اخبار روز

امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، نایب رئیس مجلس: طبق تحقیقات صورت گرفته بیش از ۱۳۰ هزار میلیارد تومان توسط ۲۰۰ کد حقوقی در اوج شاخص بورس از بازار خارج شده است. از اهتمام رئیس دادسرای جرائم اقتصادی و بازپرس پرونده برای تسریع در رسیدگی به تخلفات این پرونده تشکر می‌کنم./ ایلنا

اخبار روز

دنیای اقتصاد : سهامداران معترض نسبت به حال و روز بورس، دیروز در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. آنها این بار بر خلاف تجمع‌های روزهای پیش که در مقابل ساختمان سازمان بورس در سعادت آباد برگزار می‌شد، دست پر آمده بودند؛ هم شعارهای جدید سر می‌دادند و هم بنرهایی همراه خودشان داشتند که روی آنها علاوه بر اینکه عکس برخی مسوولان چاپ شده بود، وعده‌ها و صحبت‌هایشان درباره بورس هم نوشته شده بود.
برای مثال روی یکی از این بنرها همراه با عکس محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور، نوشته شده بود: «دولت از سرمایه مردم در بورس حمایت می‌کند» صحبتی که مربوط به گفت‌و‌گویی در حاشیه جلسه هیات‌دولت در مهرماه سال گذشته بود که در آن رئیس دفتر رئیس‌جمهور در برابر این نکته که به گمان برخی، وضعیت فعلی بورس نتیجه دخالت دولت بوده است، توضیح داده بود که «دولت دخالتی در بورس ندارد اما از سرمایه مردم صیانت می‌کند.» تجمع دیروز به طور گسترده‌ای مورد توجه رسانه‌های فارسی‌زبان خارجی قرار گرفت که همواره به دنبال بزرگنمایی مشکلات در ایران هستند. شعارهای تند و تیز معترضان در این تجمع، بنرهایی که در دست داشتند و روی دیوار ساختمان مجلس نصب کرده بودند و البته تغییر مکان تجمع‌ها باعث شده که رسانه‌های فارسی زبان به طور ویژه‌ای به این تجمع اعتراضی توجه کنند. در شبکه اجتماعی اینستاگرام هم تجمع اعتراضی سهامداران بورس، مورد توجه قرار گرفته بود. جدا از چند صفحه‌ای که اخبار اقتصادی و بورسی را پیگیری می‌کنند، خیلی از صفحه‌ها اخبار زرد، فیلم‌های خنده‌دار و فیلم‌های  معترضان را در حال شعار دادن منتشر کرده بودند و طبعا مخاطبان هم این فیلم‌ها را در استوری‌های خود بازنشر داده بودند. برای همین دیروز بازار این حرف که ما که از اول گفتیم، حسابی در شبکه اجتماعی اینستاگرام داغ بود و خیلی از کاربران با بازنشر این فیلم‌ها در استوری صفحه‌های خود روی این موضوع تاکید می‌کردند که از اول به فامیل و دوست و آشنا گفتند که سرمایه‌هایشان را به بورس نبرند اما گوش ندادند و حالا این وضعیت برایشان پیش آمده است.

یکی دیگر از نکات قابل توجه که دیروز در توییتر و برخی از گروه‌های پیام‌رسان تلگرام مورد توجه قرار گرفت، چاپ عکس رئیس دفتر رئیس دولت روی بنرهای معترضان و یادآوری صحبت‌های او درباره بورس بود. برخی از فعالان اقتصادی و سیاسی که از گذشته به این مساله می‌پرداخته‌اند که چرا رئیس دفتر باید درباره موضوعات تخصصی مثل بورس و اقتصاد صحبت کند، حالا دست پیش را گرفته بودند و به دولت انتقاد می‌کردند که باید پاسخگوی وضع مردم و خواسته‌های آنها باشد. به اعتقاد این افراد اگر فردی متخصص درباره بورس صحبت می‌کرد یا وعده‌ای می‌داد اما وعده او محقق نمی‌شد، می‌توانست از عملکرد یا دلایل محقق نشدن این وعده صحبت کند اما رئیس دفتر رئیس جمهور که  گفته بود دولت از سرمایه مردم در بورس صیانت می‌کند، حالا چرا از وعده داده شده توسط خودش دفاع نمی‌کند؟ چرا به ذکر دلایل محقق نشدن این وعده نمی‌پردازد؟ چرا دیگر درباره بورس صحبت نمی‌کند؟ برای همین در مجموع دیروز روزی بود که منتقدان محمود واعظی از او در نوشته‌ها و صحبت‌هایشان انتقاد می‌کردند و روی این مساله مانور می‌دادند که دولت  باید پاسخگوی وعده‌ها و صحبت‌های واعظی باشد.

