درآمد ماهانه سپ در اردیبهشت سال جاری ۲۱۷ میلیارد تومان ثبت شده که در مقایسه با درآمد ۲۶۵ میلیارد تومانی فروردین ماه شرکت کاهش ۱۶ درصدی را حاصل کرده است.

بیشترین درآمد این شرکت که در حوزه پرداخت فعالیت دارد، متعلق به درآمد پین و اعتبار فروخته شده درگاه‌هاست که حدود ۶۱ درصد(۱۳۳ میلیارد تومان) درآمد اردیبهشت شرکت به حساب می‌آید.

مقایسه فروش شرکت در اردیبهشت ۱۴۰۰ با ماه مشابه در سال ۹۹ نشان می‌دهد میزان درآمد شرکت ۱۰‌درصد افزایش یافته است.

درآمد اردیبهشت شرکت ۱۸‌درصد کمتر از متوسط فروش سال ۱۴۰۰ بوده است. شرکت با سرمایه ثبتی ۵۰۰ میلیارد تومان از شروع سال مالی که دی‌ماه است تا انتهای اردیبهشت در مجموع یک هزار و ۱۹۶ میلیارد تومان فروش داشته که نسبت به فروش شرکت در مدت مشابه سال ۹۹ رشد ۳۷درصدی حساب می‌شود.

شرکت در سال مالی گذشته ۲ هزار و ۳۸۵ میلیارد تومان درآمد کسب کرده که پیش‌بینی می‌شود درآمد شرکت در پایان سال مالی (آذر ۱۴۰۰) بیشتر از سال ۹۹ باشد.

صورت‌های مالی شرانل حاکی از پایان مطلوب سودآوری در سال مالی ۱۳۹۹ است.

صدور مجوز افزایش نرخ‌های فروش محصولات این شرکت در ماه‌های انتهایی سال، افزایش قیمت‌های نفت و به واسطه آن نرخ‌های جهانی محصولات و …، از اصلی‌ترین دلایل رشد سودآوری در سال مالی گذشته بوده که ممکن است با کاهش محتمل نرخ ارز در ماه‌های آتی این افزایش نرخ‌ها تحت الشعاع قرار گیرد.

افزایش چشمگیر در حدود ۲۰.۹۷۲ میلیارد ریالی درآمد‌ها و بیش از ۱۱.۱۹۳میلیارد ریالی بهای تمام شده کالای فروش رفته در مقایسه با سال مالی ۱۳۹۸ منجر به رشد ۱۸۵ درصدی سود ناخالص این شرکت شده است.

رانفور به عنوان بزرگ‌ترین شرکت در صنعت رایانه و خدمات وابسته شناخته می‌شود و به نوعی بیشترین ارزش بازاری را به خود اختصاص داده است در اردیبهشت سال جاری توانست، ۱۹۱ میلیارد تومان از فعالیت‌های خود درآمد کسب کند.

خدمات تراکنش‌ها تمامی درآمد ۱۹۱ میلیارد تومانی شرکت را در اردیبهشت به خود اختصاص داد. درآمد شرکت نسبت به اولین ماه سال جدید (۱۴۰۰) کاهش ۱/ ۷ درصدی را تجربه کرد.

مقایسه فروش شرکت در اردیبهشت ۱۴۰۰ با ماه مشابه در سال ۹۹ نشان می‌دهد میزان درآمد شرکت ۴/ ۲۸‌درصد افزایش یافته است.

درآمد اردیبهشت شرکت ۳۵/ ۳ درصد کمتر از متوسط درآمد شرکت در سال ۱۴۰۰ بوده است و تمامی درآمد شرکت از فروش داخلی حاصل شده است.

این شرکت که ارزش بازاری معادل ۱۶ هزار و ۲۶۸ میلیارد تومان دارد و سرمایه ثبتی آن ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان است موفق شد از ابتدای سال مالی تا انتهای اردیبهشت سال ۱۴۰۰، در مجموع مبلغ ۳۹۶ میلیارد تومان فروش ثبت کند که نسبت به فروش شرکت در مدت مشابه سال ۹۹ رشد ۸/ ۳۵ ‌درصد داشته است.

بکام در سال مالی ۱۳۹۹ توانست سود خالص ۱۰۳ ریالی به ازای هر سهم اعلام کند اما این سود نتوانست رشد قیمتیسال گذشته سهم را توجیه کند و ادامه صف فروش سنگین در این سهم از همین بابت است .

شرکت در سال مالی ۱۳۹۹ و بر اساس گزارش حسابرسی شده موفق به کسب سود خالص ۸۲۷ میلیارد ریالی شده که در مقایسه با سود خالص ۲۹۹ میلیارد ریالی این شرکت در سال مالی ۱۳۹۸ پوششی مناسب تلقی می‌شود.

بر اساس صورت‌های مالی حسابرسی شده این شرکت بخش عمده افزایش در حدود ۲.۲۸۱ میلیارد ریالی درآمد‌های این شرکت در سال مالی ۱۳۹۹ به دلیل افزایش چشمگیر نرخ‌های فروش با وجود کاهش محسوس مقادیر فروش کابل‌های مخابراتی مسی صادراتی و کابل‌های مخابراتی نوری داخلی در مقایسه با مدت مشابه سال مالی گذشته است.

شرکت سرمایه گذاری توکا فولاد با سرمایه ثبت شده ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال، صورت‌های مالی ۱۲ ماهه دوره مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۱۳۹۹ را به صورت حسابرسی نشده منتشر کرد و مبلغ ۳ هزار و ۷۶۳ میلیارد و ۹۸۲ میلیون ریال سود خالص کسب کرد و بر این اساس مبلغ ۹۳۴ ریال سود به ازای هر سهم خود اختصاص داد که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته از افزایش ۳۴ درصدی برخوردار است.

یادآوری می‌شود “وتوکا” در دوره ۱۲ ماهه سال مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۱۳۹۸ (حسابرسی شده)، سود هر سهم را مبلغ ۶۹۹ ریال و سود خالص را یک هزار و ۸۱۶ میلیارد و ۸۷۰ میلیون ریال قید کرده است.

همچنین براساس این گزارش، ارزش بازار شرکت سرمایه گذاری توکا فولاد در دوره یاد شده، با افزایش ۲۰ هزار و ۵۰۵ میلیارد و ۳۸۵ میلیون ریال به ۵۱ هزار و ۶۲۱ میلیارد و ۳۴۱ میلیون ریال رسید. بهای تمام شده این شرکت نیز با افزایش ۸۱۵ میلیارد و ۴۹۳ میلیون ریال معادل ۲ هزار و ۹۰۱ میلیارد و ۵۵۳ میلیون ریال محاسبه شد

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت مخابرات ایران برای سال مالی منتهی به ۳۰ اسفند ماه ۱۳۹۹ در دوشنبه ۱۷ خرداد ماه ۱۴۰۰ برگزار شد.

براساس گزارش منتشر شده در خصوص این جلسه، خلاصه تصمیمات مجمع عمومی شرکت مخابرات ایران عبارت است از:

سود نقدی به ازای هر سهم به مبلغ ۲۹۹ ریال و سود خالص به ازای هر سهم ۳۰۰ ریال تصویب شد.

سود خالص ۱۷ هزار و ۹۱۴ میلیارد و ۱۹ میلیون ریال و سود انباشته پایان دوره با لحاظ کردن مصوبات مجمع، ۱۷ هزار و ۶۰۷ میلیارد و ۵۶۸ میلیون ریال اعلام شد.

طبق اعلام قبلی امروز، 15 درصد از سهام شرکت لیزینگ کارآفرین عرضه اولیه و طی آن 225 میلیون سهم (150 میلیون سهم جهت عرضه به عموم و 75 میلیون سهم نیز صرفا به صندوق های سرمایه گذاری) با محدوده قیمتی 209 تا 220 تومانی و سهمیه 150 سهمی هر فرد حقیقی و حقوقی واگذار می شود.

در این رابطه مدیر عملیات بازار شرکت بورس زمان سفارش گیری سهام “ولکار” را به عنوان چهارمین شرکت جدید سال از ساعت 10 الی 12:30 اعلام کرد.

1- دوره ثبت سفارش از ساعت 10 الی 12:30 و امکان اصلاح و یا حذف سفارش در این مدت امکان پذیر است.

2- سهمیه در نظر گرفته شده برای هر کد حقیقی و حقوقی تعداد 150 سهم است وهر کد معاملاتی تنها مجاز به ارسال یک سفارش است.

3- ورود سفارش صرفاً با کد معاملاتی و در دوره زمانی اعلام شده و به قیمت محدود در دامنه قیمتی تعیین شده ( کف قیمت 2090 و سقف قیمت 2200 ریال ) ، جهت ثبت سفارش امکان پذیر و ورود سفارش بصورت گروهی مجاز نیست. کلیه مشتریان بر خط نیز می توانند با توجه به شرایط ذکر شده نسبت به ورود سفارش اقدام کنند.

4- پس از اتمام دوره ثبت سفارش، کشف قیمت با توجه به وضعیت سفارشات ثبت شده در دوره ثبت سفارش و طبق مفاد مندرج در ماده 17 دستورالعمل پذیره نویسی و عرضه اولیه اوراق بهادار در بورس تهران مصوب 1395.10.14 خواهد بود.

5- صندوق های سرمایه گذاری می توانند روز شنبه 22 خرداد براساس ساز و کار عملیاتی که متعاقبا اعلام خواهد شد نسبت به ورود سفارش خرید سهمیه در نظر گرفته شده برای هر صندوق اقدام کنند.همچنین خریداران به تعداد تخصیص داده شده در روز عرضه اولیه دارای اختیار فروش تبعی این سهام خواهند بود.

شاخص کل بورس تهران در آخرین روز معاملاتی هفته دوباره سرخپوش شد و 5 هزار واحد افت کرد.

به گزارش اقتصادنیوز ، شاخص کل بورس تهران در شروع معاملات بازار سرمایه با ریزش 5300 واحدی در سطح یک میلیون و 155 هزار واحد قرار گرفت. شاخص کل هم وزن نیز سرخپوش شد و با افت 1200 واحدی 382 هزار و 688 واحد را ثبت کرد.

شاخص فرابورس هم منفی شد و  به 17 هزار و 580 واحد رسید.

اثرگذارترین نمادها بر شاخص بورس

نماد‌های فارس،، خگستر و سلرستا بیش‌ترین تأثیر مثبت و نماد‌های فملی، فولاد و شستا بیشترین اثر منفی را بر روند حرکت شاخص گذاشته‌اند.

وضعیت نمادها در آغاز معاملات

بازار امروز با توجه به تشدید عرضه ها در پایان روز گذشته، متعادل و منفی آغاز به کار کرد.

برکت مثبت شد.خودرو و خساپا به مدار مثبت وارد شدند. معاملات وبصادر مثبت شد.

در گروه بانکی وبصادر، وتجارت، وپارس، وپاسار سبزپوش و متعادل هستند.

در گروه خودرویی دو نماد خودرو و خساپا خود را به محدوده مثبت کشاندند و هم اکنون مماس بر صفر معاملاتی نبض مثبت می‌زنند.خگستر نیز در مدار مثبت ۲.۶ درصدی در قیمت ۲۱۳ تومان پرتقاضا دنبال می‌شود.

در ساعت 9:20 روند معاملات در بانکی ها نیز متعادل و منفی است. نماد وبصادر با افت بیش از 2 درصدی در قیمت 197 تومان دنبال می شود. وبملت افت بالغ بر 1.5 درصدی قیمت را تجربه می کند. وتجارت در مدار منفی در قیمت 218 تومان نوسان می کند. وپاسار سبزپوش حوالی صفر تابلو در حال معامله است.

ایلان ماسک توییت جدیدی را در ارتباط با دوج کوین منتشر کرده و نسبت به گفته‌های اخیر ویتالیک بوترین، هم‌بنیان‌گذار اتریوم، واکنش نشان داده است. بوترین چندی پیش درباره پتانسیل همکاری بین اتریوم و دوج کوین این‌گونه گفته بود: «در صورتی که دوج کوین به اتریوم متصل شود، آن وقت افراد می‌توانند در لوپرینگ، در هر ثانیه هزاران بار دوج کوین معامله کنند که امری خارق‌العاده است.» ماسک در توییت خود نوشت: «کاملاً با ویتالیک موافقم.» ماسک ماه پیش پیشنهادهایی را برای بهبود دوج کوین مطرح کرده بود.

