اخبار روز

 

به گزارش کوین دسک و به‌ نقل از منابع ناشناس، بانک سرمایه‌گذاری جی‌پی‌مورگان چیس (JPMorgan Chase) در حال برنامه‌ریزی برای ارائه یک صندوق فعال بیت کوین به مشتریان خاص خود است که در صورت تحقق این موضوع، این بانک به جدیدترین، بزرگ‌ترین و (اگر بی‌میلی مدیر‌عامل آن نسبت به بیت کوین را مدنظر قرار دهیم) دور از انتظارترین ابَربانک آمریکایی تبدیل خواهد شد که ارزهای دیجیتال را به‌عنوان یک کلاس دارایی پذیرفته است.

دو منبع آگاه، اعلام کرده‌اند که صندوق بیت کوین جی‌پی‌مورگان تا تابستان امسال راه‌اندازی خواهد شد. همچنین منبع سوم اظهار داشت که شرکت NYDIG که یک فروشگاه سازمانی بیت کوین است، به‌عنوان ارائه‌دهنده خدمات امانی این صندوق فعالیت خواهد کرد.

به‌گفته این منابع آگاه، صندوق بیت کوین جی‌پی‌مورگان به‌صورت فعال مدیریت خواهد شد. این رویکرد در مقایسه با راهکار مبتنی بر «درآمد منفعلانه» که پیش‌تر شرکت‌های قدرتمند صنعت کریپتو مانند پانترا کپیتال (Pantera Capital) و گلکسی دیجیتال (Galaxy Digital) آن را ارائه کرده بودند، تفاوتی اساسی دارد.

رویکرد درآمد منفعلانه، به مشتریان ثروتمند این مؤسسات اجازه می‌داد بیت کوین را از طریق صندوق‌ها خریداری کرده و آن را نگهداری کنند، بدون آنکه خودشان بیت کوین را در اختیار داشته باشند. NYDIG و گلکسی دیجیتال، در حال حاضر صندوق‌های بیت کوین را به مشتریان بانک چندملیتی مورگان استنلی (Morgan Stanley) ارائه می‌دهند.

  یک منبع آگاه در این‌باره گفت:

صندوق بیت کوین جی‌پی‌مورگان مخصوص سرمایه‌گذاران خصوصی این بانک خواهد بود.

می‌توان این اقدام جی‌پی‌مورگان را یک چرخش سریع و ناگهانی در سیاست‌های این بانک ۳ تریلیون دلاری توصیف کرد.

جیمی دایمن (Jamie Dimon)، مدیرعامل جی‌پی‌مورگان، پیش‌تر در سال ۲۰۱۷ بیت کوین را یک کلاه‌برداری خطرناک خوانده و آن را «آتشی که به یک‌باره دامن‌گیر معامله‌گران می‌شود» توصیف کرده بود.

دایمن در آن زمان گفته بود:

اگر آنقدر احمق باشید که بیت کوین بخرید، حتماً روزی هزینه آن را خواهید داد.

این در حالی است که دایمن خیلی زود از سخنان تندوتیز خود عقب‌نشینی کرد و اظهارات خود مبنی بر «کلاه‌برداری» بودن بیت کوین را پس گرفت. او که بارها بر ضرورت قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال تأکید کرده بود، در اوخر سال گذشته درباره بیت کوین گفت:

بیت کوین انتخاب من نیست.

 علی‌رغم رویکرد تحقیرآمیز و بی‌اعتنایی مدیرعامل جی‌پی‌مورگان نسبت به ارزهای دیجیتال، معاونان ارشد بخش بانکداری سرمایه‌گذاری این شرکت، در ماه فوریه اذعان کردند که تقاضای مشتریان، می‌تواند به تغییر سیاست‌های این شرکت بینجامد.

اگرچه راه‌اندازی یک صندوق بیت کوین برای مشتریان پدیده جدیدی است، اما در واقع بخش‌های سرمایه‌گذاری کلان، بانکداری تجاری و مدیریت ثروت جی‌پی‌مورگان به‌مرور زمان رویکرد خود را در قبال ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاک چین، تکامل بخشیده‌اند. تحلیلگران تحقیقاتی این بانک، به‌طور منظم گزارش‌های خود از وضعیت بازار و چشم‌انداز قیمتی بیت کوین را در اختیار مشتریان قرار داده‌اند.

برای مثال بخش اونیکس (Onyx) این بانک، به‌دنبال راهکار‌هایی برای تسریع پرداخت‌های بین بانکی، از طریق فناوری بلاک چین و ارز دیجیتال JPM Coin است. اونیکس بعد از ۵ سال توسعه بی‌سروصدای این ایده، اکنون در حال برگزاری یک کمپین جهانی برای استخدام مهندسان بلاک چین است.

همچنین بخش بانکداری سرمایه‌گذاری جی‌پی‌مورگان، اولین محصول سرمایه‌گذاری مبتنی بر کریپتو را در ماه مارس عرضه کرد؛ نوعی اوراق بهادار ساختاریافته، که ارزش آن به عملکرد سهام مبتنی بر بیت کوین، مانند مایکرواستراتژی (MicroStrategy) و رایوت بلاک چین (Riot Blockchain) وابسته است.  

با این حال، صندوق بیت کوین جی‌پی‌مورگان، اولین محصول سرمایه‌گذاری این شرکت خواهد بود که به‌صورت مستقیم به عملکرد بیت کوین وابسته است.

تا زمان انتشار این خبر، گزارش رسمی از مقامات این بانک درباره صندوق بیت کوین منتشر نشده است.

 

اخبار روز

 

نشریه اکونومیست در گزارشی هشدار داد تلاش کشورها برای کاهش وابستگی اقتصادی به آمریکا شدت گرفته است. به گزارش «ایسنا» نشریه اکونومیست در گزارشی با اشاره به اعمال تحریم‌های جدید توسط دولت بایدن ضد کشورهای مختلف نوشت: آنهایی که فکر می‌کردند با روی کار آمدن بایدن، سیاست تحریمی آمریکا تغییر خواهد کرد با اعمال تحریم‌های گسترده جدید علیه چین و روسیه فهمیده‌اند که اشتباه فکر می‌کردند. این رویکرد نشان‌دهنده آن است که دلار به سلاح تحریمی آمریکا و ابزار پیشبرد اهداف این کشور در عرصه سیاست خارجی تبدیل شده است.
جک لو، وزیر خزانه‌داری سابق آمریکا، با هشدار نسبت به کاهش اثرگذاری تحریم‌ها در صورت استفاده بی‌رویه از این ابزار هشدار داد و افزود: تحریم بیش از حد جایگاه آمریکا در عرصه اقتصاد جهانی را متزلزل خواهد کرد.  

به گفته اکونومیست، در بلندمدت گستردگی تحریم‌ها باعث خواهد شد تا کشورهای تحریم‌شده به‌دنبال  کاهش وابستگی به اقتصاد و فناوری آمریکایی حرکت کنند. آمریکا از سال ۲۰۱۰ در تغییر رویکردی آشکار، دایره تحریم‌ها را گسترش داد و تهدید کرد که طرف‌های همکار با نهاد یا فرد تحریم شده را نیز تحریم خواهد کرد. این رویکرد به‌ویژه در مساله تحریم‌های ایران و تحریم ارتش چین مشهود بوده است.  

این نشریه در بخش دیگری از گزارش خود با اشاره به جریمه ۹/ ۸میلیارد دلاری بانک بی‌ان‌پی پاری با فرانسه در سال ۲۰۱۴ به‌دلیل نقض تحریم‌های آمریکا نوشت: در بلندمدت طرف‌های تحریم شده به سمت دور‌زدن تحریم‌ها می‌روند. در رابطه با تحریم‌های ایران شاهد آن بوده‌ایم که ترکیه و امارات به مرور به بسترهای اصلی دورزدن تحریم‌ها توسط ایران تبدیل شده‌اند.  

چین که خود با تحریم‌های گسترده آمریکا مواجه شده، اکنون در تلاش است تا وابستگی خود را به دلار و نظام بانکی آمریکا کاهش دهد. بانک مرکزی چین به نخستین بانک مرکزی جهان تبدیل شده که در آستانه راه‌اندازی رسمی ارز دیجیتالی ملی قرار دارد. چینی‌ها همچنین سیستم جایگزین سوییفت خود را راه‌اندازی کرده‌اند. در اروپا، بروکسل به‌دنبال تقویت نقش یورو در مبادلات جهانی رفته و سهم دلار از ذخایر ارزی روسیه به‌شدت کاهش یافته است.

اخبار روز

 

دنیای‌اقتصاد : سکه و دلار که در روز دوشنبه به کف‌های تازه‌ای برخورد کرده بودند، روز سه‌شنبه با افزایش جزئی تقاضا مواجه شدند. در چهارمین روز هفته فلز گرانبهای داخلی توانست کانال ۱۰‌میلیونی را پس بگیرد و با ۶۰ هزار تومان افزایش به بهای ۱۰ میلیون و ۵۰ هزار تومان برسد. تصور رشد سکه بدون افزایش قیمت دلار دشوار است.
در واقع در روز چهارم هفته عاملی که موجب شد سکه به کانال ۱۰‌میلیونی برگردد، افزایش ۵۰ تومانی دلار و رسیدن به قیمت ۲۳ هزار و ۷۰۰ تومان بود. این افزایش از آن جهت برای بازیگران بازار اهمیت داشت که زمینه‌ساز کاهش انتظارات نزولی شد.

هراس موقتی در بازار
روز دوشنبه با از دست رفتن حمایت ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومانی، چنین تصوری در بازار شکل گرفته بود که اسکناس آمریکایی ممکن است به سرعت به سوی کانال ۲۲ هزار تومانی حرکت کند. همین مساله هراس را در میان معامله‌گران سکه بالا برد و موجب شد که حجم قابل‌توجهی از سکه‌بازان در موقعیت فروش قرار بگیرند. خروج موقت دلار از مسیر نزولی، معامله‌گران سکه را به رشد قیمت امیدوار کرد. در کنار افزایش قیمت دلار، روز سه‌شنبه تا ساعت ۴ بعدازظهر، بهای اونس طلا در بازارهای جهانی سیر صعودی داشت و به بالای محدوده هزار و ۷۸۰ دلاری برگشت. افزایش قیمت طلای جهانی، ‌سکه‌بازان را امیدوار کرد که طلا در مسیر شکست مرز حساس هزار و ۸۰۰ دلاری حرکت کند.

بین قیمت سکه و طلای جهانی رابطه مستقیمی وجود دارد. طبیعی است از آنجا که بخش اعظم سکه از طلا تشکیل شده است، قیمت فلز زرد در بازارهای جهانی اهمیت زیادی دارد. در کنار این، بین قیمت سکه و دلار در بازار داخلی نیز رابطه مستقیمی وجود دارد. سکه در یک سال گذشته به‌ندرت خلاف جهت حرکت اسکناس آمریکایی حرکت‌ کرده است.

عامل فنی رشد قیمت سکه
به گفته فعالان، جدا از افزایش قیمت دلار و رشد بهای طلای جهانی، عامل سومی نیز به رشد قیمت سکه کمک کرد و آن، ورود معامله‌گران فنی به بازار بود.

معامله‌گران فنی سکه عنوان می‌کنند که محدوده حمایتی ۹ میلیون و ۸۰۰هزار تومان تا ۱۰ میلیون تومان بسیار قوی است و بهتر است تا زمانی که نشانه قوی برای شکست آن دریافت نکرده‌اند، به‌صورت پله‌ای اقدام به خرید کنند. با وجود افزایش روز سه‌شنبه، بسیاری از فعالان عنوان می‌کردند که مردم عادی و خریداران بلندمدت در بازار حاضر نشده بودند.

به گفته آنها، معامله‌گران بلندمدت همچنان در انتظار نتایج مذاکرات هسته‌ای هستند. تا زمانی‌که خبر مشخصی از مذاکرات وین منتشر نشود، بعید است که معامله‌گران اقدام به خرید سکه به منظور سرمایه‌گذاری بلندمدت کنند. در کنار این، شماری از معامله‌گران عنوان می‌کنند به‌دلیل محدودیت‌های کرونایی و تعطیلی برخی از اصناف، خریدهای مناسبتی سکه نیز کاهش پیدا کرده است.

کاهش تقاضای فیزیکی
در واقع بخشی از تقاضای فیزیکی سکه و طلا ناشی از مراسم‌های عروسی و… است که در دوران حاضر برای برگزاری آنها محدودیت‌هایی وجود دارد و در نتیجه سطح تقاضای سکه و طلا افت می‌کند. تحلیلگران فنی باور دارند در صورتی‌که سکه امامی بتواند خود را بالای محدوده ۱۰‌میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تثبیت کند، خریداران بیشتری وارد بازار خواهند شد.

در شرایط کنونی، سکه روی مرز‌۱۰‌میلیونی حرکت می‌کند و همین مساله تا حدی خریداران را از بازار دور نگه می‌دارد.

خبر مهم دیگر روز سه‌شنبه، ماندن طلای ۱۸ عیار‌ پشت‌خط یک میلیون تومانی بود. روز گذشته هر گرم طلای ۱۸ عیار ۳ هزار تومان رشد قیمت را تجربه کرد و به بهای ۹۹۸ هزار تومان رسید. طلا تا زمانی که زیر مرز یک میلیونی است، با تقاضای معناداری مواجه نخواهد شد.

 

اخبار روز

 

دنیای‌اقتصاد : اغلب رمز ارزها در حالی که هفته گذشته روزهای نزولی را سپری می‌کردند در دو روز اخیر مجددا وارد روندی صعودی شدند. بیت‌کوین فقط در روز دوشنبه بیش از ۱۰ درصد افزایش قیمت داشت تا با قدرت به بالای مرز ۵۰ هزار دلاری بازگردد. روز گذشته هم بیت‌کوین هر چند با شیب کمتر اما به صعود خود ادامه داد تا برای ساعاتی وارد کانال ۵۴ هزار دلاری شود. در حالی بیت‌کوین هفته گذشته با سقوط ۱۷ درصدی یکی از بدترین عملکردهای هفتگی خود در ماه‌های اخیر را به ثبت رسانده بود اکنون مجددا وارد مدار صعودی شده است.
مانور نقدشوندگی بیت‌کوین 
روز گذشته اخباری منتشر شد مبنی‌بر اینکه شرکت تسلا یکی از پیشروترین شرکت‌ها در سرمایه‌گذاری در بازار بیت‌کوین دست به فروش ۱۰ درصد از ذخیره بیت‌کوین خود زده است. ایلان ماسک بنیان‌گذار شرکت تسلا اعلام کرده است که همچنان سرمایه‌گذاری شخصی خود در این بازار را دست نخورده باقی گذاشته است. ایلان ماسک اعلام کرده است یکی از اهداف شرکت تسلا برای فروش بخشی از دارایی بیت‌کوین خود نمایش قابلیت نقدشوندگی این رمز ارز است.

اثبات قابلیت نقدشوندگی
گزارش‌های شرکت تسلا نشان می‌دهد، این کمپانی از فروش بیت‌کوین در حدود ۱۰۱ میلیون دلار درآمد کسب کرده است، این در حالی بود که در ابتدای سال‌جاری تسلا اعلام کرده بود که در حدود ۵/ ۱ میلیارد دلار بیت‌کوین خریداری کرده است. ماسک اعلام کرده است که شرکت تسلا در حقیقت با فروش بخشی از دارایی بیت‌کوین خود در تلاش برای اثبات قابلیت نقدشوندگی این رمز ارز است؛ در حقیقت تسلا این سیگنال را به شرکت‌ها مخابره کرده است که از این پس به‌دلیل سرعت نقدشوندگی بالای بیت‌کوین می‌توانند از آن در ترازنامه‌های خود به جای پول نقد استفاده کنند. بیت‌کوین در حالی که در میانه ماه آوریل به سقف قیمتی خود ( در حدود ۶۴ هزار و ۸۰۰ دلار) رسیده بود، در هفته گذشته با شیبی زیاد تا کانال ۴۷ هزار دلاری سقوط کرد. اما در روزهای گذشته مجددا این رمز ارز جهش قدرتمندی را تجربه کرد. با بازگشت قابل ملاحظه بیت‌کوین مجددا ارزش بازار رمزارزها توانست به بالای مرز ۲ هزار میلیارد دلار برسد. در حالی این تولیدکننده خودروهای برقی دست به سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین زده است که هنوز بسیاری از شرکت‌های بزرگ بر این باورند که بیت‌کوین یک دارایی پرریسک است. کرخورن، مدیر ارشد مالی شرکت تسلا همچنین روز گذشته اعلام کرده بود این شرکت به ارزش بیت‌کوین در بلند‌مدت باور دارد.

شکاکان به بازار بیت‌کوین
هنوز برای بسیاری از سرمایه‌گذاران، تحلیلگران و استراتژیست‌های بازار، بیت‌کوین یک سرمایه‌گذاری سوداگرانه به حساب می‌آید و هنوز این گروه به بیت‌کوین به‌عنوان جانشینی قانونی برای پول نقد نگاه نمی‌کنند. به‌عنوان مثال کمپانی BCA Research Inc اخیرا اعلام کرده است با اینکه بیت‌کوین برخی از کاربردهای ضروری پول مانند واحدی برای شمارش و ذخیره ارزش بودن را دارد، اما به‌دلیل نوسانات قیمتی بالا محکوم به شکست است. البته گروهی دیگر از تحلیلگران بر پایه شاخص‌های پیش‌نگر نوسان اعلام کرده‌اند که نمودارهای این بازار نشان‌هنده این موضوع است که نوسانات بیت‌کوین در حال کاهش است. همچنین برخی دیگر بر این باورند که هنوز فقط ۱۱ سال از تولد بیت‌کوین می‌گذرد و این نوسانات برای این دارایی جوان بسیار طبیعی است.   اما ایلان ماسک دقیقا در نقطه مقابل این گروه همواره به‌عنوان یکی از معتبرترین پشتیبانان بیت‌کوین شناخته می‌شده است.  پس از سرمایه‌گذاری شرکت تسلا ماه گذشته اعلام شد که این شرکت پرداخت با بیت‌کوین برای خرید محصولاتش را می‌پذیرد. تحلیلگران قیمتی بازار نیز نسبت به بیت‌کوین به دو دسته تقسیم می‌شود؛ دسته‌ای که باور به وجود حباب قیمتی در بیت‌کوین دارند و گروهی که پیش‌بینی قیمت ۱۰۰ هزار دلاری را تا پایان سال‌جاری برای این رمز ارز دارند.

طلا در انتظار نشست فدرال رزرو
طلا در بازارهای جهانی روز گذشته نسبتا روز آرامی را پشت‌سر گذاشت و در حوالی مرز ۱۷۸۰ دلاری نوسان کرد؛ مهم‌ترین علت تردید معامله‌گران طلا انتظار برای نشست فدرال رزرو بود. با توجه به آمارهای امیدوارکننده اقتصاد آمریکا و همچنین بهبود چشم‌انداز اقتصادی و نوسانات نرخ سود اوراق قرضه آمریکا، اکنون بسیاری از سرمایه‌گذاران به‌دنبال سیگنال‌های فدرال رزرو در خلال صحبت‌های جرومی پاول رئیس بانک مرکزی آمریکا هستند. بازارهای مختلف جهانی حساسیت بسیار بالایی نسبت به سیاست‌های این نهاد از جمله تغییرات نرخ بهره هدف و همچنین حجم خرید اوراق دارند. طلا در حالی هفته جاری را نیز با بازده مثبت ادامه می‌دهد که قبل از آن سه هفته متوالی صعودی بوده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهفروشگاهتماس با ما