواند در مدت بین ۳ تا ۶ ماه به تولید حدود ۴ میلیون بشکه در روز برسد. ناصری می‌گوید پیش از افزایش تولید ایران هم می‌توان انتظار رشد فروش نفت را داشت چراکه از نظر او، ایران حدود ۶۰ میلیون بشکه نفت ذخیره دارد که می‌تواند از آنها برای صادرات فوری استفاده کند. اس‌اند‌پی گلوبال پلتس هم با وجود اینکه تخمین زده صادرات نفت و میعانات ایران از حدود ۸۰۰ هزار بشکه در روز در ماه آوریل به ۴/ ۱ میلیون بشکه در دسامبر و ۲ میلیون بشکه در جولای سال بعد برسد، بیشتر گزارشش را به چگونگی رقابت نفت ایران با گریدهای مشابه اختصاص داده است. به گفته این پایگاه خبری-تحلیلی، افزایش تولید نفت سنگین ایران موجب فشار بیشتر به رقبا مانند عربستان، عراق و عمان در منطقه و همین‌طور شرکت‌های تگزاس آمریکا خواهد شد.

ارزیابی روند بازگشت ایران به صحنه جهانی
به گزارش «ایسنا» به نقل از بلومبرگ، همزمان با مذاکرات غیرمستقیم برای احیای برجام و نشانه‌های مثبت پیشرفت آن، ایران آماده افزایش فروش جهانی نفت می‌شود اما حتی اگر توافقی منعقد شود، عرضه بیشتر نفت ایران به بازار ممکن است به شکل تدریجی انجام گیرد.

شرکت ملی نفت ایران در حال آماده‌سازی میادین نفت و ارتباط با مشتریان است تا اگر توافق جدید برجام اعلام شود، بتواند صادرات را افزایش دهد. در خوش‌بینانه‌ترین برآوردها، سه ماه زمان خواهد برد تا ایران به سطح تولید چهار میلیون بشکه در روز پیش از تحریم‌ها بازگردد. همچنین ایران می‌تواند از ذخایر شناور نفت خود برای عرضه به بازار استفاده کند.

اما پیش از اینکه چنین اتفاقی روی دهد، موانعی وجود دارند که باید رفع شوند. هر گونه توافقی باید به رفع کامل محدودیت‌های آمریکا علیه تجارت، کشتیرانی و بیمه مربوط به نهادهای ایرانی منتهی شود. به گفته محمدعلی خطیبی، یکی از مقامات سابق شرکت ملی نفت ایران، حتی در آن زمان هم ممکن است خریداران همچنان تمایلی به خرید نداشته باشند.

خطیبی در مصاحبه‌ای با بلومبرگ گفت: «بازگشت نفت ایران به بازار جهانی ممکن است یک فرآیند تدریجی باشد و فوری و یکباره روی نمی‌دهد. این تدریجی بودن فرآیند افزایش عرضه تا حدودی به دلیل پاندمی ویروس کرونا خواهد بود که به تقاضا به میزان قابل‌توجهی لطمه زده است.»

روند بازگشت نفت ایران برای بازار جهانی اهمیت خواهد داشت. اگرچه مصرف سوخت رو به بهبود است اما تحت تاثیر قرنطینه‌ها و موج‌های جدید شیوع ویروس، شکننده مانده است. عرضه بیشتر نفت ایران ائتلاف اوپک و متحدانش را که بیش از یک سال است محدودیت عرضه کم‌سابقه‌ای را برای حذف اشباع به اجرا گذاشته است، تحت فشار قرار می‌دهد.

دیپلمات‌های آمریکایی و ایرانی که در حال حاضر از طریق دولت‌های واسطه در وین سرگرم مذاکرات هستند، اعلام کرده‌اند به توافق نزدیک شده‌اند. اگر این مذاکرات موفقیت‌آمیر باشد، توافق هسته‌ای که دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ به صورت یکجانبه از آن خارج شد را دوباره فعال می‌کند و ایران هم در قبال رفع تحریم‌ها، به تعهدات برجامی بازخواهد گذاشت.

