اخبار روز

پس از شناسایی سود خالص ۳۳۸ ریالی به ازای هر سهم در پایان سال مالی ۱۳۹۸ از شرکت سیمان صوفیان، اکنون صورت‌های مالی حسابرسی نشده سال ۱۳۹۹ این شرکت نیز حاکی از شناسایی سود خالص ۱.۳۳۲ ریالی و ثبت عملکردی مطلوب است.

با این حال بخش قابل توجهی از سود شناسایی شده این شرکت مربوط به سود ناشی از تسعیر ارز و درآمد غیرعملیاتی ناشی از فروش دارایی‌های ثابت می‌باشد که ماهیتی غیرعملیاتی دارد.

از نکات قابل توجه صورت‌های مالی سالانه منتشر این شرکت در مقایسه با عملکرد سال مالی ۱۳۹۸، افزایش در حدود ۳۴۱.۰۰۰ تنی مجموع انواع محصولات تولیدی بوده که بخش عمده‌ای از آن به دلیل افزایش محسوس فروش سیمان داخلی و همچنین رشد بیش از ۱.۸۱۶ میلیارد ریال جمع کل درآمد‌های فروش است.

بر این اساس، در حالی که شرکت سیمان صوفیان در سال مالی ۱۳۹۸ موفق به فروش بیش از ۱.۵۴۲.۰۰۰ تن انواع محصولات سیمان داخلی و صادراتی شده بود، در سال ۱۳۹۹ نیز موفق به فروش بیش از ۱.۸۸۳.۰۰۰ تن از انواع محصول داخلی و سیمان صادراتی شده است.

اخبار روز

در حالی که چندین ماه از صف فروش سنگین و عدم معامله سهام در نماد “غمارگ” می‌گذرد و به نظر نمی‌رسد شخص یا نهادی هم قصد جمع‌آوری این صف فروش را داشته باشد، صورت‌های مالی حسابرسی شده این شرکت حاکی از تعدیل منفی سنگین و ناامیدکننده ۵۴ درصدی در سال مالی ۱۳۹۹ است.

بر اساس گزارش حسابرسی شده عملکرد سال مالی ۱۳۹۹ شرکت مارگارین، این شرکت موفق به فروش ۸.۸۶۴ میلیارد ریالی شده که ماحصل این میزان فروش تحقق سود خالصی ۲۹۵ میلیارد ریالی و ۳۵۲ ریالی به ازای هر سهم است.

افت بیش از ۱.۵۷۵ میلیارد ریالی درآمد‌های شرکت عمدتا به دلیل کاهش قابل ملاحظه در حدود ۴۵ هزار تنی روغن نباتی داخلی در مقایسه با سال مالی گذشته است.

اخبار روز

شرکت نفت پارس از بهره برداری پروژه پالایش پارسیان سپهر با مالکیت 20 درصدی سهام خبر داد و با توقف نماد، آماده بازگشایی برای فردا شد.

براین اساس، حمیدرضا خلیلی مدیرعامل “شنفت” اعلام کرد: پروژه پالایش پارسیان سپهر پنجشنبه 26 فروردین بصورت رسمی به بهره برداری رسید. با توجه به اینکه نفت پارس با سرمایه گذاری 830.2 میلیارد تومانی مالک 20 درصد سهام این شرکت است، اثرات سود و زیانی ناشی از راه اندازی و فعالیت پروژه بر عملکرد متعاقباً در قالب اطلاعیه های عملکرد دوره‌ای و گزارشات تفسیری مدیریت افشا خواهد شد.

زمان شروع این پروژه یکم فروردین سال 95 بوده و پس از 61 ماه به بهره برداری رسیده است. محصولات حاصل از بهره برداری شامل اتان، پروپان، بوتان، میعانات گازی شیرین، ظرفیت اسمی 1.275 میلیون تن اتان، 880 هزار تن میعانات شیرین، 600 هزارتن پروپان و 400 هزار تن بوتان و ظرفیت عملی بهره برداری از طرح براساس شرایط عملیاتی حدود 90 درصد ظرفیت اسمی است.

اخبار روز

کارشناسان بورسی معتقدند اگر سرمایه‌گذاران قصد دارند که سود بهتری به دست آورند باید در سال ۱۴۰۰ هوشمندانه‌تر سرمایه‌گذاری کنند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به نقل از روزنامه اعتماد، البته اخبار مثبتی نیز از تزریق منابع مالی جدید به بازار سرمایه به گوش می‌رسد و دولت در جدیدترین اقدام خود مصوب کرده تا ۲۴ هزار میلیارد تومان منابع در قالب اوراق به بازار تزریق کند که شاید روند هفته‌های گذشته را تغییر دهد؛ دکتر محمدعلی دهقان‌دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در جلسه روز ۲۳ فروردین با هلدینگ‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری فعال در بازار سرمایه از انتشار ۲۴ هزار میلیارد تومان اوراق در بازار سرمایه خبر داده و گفته است: به محض آنکه موافقت اصولی با انتشار اوراق صادر شود این رقم به بازار سرمایه تزریق خواهد شد.
مصطفی امیدقائمی،کارشناس بازار سرمایه درباره مصوبه جدید مبنی بر تزریق ۲۴ هزار میلیارد تومان به بازار سرمایه به «اعتماد» گفت: این ارقام به صورت تدریجی به بازار تزریق می‌شود اما این اقدام کمک می‌کند تا یک سری منابع جدید وارد بازار شود و شرایط نقدینگی در بازار افزایش پیدا کند و این منابعی که وارد بازار می‌شوند به چرخش سهام و ایجاد انگیزه برای سهامداران منجر خواهد شد و سرمایه‌گذاران حقیقی نیز برای سرمایه‌گذاری در بازار تشویق می‌شوند.

او افزود: اعتباری که به شرکت‌های سرمایه‌گذاری و کارگزاری‌ها داده می‌شود، اوراقی است که به صورت دایم به شرکت‌های سرمایه‌گذاری داده می‌شود اما این اعتبارات جدید به اشخاص حقیقی داده می‌شود که در صورت استفاده می‌توانند از بهره آن نیز استفاده کند.
امیدقائمی تصریح کرد: اولین نمونه این اعتبار اوراق اجاره سهام است که ۴ ساله بوده و باعث می‌شود منابع به صورت دایم در دست شرکت‌های سرمایه‌گذاری باشد و تا پایان دوره از آن استفاده کنند. با توجه به اینکه این اعتبار وارد شرکت‌های سرمایه‌گذاری که به نوعی منافع درازمدتی در بازار دارند می‌رود به سمت سهم‌های ارزنده‌تری نیز جذب خواهد شد.
این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: البته مدت زمان این اوراق می‌تواند از یک سال تا اوراق اجاره سهام با مدت ۴ سال محاسبه شود. یعنی یک تامین مالی میان‌مدت تا بلندمدت. ناشران می‌توانند برای اوراق تامین مالی از طریق اختیار تبعی، مدت زمان یک سال تا ۱۸ ماه را پیشنهاد دهند و منتشر کنند و برای اوراق اجاره می‌توانند ۴ساله با پرداخت بهره سالانه را درنظر گیرند. یعنی ناشر، اوراق را منتشر و اقدام به جذب منابع و پرداخت سود هر سال کند و در انتهای ۴ سال، اصل پول را بازگرداند.
امیدقائمی در مورد خروج نقدینگی از بورس نیز گفت: خروج سهامداران حقیقی و سرمایه‌ها از بورس بیشتر به دلیل چشم‌انداز کاهش نرخ ارز رخ داده و عملکرد شرکت‌ها در بورس نیز بی‌تاثیرنبوده هر چند گزارشاتی که از شرکت‌ها ارایه می‌شود،گزارشات خوبی است اما باید گفت سهامداران حقیقی در کوتاه‌مدت رشدی در بورس را تجربه نخواهند کرد و به همین دلیل از این بازار خارج می‌شوند. 
مدیرعامل سابق فرابورس ادامه داد: در نیمه اول سال ۱۳۹۹ انتظاراتی که افراد از وضعیت اقتصادی کشور داشتند باعث شتاب در خرید دارایی‌ها و تبدیل نقدینگی به دارایی‌های مالی بود. اما در نیمه دوم سال و بعد از انتخابات امریکا این انتظارات کاهش پیدا کرد و بخشی از افت بازار در نیمه دوم سال قبل هم به دلیل افت شدید در اقتصاد کلان کشور بود اما باید گفت که شرایط بورس به همین صورت است یعنی این بازار حرکت سینوسی و نوسانی دارد وگاهی اوقات مثبت و بعضی مواقع هم منفی است و کسانی در این بازار برنده‌اند که با توجه به حرکت بازار پول خود را سرمایه‌گذاری می‌کنند.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: در حال حاضر دیدگاه‌های کوتاه‌مدت در این بازار باعث ریزش شاخص‌های بورس شده اما تزریق منابع جدید با حفظ نقدشوندگی بازار می‌تواند تا حدودی به این بازار کمک کند هر چند این موضوع لازم بود برای این بازار اما کافی نیست و درکنار آن باید تمهیدات دیگری در نظر گرفته شود.
او تصریح کرد: تا زمانی که شرایط اقتصادی کشور رو به بهبود نباشد، سرمایه‌گذاران اثر عملی آن را در بازار نخواهند دید، بورس تنها دماسنج اقتصاد است و همه اقتصاد نیست و زمانی که بالا و پایین رفتن شاخص بورس را می‌بینیم باید کل اقتصاد را در آن ببینیم و تنها نباید بورس را به تنهایی در این امر در نظر گرفت زیرا این نوسانات حاصل تمامی عملکرد بازار سرمایه است.
امیدقائمی در مورد حمایت‌های انجام‌شده از این بازار نیز گفت: اقداماتی که در بازار صورت می‌گیرد در جهت حمایت از بازار سرمایه بوده و بازار سرمایه ما طی ۲۰ سال اخیر به این اعداد امروز رسیده که حتی نرم‌افزارهای سال ۱۳۸۴ و ۱۳۸۵ خریداری شده هم امروز دیگر پاسخگو نیستند و واقعیت این است که رشد بورس به اندازه‌ای سریع اتفاق افتاده و مخاطبین را جذب بازار کرده که شاید هیچ‌کس این میزان از رشد را پیش‌بینی نمی‌کرد.
مدیرعامل سابق فرابورس تصریح کرد: البته باید گفت حمایت از بازار سرمایه درکوتاه‌مدت شاید تاثیر چندانی در رونق این بازار نداشته باشد اما این حمایت‌ها در حافظه تاریخی بازار خواهد ماند و زمانی که مجدد رونق وارد بازار شود، سرمایه‌گذاران بیشتری جذب این بازار خواهند شد. هر چند در جلب حمایت از بازار صرفا تامین منابع در اولویت نیست و همزمان باید به شفاف‌سازی اقتصاد کمک شود و از افزایش قیمت‌های مواد اولیه و مصارف شرکت‌های فعال در بنگاه‌های اقتصادی بپرهیزیم و شرایط شفافی برای سرمایه‌گذاران ایجاد کرد تا بتوانند معادلات اقتصادی و شرایط شرکت‌ها را به درستی پیش‌بینی کنند.

 

اخبار روز

قائم مقام بورس کالای ایران در نشست رمضانی آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه با اصحاب تولید گفت: وقتی پس از انجام معاملات کالاها در بورس کالا، اطلاعات و داده های شفاف از روند معاملات در دسترس قرار می گیرد، انتظار داریم متولیان و سیاست گذاران، اطلاعات را تحلیل کرده و براساس آن نسبت به تنظیم بهینه بازار اقدام کنند اما متاسفانه بعضا مداخله قیمتی صورت می گیرد و نظم بازار بهم می ریزد.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) و به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، در بیست و سومین نشست رمضانی رئیس قوه قضائیه با نخبگان کشور، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ میزبان تعدادی از تولیدکنندگان و فعالان حوزه تولید بود تا در جلسه «هم اندیشی با اصحاب تولید» به بررسی «نقش دستگاه قضائی در رفع موانع تولید» بپردازند.
در این نشست رضا محتشمی پور قائم مقام بورس کالای ایران با بیان اینکه بورس کالا به عنوان بستر انجام معاملات نه عرضه کننده و نه خریدار است، گفت: وقتی پس از انجام معاملات کالاها در بورس کالا، اطلاعات و داده های شفاف از روند معاملات در دسترس قرار می گیرد، انتظار داریم متولیان و سیاست گذاران، اطلاعات را تحلیل کرده و براساس آن نسبت به تنظیم بهینه بازار اقدام کنند نه آنکه مداخله قیمتی صورت گیرد.

محتشمی پور خطاب به رییس قوه قضاییه گفت: اجازه ندهید برخلاف قوانین، مقررات تنظیم شود و پیشنهاد می شود برای پایان التهاب و به هم ریختگی بازار، اقدامات لازم برای ایجاد نهادهای تنظیم گر در بازار انجام شود؛ ضمن آنکه تغییر مکرر مقررات در حوزه تنظیم بازار، مساله آسیب زایی بوده که نیازمند رسیدگی است.

مشروح این نشست را در ادامه می خوانید.

در بیست و سومین نشست رمضانی رئیس قوه قضائیه با نخبگان کشور، آیت الله رئیسی پنجشنبه (۲۶ فروردین) میزبان تعدادی از تولیدکنندگان و فعالان حوزه تولید بود تا در جلسه «هم اندیشی با اصحاب تولید» به بررسی «نقش دستگاه قضایی در رفع موانع تولید» بپردازند.

رئیس قوه قضاییه در این نشست با اشاره به شعار سال و تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر حمایت همه جانبه از تولید گفت: تولید و حمایت از آن باید مسأله اصلی و اساسی همه بخش‌ها باشد و کارآفرینان و قانونگذاران و مدیران اجرایی و دست اندرکاران امر قضا باید با قدرت، شجاعت و جدیت آن را پیگیری کنند.

آیت الله رئیسی خاطر نشان کرد: هر جا به مردم و کسانی که در میدان کار و تلاش هستند اعتماد کردیم موفق بوده‌ایم و یقیناً در عرصه تولید هم با حضور نیروی انسانی با اراده، خلاق و کارآمد و امکاناتی که در کشور وجود دارد، به نقطه مطلوب خواهیم رسید.

رئیس قوه قضاییه حمایت از تولید را عنصری محوری در تولید قدرت دانست و اظهار داشت: اقتصاد تولیدمحور از عوامل مؤثر در رفع گره‌ها و مشکلات اقتصادی کشور است که در عزت و اقتدار روزافزون ملت ایران نیز نقش اساسی دارد.

آیت الله رئیسی همچنین حمایت از تولید را یکی از حقوق عامه عنوان کرد و متذکر شد «رونق تولید و حمایت از آن از محورهای مهم سند تحول قضایی و برنامه‌های امسال دستگاه قضاست و همه بخش‌های نظارتی و قضایی مأمور به رفع موانع تولید هستند».

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تأثیر فرآیند قیمت گذاری بر حوزه تولید، گفت: در فرآیند قیمت گذاری باید هم از تولید حمایت شود، هم باید به حقوق مصرف کننده توجه داشت و این کار نیازمند مدیریت دقیق و صحیح چرخه تولید و تأمین تا توزیع و مصرف کالاست. قیمت گذاری درست می‌تواند کیفیت کالاها و بهره وری را ارتقاء دهد و قیمت گذاری نادرست به ویژه در نقاطی که شبکه و کانال تعریف شده برای توزیع نداریم می‌تواند موجب رانت و فساد شود.

وی همچنین بر لزوم تأمین امنیت اقتصادی برای تولیدکنندگان تأکید کرد و گفت: مهم‌ترین کار برای تأمین امنیت اقتصادی در نظام تولید تثبیت مقررات و تصمیم گیری هاست. تصمیم گیری لحظه‌ای و تصمیمات متزلزل نظام تولید را متزلزل و مختل می‌کند و اجازه نمی‌دهد تولیدکننده ما با خیال آسوده به فعالیت سالم اقتصادی بپردازد.

رئیس دستگاه قضا نقش آفرینی نهادهای تنظیم گر در مدیریت چرخه تولید و تأمین تا توزیع و مصرف کالا را ضروری دانست، اما در عین حال متذکر شد سطح مداخلات این نهادها باید به نحوی باشد که با مانع آفرینی برای تولیدکننده، به نظام تولید ضرر نزند. نهادهای تنظیم گر باید همه جوانب را بسنجند تا نتیجه تصمیمات آن‌ها نظام تولید را ارتقاء داده و نظام توزیع را سامان بخشد و به نفع همه بخش‌ها باشد و این کار قطعاً از مداخلات مشکل آفرین در این حوزه هم پیشگیری خواهد کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع سود تسهیلات بانکی برای اصحاب تولید پرداخت و با اشاره به «رأی وحدت رویه دیوان عالی کشور» در این زمینه، به بانک‌ها هشدار داد در دریافت سودهای بانکی تابع مصوبه بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار باشند. مرجع رسمی و قانونی تعیین نرخ سود بانکی فقط بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار است و اگر هر بانکی بخواهد با تشخیص خودش از تولیدکننده سود بگیرد و وقتی هم نتوانست سودش را بگیرد کارخانه را تعطیل کند، چرخه تولید مختل می‌شود.

رئیس دستگاه قضا با تأکید بر این که هیچ واحد تولیدی نباید تعطیل شود و هیچ بانکی حق ندارد مانع فعالیت کارخانه‌ها شود، تصریح کرد: اگر فردی تخلف کرده، باید تحت تعقیب قرار گیرد، اما کارخانه و کارگاه نباید مجازات شود و کارگرانش بیکار شوند.

آیت الله رئیسی افزود: همه بانک‌ها و کسانی که با نظام تولید مرتبط هستند بدانند که چراغ واحدهای تولیدی باید در کشور روشن و پرفروغ باشد و تولید ارتقاء پیدا کند و اگر هم مشکلی هست باید به طریق اصولی برطرف شود.

رئیس دستگاه قضا به همکاران خود در دادسراها و دادگاه‌ها نیز متذکر شد که بر اساس بخشنامه ابلاغی و رأی دیوان عالی کشور اجازه ندارند در رسیدگی به دعاوی بانک‌های دریافت کننده سود بانکی خارج از نرخ مصوب ضامن اجرای امر غیر قانونی شوند.

آیت الله رئیسی گفت که این کار موجب ثبات در نظام تولید می‌شود چرا که تولیدکننده اطمینان پیدا می‌کند سودی را باید پرداخت کند که قانونی است نه سودهای خارج از ضابطه که با افزایش ناگهانی چرخه تولید را مختل می‌کنند.
رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش بر لزوم شفافیت در فعالیت‌های اقتصادی تأکید کرد و گفت: شفافیت در همه بخش‌ها جلوی رانت و فساد را می‌گیرد و این از دغدغه‌های جدی است که چند نفر دلال نتوانند با سوداگری به سرمایه‌های مردم دست اندازی کنند.

آیت الله رئیسی افزود: مدیریت بر چرخه تولید و تأمین تا توزیع و مصرف کالا می‌تواند مانع دلالی شود و مقام معظم رهبری هم فرمودند نباید وضعیت به گونه‌ای باشد که هم تولیدکننده، هم مصرف کننده ناراضی باشند و این مسأله با قطع دست دلالان درست می‌شود.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به تمهیدات اندیشیده شده در جهت تسهیل ثبت شرکت ها، اظهار داشت: باید با اعتبارسنجی درست مانع از ثبت شرکت‌های صوری و کاغذی شد، اما شرکت‌های واقعی که دنبال فعالیت سالم اقتصادی و ارائه خدمت هستند، نباید در ثبت شرکت با مشکل مواجه شوند.

اصلاح آئین نامه تبدیل وضعیت فعالیت شرکت‌ها از دیگر نکات مورد اشاره رئیس قوه قضاییه بود که در رفع مشکلات مربوط به تغییر کارکرد شرکت‌ها پس از اعلام ناتوانی در ادامه فعالیت هایشان تأثیر زیادی خواهد داشت.

آیت الله رئیسی همچنین با اعلام حمایت از صادرات خدمات فنی و مهندسی گفت: امروز صاحبان تخصص و تعهد فراوانی در کشور داریم که هر کجا بروند می‌توانند منشاء خدمات درخشانی باشند که این مسأله باید با جدیت پیگیری شود.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به سفرهای استانی خود گفت که یکی از مهم‌ترین برنامه‌های این سفرها بررسی و حل مشکلات تولیدگران و واحدهای تولیدی است و ادامه داد: اگر می‌خواهیم مشکلات واحدهای تولیدی حل شود باید به میدان برویم و حرف‌ها و درددل‌های اصحاب تولید را بشنویم و با کمک همدیگر مسائل را حل کنیم. ما مصمم هستیم فرمان مقام معظم رهبری در حمایت از تولید و رفع موانع برای رونق تولید را اجرا کنیم و اطمینان داریم در کشور چهره‌های مصممی هستند که این امر به دست آن‌ها تحقق می‌یابد.