دیروز زهره الهیان، نماینده مجلس هم در صفحه شخصی خود در توییتر با ذکر نام حسن روحانی و آوردن آدرس صفحه توییتر او، خطاب به رئیس دولت نوشت: «آقای رئیس‌جمهور؛ اینکه پس از هر بار تاکید دولت مبنی بر حمایت از بورس و بازار سرمایه، اتفاقی عکس آن می‌افتد نه خوب است نه منطقی. به نظر در سایه این بی‌توجهی‌ها و سهل‌انگاری‌ها عده‌ای به دنبال مقاصد دیگر هستند.» با انتشار این توییت، برخی از کاربران خطاب به این نماینده مجلس نوشته بودند که بارها نه فقط به ایشان بلکه به تمام نماینده‌های مجلس متذکر شده‌اند که نه تنها وظیفه آنها بلکه وظیفه هیچ مسوولی صرفا نوشتن توییت انتقادی نیست، بلکه اول باید عمل کنند و با فساد یا تخلف مقابله کنند و بعد به شبکه‌های اجتماعی بیایند و به دنبال‌کننده‌هایشان گزارشی از عملکردشان بدهند. به غیر از این مسائل، یکی دیگر از نکات قابل توجه که نسبت به ماه‌های پیش در دو روز گذشته به طور بیشتری به چشم آمد، نوشته‌هایی درباره این مساله بود که بورس با شکل‌کنونی باید جمع شود. این افراد در روزهای گذشته همچنین خواسته‌ای را برای نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نوشته بودند و دیروز هم تجمع معترضان و توییت زهره الهیان باعث شد که بار دیگر این مساله را در توییت‌های خود مطرح کنند. به اعتقاد این افراد نماینده‌های مجلس برای دفاع از حقوق مردم و پایمال نشدن سرمایه‌های آنها و همچنین جمع کردن بساط رانت و فساد در کشور از حالا باید طرحی را درباره ایجاد بورس اسلامی و جمع‌آوری بورس فعلی با ساختار غربی آماده کنند تا وقتی که دولت بعدی سر کار آمد آن را اجرایی کنند.

اخبار روز

دنیای‌اقتصاد : بازار سهام در حالی بر مدار نزولی سیر می‌کند که هفته‌ها می‌شود که بسیاری از نمادها در صف فروش قفل هستند. گرچه از تابستان ۹۹ تا امروز تالارشیشه‌ای روزهای پرافت و خیزی را به خود دیده است، اما شرایط فعلی یکی از بی‌سابقه‌ترین و عجیب‌ترین روزهایی است که بورس تهران پشت سر می‌گذارد. رکود بورس هر روز عمیق‌تر می‌شود و جلسات سیاست‌گذاران بورسی برای به تعادل رساندن بازار همچنان به در بسته می‌خورد. این روزها از هر گوشه و کناری خبری از مذاکرات احیای برجام به گوش می‌رسد که سرمایه‌گذاران همه بازارها را در فضایی انتظاری قرار داده و فضای کم‌رمقی را شاهدیم. در بازار سهام اما صنایع مختلف بورسی اثر متفاوتی را از برجام می‌پذیرند.
سرنوشت بورس پس‌از احیای برجام
برخی از گروه‌ها صادرات‌محور بوده و طبیعتا در صورت احیای برجام و کاهش نرخ دلار، با کاهش درآمد مواجه خواهند شد و برخی دیگر که تحت عنوان صنایع داخلی شناخته می‌شوند یا اثری از نرخ دلار نمی‌پذیرند یا برخلاف صادراتی‌ها عمل کرده و از آنجا که برخی مواد اولیه خود را از آن سوی مرزها تامین می‌کنند، از کاهش نرخ دلار خشنود و راضی می‌شوند. در بلندمدت اما رفع تحریم‌ها می‌تواند بر عملکرد تمامی شرکت‌ها اثری مثبت به جای گذارد.