تهران از کاهش فضای خصمانه پس از به قدرت رسیدن جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا استفاده کرده و فروش نفت خود را افزایش داده و نفت زیادی به چین فروخته است. طبق آمار گردآوری شده توسط بلومبرگ، تولید ایران امسال ۲۰ درصد افزایش یافته و به ۴/ ۲ میلیون بشکه در روز رسیده است.

سارا وخشوری، رئیس شرکت مشاوره SVB Energy International در واشنگتن می‌گوید: «حتی اگر تحریم‌ها حذف نشوند، ایران با توجه به توانایی خود برای فروش غیررسمی نفت، تولیدش را افزایش بیشتری خواهد داد.»

مقامات آگاه که مایل نبودند نامشان فاش شود، اظهار کرده‌اند مهندسان در شرکت ملی نفت تولید نفت را بین میادین مختلف چرخشی کرده‌اند تا فشار کافی ذخایر حفظ شود. این فرآیند برای حفظ سطح تولید حیاتی است. به گفته وخشوری، تزریق گاز در میادین نفتی قدیمی‌تر در جنوب کشور نقش مشابهی را ایفا می‌کند. به گفته ایمان ناصری، مدیرکل امور خاورمیانه شرکت مشاوره FGE، اگر توافق برجام با آمریکا حاصل شود، ایران تولید نفت خود را در مدت سه تا شش ماه به حدود چهار میلیون بشکه در روز افزایش می‌دهد.

سایرین روند کندتری را برای افزایش تولید ایران پیش‌بینی می‌کنند. رضا پدیدار، مدیر کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران در مصاحبه تلفنی با بلومبرگ گفت: «۱۲ تا ۱۵ ماه زمان خواهد برد تا پس از رفع تحریم‌ها ایران تولیدش را به ۸/ ۳ میلیون بشکه در روز افزایش دهد. اقداماتی فنی برای احیای ظرفیت تولید در میادین باید انجام گیرند که زمان می‌برند.»

فروش نفت ذخیره شده
حتی پیش از افزایش تولید هم ایران می‌تواند فروش نفت بیشتری داشته باشد. طبق برآورد ایمان ناصری، ایران حدود ۶۰ میلیون بشکه نفت ذخیره دارد. حدود ۱۱ میلیون بشکه از این نفت به علاوه ۱۰ میلیون بشکه میعانات در مخازن چین نگهداری می‌شوند و آماده فروش به مصرف‌کنندگان نهایی هستند.

مقامات شرکت ملی نفت ایران می‌گویند تماس با مشتریانی که مایلند خریدشان را ازسربگیرند را حفظ کرده‌اند.

در هر حال مذاکرات میان تهران و واشنگتن با تلاش برای کسب بهترین امتیازها از این مذاکرات همچنان ادامه دارد و ممکن است رسیدن به توافق طولانی‌تر از حد انتظار زمان ببرد.

حتی اگر تحریم‌ها رفع شوند، ایران با مشکلات دیگری روبه‌روست. به گفته خطیبی، پالایشگاه‌های نفت ممکن است قراردادهای خرید سالانه‌شان را در ابتدای سال امضا کرده باشند و فضای اندکی برای تهران به منظور انعقاد قراردادهای خرید بلندمدت وجود داشته باشد. بزرگ‌ترین نگرانی ایران محدودیت تحمیل شده به مشتریان و نگرانی آنها از خرید نفت ایران است. هر چه به پایان سال نزدیک شویم، شاهد امضای قراردادهای بلندمدت بیشتری خواهیم بود.

پدیدار هم خاطرنشان کرد تحریم‌های ترامپ به روابط ایران با مشتریان سنتی نظیر هند، چین، کره جنوبی، ژاپن و ترکیه بسیار بیشتر از دور قبلی تحریم‌ها آسیب زد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، از نظر بسیاری از فعالان بازار از بانک‌های وال استریت گرفته تا شرکت‌های بازرگانی نظیر ویتول، تقاضا برای نفت به حد کافی بهبود پیدا می‌کند تا بتواند عرضه بیشتر از سوی ایران را جذب کند. به‌کارگیری سریع واکسن‌ها هم به برداشته شدن قرنطینه‌ها و بهبود سریع‌تر تقاضا کمک می‌کند و افزایش سفرها در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ میزان مصرف را افزایش خواهد داد.

رقابت تولیدکنندگان شدت خواهد گرفت
آن‌طور که به نظر می‌رسد بازگشت نفت ایران به بازار جهانی دیر یا زود رخ خواهد داد. پلتس در این باره گفته صادرات ایران از ۸۰۰ هزار بشکه در روز در ماه آوریل به ۴/ ۱ میلیون بشکه روزانه در دسامبر سال جاری خواهد رسید و برای رسیدن فروش نفت به ۲ میلیون بشکه در روز باید تا جولای ۲۰۲۲ صبر کرد. از تخمین‌ها در این باره که بگذریم، به تغییر شکل رقابت در بازار نفت پس از ورود ایران خواهیم رسید. به گفته پلتس، تولیدکنندگان رقیب و همین‌طور معامله گران نفت در حال نظاره یک شیفت احتمالی در صحنه بازار نفت هستند.

بیشتر تولید نفت ایران را گریدهای سنگین‌تر نفت و همین‌طور میعانات تشکیل می‌دهند و برداشته شدن یا کاهش احتمالی تحریم‌ها در ماه‌های آینده بر گریدهای مشابه کشورهای همسایه مانند عربستان سعودی، عراق، عمان و همین‌طور شرکت‌های نفت تگزاس در آمریکا فشار خواهد آورد.

با این حال پالایشگاه‌های سراسر دنیا احتمالا از دسترسی بیشتر به نفت ایران خوشحال خواهند شد. قطب پالایشگاهی آسیا یعنی چین، هند، کره جنوبی، ژاپن و سنگاپور پیش از این به طور پیوسته نفت ایران را تصفیه کرده‌اند، چراکه نفت با سولفور بالای ایران که چگالی سنگین یا متوسط دارد با خوراک این مجتمع‌های پالایشگاهی مطابقت دارد.

پالایشگاه‌های اروپایی به‌خصوص آنهایی که در ترکیه، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و یونان هستند هم احتمالا در صورت حذف تحریم‌ها به جمع خریداران نفت ایران بازگردند زیرا خرید حجم بیشتر از ایران برای آنها مزیت قیمتی نسبت به نفت‌های مدیترانه که به برنت پیوند خورده‌اند دارد.

برخی از انواع نفت ایرانی به طور مستقیم با نفت‌های سنگین، سبک و متوسط عربستان، سنگین، سبک و متوسط بصره، اورالز روسیه، زکوم امارات، ترکیب نفت عمان، نفت صادراتی کویت، مسا ۳۰ و مری ۱۶ ونزوئلا و ماتای مکزیک رقابت دارند.

اما ایران همچنین نفت بسیار شیرین با سولفور کم یا همان میعانات را به‌خصوص در پارس جنوبی تولید و صادر می‌کند. این نوع نفت شبیه میعانات تولیدی نروژ، قطر، آمریکا و استرالیا است. ایران در ماه مه سال ۲۰۱۸ صادرات نفت و میعانات خود را به ۹/ ۲ میلیون بشکه در روز رسانده بود که دولت ترامپ از برجام خارج شد و تحریم‌ها بازگشتند. از آن زمان صادرات نفت ایران به زیر یک میلیون بشکه در روز کاهش یافته است، هرچند به گفته منابع بازار، حجم فروش نفت ایران در ماه‌های اخیر مخصوصا به چین که اشتیاق زیادی به خرید نفت ایران با تخفیف دارد، افزایش محسوسی داشته است.

هند، ژاپن و کره جنوبی از اوایل سال ۲۰۱۹ و با اتمام معافیت تحریمی آمریکا به طور کامل خرید نفت از ایران را متوقف کردند.

