اخبار روز

از چند روز گذشته و آغاز سال 1400 قیمت طلا، سکه و دلار روندی افزایشی را طی کرده و صعود قابل توجهی داشته اند. قیمت امروز طلا، سکه و دلار مورخ 10 فروردین 1400 را در ادامه مشاهده کنید.

قیمت هر انس طلای جهانی 1705 دلار می باشد که نسبت به روز گذشته بیش از 6 دلار و نسبت روز های ابتدایی هفته بیشاز 20 دلار کاهش را تجربه کرده است.

اما برخلاف طلای جهانی قیمت مظنه در بازار شاهد یک افزایش نسبی بوده است. هر مثقال طلا در بازار تهران (مظنه بازار) 4,782,000 تومان می باشد.

قیمت هر سکه امامی (طرح جدید) 11,400,000 تومان می باشد که رشد قابل توجهی را نشان داده است. قیمت سکه بهار آزادی نیز 11 میلیون تومان است.

در بازار سکه های خرد، هر عدد نیم سکه 6,850,000 تومان و هر ربع سکه 4,300,000 تومان می باشد. هر سکه گرمی نیز 2,450,000 تومان قیمت دارد. هر گرم طلای 18 عیار نیز 1,108,000 تومان است.

قیمت هر دلار در بازار 25940 تومان می باشد که شاهد رشد قابل توجهی از سال گذشته کنون بوده است. قیمت هر یورو نیز در بازار 29950 تومان می باشد.

صرافی ملی نیز با افزایش نسبی قیمت ها مواجه شده و قیمت هر دلار در صرافی ملی 25707 تومان و قیمت هر یورو در صافی ملی 29588 تومان است.

با وجود سقوط قیمت انس طلا در بازار های جهانی، به دلیل افزایش قیمت دلار، سکه و طلای تهران همچنان در سطوح بالای خود باقی مانده و دچار ریزش نشدند.

در صورتی که دلار بتواند جایگاه خود را حفظ کند و جهت حرکت انس نیز صعودی شود می توان انتظار صعود های شدید تری را از قیمت سکه داشت.

اخبار روز

به گزارش اقتصادنیوز، قیمت طلای جهانی نخستین روز معاملات هفته را با روند نزولی آغاز کرد. قیمت طلا که در ابتدای روز حدود 1730 دلار بود، پس از گذشت چند ساعت ناگهان افت کرد و به نزدیکی 1705 دلار رسید، قیمت فلز زرد رنگ مجددا شروع به افزایش کرد و با ادامه روند نوسانی در آخرین ساعات معاملات قیمتی حدود 1711 دلار داشت. کارشناسان اقتصادی معتقدند که قطعیتی در مورد ادامه افت قیمت طلا وجود ندارد، اما روند تغییرات از نوامبر سال جاری میلادی (آبان و آذر سال 1399) تا این حد نزولی نشده بود و به نظر نمی‌رسد که به زودی این روند نزولی تغییر کند.

کاهش قیمت طلا، تقویت شاخص دلار
کاهش قیمت طلا با تقویت شاخص دلار همراه بوده است. شاخص دلار، خلاف سایر رقبای خود، چند ماه است که پایدار بوده، این امر باعث شده که طلا برای سرمایه‌گذارانی که سبد دارایی خود را با رقبای دلار پر کرده‌اند به صورت نسبی گران‌ شود. گرانی نسبی طلا نیز به تعبیر برخی از کارشناسان کاهش تقاضا و افت قیمت این فلز زرد رنگ را رقم زده است. علت دیگری که برای کاهش تقاضای طلا عنوان می‌شود، تغییر ذائقه سرمایه‌گذاران به سمت دارایی‌های پرریسک‌تر است. علاوه بر این عده‌ای تقویت شاخص دلار را با افزایش امیدواری‌ها به بازسازی سریع اقتصاد جهانی مرتبط دانسته و این امر را نیرویی عنوان می‌کنند که قیمت طلا را به سمت پایین می‌کشد.نرخ بازده اوراق نیز بازار طلا را تحت فشار نزولی قرار داده است.

کارشناسان اقتصادی معتقدند که تقویت بازار سهام با افت قیمت طلا رابطه دارد اما بعید به نظر می‌رسد قیمت این فلز گرانبها از از بازه 1680 تا 1760 خارج شود.

سرمایه‌گذاران در حال حاضر منتظر هستند که در روز چهارشنبه برنامه رئیس جمهور آمریکا برای توسعه زیرساخت‌های انرژی پاک مطرح شود. تخمین زده می‌شود که اندازه این بسته 3 تا 4 تریلیون دلار باشد. همراه با انتظار بازار برای اخبار برنامه‌های انرژی پاک دولت آمریکا، نفت برنت، WTI و گاز طبیعی اولین روز معاملات هفته را با کاهش قیمت شروع کردند، اما در پایان تغییرات مثبت قیمتی را به ثبت رساندند.