در این میان کارشناسان، رفتار بازار سهام به دنبال گشایش سیاسی را منوط به نوسانات قیمت دلار می‌دانند و معتقدند بازگشت آمریکا به برجام و هرگونه تغییر و تحول در روابط دیپلماتیک کشور در کوتاه‌مدت، دلار را به مسلخ قیمتی می‌کشاند، اما  کاهش قیمت دلار به عنوان اولین واکنش اقتصادی به مذاکرات مقامات دو کشور پیامدهای متفاوتی بر بورس خواهد داشت. آنها معتقدند همه بازارها به محض گشایش دیپلماتیک با ریزش قیمت مواجه می‌شوند اما هر کدام از این بازارها در میان مدت و بلندمدت سرنوشت متفاوتی را از سر می‌گذرانند.

هیجان در کوتاه‌مدت
علی‌رضا تاجبر تحلیلگر بازار سهام درباره روند صنایع بورسی در صورت احیای برجام می‌گوید: شرکت‌های خودروسازی و شرکت‌هایی که به صورت مستقیم با واردات سر و کار دارند بعد از اتفاقات جدید برجام قطعا قراردادهای جدیدی منعقد می‌کنند. بانک‌ها نیز پس از حل  مشکل نقل‌و‌انتقالات بین‌المللی، تغییرات مثبتی را در پیش خواهند داشت. در این میان برخی معتقدند کاهش احتمالی قیمت دلار بر EPS شرکت‌های صادرات محور تاثیر منفی می‌گذارد، اما واقعیت این است که رفع تحریم‌ها میزان فروش شرکت‌ها را افزایش می‌دهد و افزایش میزان فروش ،کاهش قیمت نهایی محصول را رقم می‌زند که با توجه به افزایش میزان فروش ، اتفاق منفی محسوب نمی‌شود.

وی با بیان اینکه رفع تحریم‌های بین‌المللی حتی اگر تدریجی هم صورت گیرد به نفع کشور و اقتصاد است، اظهار می‌کرد: در حال حاضر کشور در وضعیت اقتصادی نابسامانی به سر می‌برد. کمبود کالاهای اساسی و مشکلاتی که تجار در زمینه نقل و انتقالات پولی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند شرایط دشواری را به وجود آورده است. یکی از مشکلات اساسی مصرف کننده نرخ تورم است که بخش عمده آن به دلیل مشکلات ناشی از تحریم‌ها به وجود آمده است. تسهیل در نقل و انتقال پول و تسهیل در فروش محصولات ایران در بازارهای خارجی و تسهیل ورود منابع حاصل از فروش کالاهای ایرانی مشکلات عمده اقتصادی را برطرف می‌کند و اثر کاهنده‌ای بر تورم و قیمت نهایی کالاها در داخل خواهد داشت.

این کارشناس در پاسخ به اینکه بازگشت آمریکا به برجام تا چه میزان نرخ دلار را کاهش می‌دهد، عنوان می‌کند: برداشته شدن تحریم‌ها بیشترین تاثیر را بر ورود کالاهای اساسی به کشور دارد  ازاین رو بعید به نظر می‌رسد قیمت دلار تاثیر این اتفاق افت چندانی را تجربه کند. در حال حاضر حدود ۳۰ میلیارد دلار تقاضای انباشته شده در گمرکات کشور وجود دارد. کمبود برخی کالاها از جمله دارو، لوازم خانگی و… به دلیل محدودیت میزان دلار در داخل کشور است و مردم با کمبود کالاها مواجهند بر همین اساس با رفع تحریم‌ها و با ورود هر پولی به کشور به این تقاضا پاسخ داده می‌شود. این حجم از تقاضا باعث می‌شود در کوتاه‌مدت شاهد روند نزولی قیمت دلار نباشیم و به طور متوسط قیمت دلار از ۲۲ تا ۲۷ هزارتومان در نوسان باشد.وی در ادامه اظهار می‌کند: مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌ها درطول ۴-۵ سال اتفاق افتاده و نمی‌توان انتظار داشت با برداشته شدن تحریم‌ها ظرف یک ماه شاهد ریزش قیمت در همه بازارها باشیم .

واکنش متفاوت صنایع به برجام
اخبار ضد و نقیض زیادی در مورد برجام به گوش می‌رسد در اینکه برجام به چه شکلی احیا خواهد شد حرف و حدیث بسیار است. اما موضوع مهمی که باعث شده نتوان برای وضعیت بازارسرمایه بعد از تحریم‌ها برنامه‌ریزی کرد ابهامات اخبار مربوط به حوزه سیاست خارجی ایران به خصوص برجام  است. آیا همه تحریم‌ها برداشته می‌شود ؟ آیا به وضعیت ۳ سال قبل بازخواهیم گشت؟ سوالات بسیاری که در حال حاضر پاسخ روشنی ندارد و در صورتی که هر کدام از این اتفاقات رخ دهد سناریوهای متفاوتی برای بازار سهام رقم می‌خورد.

رسول رحیم‌نیا کارشناس بازار سرمایه به آخرین اخبار مربوط به برجام اشاره می‌کند و می‌گوید: برآوردها نشان می‌دهد در صورت احیای برجام و برداشته شدن تحریم‌هایی که ترامپ علیه ایران وضع کرده بود قیمت دلار با وضعیت متفاوتی مواجه می‌شود و درمحدوده ۲۰هزارتومان نوسان می‌کند.این در حالی است که اگر تغییرات دیگری در نحوه احیای برجام به وجود آید و دلار به زیر ۲۰ هزارتومان سقوط کند بازار سهام نیز با فراز و فرود‌های جدی دست به گریبان می‌شود.

به گفته وی اولین واکنش جدی بورس به ریزش قیمت دلار منفی خواهد بود و در کوتاه‌مدت بازار سهام با افت قیمت دست به گریبان می‌شود. در ماه‌های گذشته با وجود تغییرات بسیاری که سیاست گذاران بورسی برای بهبود وضعیت بازار انجام دادند اما بورس همچنان بر مدار نزولی سیر می‌کند . مهم‌ترین دلیل این موضوع احتمالاتی است که سهامداران در مورد ریزش قیمت دلار بعد از روی کارآمدن ترامپ می‌دهند از این رو هر اتفاقی که در حوزه سیاست خارجی کشور رخ دهد  بازار سهام را در کوتاه‌مدت نشانه می‌گیرد.

این کارشناس سهام با اشاره به پیامد احیای برجام بر تالار شیشه‌ای در بلندمدت خاطر‌نشان می‌کند: سهم‌های مختلف بازار واکنش‌های متفاوتی نسبت به برجام نشان خواهند داد به طوری که ممکن است رفع تحریم‌ها قیمت سهام برخی از شرکت‌ها را افزایش و سودآوری برخی دیگر از شرکت‌ها را کاهش دهد. گرچه پیش بینی می‌شود گشایش در برجام در بلند‌مدت بازار سهام را وارد فاز صعودی کند .

در حال حاضر شرکت‌های دلار محوری که برای فروش کالاهای خود با مشکل مواجه هستند بعد از پایان تحریم‌ها می‌توانند با دغدغه کمتری فعالیت کنند و قیمت سهام این دسته از شرکت‌ها رشد خواهد کرد. روند معاملات خودرویی‌ها ، فولادی‌ها و پتروشیمی‌ها در بورس بعد از لغو تحریم‌ها در بلندمدت وارد فاز جدیدی از صعود خواهد شد.رحیم نیا  در مورد وضعیت سرنوشت بازارهایی همچون خودرو و مسکن بعد از برداشته شدن تحریم‌ها اظهار می‌کند: بازار خودرو به شدت نیازمند واردات است و در بلند مدت می‌توان امیدوار به رشد قیمت‌های این بازار بود. به نظر می‌رسد بازار مسکن نیز همانند سایر بازارها اولین واکنشی که نسبت به این موضوع نشان دهد، واکنشی منفی است به طوری که برآورد‌ها از کاهش قیمت مسکن خبر می‌دهد.

بهبود سودآوری برخی شرکت‌ها
مهدی افنانی از دیگر تحلیلگران بازار سرمایه در این خصوص اظهار می‌کند: بازار ارز اولین واکنش نسبت به برداشته شدن تحریم‌ها را نشان می‌دهد، بر همین اساس نرخ ارز بعد از بازگشت آمریکا به برجام دستخوش تغییراتی می‌شود .بر اساس برآورد کارشناسان این حوزه قیمت دلار با ریزش سنگینی مواجه نخواهد شد و نرخ دلار در محدوده ۲۰ هزارتومان در نوسان خواهد بود.وی با بیان اینکه برداشته شدن تحریم‌ها هزینه صادرات و نقل و انتقال پول را کاهش می‌دهد، عنوان می‌کند: از این رو شرکت‌های پروژه‌ای محور با کاهش هزینه  تمام شده ساخت برخی کالاها سودآوری چشمگیری خواهند داشت.احتمال بازگشت آمریکا به برجام و تاثیر آن بر معاملات بورس ریسک سرمایه‌گذاری در این بازار را در کوتاه‌مدت افزایش می‌دهد. افنانی با بیان این مطلب بیان می‌کند: انتظار می‌رود تا زمانی که ریسک برجام از سر بازار برداشته نشود، روند مثبتی در کلیت بازار شکل نگیرد .بازار سهام بعد از برداشته شدن تحریم‌ها ممکن است واکنش‌های متفاوتی نسبت به سایر بازار‌ها نشان دهد. تجربه نشان می‌دهد بورس در چنین شرایطی برمدار رشد شارپی قرار نخواهد گرفت گرچه ممکن است باعث آسودگی خاطر سهامداران شود اما در نهایت نمی‌تواند جهش خیره کننده‌ای از قیمت سهام را رقم بزند.به گفته این کارشناس، بازار سهام بعد از برداشته شدن موانع تحریم‌ها در بلندمدت صعودی خواهد شد و در میان‌مدت سودآوری شرکت‌ها را بهبود می‌بخشد.در حالی که سرمایه‌گذاران در انتظار کاهش نرخ دلار به دنبال احیای برجام هستند باید این موضوع عنوان شود که تکلیف نرخ ارز صرفا با برداشته شدن تحریم‌ها مشخص نمی‌شود به طوری که می‌توان گفت نرخ ارز به عنوان متغیری تعیین کننده در سرنوشت قیمت سهام تنها بعد از روی کارآمدن دولت جدید و تیم اقتصادی رئیس‌جمهور آینده کشور تعیین تکلیف می‌شود.بعد از برجام شرکت‌های با P/ E  مثبت از جمله شرکت‌های فولادی، پتروشیمی‌‌ها، سنگ آهنی‌ها و فلزات در بازه زمانی یک تا دو ماهه می‌توانند مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار بگیرند. بازار سهام برخلاف سال‌های قبل نقش مهمی در انتخابات ریاست جمهوری امسال ایفا می‌کند و نامزدهای ریاست جمهوری احتمالا مواضع روشن‌تری نسبت به بازار سرمایه خواهند داشت.

اخبار روز

دنیای اقتصاد : یک ماه از سال ۱۴۰۰ می‌گذرد و در این مدت شاخص کل بورس با افت حدود ۷درصدی مواجه شده است. این روند نزولی اما گریبان همه صنایع را نگرفته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد ۳۳ صنعت بورسی عملکردی بهتر از شاخص داشته و سهام زیرمجموعه ۱۱ گروه حتی رشد کردند؛ اما گروه‌های دلاری بزرگ بازار مهم‌ترین عامل فشار بر نماگر سهام بودند. به‌نظر می‌رسد هراس از افت احتمالی دلار پس از احیای برجام سبب فرار سهامداران از صنایع کامودیتی‌محور شده است و در مقابل شاهد اقبال به گروه‌های ریالی هستیم.
گویا روزهای نزولی بورس تهران پایانی ندارد. روز دوشنبه نیز شاخص کل با افت ۶۵/ ۰ درصدی مواجه شد و تا یک میلیون و ۲۱۶ هزار واحد نزول کرد. به این ترتیب دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای در حال حاضر حدود ۷ درصد از آخرین ارقام ثبت شده در سال ۹۹ عقب‌تر است. در این میان بررسی وضعیت صنایع بورسی نشان می‌دهد از ۳۸ گروه فعال این بازار، هر چند ۲۷ گروه سرخ‌پوش بودند، اما ۱۱ صنعت نیز با افزایش میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود همراه شده‌اند. صنایعی که عمدتا در میان گروه‌های کوچک و غیردلاری بورس تهران طبقه‌بندی می‌شوند.

فشار ۵ گروه بر شاخص سهام
با وجود عقبگرد حدود ۷ درصدی شاخص کل بورس تهران در سال جدید اما ۳۳ صنعت وضعیتی مناسب‌تر از نماگر سهام را تجربه کردند و در این میان ۱۱ گروه نیز با رشد قیمت زیرمجموعه‌های خود همراه شدند. به این ترتیب تنها ۵ گروه بزرگ بازار سهام شامل فرآورده‌های نفتی، فلزات اساسی، محصولات شیمیایی، کانه‌های فلزی و البته بانکی‌ها بودند که با افتی بیشتر از شاخص کل (بین ۹/ ۱۳ تا ۷/ ۷ درصد) مواجه شده و به عبارتی اهرم فشار بر این نماگر بورسی بودند. صنایعی که سهمی ۵۸ درصدی از کل ارزش این بازار را در اختیار دارند. فضای انتظاری حاکم بر بازار که عمدتا به نامعلوم بودن آینده مذاکرات احیای برجام و در نتیجه نرخ دلار باز می‌گردد، سبب شده تا معامله‌گران تمایل چندانی به خرید گروه‌هایی که از نرخ دلار بیشترین اثر را می‌پذیرند، نداشته و سراغ صنایع ریالی بورس بروند. شاید به همین دلیل است که با وجود پتانسیل‌های بنیادی قوی در بنگاه‌های کامودیتی‌محور اما قیمت سهام آنها درجای بیشتری می‌زند. روز گذشته میخائیل اولیانوف، سفیر روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در توییتر شخصی خود خبر داد مذاکرات وین به مرحله تهیه پیش‌نویس یک توافق رسیده اگرچه تا نهایی‌شدن راهکارهای عملی برای احیای برجام هنوز راه مانده است. وی چنین نوشت: با جمع‌بندی نتایج دو هفته رایزنی در مورد احیای برجام می‌توانیم با رضایت خاطر نشان کنیم که مذاکرات وارد مرحله نوشتن پیش‌نویس شده است. هنوز تا راه‌حل‌های عملی فاصله داریم، اما ما از حرف‌های عمومی به توافق در مورد گام‌های خاص برای رسیدن به هدف رسیده‌ایم. اخباری که این روزها از سوی فعالان بورسی بیش از گذشته رصد می‌شود تا تکه‌های پازل نقشه سرمایه‌گذاری در سال جاری تکمیل شود.

سبزپوشان روزهای منفی بورس
همان‌طور که اشاره شد با وجود افت حدود ۷درصدی شاخص کل از ابتدای سال تاکنون اما ۱۱ گروه جامه سبز به تن دارند. در این میان صنعت منسوجات با تک نماد بورسی «نمرینو» بازده حدود ۵/ ۲۲ درصدی در ۱۷ روز کاری گذشته از آن سهامداران کرده است. صنعتی که تنها ۰۳/ ۰ درصد از ارزش کل بازار را در اختیار دارد.

۲۲ گروه نیز با وجود افت نماگر صنعت خود اما شرایط مساعدتری را نسبت به شاخص کل تجربه می‌کنند. البته نباید فراموش کرد محدودیت حجم مبنا می‌تواند یکی از دلایل افت کمتر این گروه‌ها باشد. گروه‌هایی که بعضا روزانه کمتر از حجم مبنا مورد دادوستد قرار می‌گیرند و حتی با وجود تداوم هر روزه صف فروش اما قیمت پایانی آنها تغییر چندانی را تجربه نمی‌کند و از این رو با وجود دادوستد در کف مجاز، نمای چندان منفی را به نمایش نمی‌گذارند.

نگاهی به معاملات دوشنبه بورس
معاملات روز دوشنبه بازار سهام گرچه با سرخ‌پوشی نماگرها همراه بود اما از شدت عرضه‌های روز یکشنبه اندکی کاسته شد. به طوری که بسیاری از سهام به ویژه بزرگان از کف روزانه فاصله گرفتند و بعضا حتی در محدوده مثبت معامله شدند. این امر گرچه نتوانست هیچ یک از شاخص‌های صنایع بورسی را سبزپوش کند اما شاخص بسیاری از گروه‌ها به سمت صفر بازار حرکت کردند. جنبش بزرگان در معاملات روز گذشته در صورت تداوم می‌تواند منجر به تغییر جهت دادن شاخص کل بورس در معاملات روز سه‌شنبه شود.  بر این اساس شاخص کل بورس با افت ۶۵/ ۰ درصدی حدود ۸هزار واحد به عقب بازگشت. این نماگر بورسی با پایان یافتن دادوستدهای روز دوشنبه به عدد یک میلیون و ۲۱۶ هزار واحد تنزل یافت. سه نماد «فارس»، «فولاد» و «ونیکی» با اثرگذاری در مجموع ۷/ ۲ هزار واحدی، بیشترین تاثیر را در منفی‌تر شدن شاخص کل داشتند.  از سوی دیگر شاخص کل هموزن نیز همچنان با قرار گرفتن در مدار نزولی با افت ۱۶/ ۰ درصدی (۷۱۴ واحدی) به عدد ۴۳۱ هزار واحد بازگشت. در فرابورس ایران نیز گرچه شاهد بازگشت بزرگان این بازار از کف روزانه بودیم اما شاخص کل با افت ۲۳/ ۰ درصدی (۴۰ واحدی) پایان سرخی رقم زد و روی عدد ۱۷۷۸۰ واحد ایستاد. سه نماد «زاگرس»، «ذوب» و «شگویا» بیشترین اثر منفی را بر شاخص کل این بازار داشتند. بازارهای جهانی فلزات در بازگشایی روز گذشته روند مطلوبی رقم زدند؛ به طوری که در گروه فلزات شاهد افزایش قیمت، به ویژه در فلز سرخ بودیم. این فلز مجددا بر فراز ۹۴۰۰ دلار معامله شد. در این بین نفت گرچه هفته گذشته پایان سبزی در مقیاس هفتگی داشت و رشد ۶ درصدی ثبت کرد، اما در جریان معاملات روز دوشنبه بازارهای جهانی تا لحظه تنظیم این گزارش در مدار منفی معامله شد.  ارزش معاملات خرد روز دوشنبه گرچه با رشد دو برابری نسبت به روز یکشنبه همراه شد اما همچنان تداعی‌گر فضای رکودی در بازار سهام است. بر این اساس در جریان دادوستدهای دیروز ارزش معاملات خرد بورس ۱۶۸۱ میلیارد تومان و ارزش معاملات خرد فرابورس ۴۱۱ میلیارد تومان رقم خورد. همچنین سهامداران حقوقی همچنان با خالص خرید مثبت ۳۹۱ میلیارد تومانی جای پای خود را به عنوان خریداران ثابت معاملات این روزها محکم‌ترکردند. سهام زیرمجموعه دو گروه «بانک و فرآورده‌های نفتی» در صدر خریدهای آنان قرار داشت. حقیقی‌ها برای سومین روز متوالی در هیچ یک از صنایع خالص خرید مثبت نداشتند.

هواشناسی بازار سهام در روز گذشته
در روزی که شاخص کل بورس تهران با افت ۶۵/ ۰ درصدی همراه شد، از ۳۲۱ نماد معامله شده، قیمت پایانی ۱۳ سهم (۴ درصد) مثبت بود و در مقابل ۱۴۳ سهم (۵/ ۴۴ درصد) در سطوح منفی دادوستد شدند. در این بازار ۳ نماد (۹/ ۰ درصد) صف خریدی به ارزش ۵/ ۱۸ میلیارد تومان تشکیل داد، اما در مقابل شاهد شکل‌گیری صف فروش سنگین در ۲۶۴ نماد بورسی (۸۲ درصد) به ارزش ۳۰۲۷ میلیارد تومان بودیم.  در فرابورس ایران نیز در روزی که آیفکس افت ۲/ ۰ درصدی را ثبت کرد، ۱۱۷ نماد معامله شدند که در این میان قیمت پایانی ۷ سهم (۶ درصد) مثبت و ۶۴ سهم (۵۶ درصد) منفی بود. در این بازار نیز تنها ۲ نماد (شصدف و غگیلا) (۷/ ۱ درصد) صف خریدی به ارزش ۲/ ۵۰ میلیارد تومان تشکیل دادند اما ۹۸ نماد (۸۴ درصد) نیز با صف فروشی به ارزش ۱۲۷۸ میلیارد تومان مواجه شدند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهفروشگاهتماس با ما