موسسه ریستاد انرژی در تازه‌ترین برآوردش اعلام کرد که تاثیر کاهشی شیوع ویروس عالم‌گیر کرونا در سرمایه‌گذاری‌های بالادستی صنعت نفت جهان در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ حدود ۲۸۵ میلیارد دلار خواهد بود و در حالی که این سرمایه‌گذاری‌ها از سال ۲۰۲۲ به آرامی روند افزایشی به خود می‌گیرد، اما همچنان به سطح پیش از بحران کرونا نمی‌رسد.
در این میان صنعت نفت شیل بیشترین آسیب را دیده، در حالی که فعالیت‌های اکتشافی و سرمایه‌گذاری در ذخایر متعارف و قدیمی کمترین آسیب را دیده است. موسسه ریستاد انرژی فوریه ۲۰۲۰ در برآوردهایش آورده بود که سرمایه‌گذاری‌های بالادستی جهان در سال ۲۰۲۰ حدود ۵۳۰ میلیارد دلار (تا حدودی مانند سال ۲۰۱۹) و در سال ۲۰۲۱ هم در سطح سال پیش از آن باقی می‌ماند. این در حالی است که شیوع ویروس همه‌گیر کرونا سبب سقوط قیمت نفت در اوایل سه ماه دوم پارسال شد و شرکت‌های اکتشاف و تولید بودجه‌‎های سرمایه‌گذاری را برای محافظت از جریان نقدینگی کاهش دادند، این روند سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۱ و با وجود افزایش قیمت‌ها تغییر چندانی نکرده است. ریستاد در این گزارش اعلام کرد که هزینه‌ها در سال گذشته میلادی حدود ۱۴۵ میلیارد دلار کاهش یافته است و در پایان امسال هم ۱۴۰ میلیارد دلار دیگر کاهش می‌یابد و این به آن معناست که شیوع ویروس کرونا سبب شده است که ۲۷ درصد سرمایه‌گذاری‌های برنامه‌ریزی‌شده کاهش یابد. ریستاد انرژی تصریح کرد: هزینه‌های بالادستی در سال ۲۰۲۰ میلادی به ۳۸۲ میلیارد دلار محدود شد و پیش‌بینی می‌شود امسال افزایش یابد و به ۳۹۰ میلیارد دلار برسد. این موسسه انتظار دارد تاثیر شیوع ویروس کرونا همچنان ادامه یابد، زیرا – حتی اگر هزینه‌ها از سال ۲۰۲۲ روند افزایشی به خود بگیرد – به سطح ۵۳۰ میلیارد دلار پیش از بحران کرونا نمی‌رسد.

زیر اقتصاد با بیان اینکه سیاست‌ها و تحولات بازار سرمایه از طریق رئیس سازمان بورس اطلاع‌رسانی خواهد شد، نسبت به بازگشت ثبات و آرامش در بازار سهام با پیاده‌سازی مفاد بسته هفت به‌علاوه سه ابراز امیدواری کرد. فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، با اشاره به جزئیات بسته هفت به‌علاوه سه که اخیرا از طریق وزارت اقتصاد در ستاد اقتصادی دولت و شورای هماهنگی سران قوا مطرح شد،‌ نسبت به بازگشت ثبات در بازار سهام ابراز امیدواری کرد. به‌گفته دژپسند، اجرایی شدن هرچه سریع‌تر مفاد و جزئیات بسته هفت به‌علاوه سه می‌تواند منجر به بازگشت آرامش و ثبات در بازار سرمایه شود. وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه در ماه‌های پایانی دولت، بازار سرمایه پیش از گذشته نیازمند حمایت است،‌ گفت: نباید به‌گونه‌ای عمل شود که بازار درگیر مناقشات سیاسی و مباحث غیرفنی شود. دژپسند گفت: از بهمن‌ماه سال ۱۳۹۹ درخصوص بازار سرمایه سکوت کرده‌ام تا‌ بازار دچار تنش‌های سیاسی نشود. هرچند وزارت اقتصاد پیگیری‌های جدی را کنار سازمان بورس برای بازگشت ثبات به بازار سهام انجام داده است که نمونه بارز آن طراحی بسته ۳+۷ است.

سهام شرکت تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان با نماد «فتوسا» روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ در بازار فرابورس عرضه می‌شود. دامنه قیمت این سهم ۷۱۲۹ تا ۷۸۴۲ ریال است همچنین سهام این شرکت توسط سهامدار عمده عرضه می‌شود.

تعداد سهام قابل عرضه به عموم در روز عرضه اولیه ۶۵ میلیون سهم و حداکثر سهام قابل سفارش توسط هر شخص حقیقی و حقوقی ۱۳۰ سهم است. حداکثر نقدینگی لازم حدود ۱۰۲ هزار تومان برای هر فرد است. البته با توجه به مشارکت حدود ۲٫۵ میلیون نفری در عرضه اولیه قبلی به هر نفر حداکثر ۳۶ سهم می‌رسد که معادل ۲۸ هزار تومان نقدینگی نیاز خواهد داشت.

رئیس هیات عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه ضمن تایید خبر روابط عمومی بانک مرکزی مبنی بر واریز معادل ریالی مبلغ ۵۰ میلیون دلار به حساب معرفی شده این صندوق اعلام کرد: مبلغ ۱۰۳۴ میلیارد تومان از سوی بانک مرکزی به حساب معرفی شده متعلق به این صندوق واریز شد.

محمد ابراهیم آقابابائی رئیس هیات عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه با اشاره به خبر منتشر شده از سوی روابط عمومی بانک مرکزی مبنی بر واریز مبلغ ۵۰ میلیون دلار به این صندوق به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، گفت: مطابق مصوبه ۱۴۰۰.۲.۷ شورای هماهنگی اقتصادی دولت مقرر بود معادل ریالی مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی در صندوق تثبیت بازار سرمایه سپرده گذاری شود.
وی افزود: در همین راستا مبلغ ۱۰۳۴ میلیارد تومان از این مبلغ به حساب صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شده است.

رئیس اداره نظارت بر بازار بورس های کالایی سازمان بورس ، آخرین اقدامات برای خروج سیمان از نظام قیمت گذاری و الزام شرکت های سیمانی به پذیرش و عرضه در بورس کالا را تشریح کرد .

مهدی زمانی سبزی به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان حافظ حقوق سهامداران و در جهت ارتقای شفافیت، تمام تلاش خود را دارد تا از طرفی موضوع خروج سیمان از نظام قیمت گذاری را پیگیری کرده و از طرفی شرکت های سیمانی را ملزم به پذیرش و عرضه در بورس کالا کند.

وی با بیان اینکه طبق مکاتبات انجام شده با وزارت صنعت، معدن و تجارت، مقام عالی وزارت نسبت به خروج سیمان از نظام قیمت گذاری دستوری و رفع سهمیه بندی نظر مساعد دارد، گفت: از این رو با پذیرش مجدد شرکت های سیمانی در بورس کالا شاهد تقویت بازار، انجام رقابت، کشف صحیح قیمت سیمان جهت شفافیت هرچه بیشتر، حفظ حقوق سهامداران و همچنین حذف رانت خواهیم بود.

رئیس اداره نظارت بر بازار بورس های کالایی سازمان بورس افزود: پیش از این شرکت های سیمانی در بورس کالا حضور فعال داشتند، به طوری که بررسی آمار معاملات نشان می دهد در سال ۹۰ به میزان ۱.۰۸۴.۲۲۰ تن سیمان توسط ۲۳ عرضه کننده انجام شد. پس از آن عرضه سیمان توسط شرکت های سیمانی “بدلیل اینکه از طرف سازمان حمایت قیمت گذاری می شود” پیگیری نشد؛ به طوری که به مرور حجم عرضه و معاملات در بورس کاهش یافت و عملا در دو سال گذشته عرضه و معامله‌ای انجام نشد.

وی ادامه داد: در پی آن شرکت‌های سیمانی بدلیل عدم ایفای تعهدات عرضه در بورس لغو پذیرش شدند و هم اکنون با مرقومه وزیر صنعت درخصوص خروج سیمان از نظام قیمت گذاری امید تقویت بازار سیمان در بورس کالا بیشتر شده است.

به گفته زمانی سبزی، عرضه سیمان در بورس کالا می‌تواند از دو طریق “عرضه در بازار فیزیکی” و “عرضه در بازار اوراق بهادار مبتنی بر کالا” که بصورت گواهی سپرده کالایی است ، محقق شود.