رئیس جمهوری پیشین آمریکا که در زمان حضورش در کاخ سفید گفته بود طرفدار ارزهای دیجیتال نیست، در اظهاراتی دیگر به بیت کوین حمله کرد و آن را «کلاهبرداری» دانست.

به گزارش کوین تلگراف، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، دوباره بیت کوین را مورد انتقاد قرار داد. او روز دوشنبه در شبکه تلویزیونی فاکس بیزنس (Fox Business) گفت:

بیت کوین، به نظر می رسد که کلاهبرداری است. من از بیت کوین خوشم نمی‌آید چون ارز دیگری است که در رقابت با دلار است. بیت کوین اساساً ارزی است که در حال رقابت با دلار است. من می‌خواهم دلار ارز جهانی باشد، این چیزی است که همیشه گفته‌ام.

این اظهارات ترامپ هم‌راستا با نظرات قبلی او درباره بیت کوین است. او در ژوئیه سال ۲۰۱۹ که هنوز در مقام ریاست جمهوری آمریکا بود، گفت که طرفدار بیت کوین و ارزهای دیجیتال نیست.

ترامپ در آن زمان نوسان را دلیل موضع خود در قبال ارزهای دیجیتال عنوان کرد و اظهار داشت که ارزهای دیجیتال پول نیستند و ارزش آن‌ها «پشتوانه‌ای» ندارد.

پیش‌تر نیز گزارش شده بود که دولت ترامپ قصد داشت سیاست‌هایی را علیه ارزهای دیجیتال اتخاذ کند و ظاهراً ترامپ به استیو منوچین (Steve Mnuchin)، وزیر خزانه‌داری پیشین آمریکا، دستور داده بود که سراغ بیت کوین برود.

روزهای آخر دولت ترامپ نیز وزارت خزانه‌داری با اعلام مقررات بحث‌انگیزی با هدف نظارت بر کیف پول‌های شخصی اوضاع را وخیم کرد.

دولت جو بایدن، رئیس جمهوری کنونی آمریکا، این سیاست دوران ترامپ را گسترش داده است و سرویس درآمد داخلی این کشور نیز به دنبال بستن خلاءهای قانونی مالیات مربوط به ارزهای دیجیتال است.

این در حالی است که برخی از اعضای کنگره آمریکا که طرفدار ارزهای دیجیتال هستند، مانند سناتور سینتیا لومیس (Cynthia Lummis) و وارن دیویدسون (Warren Davidson)، همچنان به دفاع از حقوق حریم خصوصی کیف پول ارزهای دیجیتال ادامه داده‌اند.

به نظر می‌رسد کانون گفت‌وگوهای پیرامون مقررات ارزهای دیجیتال در آمریکا به باج‌افزارها تغییر کرده است که احتمالاً به خاطر انبوهی از حملات باج‌افزاری است که در این کشور روی داد.

ماه گذشته میلادی گزارش شد که دولت بایدن در پی سقوط اخیر قیمت‌ها در بازار ارزهای دیجیتال در حال بررسی شکاف‌های موجود در قوانین ارزهای دیجیتال است.

حسن روحانی در جلسه هماهنگی اقتصادی امروز دولت، با اشاره به ضرورت حفظ و حمایت از منافع ملی در حوزه ارزهای دیجیتال، گفت که باید نسبت به الزامات حقوقی و فنی این موضوع با دقت و حساسیت عمل کرد.

دویست و سی ویکمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت روز سه شنبه به ریاست رئیس جمهور برگزار شد، در آغاز این جلسه گزارشی از وضعیت قیمت کالاهای اساسی و اقلام مصرفی و ضروری مردم و اقدامات انجام شده برای حفظ تعادل در قمیت از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ارایه گردید.

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی با تاکید بر مصوبه دولت بر کنترل و جدیت در عدم افزایش قیمت ها، گفت:

دولت صریحا تاکید و اعلام کرده است افزایش قیمت کالاها بویژه اقلام ضروری مردم به هیچ وجه پذیرفتنی نیست و وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است با جدیت و با هماهنگی دستگاه های ذیربط، (اصناف و تولید گنندگان) نسبت به کنترل قیمت ها و ممانعت از افزایش آنها اقدام کند و مانع از فشار مضاعف به زندگی و معیشت مردم در شرایط کنونی اقتصادی شود.

در ادامه این جلسه وضعیت عرضه و تقاضای رمز ارزها در اقتصاد ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بانک مرکزی گزارشی از وضعیت تولید وتبادل رمزارزها در اقتصاد ایران را ارایه کرد.

رییس جمهور درخصوص فعالیت ها در حوزه ارز دیجیتال و رمز ارزها با تاکید بر ضرورت حفظ و حمایت از منافع ملی در این حوزه، گفت:

امروزه برنامه هوشمند سازی اقتصاد یک الزام محیطی است و بایستی نسبت به الزامات حقوقی و فنی این موضوع با دقت و حساسیت عمل کرد و برای تدوین راهبرد پویا در این حوزه و نقش آن در اقتصاد کلان کشور اقدامات لازم انجام شود.

روحانی با تاکید براینکه آگاهی مردم در این حوزه ضروری است و با توجه به مخاطرات قابل توجه در حوزه مبادلات رمزارزها، از ورود غیرکارشناسانه در این حوزه باید اجتناب شود، تصریح کرد:

باید برای قانونمند شدن فعالیت رمز ارزها و صیانت از سرمایه مردم در این حوزه هرچه زودتر چاره اندیشید و قوانین و دستورالعمل های لازم را وضع و ابلاغ نمود.

رییس جمهور با اشاره به پدیده جدید رمز ارزها و اقتضائات و الزامات آن افزود:

دستگاه های مسئول در حوزه بازار سرمایه با همکاری رسانه ها و فضای مجازی  در زمینه  اطلاع رسانی ، آموزش و آگاهی بخشی مردم نسبت به این پدیده و دستورالعمل ها و قوانین آن فعالیت موثر داشته باشند.

روحانی تصریح کرد:

تولید رمزارز تا پایان شهریور ماه اکیدا ممنوع است و وزارت خانه های اطلاعات ،ارتباطات و فناوری اطلاعات و نیرو مسئول برخورد و قطع برق این مراکز هستند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به موجب اختیارات حاصله از بندهای ۲ و ۶ مادۀ ۷ قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذر ماه سال ۱۳۸۴ و به منظور توسعه و تقویت جایگاه نهادهای مالی در بازار سرمایه و ارائه خدمات بهتر به سرمایه گذاران در بازار سرمایه، با توجه به تقاضای فعالان بازار سرمایه در خصوص تاسیس شرکت کارگزاری، دستورالعمل صدور مجوز تأسیس و فعالیت کارگزاری (پیوست شماره ۱ فراخوان) در تاریخ دهم خردادماه ۱۴۰۰ به تصویب هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار رسید. کلیه متقاضیان تأسیس شرکت کارگزاری می توانند درخواست‌های خود را بر اساس دستورالعمل مذکور جهت بررسی به سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال کنند.

 

بر اساس این گزارش، بررسی درخواست صدور مجوز در صورت کامل بودن مدارک صورت می‌پذیرد. لذا متقاضیان پس از مطالعه دقیق دستورالعمل مذکور و اطمینان از واجد شرایط بودن بر اساس مفاد آن از قبیل:

  1. تامین حداقل سرمایه ۱۰۰۰ میلیارد ریال
  2. کسب حداقل امتیازات لازم بر اساس بند ۴-۵ ماده ۵ و پیوست‌های شماره ۴ و ۵ دستورالعمل

و سایر مفاد دستورالعمل، می‌توانند درخواست‌های خود را به همراه مستندات ارسال کنند. لازم به ذکر است کارمزد بررسی تقاضای تاسیس کارگزاری بر اساس مصوبه شورای عالی بورس و اوراق بهادار به همراه مدارک دریافت خواهد شد. مبلغ واریزی هیچگونه حقی برای آنها ایجاد نمی‌نماید و عودت داده نخواهد شد.

 

فرم های مورد نیاز جهت درخواست مجوز تأسیس شرکت کارگزاری:

 

متقاضیان تأسیس شرکت کارگزاری باید فرم های زیر را به همراه کلیۀ مدارک مندرج در دستورالعمل به صورت تایپ شده و مهر و امضا شده ارسال کنند:

  1. فرم تقاضای صدور مجوز تاسیس کارگزاری(پیوست شماره ۲ فراخوان)
  2. فرم مشخصات متقاضی سهامداری حقوقی (پیوست شماره ۳ فراخوان)
  3. فرم مشخصات متقاضی سهامداری حقیقی (پیوست شماره ۴ فراخوان)
  4. اساسنامه نمونه (پیوست شماره ۵ فراخوان)

 

 

 مهلت ارسال مدارک:

متقاضیان تأسیس شرکت کارگزاری از تاریخ ۲۲/۰۳/۱۴۰۰ می‌توانند درخواست و مدارک مذکور در این دستورالعمل را به دبیرخانه سازمان بورس و اوراق بهادار – مدیریت نظارت برکارگزاران – اداره امور کارگزاران به آدرس میدان ونک، خیابان ملا صدرا، پلاک ۱۳ ارسال کنند.

 

سایر موارد:

۱. متقاضیان تأسیس شرکت کارگزاری، به منظور ارتباط با سازمان باید نماینده خود را از طریق فرم تقاضای صدور مجوز تاسیس شرکت کارگزاری به سازمان معرفی کنند. کلیه مکاتبات سازمان با نماینده معرفی شده انجام خواهد شد و ابلاغ به نماینده به منزله ابلاغ به کلیه متقاضیان است.

۲. متقاضیانی که قبل از تاریخ ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ تقاضای تاسیس را به سازمان ارسال کرده اند، باید برابر مفاد دستورالعمل مذکور نسبت به تکمیل و ارسال فرم ها و مدارک مربوطه، اقدام کنند. بدیهی است تقاضا و مدارک ارسالی قبل از تاریخ مذکور کان لم یکن تلقی می شود.

۳. ارسال تقاضای تاسیس کارگزاری، هیچ گونه حقی را برای متقاضیان ایجاد نمی‌کند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از انتشار صورت‌های مالی تصویب شده سال ۹۹ سازمان بورس و اوراق بهادار برای مشاهده عموم خبر داد و گفت : در راستای ارتقای شفافیت، صورت های مالی تصویب شده سال گذشته سازمان بورس و اوراق بهادار برای نخستین بار ؛ برای مشاهده عموم مردم و فعالان بازار منتشر خواهد شد.

محمد علی دهقان دهنوی دراین‌باره به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، گفت: موضوع جلسه دیروز شورای عالی بورس، برگزاری مجمع سالانه سازمان بورس و اوراق بهادار بود که طی آن، گزارش هیات مدیره سازمان بورس به شورای عالی بورس و همچنین گزارش حسابرس قانونی سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه شد.
وی خاطرنشان کرد: از نکات برجسته این جلسه این بود که گزارش حسابرسی سازمان بورس و اوراق بهادار، هیچ بند حسابرسی نداشت و به‌اصطلاح پاک بود. این گزارش‌ها به نحو مطلوب ارزیابی‌شده و مورد تائید قرار گرفت و نهایتاً پس از ارائه، اعضای شورای عالی بورس ضمن تقدیر و تشکر از سازمان بورس به سبب مطلوب بودن گزارش ارائه‌شده، صورت‌های مالی را تصویب کردند.
وی یکی دیگر از نکات مثبت گزارش ارائه‌شده را واریز بخش عمده درآمدهای سازمان بورس و شرکت‌های تابعه آن به صندوق تثبیت بازار دانست و گفت: از نکات مهم این گزارش این بود که در سال 99، به دنبال توسعه فعالیت در بازار و افزایش معاملات، درآمد سازمان از محل کارمزدها ،قابل‌توجهی بود که در حدود 90 درصد از این درآمد به‌صورت داوطلبانه توسط سازمان بورس به‌حساب صندوق تثبیت بازار واریزشده و در راستای حمایت از بازار به کار گرفته شده است.
وی خاطرنشان کرد: علاوه بر سازمان بورس و اوراق بهادار، شرکت سپرده‌گذاری و مدیریت فناوری و رایان بورس نیز که به‌عنوان شرکت‌های زیرمجموعه سازمان بورس از محل کارمزدها درآمد کسب می‌کنند، به سهم خودشان، بخش قابل‌توجهی از درآمدشان را به صندوق تثبیت و توسعه بازار واریز کرده‌اند که این منابع نیز برای حمایت از بازار به کار گرفته شده است.
به گفته دهقان دهنوی علاوه بر منابع واریزی به صندوق تثبیت، سود سنوات گذشته صندوق نیز از سوی سازمان بورس دریافت نشده و در جهت حمایت از بازار و صرف حمایت از بازار شده است.

گام مهم سازمان بورس در مسیر ارتقا شفافیت


رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار انتشار عمومی این گزارش‌ها را به عنوان یک تصمیم مهم از سوی سازمان بورس به منظور شفافیت اعلام کرد و گفت: همان‌طور که پیش‌ازاین تصمیم گرفته بودم، در راستای ارتقای شفافیت، صورت‌های مالی سازمان برای نخستین بار برای عموم مردم و فعالان بازار منتشر خواهد شد. بدین ترتیب در چند روز آینده صورت‌های سازمان برای اولین بار منتشر خواهد شد و از این طریق فعالان بازار، نهادهای مالی، اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند گزارش سازمان عملکرد آن را مشاهده کنند. با این اقدام، سازمان بورس و اوراق بهادار نیز مانند هر نهاد عمومی دیگری که باید اصل شفافیت را رعایت کند، عملکرد مالی‌اش در عملکرد دید و قضاوت عموم مردم قرار خواهد گرفت و در این ساختار بر میزان شفافیت بازار سرمایه افزوده خواهد شد.
وی با تأکید بر این نکته که سازمان بورس به‌عنوان یک‌ نهاد عمومی غیردولتی هیچ الزامی برای انتشار این صورت‌های مالی ندارد افزود: اما با توجه به‌ضرورت افزایش شفافیت در بازار سرمایه این تصمیم توسط سازمان بورس و اوراق بهادار اتخاذ شد ضمن اینکه، این موضوع همواره یکی از خواسته‌های فعالان بازار سرمایه بود به‌طوری‌که در سال‌های گذشته همواره بر روی انتشار صورت‌های مالی سازمان بورس تأکید داشتند اما بنا به دلایلی انجام‌نشده بود. خوشبختانه ما امسال برای اولین بار این کار را انجام خواهیم داد.
وی در پایان در پاسخ به این سؤال که آیا در کنار گزارش سالانه، گزارش‌های سه‌ماهه و شش‌ماهه سازمان نیز منتشر خواهد شد گفت: فعلاً گزارش حسابرسی شده و تصویب‌شده سالانه منتشر می‌شود و ان‌شاءالله در آینده سعی می‌کنیم گزارش‌های فصلی و غیره را نیز منتشر کنیم. هدف نهایی این است که همانند شرکت‌هایی که تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار قرار دارند، سازمان نیز مانند آن‌ها این گزارش‌ها را منتشر کند.

قراردادهای آتی تابلوی بورس کالا در حالی مورد معامله قرار می‌گیرد که از میان ۱۱ قرارداد فعال خروج ۳نماد از این بازار به زودی اتفاق می‌افتد. نقره،زیره و پسته سه محصولی هستند که در نزدیک‌ترین تاریخ سررسید خود به ترتیب ۱۸، ۲۳ و ۲۵ خرداد از تابلوی آتی بورس کالا خارج می‌شوند. روند خروج موقعیت‌های باز این ۳ نماد، به وضوح نزدیک شدن به زمان تحویل این سه قرارداد را نشان می‌دهد. با وجود خروج این ۳ نماد از بازار آتی بورس کالا، در جریان معاملات هفته گذشته میزان ورود موقعیت‌های باز برای مجموع قراردادهای فعال رشد ۴ درصدی را به ثبت رساند.

نقره خرداد ماه که با نماد SILKH00 در تابلوی آتی بورس کالا معامله می‌شد، روز گذشته یعنی 18 خردادماه از تابلوی آتی خارج شد. طبق معادله نرخ تسویه نقره در روز سررسید، به ازای هر گرم نقره جهانی 89/ 0 دلار و میانگین خرید و فروش دلار سنا، 23 هزار و 255 تومان (در لحظه تنظیم این گزارش)، قیمت تسویه 20 هزار و 697 تومانی به‌دست می‌آید. نمایه بورس کالا تا ساعت 13:59 روز گذشته، خروج (آفست) 698 موقعیت باز و افت 44 درصدی آن را نشان می‌دهد.

در شرایطی که بهای ارز نوسان افزایشی تا مرز 24 هزار تومان را به خود دید و به نظر می‌رسد این روزها دلار سعی دارد با مقاومت نسبی این کانال قیمتی را حفظ کند، برای مدت کوتاهی جذابیت موقعیت خرید در سررسیدهای نقره را افزایش داد. زیرا در زمان رشد قیمت‌ها، از وجوه تضمین دارندگان موقعیت فروش کاسته شده و به حساب افراد دارای موقعیت خرید واریز انجام می‌شود. به این ترتیب پس از آنکه برای مدت زیادی قراردادهای نقره با نرخی پایین‌تر از قیمت واقعی خود معامله می‌شدند و تحرک قیمتی چندانی در این بازار دیده نمی‌شد، با رشد یکباره بهای آزاد ارز به نرخ 24 هزار تومانی، نوسان مثبت قیمت در عموم قراردادهای آتی دیده شد و حتی برخی از روزها شاهد صف خرید به ویژه برای سررسیدهای نقره بودیم. رشد قیمت تسویه نقره همگام با رشد بهای ارز به سطحی رسید که دارندگان موقعیت خرید سررسیدهای آتی نقره سودی بیش از 100 درصدی را تجربه کردند. اینکه طبق فرمول نرخ تسویه قراردادهای آتی نقره، قیمت هر گرم نقره در زمان سررسید برابر با حاصل‌ضرب نقره جهانی در میانگین خرید و فروش دلار سنا در نظر گرفته شده است، معامله‌گران این بازار را به نوسان بهای ارز و قیمت نقره جهانی به شدت حساس کرده است. اگرچه می‌پذیریم ذات ورود به بازار آتی واکنش سریع دارندگان موقعیت تعهدی خرید و فروش است، تا حتی‌الامکان از مارجین کال شدن(نیاز به پرداخت وجه برای حفظ موقعیت تعهدی) اجتناب کنند.

هفته گذشته با وجود اما و اگرهای مربوط به تکانه‌های بهای آزاد ارز و نزدیک بودن خروج سه سررسید خردادماه، به میزان 107 هزار و 387 قرارداد در این بازار مورد دادوستد قرار گرفت که ارزشی بالغ بر 199 میلیارد تومان داشت. در زمان نزدیک شدن به تاریخ تحویل قراردادهای آتی، سفته بازانی که بدون دارایی پایه اقدام به معامله کردند، سعی دارند تا با آفست کردن موقعیت خرید یا فروش خود از بازار خارج شوند تا متحمل جریمه نکول از قرارداد نشوند و تنها افرادی در بازار باقی می‌مانند که تولیدکننده یا صادرکننده محصول باشند و قصد دادوستد کالای مورد نظر خود را از این بستر معاملاتی داشته باشند. این افراد که در چارچوب هجرها ( پوشش ریسک ) یا آربیتراژگران به منظور کاهش ریسک ناشی از نوسان قیمت، اقدام به خرید یا فروش محصول می‌کنند، در تاریخ تحویل قراردادهای آتی همچنان در بازار مانده و تا 15 دقیقه پس از اتمام جلسه معاملاتی آخرین روز دادوستد مهلت دارند تا آمادگی تحویل خود را اعلام کنند.

در جریان معاملات هفته گذشته به میزان 637 هزار و 810 تعهد همزمان خرید و فروش، برای 11 قرارداد فعال تابلوی آتی بورس کالا باز شد که رشد 4 درصدی نسبت به هفته ماقبل داشت. تازه‌ترین سررسیدی که در این بازار فعال شده است، مربوط به نقره مهرماه است که معاملات آن با نماد SILME00، از دوازدهم خرداد سال جاری آغاز شده است و در روز گذشته در لحظه تنظیم این گزارش با نرخ نهایی 22 هزار و 710 تومان مورد دادوستد قرار گرفت.

نوسان بهای نفت در سقف ۳ ساله خود سیگنال مثبت بسیار مهمی برای بسیاری از بازارهای کالایی است که در روزهای اخیر در حال خودنمایی بوده اگرچه تکانه‌های مثبت و منفی بسیاری را در غالب بازارها شاهد هستیم. پس از رشد نرخ‌های بزرگ هفته‌های قبل یک فاز تعدیل نرخ در بازارها خودنمایی کرد که بازار محصولات کشاورزی اثرات بزرگ‌تری از این تعدیل قیمت‌ها را متحمل شد.
فلزات نیز وارد یک فاز نزولی جدید شدند تا جایی که فولاد و مس هر دو از پیک‌های قیمتی خود عقب‌نشینی کردند. اما مس به سادگی سطح قیمتی ۱۰ هزار دلاری را از دست داد و هم‌اکنون پایین‌تر از این قیمت در حال نوسان است. شمش فولاد ۷۲۵ دلاری را نه تنها از دست داد بلکه روند نزولی آن هنوز هم ادامه دارد. آلومینیوم هم سقف ۲۵۰۰ دلاری را به سادگی از دست داد ولی هنوز شرایط مطلوبی دارد و نزدیک به ۲ هزار و ۴۲۰ دلار در حال نوسان است. این در حالی است که پایین‌ترین رقم ثبت شده برای این فلز در هفته‌های اخیر ۲ هزار و ۳۴۰ دلار بوده که به سرعت از آن فاصله گرفت. هنوز می‌توان گفت که امیدواری به افزایش بهای آلومینیوم در بازارهای جهانی وجود دارد. نکته قابل‌توجه آنکه موجودی انبارهای آلومینیوم در ماه‌های اخیر کاهشی بوده و همین داده سیگنالی حمایتی از این بازار بوده است.

شاید نوسان بهای مس جالب‌تر از بازارهای دیگر باشد گویی مس خود را به یک کف قیمتی نزدیک کرده است. اینکه مس در سطوحی نزدیک به 9850 تا بالای 9900 دلار در هر تن نوسان می‌کند یک داده جذاب به شمار رفته آن‌هم در وضعیتی که موجودی انبارهای آن در بورس فلزات لندن به ثبات نسبی دست پیدا کرده ولی در بازار نیویورک در حال کاهش است. از سوی دیگر، قیمت‌های سلف 3 ماه این فلز به نسبت بالاتر از قیمت‌های نقدی نرخ‌گذاری می‌شود، بنابراین مس هم خود را برای بهبود قیمتی آماده می‌کند.

با توجه به موارد فوق این احتمال را باید در نظر گرفت که بازارهای کالایی در جهان هنوز هم مستعد یک فاز افزایش قیمت جدید هستند، ولی در همه بازارها اوضاع به یک گونه نیست. اینکه هنوز در یک روند صعودی قیمت‌ها قرار داریم ادعایی است که طرفداران بسیاری دارد ولی مورد انتقاد برخی نیز هست. شاید بزرگ‌ترین منتقد اوضاع قیمتی فعلی دولت چین باشد که نرخ‌های موجود را گران دانسته و خود را بی‌میل به افت نرخ نشان نمی‌دهد. اینکه نفت به تازگی وارد یک فاز افزایشی جدید شده ولی فلزات همچون فولاد تعدیل نرخ داشته‌اند خود نشان می‌دهد که بازارها در حال تخلیه حباب‌های قیمتی هستند یعنی بازارهای متفاوت خود را با سایر قیمت‌ها همسان‌سازی کرده تا خود را به یک متوسط نسبی نزدیک کنند. این مطلب چیزی از یک عقبگرد برای رشد قیمت‌هایی جدید کم ندارد به شرطی که زیرساخت‌های مورد نیاز آن فراهم باشد. در آینده به این بحث بیشتر خواهیم پرداخت.

۱۳‌هزار تومانی شدن شمش فولاد و معامله میلگرد در کانال قیمتی ۱۵ هزار تومان اتفاقاتی بود که برای اولین مرتبه در رینگ معاملاتی بورس‌کالای ایران و بازار آزاد تهران رقم خورد. در حالی بهای شمش و محصولات طویل فولادی در بازار داخل در مسیر صعود قیمتی قرار گرفته‌اند که محصولات مشابه در بازارهای جهانی از سکه افتاده‌اند و ریزش‌های قابل‌ملاحظه‌ای را ظرف روزهای اخیر تجربه می‌کنند.
Untitled-1 copy

 با این وجود اثربخشی سیگنال‌های افزایشی بازار داخل بسیار قوی‌تر از سیگنال‌های کاهشی جهانی بوده به گونه‌ای که این هفته نیز رکوردی جدید برای معاملات شمش فولاد در بورس‌کالا و مقاطع طویل فولادی در بازار آزاد به ثبت رسید. دو سیگنال بازگشت مجدد نرخ ارز به کانال 24 هزار تومان که از هفته گذشته آغاز شد، همچنین برآورد کاهش تولید به دلیل کمبود آب و برق در ماه‌های آینده و البته نزدیک‌شدن به روزهای پایانی دولت فعلی مهم‌ترین دلایل اوج‌گیری قیمت‌ها در بازار داخل ظرف هفته‌های اخیر بوده است.

 رکوردشکنی قیمتی فولاد داخلی همزمان با سقوط نرخ‌های جهانی
رشد مستمر بهای پایه شمش فولاد در رینگ معاملاتی بورس‌کالای ایران برای پنجمین هفته متوالی ادامه داشت و فولادسازان محصول خود را دیروز (سه‌شنبه 18 خرداد ماه) با نرخی در کانال 13 هزار تومان در رینگ معاملاتی بورس‌کالا عرضه کردند. اگرچه رشد مستمر قیمت‌ها به موضوعی تکراری در این بازار بدل شده اما این اولین مرتبه در تاریخ دادوستدهای این بازار بود که شمش به کانال 13 هزار تومانی پا گذاشت. درحالی بهای شمش فولاد در بازار داخل در مسیر مستمر و شتابان رشد قیمتی قرار گرفته که فولاد در بسیاری از بازارهای دنیا از رونق افتاده و این روزها در مسیر کاهش نرخ قدم برمی‌دارد. به‌عنوان مثال قیمت بیلت فولادی صادراتی دریای‌سیاه که تا چند هفته قبل مبنای تعیین نرخ شمش فولاد در بازار داخل بود از 725 دلار در یازدهم ماه مه به 653 دلار به ازای هر تن در روز اول ژوئن رسید و به این ترتیب این محصول ظرف مدت حدود 20 روز افتی 10 درصدی را تجربه کرد. اما در همین بازه زمانی (‌21 اردیبهشت تا 18 خرداد) بهای پایه شمش فولاد در رینگ معاملاتی بورس‌کالای ایران افزایشی 7/ 13درصدی داشته است. 

هم‌راستا با از سکه‌افتادن بازار فولاد در نقاط مختلف دنیا از مشتریان فولاد ایران در بازارهای صادراتی نیز کاسته شده که این موضوع به خوبی خود را در افت نرخ شمش فولاد صادراتی کشور نشان داده است. براساس گزارش متال‌بولتن‌بیلت صادراتی ایران فوب خلیج‌فارس در روز اول ژوئن در بازه 625 تا 635 دلار به ازای هر تن مورد دادوستد قرار گرفت؛ این در حالی بود که این محصول در یازدهم ماه مه در محدوده قیمتی 660 تا 695 دلار به ازای هر تن مورد معامله قرار می‌گرفت. به این ترتیب این محصول در این بازه زمانی (21 اردیبهشت تا 11 خرداد ماه‌) در حداقل نرخ کاهشی 3/ 5درصدی و حداکثر افتی 6/ 8درصدی داشته است. 

با توجه به میانگین نرخ فروش شمش فولاد در معاملات هفته قبل در بورس‌کالا که برابر 12 هزار و 900 تومان در نظر گرفته شده بود؛ فولادسازان اجازه داشتند محصول خود را در بازه قیمتی 13 هزار و 300 تومان تا 12 هزار و 500 تومان به رینگ معاملاتی بورس‌کالا بیاورند. البته اغلب عرضه‌کنندگان محصول خود را در نرخی نزدیک به سقف قیمتی تعیین‌شده به رینگ آوردند و به این ترتیب رکورد نرخ پایه شمش فولاد در این بازار شکسته شد. افزایش قابل‌ملاحظه قیمت پایه شمش فولاد در این بازار به عقب‌نشینی نسبی متقاضیان از خرید منجر شد. 

در معاملات دیروز، فولادسازان برابر 10 هزار و 800 تن شمش فولاد را به رینگ معاملاتی بورس‌کالا آوردند، نرخ پایه‌ تمامی این عرضه‌ها در کانال 13 هزار تومان ثبت شد و در نهایت نیز به معامله حدود 50هزار تن محصول از این بازار انجامید. این رقم کمترین میزان شمش فولاد معامله‌شده هفتگی در این بازار پس از هفته اول بهمن بود. میانگین قیمت معامله شمش فولاد از این بازار در فروش‌های دیروز به 13 هزار و 300 تومان رسید، بنابراین با ادامه رویه فعلی در تعیین قیمت پایه انتظار می‌رود که نرخ پایه برای فروش‌های هفته بعد در بازه قیمتی 12 هزار و 900 تا 13 هزار و 700 تومان انجام شود و مجددا شاهد رکوردشکنی قیمت در این بازار باشیم. 

 میلگرد 15 هزار تومانی شد
اعلام قیمت پایه شمش فولاد در روز دوشنبه 17 خرداد باعث شد تا نرخ مقاطع طویل فولادی در بازار آزاد رکوردهای جدید قیمتی را به ثبت برساند و برای اولین مرتبه بهای میلگرد در بازار آزاد تهران به کانال 15‌هزار تومانی وارد شود. قیمت پایه شمش فولاد در عرضه‌های دیروز با احتساب مالیات ارزش‌افزوده و کارمزد ارکان بورس به 14 هزار و 500 تومان می‌رسید؛ پیام این رشد بهای پایه شمش فولاد برای بازار 15 هزار تومانی‌شدن میلگرد بود. در عین حال با توجه به افزایش هزینه‌های تولید و احتمال کمبود آب و برق ظرف ماه‌های آینده برخی از فعالان بازار احتمال کاهش تولید شمش و مقاطع فولادی را در ماه‌های پیش‌رو را مطرح می‌کنند و از همین‌رو با وجود رکوردشکنی قیمت‌ بر میزان خرید در این بازار افزوده شده است.

بهای پایه میلگرد برای عرضه امروز (چهارشنبه 19 خرداد) برابر 13 هزارو 960 تومان اعلام شد که با مالیات ارزش افزوده و کارمزد ارکان بورس این نرخ به 15 هزار و 200 تومان می‌رسد. گفت‌وگوی «دنیای‌اقتصاد» با فعالان بازار آزاد تهران از بازگشت رونق به این بازار حکایت دارد؛ این رونق ناشی از افزایش تقاضای سرمایه‌ای در این بازار است. افزایش نرخ ارز آزاد و برآورد سرایت این رشد قیمتی در بهای ارز نیمایی و در نتیجه افزایش قیمت‌های پایه برای هفته‌های بعد یکی از موضوعاتی است که به رونق در بازار آزاد تهران منجر شده است. در عین حال نزدیکی به روزهای پایانی دولت دوازدهم بر التهابات این بازار افزوده و زمینه‌ساز رشد قیمتی بدون هیچ نظارتی را فراهم کرده است. برآورد کاهش تولید محصولات فولادی در ماه‌های آینده با توجه به بحران آب و برق در کشور موضوع دیگری است که افراد را به خرید پیش از موعد از این بازار سوق می‌دهد. 

در کنار موارد بیان‌شده در شرایطی که بسیاری از بازارها به دلایل مختلف از جمله سردرگمی نسبت به آینده در رکود به‌سر می‌برند، رونق نسبی در این بازار باعث شده تا سرمایه‌های سرگردان راهی این بازار شوند که این موضوع به تثبیت نرخ‌ها در کانال جدید قیمتی کمک می‌کند. 

همانگونه که گفته شد، رینگ دیروز شمش فولاد در بورس‌کالا رونق چندانی نداشت؛ اما با توجه به فاصله حدود 400 تومانی میان بهای پایه شمش و میلگرد برای عرضه امروز انتظار می‌رود که خریداران استقبال نسبتا خوبی از عرضه‌های مقاطع طویل فولادی در رینگ امروز داشته باشند. بازگشت رونق به معاملات بازار آزاد، موضوع دیگری است که احتمال استقبال خریداران از رینگ امروز را تقویت می‌کند. 

 

 دبیرکل اوپک در چشم‌اندازی خوش‌بینانه پیش‌بینی کرد ذخیره‌سازی‌های نفت خام همچنان روندی کاهشی خواهد داشت. به گزارش خبرگزاری رویترز، محمد سانوسی بارکیندو در نشست بین‌المللی نفت نیجریه که به‌صورت مجازی برگزار شد، اعلام کرد ذخیره‌سازی‌های نفت خام کشورهای توسعه‌یافته در ماه آوریل ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه کاهش یافت و ۱۶۰ میلیون بشکه کمتر از مدت مشابه پارسال بود. وی افزود: انتظار داریم ذخیره‌سازی‌ها در ماه‌های آینده بیشتر کاهش یابند. دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) تصریح کرد: بازار نفت واکنش مثبتی نسبت به تصمیم‌های ما، از جمله تسهیل کاهش تولید از ماه مه، نشان داده است. بارکیندو با اشاره به اینکه واکسیناسیون کرونا و محرک‌های مالی گسترده به چشم‌انداز خوش‌بینانه اقتصاد جهان کمک کرده است، گفت: دسترسی نابرابر به واکسن کرونا در جهان، تورم بالا و ادامه شیوع ویروس کرونا، همچنان تقاضای نفت را تهدید می‌کنند. وی تاکید کرد که پایبندی ائتلاف اوپک و متحدانش (اوپک‌پلاس) به توافق کاهش تولید در ماه آوریل ۱۱۴ درصد بوده است. دبیرکل اوپک با تاکید بر اینکه اوپک منکر تغییرات آب‌وهوایی نیست، افزود: اقتصاد جهان همچنان به نفت نیاز دارد. بارکیندو گفت: ما کشورهای عضو را به ادامه سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر و در کنار آن تامین نیاز جهان به هیدروکربن‌ها تشویق می‌کنیم.

در چهارمین روز هفته، دلار به زیر مرز ۲۴ هزار تومانی بازگشت تا انتظارات افزایشی کمرنگ‌تر شود. به گفته فعالان، اظهارات سخنگوی دولت در افزایش فروش معامله‌گران ارزی اثر داشت. علی ربیعی در نشست هفتگی خود با خبرنگاران عنوان کرد قیمت فعلی ارز واقعی نیست و دلار بین ۱۱ تا ۱۷ هزار تومان قرار خواهد گرفت. در واکنش به این اظهارات، قیمت دلار در بازار آزاد ۱۳۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و ساعت ۴ بعدازظهر در محدوده ۲۳ هزار و ۹۷۰ تومان قرار گرفت. این محدوده قیمتی همچنان نزدیک به ۷ هزار تومان با بیشترین قیمتی که ربیعی برای قیمت دلار پیش‌بینی کرد،‌ فاصله دارد. با این حال، برخی معامله‌گران ارزی اعتقاد دارند، دولت به مذاکرات برجامی امیدوار است و انتظار دارد با لغو تحریم‌ها، افت قیمت دلار شدت بگیرد. به باور برخی بازیگران باتجربه بازار، در صورتی که امید به لغو تحریم‌ها وجود نداشت، مقامات دولتی به‌صورت چند باره وعده دلار زیر ۲۰ هزار تومان را مطرح نمی‌کردند.
سیگنال دولتی به قیمت دلار
دشواری‌های دلار برای افت قیمت
شماری از معامله‌گران اعتقاد دارند اظهارات مقامات دولتی خوش‌بینانه است و دلار برای افت قیمت، با دشواری‌های زیادی رو‌به‌رو است. آنها اعتقاد دارند، اگر مذاکرات هسته‌ای به‌زودی به نتیجه نرسد، اسکناس آمریکایی راه افزایشی را در پیش خواهد گرفت. برخی از معامله‌گران به صحبت‌های رئیس پیشین بانک مرکزی اشاره می‌کنند و اعتقاد دارند در صحبت‌های او، می‌توان خطرات نوسانی شدن دوباره بازار را احساس کرد. همتی چندی قبل عنوان کرده بود که میانگین درآمد ارزی بانک مرکزی ۴۵ میلیارد دلار بوده است، حال آنکه در مقاطعی از دوران تحریم، به ۵ میلیارد در سال کاهش یافت. او از کاهش شدید صادرات نفت کشور و افزایش کسری بودجه نیز خبر داد.

برخی فعالان اعتقاد دارند با توجه به چنین معضلاتی، احتمال افت قیمت دلار به سوی محدوده‌های گفته‌شده ربیعی دشوار خواهد بود. ربیعی عنوان کرده است کارشناسان اعداد مختلفی را برای آینده قیمت دلار مطرح می‌کنند که عموما بین ۱۱ تا ۱۷ هزار تومان است. او گفت دلار جایی بین همین قیمت‌ها خواهد ایستاد. با این حال، چنان‌که اشاره شد موانع زیادی نیز در برابر افت دلار وجود دارد.

نگاه بازار به آینده مذاکرات
به نظر می‌رسد در شرایط فعلی تمام توجه بازار به آینده مذاکرات است و معامله‌گران نیز تمایلی ندارند پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری، خریدهای خود را به شکل معناداری بالاتر ببرند. آنها اعتقاد دارند بازارساز در شرایط فعلی با عرضه ارز قابل‌توجه در برابر نوسان‌گیران بازار ارز ایستادگی خواهد کرد. بازارساز از اواخر فروردین‌ سال‌جاری اجازه نداده است که قیمت دلار حتی وارد کانال ۲۵ هزار تومانی شود. حتی در مقطعی که انتظارات کاهشی در بازار قدرت گرفت، اسکناس آمریکایی تا محدوده ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان نیز دچار نزول قیمت شد.

در کنار این تحلیلگران فنی اعتقاد دارند بازار در روزهای اخیر در یک دامنه مشخص نوسان می‌کند و به دوراهی قیمتی رسیده است که سرنوشت آتی این ارز را مشخص می‌کند. به گزارش اقتصاد نیوز، در یک راه، محدوده ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومانی قرار دارد که افت به زیر این محدوده، فروشندگان بازار ارز را فعال‌تر می‌کند. راه دیگر، محدوده ۲۴ هزار و ۲۰۰ تومانی است که شکست آن، چراغ سبز به خریداران برای بازگشت به بازار است. روز سه‌شنبه هیچ کدام از این محدوده‌ها شکسته نشدند. این موضوع نشان می‌دهد بازار همچنان تمایل دارد در زندان ۲۳ هزار و ۸۰۰ تا ۲۴ هزار و ۲۰۰ تومان به حرکات خود ادامه دهد.

افت معنادار در بازار سکه
سکه امامی دیروز نه تنها سطح حساس ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را از دست داد که به زیر محدوده ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی سرازیر شد. ساعت ۴ بعدازظهر دیروز فلز گرانبهای داخلی با قیمت ۱۰ میلیون و ۶۹۰ هزار تومان معامله شد که کاهشی ۱۹۰ هزار تومانی نسبت به روز دوشنبه داشت. به گفته فعالان، عامل اصلی افت سکه، کاهش بهای دلار در بازار آزاد بود. در کنار این اونس طلا نتوانست بالای مرز هزار و ۹۰۰ دلاری بماند و افت داشت. این مساله نیز در انتظارات کاهشی معامله‌گران موثر بود.

بیت‌کوین پایین‌ترین ارزش خود را در دو هفته گذشته تجربه کرد. تعدیل سیاست‌های پولی ایالات‌متحده و فشار مداوم چین بر استخراج‌کنندگان رمزارزها و همچنین پررنگ شدن نشانه‌های تسلط دولت‌ها بر رمزارزها با انتشار خبر بازپس‌گیری معادل ۳/ ۲ میلیون دلار بیت‌کوین از یک گروه هکری، از دلایل این افت هستند. این موارد موجب شد تا رمزارزها دوباره پس از دو هفته آرام افتی قابل توجه را تجربه کنند. انتظارات تورمی ناشی از سیاست‌های پولی ایالات‌متحده بسیاری از نهادها را نگران کرده‌است. طلا نیز با آغاز هفته تقریبا ثبات را تجربه می‌کند. نوسانات فلز زرد در کانال هزار و ۸۹۰ دلاری خود نشان از استفاده از انتظارات تورمی و تلاش آن برای گذار از این کانال قیمتی دارد.
سقوط دوم رمزارزها
آغاز سقوط مجدد رمزارزها؟
زمزمه‌های تعدیل سیاست‌های پولی بانک مرکزی و قانون‌گذاری‌های اخیر دولت چین برای تحت فشار قراردادن استخراج‌کنندگان رمزارزها باعث افت شدید قیمت بیت‌کوین به کمترین میزان در دو هفته گذشته شد. همچنین برخی از تحلیلگران بازپس‌گیری باج شرکت Colonial Pipeline Co توسط دولت ایالات‌متحده را به‌عنوان شاهدی از تسلط دولت‌ها بر رمزارزها می‌دانند. این اتفاقات منجر به کمرنگ‌تر شدن انتظارات صعودی در بازار و بزرگ‌شدن شاخص ترس در بازار شد. به طوری که بزرگ‌ترین رمزارز با از دست دادن محدوده مقاومتی ۳۵ هزار دلاری تا کانال ۳۲هزار دلاری سقوط کرد. این به معنی سقوط ۸ درصدی بیت‌کوین در روز سه‌شنبه بود.

سایر رمزارزها نیز به تبعیت از بیت‌کوین با از دست دادن تقریبا ۱۰ درصد از ارزش خود بازاری قرمز رنگ را تشکیل دادند.

تحلیلگران به فشار مستمر دولت چین به‌عنوان مهد اصلی استخراج‌کنندگان رمزارزها به‌عنوان یکی از دلایل سقوط دیروز بازار اشاره دارند. بازارهای جهانی نیز در زمینی متزلزل در حال فعالیت هستند، چرا که سرمایه‌گذاران احتمال این را می‌دهند که فدرال رزرو برنامه افزایش نقدینگی خود را تعدیل کند.

اگرچه برخی، از جمله صندوق پوشش ریسک ۵/ ۷ میلیارد دلاری اسکای بریج، که دارایی‌های بیت‌کوین آن بیش از ۳۱۰ میلیون دلار است، می‌گویند بعید به نظر می‌رسد که کاهش سیاست پولی ایالات‌متحده بر رمزارزها و طلا تاثیر بگذارد چرا که استدلال می‌شود که این نوع دارایی‌ها دارای انعطاف‌پذیری بالایی نسبت به متغیرها هستند. در همین‌حال، دویچه بانک، بزرگ‌ترین وام‌دهنده آلمان، گفته است که ایالات‌متحده می‌تواند در یکی از بدترین دوره‌های تورمی تاریخ خود با هزینه‌های دولت و سست‌شدن سیاست‌های پولی باشد؛ مثل شتاب‌دهنده‌های احتمالی که شرایطی را ایجاد کردند که آخرین بار در بحران‌های دهه ۴۰ و ۷۰ میلادی دیده ‌شدند. طبق نظر یکی از تحلیلگران اصول و شرایط بلندمدت در طول زمان دستخوش تغییر نخواهند شد اما سیاست‌های پولی و اقتصادی کلان ایالات‌متحده می‌تواند باعث شوک‌های کوتاه‌مدت شود.

حمله سایبری به بزرگ‌ترین خط لوله سوخت آمریکا
بزرگ‌ترین خط لوله انتقال گاز ایالات‌متحده که متعلق به شرکت Colonial Pipeline Co بود در اوایل ماه می‌مورد حمله سایبری گروه هکری روسی دارک‌ساید (Darkside) قرار گرفت. این حمله منجر به غیرفعال شدن این خط لوله و کمبود سوخت در سواحل شرقی ایالات‌متحده شد. این گروه هکری با استفاده از بدافزارها این رخنه را ترتیب دادند. مدیران این شرکت خط لوله نیز با پرداخت ۷/ ۶۳ بیت‌کوین به ارزش ۴/ ۴ میلیون دلار در آن زمان اقدام به پرداخت باج و بازپس‌گیری کنترل خط لوله کردند.

روز گذشته اما ایالات‌متحده تقریبا همه بیت‌کوین را که به عاملان حمله سایبری به شرکت خط لوله پرداخت شده‌بود، بازیابی کرد. معاون مدیر FBI، پل آبات، در جلسه توجیهی وزارت دادگستری با اعلام خبر توقیف گفت که عوامل اجرایی قوانین، کیف پول مجازی مورد استفاده در پرداخت باج را شناسایی و توقیف کردند و سپس وجوه را بازیابی کردند.

این نشان‌دهنده تلاش شدید ایالات‌متحده در زمینه حملات سایبری و شناسایی کیف پول‌های مجازی حتی در خارج از مرزهای این کشور برای جلوگیری از جرائم مالی است. ایالات‌متحده معاملات رمزارزها را تنها با احراز هویت و تسلیم اطلاعات کاربران مجاز کرده‌است.

هفته آرام فلز زرد
طلا بعد از نوسانات انتهای هفته گذشته و لمس مقاومت هزار و ۸۷۰ دلاری در این هفته در حال نوسان در کانال هزار و ۸۹۰دلاری است. روز دوشنبه طلا با رشد ۴۱/ ۰ درصدی تقریبا ثبات یافته و در تلاش برای تثبیت خود در این کانال است. روز سه‌شنبه نیز طلای جهانی روند روز گذشته خود را ادامه داد. انتظارات تورمی افزایش‌یافته که منشأ آن صحبت‌های جنت یلن، وزیر خرانه‌داری ایالات‌متحده در نشست سران گروه ۷ بود در تلاش برای آماده کردن طلا برای صعود‌های بعدی آن است.

احمد فاضلی، معاون بانک صادرات ایران در پاسخ به اظهارات سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری اسلامی ایران در رسانه ملی مبنی بر خروج ۹۴۰۰ میلیارد تومان از بورس توسط بانک صادرات ایران، ضمن تکذیب این مطلب گفت: موضوع فوق از اساس کذب است و در سال گذشته تا پایان اردیبهشت‌ماه سال‌جاری بانک صادرات ایران و شرکت‌های تابعه آن نه تنها هیچ پولی را از بازار سهام خارج نکرده‌اند، بلکه در روند خرید و فروش و برای رونق‌بخشی به بازار سرمایه و همچنین کمک به تامین مالی عمومی به طور خالص بیش از ۲۸۸ هزار میلیارد ریال هم برای رونق بورس و بازارگردانی سهام پرداخته‌اند؛ به گونه‌ای که ۱۰۸ هزار میلیارد ریال آن مستقیما در بازار سرمایه و مابقی آن شامل ۶۰ هزار میلیارد ریال نقد و ۱۲۰ هزار میلیارد ریال از محل مطالبات از دولت به خرید سهام شرکت‌های بورسی اختصاص یافته است.

دنیای‌اقتصاد : ادامه رشد شاخص بورس، تجمع دوباره مال‌باختگان رمزارزها مقابل ساختمان دادسرای جرائم اقتصادی، سقوط قیمت بیت کوین، ورود یک عرضه اولیه در بورس و … از جمله موضوعاتی بودند که دیروز در شبکه‌های اجتماعی فعالان حوزه بورس و سهامداران درباره آنها ‌نوشتند. در ادامه نگاهی داشته‌ایم به چند موضوع داغ‌تر و پربحث‌تر در شبکه‌های اجتماعی.
هر از گاهی یکی از مسوولان دولت نسبت به ترکش‌های پرتاب شده از سمت برخی از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری به دولت دوازدهم پاسخ می‌دهد. در روزهای گذشته یکی از نامزدها ادعا کرده بود دولت دوازدهم رقم زیادی از بورس خارج کرده است. دیروز اما فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد دولت حسن روحانی در صحبت‌هایی، اعلام کرد بسیاری از مواردی که ازسوی نامزدها مطرح می‌شود درست نیست از جمله اینکه گفته شده دولت ۳۰۰ هزار میلیارد تومان از بورس برای بودجه تامین مالی کرده که از اساس اشکال دارد و چنین چیزی نیست. این صحبت‌های دژپسند و ادعای نامزد انتخابات، دیروز در شبکه اجتماعی توییتر دست به دست می‌شد و خیلی از کاربران درباره این جدال‌ها مطالبی منتشر می‌کردند. یکی از نکات مطرح شده توسط کاربران توییتر فارسی که بیشتر از دیگر تحلیل‌ها و نظرات در رابطه با این موضوع مورد توجه قرار گرفت و لایک‌ها و ریتوییت‌های زیادی به خود اختصاص داد این بود که برخی از کاربران درباره این مساله نوشته بودند که در این فضایی که بیشتر رنگ و بوی تخریب دارد، مردم هاج و واج به تماشای آنچه برایشان اتفاق افتاده است نشسته‌اند. برخی دیگر هم درباره این مساله ‌نوشتند که در ادامه مناظره‌ها و تبلیغات انتخابات، سهامداران خرد بیشتر از هر کس دیگری به ابعاد آنچه برای سرمایه‌هایشان در بورس اتفاق افتاده است، پی خواهند برد. در میان این صحبت‌ها، صفحه‌های رسانه‌های فارسی‌زبان خارجی یا برخی از صفحه‌های بی‌نام و نشان با بازنشر فیلم صحبت‌های برخی از نامزدهای انتخابات در اینستاگرام و توییتر که درباره بورس صحبت کرده بودند، ادعای بیان حقایق داشتند. آنها سعی می‌کردند توجه مخاطبان عام را به‌خصوص در اینستاگرام به این صحبت‌ها جلب کنند که دعوت مردم به بورس یک سیاست از پیش تعیین‌شده بوده است و در نوشته‌ها یا زیرنویس فیلم‌هایشان در تلاش بودند تا حس سوءاستفاده از سرمایه‌های مردم را به مخاطبان القا کنند. اما فضای اظهارنظرهای نامزدهای انتخابات و درگیری‌های لفظی درباره بورس، صدای برخی از چهره‌های بورسی را هم درآورد. دیروز رضا امامی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «به جای خوراک‌های انحرافی و دزدگیری و سرگرمی مردمی که سهامدار شده‌اند چرا از کلیدواژه‌هایی مثل تامین سرمایه در گردش شرکت‌ها یا تعیین تکلیف خوراک پتروشیمی و پالایشگاه و حقوق دولتی معادن و بلاتکلیف گذاشتن حقوق عادی بازار سرمایه در مجلس حرفی به میان نمی‌آید؟ بورس بازار سیاست نیست.» اینکه بورس باید به دور از فضای سیاسی باشد، صحبت امروز و دیروز نیست اما این روزها توسط چهره‌های زیادی به آن پرداخته می‌شود که نباید بورس وارد رقابت‌های سیاسی و جناحی شود و تا همین امروز هم ضررهای زیادی به واسطه این دخالت‌ها به بازار و سهامداران زده شده است. اما در فضای توییتر فارسی و به‌خصوص در میان فعالان حوزه اقتصاد و بورس وضعیت تند و تا حدودی انتقادی بود. انتقاد از آنچه نامزدها مطرح می‌کنند، از آنچه این فعالان اقتصادی و بورسی در گذشته بیان کرده بودند و کسی به آنها اهمیت نداده بود و چیزهایی از این دست اما در برخی از گروه‌های تلگرام کمی فضا معتدل‌تر بود. برای مثال در یکی از گروه‌های تلگرام به موضوع بورس و مسائلی که توسط نامزدهای انتخابات مطرح شده از این جهت نگاه می‌شد که نامزدهای انتخابات انگار به این نتیجه رسیده‌اند که با استفاده از موضوع بورس می‌توانند عملکرد دولت را زیر سوال ببرند و آن را در گوشه رینگ قرار بدهند و از طرف دیگر هم می‌توانند توجه مردمی را که در بورس سرمایه‌گذاری کرده‌اند و از عملکرد دولت در این حوزه ناراضی هستند به خود جلب کنند. این موضوع که در گروه تلگرامی‌ای شامل چهره‌های سیاسی و اقتصادی درباره آن صحبت می‌شد، موضوعی بود که در گذشته هم برخی از فعالان حوزه بورس به آن پرداخته بودند که بورس در انتخابات تبدیل به ابزاری برای زیر سوال بردن عملکرد دولت، جلب نظر مردم و کسب رای می‌شود

معاملات بورسی روز سه‌شنبه اگرچه با افزایش تقاضا در کلیات بازار به ویژه نمادهای بانکی و خودرویی آغاز شد اما از میانه معاملات به بعد جدال سنگین میان خریداران و فروشندگان منجر به عقب‌نشینی خریداران و در نهایت نماگرها از سقف روزانه شد. با توجه به اینکه عامل مهمی برای شدت گرفتن عرضه‌ها مطرح نبود، بسیاری بر این باورند که شناسایی سود توسط سهامداران پس از چند روز رشد متوالی بسیار محتمل است. بر این اساس شاخص کل بورس گرچه حدود ۷ هزار واحد از سقف روزانه تنزل یافت، اما در نهایت با رشد ۲۹/ ۰ درصدی (۳/ ۳ هزار واحدی) سبزپوش ماند و به عدد یک میلیون و ۱۶۰ هزار واحد رسید. در این بین سه نماد «وبملت»، «خودرو» و «فولاد» بیشترین سهم را در سبزپوش ماندن شاخص کل بورس داشتند.
عرضه‌ها در سهام کوچک‌تر گرچه موفق به هدایت شاخص کل هموزن به محدوده منفی نشد، اما این نماگر بورسی از سقف روزانه پایین‌تر آمد و تنها به رشد ۰۳/ ۰ درصدی (۱۱۵ واحدی) بسنده کرد. در فرابورس اما قدرت‌نمایی فروشندگان، خریداران را مغلوب کرد و این امر نماگر اصلی این بازار را به محدوده منفی کشاند. بر این اساس شاخص کل فرابورس با افت ۳۴/ ۰ درصدی (۶۰ واحدی) معاملات دیروز را در سطح ۶۶۰/ ۱۷ واحد پایان داد. در این بازار سه نماد «غصینو»، «آریا» و «دماوند» با اثر در مجموع ۶۰ واحدی، بیشترین اثر را در سرخ‌پوش شدن این نماگر فرابورسی داشتند. همان‌طور که ذکر شد سهام خودرویی و بانکی روز گذشته بسیار مورد توجه خریداران قرار داشت. به نظر افزایش نرخ خودرو و چشم‌انداز مثبت به آینده مذاکرات برجامی محرکی برای رشد نمادهای این دو گروه بودند. از طرفی فلزات اساسی به دنبال سرخ‌پوشی فلزات در بازارهای جهانی روز خوبی را سپری نکردند و عمده نمادهای این گروه در محدوده منفی معامله شدند.

جهش دادوستد سهام بورسی
ارزش معاملات خرد دیروز رشد ۳۴ درصدی نسبت به روز معاملاتی قبل آن داشت، به طوری که در جریان دادوستدهای خرد بورسی سهامی به ارزش ۳۵۸۹ میلیارد تومان (رشد ۲۲ درصدی نسبت به روز قبل) و در معاملات خرد فرابورسی ارزش معاملات ۱۲۶۶ تومان (رشد ۷۵ درصدی نسبت به روز قبل) بود. نماد بورسی «خودرو» با ارزش ۲۰۷ میلیارد تومانی و «فزرین» فرابورسی با ارزش ۷۳ میلیارد تومان در صدر معاملات خرد بورس و فرابورس قرار داشتند. در مجموع معاملات (با در نظر گرفتن صندوق‌ها) دو ETF بورسی «دارایکم» و «پالایش» بیشترین ارزش دادوستدهای کل را در اختیار گرفتند. این در حالی بود که در معاملات فرابورسی صندوق اعتماد آفرین پارسیان در صدر دادوستدهای کل قرار داشت. روز گذشته گرچه شاهد شدت گرفتن عرضه‌ها در ساعات پایانی معاملات بودیم، اما از ارزش صف فروش‌ها به ویژه در نمادهای بورسی تا حدود زیادی کاسته شده و تحرکات مثبتی از سوی سهامداران خرد دیده شد. از طرفی ارزش معاملات روند افزایشی به خود گرفت. با فرض ثبات و تداوم رشد ارزش دادوستدها، مشارکت سهامداران خرد و رشد نقدشوندگی، در روزهای آتی بازار سهام به مرور روند متعادل‌تری به خود خواهد گرفت. هرچند بسیاری معتقدند بازگشت بورس به مدار صعودی آن هم پس از ۱۰ ماه افت شدید (بیشترین و طولانی‌ترین میزان رکود در تاریخ بورس ایران) به یکباره امکان‌پذیر نخواهد بود و بر اساس تجربیات تاریخی بورس پس از هر دوره نزول بازار روند خنثی به خود خواهد گرفت.

حقوقی‌ها بار دیگر به میدان آمدند
روز سه‌شنبه پس از دو روز متوالی که حقیقی‌ها عنان معاملات را در دست داشتند، بار دیگر حقوقی‌ها مالکیت‌های سهام را از آن خود کردند. هرچند سهامداران خرد نیز تحرکات مثبتی از خود نشان دادند؛ اما باید توجه داشت بازگشت اعتماد به بورس به تدریج رقم خواهد خورد و همین میزان تحرکات با فرض رشد تدریجی تا حدودی امیدوارکننده خواهد بود. بر این اساس در جریان دادوستدهای دیروز ۱۶۲ میلیارد تومان از سبد سهامی حقیقی‌ها به پرتفوی حقوقی‌ها منتقل شد. سهامداران عمده به خرید سهام از دو گروه «فلزات اساسی و خودرو» گرایش بیشتری داشتند. در مقابل حقیقی‌ها خریدهای سنگین از نمادهای گروه «بانک» داشتند.

بورس سه‌شنبه از دریچه آمار
در روزی که شاخص کل بورس تهران رشد ۲۹/ ۰ درصدی همراه شد، از ۳۰۹ نماد معامله شده، قیمت پایانی ۱۲۸ سهم (۴/ ۴۱ درصد) مثبت بود و در مقابل ۱۵۴ سهم (۵۰ درصد) در سطوح منفی دادوستد شدند. در این بازار ۱۹ نماد (۶ درصد) صف خریدی به ارزش ۶۸ میلیارد تومان تشکیل دادند. اما در مقابل شاهد شکل‌گیری صف فروش در ۹۵ نماد بورسی (۳۱ درصد) به ارزش ۱۲۳۹ میلیارد تومان بودیم. در فرابورس ایران اما در روزی که آیفکس افت ۳۴/ ۰ درصدی را ثبت کرد، ۱۲۹ نماد معامله شدند که در این میان قیمت پایانی ۳۹ سهم (۲/ ۳۰ درصد) مثبت و ۸۵ سهم (۶۶ درصد) منفی بود. در این بازار ۱۰ نماد (۸ درصد) صف خریدی به ارزش ۶/ ۸۷ میلیارد تومان تشکیل دادند اما ۵۸ نماد (۴۵ درصد) نیز با صف فروشی به ارزش ۷۷۳ میلیارد تومان مواجه شدند.

معاملات این روزهای بازار سهام با چرخشی متفاوت نسبت به هفته‌های گذشته انجام می‌شود. نماگر اصلی بورس تهران در حالی ۱۸ روز سپری شده از خرداد را با رشد ۵/ ۰ درصدی پشت سر گذاشته و به محدوده یک‌میلیون و ۱۶۰ هزار واحد بازگشته که همچنان سرمایه‌گذاران از پایدار بودن رشد قیمت‌ها مطمئن نیستند. برخی کارشناسان معتقدند بازار سرمایه با همه فراز و فرود‌هایی که از سر گذرانده توانسته در این مقطع با پشت سر گذاشتن ریسک انتخابات، در مسیر متعادل شدن گام بردارد.
عبور سهام از خزان؟ 
از سوی دیگر برخی، اخبار منتشر شده دیگر حول محور سیاست داخلی و خارجی کشور و نرخ دلار را عاملی در به تعویق افتادن روند تعادلی بازار ذکر می‌کنند اما با توجه به اینکه در این بین شاهد کمتر شدن اخبار ضد و نقیص نوسانات بهای ارز هستیم به نظر می‌رسد معامله‌گران تردیدهای خود را کنار گذاشته و رغبت بیشتری برای سرمایه‌گذاری در بازار سهام دارند. رشد بازار در روزهای اخیر اگرچه می‌تواند نویدگر روزهای امیدوارکننده‌ای باشد اما واقعیت این است که بازار سرمایه همچنان با ابهاماتی همچون نرخ ارز و نرخ بهره دست و پنجه نرم می‌کند، از این رو به تعادل رسیدن بازار به منزله ورود به فاز صعود نیست. بر این نکته کارشناسان تاکید فراوان دارند و شواهد موجود نشان می‌دهد با توجه به ارزندگی بی‌سابقه قیمت سهام، بازار روند معقولی در پیش گرفته به طوری که بی‌تفاوت نسبت به وعده‌های حمایتی برخی کاندیداهای ریاست جمهوری حتی می‌تواند خیز صعودی بردارد. چرخش قدرت از سوی خریداران حقیقی به سمت فروشندگان بر درستی این ادعا اذعان دارد و از آنجا که اصلاح قیمت در سطح عمومی بیشتر سهام صورت گرفته شاید بتوان به بازگشت روزهای امیدوارکننده این بازار امیدوار بود.

حرکت در مدار تعادلی
فردین آقابزرگی: بازار سرمایه در روزهای اخیر شرایط متفاوتی را نسبت به ماه‌های اخیر می‌گذراند. افت سطح عمومی قیمت سهام و حرکت شاخص بر مدار نزولی از اواسط سال گذشته باعث شده تا وضعیت بازار سهام دستخوش تغییرات عمده‌ای شود. گرچه ریسک‌های مترصد بر بازار از جمله نوسان نرخ ارز، ابهامات نرخ بهره بانکی، ناهماهنگی اقتصادی میان مسوولان و سیاستگذاران، تفکرات اقتصادی متنوع و رونمایی از ابهامات و پرسش‌های فعالان بازار به حداقل ممکن رسیده و روند عرضه و تقاضا را با تغییراتی روبه‌رو کرده اما واقعیت این است که کاهش نرخ قیمت سهام به گونه‌ای پیش رفته که هم اکنون آن دسته از سهامی که اصلاح قیمت را تجربه نکردند می‌توانند بازگشایی شده و پس از اندکی اصلاح قیمت به گردونه معاملات بازگردند. با توجه به شرایط موجود به نظر می‌رسد این روند تداوم یابد و اصلاح قیمت در سطح عمومی همه سهام انجام شود.

چرخش قدرت خریداران به سمت فروشندگان یکی از نکات مهم اتفاقات اخیر بازار بورس است که به طور چشمگیری با افزایش مواجه شده است. قدرت خرید به فروش حقیقی‌ها چهار به یک شده و این در حالی است که در ماه‌های گذشته این نسبت یک به هفت برآورد شده بود. بر اساس افزایش ورود پول حقیقی به بازار در این روزها می‌توانیم شاهد ورود آهسته منابع بیشتر از سوی حقیقی‌ها باشیم. تداوم این روند به معنای رشد شارپی شاخص نخواهد بود. بازار سرمایه همچنان با ابهاماتی همچون نرخ ارز و نرخ بهره دست و پنجه نرم می‌کند از این رو به تعادل رسیدن بازار به منزله ورود به فاز صعود نیست.

شواهد حاکی از آن است که بازار در مدار تعادلی قرار دارد در حالی که حجم معاملات همچنان پایین است. کمرنگ شدن معاملات اوراق در کنار افزایش نسبی حجم معاملات نسبت به چند ماه گذشته به‌‌خوبی نشان می‌دهد بازار در حال ‌گذار از روند منفی است. نابسامانی وضعیت، افت و نوسان بازارهای موازی نیز تاثیر مثبتی بر روند فعلی بازار خواهد داشت.

بازار سرمایه بی‌نیاز از وعده‌های نامزدها
بهروز شهدایی: در حال حاضر قیمت برخی از سهام به پایین‌ترین قیمت P/ E تاریخی خود رسیده است اما چرا بازار با توجه به چنین شرایطی به تعادل نمی‌رسد؛ دلایل متفاوتی دارد. تزریق ترس به دل سهامداران توسط برخی سیاستگذاران که همچنان نیز ادامه دارد باعث شده سرمایه‌گذاران نسبت به ورود مجدد به بورس تردیدهای بسیاری داشته باشند. قیمت سهام در ارزنده‌ترین حالت ممکن قرار دارد اما با توجه به اینکه عقل جمعی در بازار حکمفرماست، ترس جمعی و استرس ناشی از ریزش قیمت‌ها توسط سهامداران جدید، نمی‌گذارد بازار

به راحتی به تعادل برسد. معاملات روز گذشته بازار نشان داد بازار، چراغ سبز خود را به رشد نشان داده اما برخی همچنان با تردید در این بازار گیر کرده‌اند و تمایل به خروج از بورس دارند در حالی که بازار در نقطه‌ای قرار دارد که می‌تواند خیز صعود بردارد.

برخی مسوولان دلیل روند مثبت معاملات این روزهای بازار را وعده و وعیدهای کاندیداهای انتخاباتی عنوان می‌کنند، این در حالی است که طی مناظرات هیچ اظهارنظر تاثیرگذاری بر روند معاملات نشنیدیم. حتی تزریق معادل ریالی ۵۰‌ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی به بازار هم نتوانست مشکل بورس را حل و فصل کند. از این رو اگر بازار در مسیر تعادلی گام برمی‌دارد نه تنها ربطی به وعده‌های حمایتی نامزدها ندارد حتی این اظهارات می‌تواند وضعیت بازار را بدتر کند. بورس زمانی به تعادل واقعی دست پیدا می‌کند که سیاستمداران درمورد این بازار اظهارنظر نکنند چه برسد به زمانی که بخواهند انگیزه ایجاد کنند و وعده وعید دهند. بازار سرمایه راه خود را پیدا می‌کند و نسبت به این اظهارنظرها واکنش مثبتی نشان نمی‌دهد. در همین راستا توصیه ما به سیاستمداران این است که به فکر معیشت مردم باشند و دست از سر بازار سهام بردارند.

بی اعتنایی بورس به اظهارات حمایتی
حمید میرمعینی: ۵۰ درصد نمادها به قیمت ارزنده رسیده‌اند اما در این‌که آیا شرایطی که بازار در چند روز گذشته طی کرده می‌تواند تداوم داشته باشد ابهامات بسیاری وجود دارد. با نزدیک شدن به روزهای پایانی خرداد، انتخابات ریاست جمهوری و احتمالات موجود در مورد کاندیداهای نهایی بازار با معضلی به نام ریسک انتخابات مواجه نخواهد بود. این شرایط کم‌کم به مثبت شدن روند بازار می‌انجامد و می‌تواند پیش‌زمینه رشد شاخص کل را فراهم کند. بیش از نیمی از سهام بازار در شرایط تعادلی به‌سر می‌برند و اخبار مثبت سیاسی نیز می‌تواند شرایط فعلی را بهبود بخشد.

بازار سهام تحت‌تاثیر اخبار گوناگون واکنش‌های متفاوتی نشان می‌دهد. از این رو هرگونه اتفاق غیر‌مترقبه با وجود این‌که قیمت سهام به ارزندگی رسیده می‌تواند وضعیت متفاوتی را رقم بزند. از این رو نمی‌توان شرایط فعلی را شرایطی پایدار دانست. نوسان در ذات بازار سرمایه است و ممکن است بازار در روزهای آینده وارد فاز نزولی شود اما بسیار واضح است که روند کنونی معاملات بورس تا پایان خرداد بدون توجه به مناظرات و وعده‌های حمایتی کاندیداها ادامه یابد.

بازار سرمایه نسبت به وعده‌های غیر‌عملی برخی کاندیداها هوشمندانه عمل خواهد کرد و نوسانات احتمالی این بازار هیچ ربطی به اظهارات انتخاباتی نخواهد داشت.

بورس در مسیر تعادلی گام برمی‌دارد. وضعیت بازارهای موازی نیز چنگی به دل نمی‌زند و سرمایه‌گذاران بورسی گزینه بهتری برای سرمایه‌گذاری نخواهند داشت. رکود معاملات در بازارهای مسکن، طلا، سکه، خودرو و رمزارزها نیز می‌تواند زمینه ورود منابع بیشتری به بازار سهام را فراهم کند.

از این رو تا تعیین‌تکلیف کامل تیم اقتصادی دولت جدید، بازار سرمایه بدون توجه به حواشی سیاسی فعلی در مسیر متعادل شدن همراه با نوسانات منفی جزئی حرکت خواهد کرد.

 

امروز ۱۰ ماه از شروع ریزش بازار سهام از قله دو میلیونی می‌گذرد. در این مدت فرازونشیب‌های زیادی پیش روی سهامداران قرار گرفت و ۴۴ درصد از ارتفاع شاخص کل کاسته شد. روند معاملات روزهای اخیر اما حکایت از آن دارد که می‌توان به رشد قیمت‌ها در ماه‌های پیش‌رو امیدوار بود. امیدواری یادشده تا حد زیادی تحت تاثیر عواملی همچون نرخ دلار و نتیجه مذاکرات قرار دارد.

بازار سهام در هفته‌های اخیر نشانه‌هایی از بهبود را نمایان کرده است. انتظار می‌رود که در صورت تداوم عواملی نظیر افزایش خالص خرید حقیقی، خروج پول حقیقی از صندوق‌ها و افزایش ارزش معاملات خرد در کنار نزدیک بودن فصل مجامع بتوانیم در کوتاه‌مدت شاهد روندی متعادل در بازار سهام باشیم که تداوم آن به عواملی نظیر نرخ بهره و تغییرات آن در آینده، کاهش یا افزایش ریسک‌های سیاسی و انتظارات تورمی و ثبات قیمت دلار ارتباط دارد. با این حال تسری این نگاه خوش‌بینانه در بلندمدت نیازمند مسائل گوناگونی است که از آن جمله می‌توان به کنترل تورم و نحوه تعامل با جهان اشاره کرد.

مرگ پولی یک رویا

تغییر مسیر کاهشی بازار سهام ده‌ماهه شد. در این ۱۰ ماه که یکی از بدترین و ناخوشایند‌ترین موارد افت قیمت در بازار سهام رقم ‌خورد، بورس نیز مانند سایر بازارها می‌رفت تا در مواجهه با تغییر متغیرهای کلان اقتصاد دوره‌ای از تعدیل را پشت سر بگذارد. با این حال این تعدیل آنچنان که در سایر بازارها روی داد در بورس پیش نرفت. ماه‌های مداوم افزایش قیمت، آن هم به طور بی‌وقفه در نیمه نخست سال ۹۹ سبب شده بود تا انباشته شدن رشد تورمی قیمت‌ها بر رونق سال‌های ۹۷ و ۹۸ در عمل موج بزرگ صعودی را در بازار سهام رقم بزند. این در حالی بود که سایر بازارها مانند بازار ارز، مسکن و سکه در طول این مدت، هم به دلیل جذابیت بیشتر بورس و هم به دلیل عیان بودن نحوه اثرپذیری از تغییرات سیاسی و اقتصادی، نوسان کمتری را تجربه کرده بودند. همین امر در کنار آمادگی بازار سهام برای جذب سرمایه‌های اندک وضعیتی را پدید آورد تا این بازار نهایتا در دوری تقویت‌شونده قرار گیرد. حاصل این تقویت بی‌وقفه شاخص کل تا محدوده ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد بود که نهایتا ریزشی شدید‌تر را در پی داشت. از آن زمان تاکنون در بسیاری از نمادها به‌ویژه نمادهای کوچک بازار قیمت سهام حتی تا ۷۰ درصد نیز افت کرده است. این وضعیت به گفته بسیاری از کارشناسان بازارهای مالی امری طبیعی است و حتی قبل از واژگونی روند صعودی در بازار سهام نیز می‌شد حدس زد که تب تند رونق تورمی بورس نهایتا با عرق سرد رکود همراه خواهد شد.  اما خود همین رکود نیز مانند هر رویداد دیگری در بازار سهام امری ایستا نبوده و آرایش دیگری از عرضه و تقاضا را در پی خواهد داشت. این نکته دقیقا موضوع بحث گزارش فعلی است. بررسی تحولات بازار سرمایه در ماه‌های اخیر حکایت از آن دارد که سیل فراگیر عرضه در اکثریت نمادها که جرقه آن با اختلاف دو وزیر اقتصاد و نفت بر سر عرضه «دارا دوم» یا آنطور که بعدا نام گرفت «پالایش یکم» زده شد، آغاز شد؛ آغازی که کم‌کم با عرضه آبشاری سهام عدالت و مداخلات بی‌مورد بر سر راه تخصیص آزادانه قیمت‌ها شدت گرفت. با این حال آن‌طور که در ماه‌های اخیر به نظر می‌آمد این رویه نیز چندان پایدار نماند. در شرایطی که نزول چندماهه قیمت سهام در بازار مربوطه جریان داشت، در بازارهای جهانی رقیق شدن ارزهای قدرتمند به سود قیمت کامودیتی تمام شد. به موازات همین رویداد انتظارات تورمی به دلیل انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا کاهش یافت و همین متغیر در ادامه با بازگشت طرفین برجام به پشت میز مذاکره بیش از گذشته در مسیر کاهش قرار گرفت. بنابراین منطقی نبود که ریزش قیمت سهام به طور بی وقفه ادامه پیدا کند. همین‌طور هم شد. در طول ماه‌های اخیر حجم بالایی از پول وارد شده به بورس طی یک ماه نخست سال ۹۹ توانست از چرخه معاملات خارج شود و اگرچه همچنان ضعف تقاضا مشهود بود، طرف عرضه با کاهش قدرت فروشندگان و فرسایش صف‌های فروش تا حدودی نشانه‌های ضعف را در خود نمایان کرد. از همین جا بود که رفته رفته در یک ماه گذشته خالص خرید حقیقی که به طور مداوم در محدوده منفی نوسان می‌کرد به تدریج  مثبت شد. در هفته‌های گذشته هم افزایش نسبی ارزش معاملات خرد و هم رشد عامل یاد شده در کنار خروج پول حقیقی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله این شائبه را تقویت کرده که بازار سهام مجدد می‌تواند انتظاری معقول برای افزایش قیمت‌ها داشته باشد، چراکه به جز عوامل یادشده، هم عامل تورم پیش روی بازار قرار خواهد گرفت و هم احتمال گشایش برجامی و کاهش تحریم‌ها به طور جدی وجود دارد. مشکل اصلی اینجاست که تمامی عوامل پیش رو به‌علاوه مشخص نبودن عامل نرخ بهره می‌تواند شرایط گوناگونی را برای فعالان بازار سهام رقم بزند.

معمای بهره

قیمت پول یا آن‌طور که در فرهنگ روزمره مصطلح‌تر است نرخ بهره، یکی از متغیرهای مهمی است که در طول یک سال گذشته هم اثر واقعی و هم اثر روانی بالایی بر بازار سرمایه ذی‌نفعان آن داشته است. این عامل اگر در شرایطی که چشم‌انداز تورمی بالا است کاهش پیدا کند، نبود رقیب جدی برای بازارهای سرمایه‌پذیر قیمت دارایی را تا رسیدن به تعادل با میزان بهره افزایش می‌دهد و در صورتی که انتظارات تورمی کاهشی باشد، افت متعادل آن عاملی خواهد بود که بازارها را در محدوده ثبات حفظ می‌کند. اینطور که به نظر می‌آید عامل یاد‌شده یکی از بازیگران اصلی در ماه‌های پیش رو خواهد بود که کاهش یا افزایش آن می‌تواند طیف وسیعی از احتمالات را پیش روی بورس قرار دهد. در حال‌حاضر شنیده‌ها حکایت از آن دارد که در بازار بین بانکی میزان این سنجه مهم اقتصادی به محدوده ۵/ ۱۸درصد رسیده است. این در حالی است که سقف دالان نرخ سود ۲۲ درصد بوده و تجربه کاهش این نرخ تا محدوده ۱۵ درصد نیز توانسته نیمه نخست سال ۹۹ را به نیمه رشد تورمی بازار سرمایه با بازده ۳۰۰ درصد بدل کند. اینکه چرا در آن زمان این اتفاق افتاد مساله مورد توجه در نگارش این گزارش نیست‌ اما پایداری نرخ بهره در سطح فعلی مساله‌ای است که می‌تواند برای بازار سهام بسیار حائز‌اهمیت باشد. اگر فرض را براین بگذاریم که کاهش ثبات نرخ بهره بین بانکی در سطح فعلی امری محتمل است که به سبب انتظارات سیاستگذار پولی درخصوص افت آتی تورم شکل خواهد گرفت، می‌توان انتظار داشت که بازار سرمایه از قبل این رویداد بسته به قیمت سهام در نمادهای مختلف منتفع شود. این احتمال از این جهت قابل اعتنا است که قرار گرفتن قیمت سهام در محدوده فعلی نسبت قیمت به سود آینده‌نگر را به محدوده ۸/ ۶واحد کاهش داده است. با توجه به آنکه نرخ سود رسمی در بازار پول هم‌اکنون نسبت P/ E سود بانکی را در محدوده ۶ واحد قرار داده از این رو با اتکا به اینکه درحال حاضر تمامی سهام دارای P/ E آینده‌نگر زیر این محدوده شانس جدی افزایش قیمت دارند امری بدیهی خواهد بود. افزون بر این اگر کاهش نرخ بهره بین بانکی تداوم یافته و به سطوح پایین‌تر برود، این مساله تمامی سهام موجود در بازار را به تناسب این رویداد ارزنده خواهد کرد چراکه انتظار می‌رود با تداوم این مسیر نرخ سود بانکی نیز کاهش یابد و به‌دنبال آن  P/ E منطقی برای بورس افزایش پیدا کند. مضاف بر آنکه اگر متغیر بهره حتی بدون کاهش تورم انتظاری، افت کرده باشد باز رشد قیمت سهام امری محتمل است. البته این مساله منافی صحت این نکته نیست که مهار تورمی با کنترل هدفمند نرخ بهره ارتباط تنگاتنگ دارد، اما قیمت سهام نیز عاملی است که به هر ترتیب از این مساله اثرخواهد گرفت.

چهار مسیر محتمل

اما از عامل بهره که بگذریم، چهار مسیر اصلی را می‌توان برای بازار سهام در نظر گرفت:

نخست؛ تعادل کوتاه‌مدت: قرار گرفتن تمامی عوامل بنیادی مربوط به بازارهای جهانی در کنار نرخ ۲۴ هزار تومانی دلار در حال‌حاضر شرایطی را پدید آورده که نزدیک‌شدن به فصل مجامع در شرایط فعلی زمینه را برای رشد قیمت‌ها در بورس فراهم کرده است. این نکته از این جهت قابل بررسی است که اولا میزان صفوف فروش در روزهای اخیر به شکل قابل‌ملاحظه‌ای کم شده و همان‌طور که گفته شده جریان پول نیز از جانب صندوق‌های سرمایه‌گذاری منفی است. این عامل در کنار کاهش خالص خرید حقوقی و افت قابل‌توجه قیمت همه شرایط لازم به‌خصوص مولفه‌های روانی را در جهت تعادل قیمت‌ها، قرار گرفتن در روندی خنثی و حتی افزایش نسبی قیمت در نمادهایی که در مجمع می‌توانند سود خوبی تقسیم کنند تقویت کرده است.

دوم؛ خنثی بلندمدت: فارغ از تحولات کوتاه‌مدت بازار سهام را شاید بتوان بیش از هر چیز تحت‌تاثیر دو عامل ریسک‌های سیاسی و بودجه تورمی دانست. همانطور که می‌دانیم دو عامل روانی مهم در حال‌حاضر وجود دارد که می‌تواند کلیت اقتصاد ایران را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. در صورتی که توافق به بازگشت آمریکا در برجام نهایی شود این انتظار وجود خواهد داشت که بازار سرمایه به دلیل بهره‌مندی از منافع آتی و بلندمدت این توافق بتواند با افزایش درآمد‌زایی شرکت‌ها مواجه شود. این مساله اگرچه در بلندمدت امری مبارک برای اقتصاد کشور است اما به سبب آنکه از تورم انتظاری می‌کاهد می‌تواند در کوتاه‌مدت اثر منفی بر بازار سرمایه داشته باشد. این در حالی است که کسری بودجه سال ۱۴۰۰ که به گفته کارشناسان از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان فرا‌تر می‌رود، عاملی است که در صورت مهار‌نشدن می‌تواند هر نوع افت احتمالی قیمت‌های نسبی بر اساس ریال را منتفی کند. بنا بر این در این مورد اگر وضعیت به گونه‌ای پیش برود که از قبل وقوع هر دو این‌ها جهش خاصی در اقتصاد کشور مشاهده نشود می‌توان انتظار داشت که بازار سرمایه با روندی خنثی و کم‌نوسان والبته نبود رونق معاملاتی یک‌دست در این بازار روبه‌رو باشد.

سوم؛ مثبت بلندمدت: در این حالت کاهش ریسک‌های سیاسی در صورت توافق، به کاهش تورم انتظاری خواهد انجامید که این مساله در کنار مهار سیاست‌های تورمی می‌تواند بازار سهام را به بهشت سرمایه‌گذاران بنیادی تبدیل کند. در این حالت اگرچه کلیت بازار مانند سیل تورمی ۹۹ با افزایش قیمت روبه‌رو نخواهد شد اما کاهش هزینه‌های مبادله در کنار هموار‌شدن مسیر برای واردات کالاهای سرمایه‌ای می‌تواند شرایط را برای سرمایه‌گذاری بلندمدت بهبود بخشد و با بلند شدن افق دید مردم به بورس در عمل از معایب نگاه سفته‌بازانه افراطی در بازار سهام بکاهد.

چهارم منفی بلندمدت: اما بدترین حالت زمانی است که نه مذاکرات با قدرت‌های جهانی به ثمر برسد و نه سیاست‌های ضدتورمی بتواند جای تورم موجود را در کشور بگیرد. در این حال بالا بودن هزینه مبادله در کنار رشد انتظارات تورمی و بیشتر شدن ریسک‌های سیاسی اگرچه می‌تواند شرایط رشد برای کل بازار سهام را فراهم کند اما طبیعتا سودی که از قبل این فرآیند به جیب سرمایه‌گذاران خواهد رفت صرفا سودی ریالی خواهد بود که فاقد ارزش اقتصادی است و بدون آنکه به ثروت مردم بیفزاید صرفا با ایجاد توهم تورمی بر روند غیر‌مولد سفته‌بازی در بازار سهام خواهد افزود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهفروشگاهتماس با ما