وی افزود: در برخی از استان‌ها که ما با کارآفرینان جلسه می‌گذاریم و می‌بینیم که مشکلات همانجا حل می‌شوند، اینکه به برخی کارخانه‌ها وارد می‌شویم به صورت نمادین است، آقایان دیگر اقدام کنند و بخش‌های دیگری که فعال نیست را فعال کنند. برخی آقایان به این بخش‌هایی که فعال شده اعتراض می‌کنند، اما ما از آن‌ها می‌خواهیم که آن‌ها هم به جای ناراحتی از این مساله و اعتراض، کارخانه‌ای که مدتی است خوابیده و کارگرانش بیکار شده‌اند را فعال کنند.

رئیس قوه قضائیه حل مساله تولید و مشکلاتش را ناظر به اقدام مصداقی و میدانی دانست و گفت: حل این مشکلات با یک حرفی که امثال بنده اینجا می‌زنیم حل نمی‌شود، باید در میدان رفت و کنار کارآفرین نشست، حرفش را شنید و مشکلش را حل کرد. برخی استان‌ها وقتی با کارآفرین صحبت می‌کنیم می‌گوید این مشکل اگر حل بشود من کارخانه را شش ماهه راه اندازی می‌کنم، مساله‌ای که در هماهنگی با مسئولان همان استان هم قابل حل است. باید یک به یک و مصداقی مساله را حل کرد.

رئیسی تاکید کرد: ما مصمم هستیم امری که رهبر انقلاب فرمودند و نیاز راهبردی کشور است، یعنی «حمایت از تولید» تحقق پیدا کند و تحقق هم پیدا خواهد کرد چرا که در کشور هم چهره‌های مصممی می‌بینیم که امیدوار می‌شویم این مساله تحقق پیدا خواهد کرد و آینده روشنی در پیش خواهد بود. دشمن همواره دنبال مانع آفرینی است، اما با اراده قوی ملت ایران گره‌های بسیار بزرگی را در کشور باز کرده ایم و این بار هم حتماً دشمن را وادار به عقب نشینی خواهیم کرد و آینده روشن خواهد بود.

رئیس دستگاه قضا در بخش پایانی سخنانش از کارآفرینان و تولیدگران خواست که گزارش‌های خود درباره مسائل مشکلات حوزه تولید و راهکارهای رفع آن‌ها با سازمان بازرسی کل کشور و همچنین دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی قوه قضاییه در دادستانی کل کشور در میان بگذارند.

آیت الله رئیسی با تأکید بر اهمیت موضوع شناسی برای کشف حقیقت و تصمیم گیری درست اعلام کرد که به بازپرس ها، دادیاران و قضات در سراسر کشور توصیه شده در پرونده‌های اقتصادی از نظر تخصصی کارشناسان اقتصادی بهره ببرند.

درد دل تولیدکنندگان با رئیس قوه قضائیه

پیش از سخنان رئیس دستگاه قضا، تعدادی از اصحاب تولید نیز در این جلسه به بیان دیدگاه‎ها و دغدغه‎ها و راهکارهای پیشنهادی خود برای بهبود وضعیت تولید و صنعت کشور پرداختند:

مهدوی یکی از صنعتگران حوزه پتروشیمی گفت: مهمترین موضوع بحث امنیت اقتصادی است تولید کننده وسرمایه گذار باید بداند که قوه قضاییه، مجریه و مقننه هر روز یک تصمیم برایش نگیرند.

وی با اشاره به موضوع قیمت گذاری‌ها ادامه داد: مجلس ما قیمت سوخت را به سه تا چهار برابر افزایش داده است که این امر، قیمت‌ها را بالا برده است؛ این درحالی است تنها حوزه‌ای که نظم داشته حوزه پتروشیمی بوده است چراکه ما بر اساس یک فرمول کار می‌کنیم و همه چیز مشخص است.

مهدوی تصریح کرد: خروجی مصوبات سه قوه باید به نفع تولید باشد در حالی که این گونه نیست لذا برای این موارد باید ستادی تعیین شود تا از صنایع مختلف چکیده مشکلات را مطالبه کرده و در صدد رفع آن برآیند.

آرش محبی دبیر انجن قطعه سازان خودرویی کشور، افزود: اگر چوب لای چرخ تولید نگذارند ما خود آن را انجام می‌دهیم، صنعت خودرو در بالا دست، زنجیزه تامین خودروسازی تصدی گری دولتی و سهامداری حداکثری داریم و در پایین دست تصدی گری صد درصدی دولتی و سهامداری اقلیتی وجود دارد لذا ا شاهد عدم توازن نظام قیمت گذاری در زنجیره خودرو هستیم. توان تولید در کشور وجود دارد، اما موانع نمی‌گذارد. معتقدیم که بالاترین مانع تولید خودور کشور نظام سرکوب قیمت گذاری دستوری است.

محبی خطاب به رییس قوه قضاییه افزود: شما تاکید داشتید که واحدهای تولیدی نباید تعطیل شوند خواهشمندیم که علاوه بر عدم تعطیلی واحدهای تولیدی، این موضوع به دفاتر مرکزی واحدهای تولیدی نیز تسری یابد همچنین ما شاهد هجمه به تولید داخل هستیم خواهشمندم یکسری قوانین و مقررات برای برخورد با هجمه غیرعادلانه داشته باشیم که هرکسی نتواند هرچه خواست درباره تولید ملی بگوید.

بخشی نماینده صنعت برق ایران در این نشست گفت: یکی از مشکلات ما انحصار خریدار در صنعت برق است که نتیجه آن ساختار حقوقی یک طرفه بین دولت و بخش خصوصی شده است؛ نقطه بالای صنعت برق در خدمات فنی و مهندسی که باید مورد حمایت قرار گیرد و از انحصار دولتی نیز خارج می‌شویم.

علیرضا شه پرست یکی از تولید کنندگان صنعت دارو افزود: امروزه مصرف کننده تولید کننده و توزیع کننده ناراضی هستند در حالی که دولت به جای مدیریت صحیح در این زنجیره، خود به نوعی قسمتی از این ماجرا شده است.

وی ادامه داد: سیاست قیمت گذاری دارو به صورت دستوری است و بر اساس شرایط فعلی جامعه ما بهترین حالت است، اما نکته آنجا است که قیمت گذاری دستوری الزاماتی دارد که اگر رعایت شود کسی ناراضی نخواهد بود.

شه پرست یکی از اساسی‌ترین موانع در حوزه تولید تجیهزات پزشکی و دارو را بحث شفافیت دانست و گفت: اگرشفافیت پیاده سازی شود رانت و فساد از آنجا رفته است اگر نظارت در تصمیم گیری‌ها و تخصیص منابع صورت گیرد بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد.

قدیری یکی از تولیدکنندگان صنعت غذا و تولید دام افزود: ایران یکی از تولیدکنندگان صنعت مرغ است، اما شاهد هستیم که امروزه مجبور به واردات مرغ هستیم متاسفانه امروزه تعدد تولید کننده در این عرصه داریم همچنین قیمت گذاری نیز در این مسیر تاثیرگذار نبوده است تاجایی که نهاده‌های دامی به موقع تخصیص داده نشد.

پیمانکار یکی از فعالان زنجیره تامین منابع کشاوری گفت: ما در بحث زنجیره تامین در حوزه محصولات کشاورزی وارد شدیم، اما نه تنها دولت کمکی نمی‌کند بلکه با سیاست‌های غلط ممانعت ایجاد می‌کند. اگر قوه قضاییه کارگروهی متشکل از نخبگان ایجاد شود بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد.

محمدی دیگر تولید کنند حوزه ساخت و ساز گفت: در حوزه بهبود فضای کسب و کار استعلاماتی از قوه قضاییه صورت می‌گیرد که زمان بر است لذا لازم است یک سقف زمانی گذاشته شود چراکه کمک کننده است. ساخت و ساز در کشور می‌تواند محرک اقتصاد در کشور باشد و در این میان تعیین تکلیف اسناد مالکیت مهم بوده و مشکلی است که قوه قضییه می‌تواد حل کند همچنین بحث ثبت شرکت‌ها نیز حائز اهمیت است، اما لازم است در این حوزه تسریع صورت گیرد.

محمدی مهمترین متغیر علم اقتصاد را قیمت دانست و گفت: ما همیشه از مساله قیمت طفره رفتیم درحالی که مهمترین نقش آن بحث تخصیص است که بی توجهی به آن سبب مشکلاتی شده است واقعیت آن است در شرایطی که کشور در کانال توزیع یک کالا اشکال دارد قیمت گذاری صد در صد غلط است اگر می‌خواهیم به مردم کمک کنیم باید بگذاریم قیمت‌ها حاکمیت داشته باشد و مالیات مناسب بگیریم و قشر کم برخوردار را از جنبه مالیات کمک کرد.

سحرخیز نماینده کشاورزان با بیان اینکه چرخه زعفران نیازمند توجه و ورود قوه قضاییه است، گفت: تصمیمات غلط دولت در این عرصه مشکلات جدی را ایجاد می‌کند که نیازمند توجه است خواهشمندیم کمیسیون ویژه‌ای برای زعفران تشیل دهید تا به این مشکلات رسیدی شود.

وی ادامه داد: خواهش داریم حوزه معاونت اقتصادی به معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم اضافه کنید چراکه خیلی از مسایل ما آنجا رفع خواهد شد همچنین قضات هنوز مقداری از نزدیک شدن به بخش خصوصی ترس دارند لذا نیاز است شما یک جسارت به قضات دهید تا به رفع مشکلات واحدهای تولیدی بیش از پیش کمک شود.

محتشمی پور قائم مقام بورس کالای ایران گفت: ما به عنوان بورس نه عرضه کننده هستیم و نه خریدار؛ زمانی که کالایی خرید نمی‌شود بیان کننده آن است که مساله‌ای وجود دارد ما در هر حوزه‌ای که موفق‌تر بودیم بیشتر تحت فشار قرار گرفتیم.

وی ادامه داد: زمانی که ما اطلاعات را مشخص می‌کنیم انتظار داریم متولیان اطلاعات را تحلیل کنند نه اینکه مداخله قیمتی انجام دهند این درحالی است که این مهم، یکی از مهمترین معضلات ما به شمار می‌رود.

محتشمی پور خطاب به رییس قوه قضاییه گفت: اجازه ندهید بر خلاف قوانین، مقررات تنظیم شود همچنین برای جمع شدن به هم ریختگی بازار، فشار بیاورید تا نهادهای تنظیم گر در بازار ایجاد شوند ضمن آنکه تغییر مکرر مقررات مساله آسیب زایی است که نیازمند رسیدگی است.

کیانی راد رییس پژوهش اقتصاد وزارت جهاد کشاورزی، افزود: بحث قیمت گذاری مهم است قیمت‌ها در اقتصاد به دماسنج تعبیر شده است اگر قیمت‌ها بالا می‌روند این نشان دهنده تورم نیست بلکه نشان دهنده آن است در یک مرحله‌ای از زنجیره چرخش دچار مشکل هستیم. اگر تولید کنندگان در افزایش قیمت‌ها دچار مشکل شوند باید به کجا شکایت کنند؟ قانون برای شکایت کردن وجود دارد، اما اجرا نمی‌شود.

موسوی نماینده وزارت صمت، گفت: ضرورت دارد به صورت یک موضوع مجزایی در مورد قیمت گذاری پرداخته شود تا به حل مشکلات اقدام گردد؛ پاشنه آشیل موضوعات تولیدی، قیمت است لذا باید به آن توجه شود ما آمادگی داریم کل روش‌های قیمت گذاری را شناسایی کنیم و اگر امکان داشته باشد چالش‌های هر بخش مشخص شود تا بر اساس آن اقدام صورت گیرد.

یکی دیگر از حاضران در این نشست در بیان مشکلات حوزه تولید اظهار داشت: اصلاح قیمت خرید قیمت تضمینی گندم باید مورد توجه قرار گیرد و قیمت گذاری موجب نارضایتی تعداد زیادی از گندم کاران شده است و سبب افزایش قاچاق نیز شده است.

سلطانی دبیر انجمن تولید کنندگان فولاد گفت: با مداخله ستاد تنظیم بازار و رانتی که ایجاد شد مشکلاتی به وجود آمد یکی از مصیبت‌ها این است که مجلس قانون تنظیم بازار فولاد را تصویب می‌کند خواهش می‌کنم یک فرصت کارشناسی دهید تا از آن این جلوگیری شود.

سلطانی خاطر نشان کرد: ما در این صنعت دهمین تولید کننده جهان هستیم ارزش این صنعت پانصد هزار میلیادرتومان است درحالی که این صعنت ممکن است دستخوش تغییراتی شود.
رئیس قوه قضاییه طی دو سال گذشته در ماه مبارک رمضان جلساتی را به منظور هم اندیشی با نخبگان برگزار کرده که در ادامه این نشست ها، نشست امروز با اصحاب تولید، بیست و سومین نشست رمضانی آیت الله رئیسی با اقشار مختلف نخبگانی به شمار می‌رود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهفروشگاهتماس با ما