رئیس اداره نظارت بر بازار بورس های کالایی سازمان بورس خاطرنشان کرد: جهت تقویت عرضه در بازار فیزیکی بورس کالا، فرایند پذیرش کالای شرکت های سیمانی از اواخر سال گذشته شروع شده و در سال جاری قوت گرفته است؛ به طوری که با پذیرش کالای شرکت های سیمانی زیر مجموعه هلدینگ شستا، مجموعه امید و بانک ملی که جمعا سهم بالایی از بازار سیمان را به خود اختصاص داده‌اند، سایر شرکت ها هم برای پذیرش و عرضه ترغیب خواهند شد.

زمانی سبزی توضیح داد: در همین راستا ، علاوه بر مکاتبات با نهادهای بالادستی از جمله وزارت صنعت، مکاتباتی با ۳۳ شرکت سیمانی پذیرفته شده در بورس و فرابورس انجام شده که پیگیری بعدی هم ادامه دارد.

وی افزود: درخصوص عرضه سیمان به صورت خرد نیز بورس کالا در برنامه خود دارد که با راه اندازی گواهی سپرده کالایی سیمان در ماه های آتی در جهت تقویت خرده فروشی سیمان برآید.

اوراق تبعی ، یکی از مهم ترین ابزارها در ایجاد اطمینان و آرامش به بازار سرمایه است .

غلام عباس ترابی، مدیرعامل کارگزاری بانک آینده در گفت و گویی با پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، در خصوص مزیت های اوراق تبعی بیان داشت: اوراق تبعی موجب آرامش و اطمینان بخشی در بازار سرمایه می شود و نگرانی سهامداران را نسبت به آینده سهم مورد نظر از بین می برد.

وی در ادامه گفت: در واقع اوراق تبعی ، یکی از ابزارهایی است که موجب غنا و عمق بخشی به بازار شده و بلوغ بازار سرمایه را ایجاد کرده است.

ترابی در ادامه افزود: میزان تماس سهامداران و استقبالی که نسبت به این اوراق دارند همگی نشان دهنده این است که به دنبال خروج از این بازار نیستند و تمایل به حضور و کاهش میزان ریسک در پرتفوی خود دارند .

مدیرعامل کارگزاری بانک آینده در خصوص مزیت این اوراق برای سرمایه گذاری بلند مدت اشاره داشت: این که بخشی از سرمایه گذاران در بازار سرمایه، به دنبال نوسان های کوتاه مدت هستند امری اجتناب ناپذیر است . اما بخش دیگری از سرمایه گذاران در این بازار که هدف از سرمایه گذاری در بازار سرمایه را حضوری بلند مدت می دانند ، می توانند از اوراق تبعی به عنوان ابزاری برای بیمه سهام خود استفاده کنند.

وی در ادامه در خصوص تأثیر رشد کامودیتی ها بر بازار سرمایه گفت: در 6 ماه گذشته خبرهای خوبی از بازار کامودیتی منتشر شد که متاسفانه جو منفی ایجاد شده در بازار سرمایه موجب سوختن این اخبار و آثار مثبت آن شد. اما حقیقت این است که آثار رشد کامودیتی ها در بازدهی ریالی شرکت ها تأثیر بالقوه ای داشته است که امیدواریم با تغییر جو بازار، این آثار به خوبی خود را نمایان کند.

ترابی گفت: به نظر میرسد عواملی که موجب خروج منابع از بازار سرمایه شده است نا اطمینانی از نوسانات و وارد آمدن خسارت های سنگین بوده است. اما به نظر میرسد با اتخاذ سیاست های بلند مدت و ثبات نسبی در بازار و به کار بردن ابزارهای اطمینان بخش، بتوان اعتماد را دوباره به بازار برگرداند.

وی با اشاره به جذابیت بازار سرمایه نسبت به دیگر بازارها خاطرنشان کرد: نقدینگی که به سمت بازار مسکن می رود موجب سرمایه گذاری های غیر مولد می شود در حالی که نقدینگی وارد شده به سمت بازار رمز ارزها نیز هیچ رشد اقتصادی را به همراه ندارد . از سوی دیگر منابع وارد شده به بازار طلا و سکه نیز راکد می شود. لذا، در این میان تنها بازار سرمایه می تواند بازاری واقعی با قیمت های شفاف باشد که با ثبات در سیاست های خود می تواند سرمایه گذارن زیادی را به خود جذب کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *