اخبار روز

چین به‌دنبال از بین بردن ترس به وجود آمده در مورد کنار زدن دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره جهان توسط یوآن دیجیتال است. این ترس از تلاش‌های بیشتر چین در انتشار یوآن دیجیتال ناشی می‌شود.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، رئیس بانک مرکزی چین اعلام کرد هدف از بین‌المللی کردن ارز چین جایگزینی دلار نیست و تلاش‌ها برای ایجاد یک یوآن دیجیتال با هدف مصرف داخلی صورت می‌گیرد.

وی گفت: «ما بارها در مورد بین‌المللی کردن یوآن گفته‌ایم که این یک روند طبیعی است و هدف ما جایگزینی دلار آمریکا یا سایر ارزهای بین‌المللی نیست. هدف ما دادن حق انتخاب به بازار جهت تسهیل تجارت و سرمایه‌گذاری بین‌المللی است.»

بانک مرکزی چین در حال آزمایش یوآن دیجیتال خود در چند برنامه آزمایشی در سراسر کشور است. گزارش‌ها نشان می‌دهد دولت بایدن به شدت روند رسیدن چین به یوآن دیجیتال را تحت کنترل دارد و نگران است این یک تلاش بلندمدت برای جایگزینی دلار باشد.

بانک مرکزی چین از ۲۰۱۴ بر روی این ارز دیجیتال کار می‌کند و این اقدام علاقه به یوآن دیجیتال را در میان بانک‌های مرکزی و سیاست‌گذاران افزایش داده است. گسترش ارزهای مجازی این احساس را به وجود آورده که این رقبای پول سنتی می‌توانند عملکرد بخش مالی را تغییر دهند. بانک مرکزی چین اولین بانک مرکزی بزرگ دنیا خواهد بود که یک ارز مجازی راه‌اندازی می‌کند. این بانک استفاده آزمایشی از یوآن دیجیتال توسط مصرف‌کنندگان و کسب و کارها را در ۱۱ شهر در سراسر کشور ممکن می‌سازد.

رئیس بانک مرکزی چین گفت: «هدف از یوآن دیجیتال در حال حاضر مصرف داخلی است. قابلیت همکاری با بخش‌های مالی دیگر مساله پیچیده‌ای است که ما عجله برای رسیدن به یک راه‌حل خاص نداریم. البته در بلند‌مدت مقدمات استفاده بین مرزی هم آماده خواهد شد.»

وی تاکید کرد یوآن دیجیتال چین دلار آمریکا را سرنگون نمی‌کند. بانک مرکزی چین استفاده بین‌مرزی از یوآن دیجیتال را در المپیک زمستانی ۲۰۲۲ آغاز می‌کند.