افزایش قیمت بیت کوین
قیمت بیت کوین نیز روند افزایشی را دنبال کرد، تا بالای 58 هزار دلار نیز رسید. افزایش قیمت بیت کوین به دنبال تایید ارزهای دیجیتال توسط شرکت ویزا اتفاق افتاد. شرکت ویزا یک شرکت آمریکایی است که خدمات مالی در نقاط مختلف دنیا ارائه می‌دهد. به گزارش رویترز این شرکت اعلام کرده که رمزارز USD coin  را برای تسویه حساب‌ها و پرداخت‌ها می‌پذیرد. این رمز ارز نوعی استیبل کوین است. استیبل کوین نوعی رمزارز است که برای کاهش دامنه نوسان قیمت طراحی شده و به یک دارایی دیگر که می‌تواند پول یک کشور، سهام یا یک ارز دیجیتال دیگر باشد میخکوب می‌شود. USD coin  نیز به دلار آمریکا میخکوب شده است.

اخبار روز

بازار سهام در نیمه اول سال ۹۹ روندصعودی خوبی را سپری کرد و روزهای خوشی در بازار در حال ثبت شدن بود اما روند صعودی در نیمه مرداد ۹۹ تمام و جای خود را به سقوط شاخص داد. شاخص بورس از نیمه مرداد تا پایان سال یک روند نزولی را تجربه کرد و نزدیک به بیش از ۸۰۰ هزار واحد افت شاخص را ثبت کرد.

کارشناسان بازار سهام روند نزولی که در مرداد به سمت بازار آمد را قابل پیش‌بینی میدانند و متعقد هستند بازاری که در یک دوره تقریبا شش ماه روند صعودی مستمر را تجربه کند، این روند نزولی در انتظارش خواهد بود.

مهدی رضایتی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز به آغاز روند نزولی شاخص بازار ار مرداد ۹۹ اشاره کرد و گفت: بازار فاصله زیادی از تعادل تاریخی خودش داشت. به شرطی آن قیمت‌ها می‌توانست ادامه‌دار باشد که مردم به بازار اعتماد داشته باشند. پول‌های خرد و کلانی که در بازار وجود داشت با یک دید بلند مدت در بازار باقی‌ می‌ماندند اما به این شکل نبود.

رضایتی با اشاره به آغاز روند نزولی بازار از اواسط مرداد ماه توضیح داد: ورود پول به بازار به حداقل خودش رسید و بعداز یک مدت پنج ماهه مثبت، سهامداران شروع به خروج نقدینگی از بازار کردند. دولت دیر اقدام به فروش دارایی‌های خودش(عرضه‌های سنگین و صندوق ETF دولتی) کرد و خروج پول و به دنبال آن روند نزولی شاخص ادامه‌دار شد.

این کارشناس بازار سرمایه درباره شروع سیر نزولی بازار از مرداد ماه گفت: شاخص رفته رفته مسیر خودش را پیدا کرد و روند نزولی ادامه‌دار شد. در ابتدای آغاز روند نزولی بازار کلمه حباب به قدری تکرار شد که بسیاری از سهامداران به این باور رسیده بودند که تمام قیمت‌های بازار حباب و غیر واقعی است. بنابراین رفته رفته حجم فروش‌ها افزایش پیدا می‌کرد. ورود پول تقریبا به حداقل خودش رسید و در مقابل حجم خروج پول روز به روز افزایش پیدا می‌کرد.

مهدی رضایتی معتقد است به دلیل زمان‌بندی نامناسب توسط دولت و حقوقی‌ها برای اجرای برخی از حمایت‌ها و سیاست‌گاری‌ها باعث شد یک موج رفتار هیجانی در بازار آغاز شود حجم تقاضا به شدت کاهش و درمقابل حجم عرضه وخروج نقدینگی افزایش یابد و دیگر کنترل رفتارهای هیجانی تقریبا غیرممکن شد. آشنا نبودن تعداد زیادی از سهامداران از ارزندگی برخی نمادها و ارزش‌ معاملات و روند بازار کنترل رفتارهای هیجانی و ورود و خروج پول را سخت‌تر می‌کرد.

اخبار روز

مدت اعتبار اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن صادره  ۱۵ فروردین ۹۸در نماد معاملاتی (تسه۹۸۰۱۱) جهت نقل و انتقال (خرید و فروش و هبه) در تاریخ ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ به اتمام می‌رسد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، نماد معاملاتی مذکور در پایان معاملات روز یکشنبه مورخ  ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ متوقف می‌شود.

بنا به اعلام مدیر عملیات بازار فرابورس ایران ،  مدت اعتباراوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن صادره ۱۵ فروردین ۹۸ در نماد معاملاتی (تسه۹۸۰۱۱) جهت استفاده از تسهیلات از محل آن اوراق تا تاریخ  ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ است.

اخبار روز

شرکت سیمان لار سبزوار از انجام افزایش سرمایه ۸۳‌۱ درصدی شرکت داروسازی زیرمجموعه از محل تجدید ارزیابی خبر داد و با توقف نماد، آماده بازگشایی شد.

براین اساس، “سبزوا” اعلام کرد: با استناد به صورتجلسه ۱۵ اسفند هیات مدیره و اجازه مجمع فوق العاده، سرمایه شرکت داروسازی طاها از ۳۰.۴ به ۲۸۳‌.۲ میلیارد تومان از محل تجدید ارزیابی دارایی ها رسید.

بنابراین گزارش، سیمان لاز سبزوار با سرمایه ۳۷۵.۷ میلیارد تومانی در بازار دوم معاملات فرابورس حضور دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *