هیچ‌کس نمی‌داند چه اتفاقی در انتظار بیت‌کوین است، نه افراد مشکوک به بیت‌کوین، نه طرفداران بیت‌کوین و نه حتی خود ساتوشی ناکاموتو. هیچ راه جادویی برای پیش‌بینی آینده وجود ندارد. به گزارش ارز دیجیتال، بسیاری از تیزبین‌ترین ذهن‌ها در فضای ارزهای دیجیتال از این بلاتکلیفی استقبال می‌کنند. آنها هیچ مشکلی با ابهام‌برانگیزبودن آینده ندارند و حتی بر این باورند که یکی از جذابیت‌های بیت‌کوین همین است. الیزابت استارک (Elizabeth Stark)، مدیر شرکت لایتنینگ لبز (Lightning Labs) که فعالانه در تلاش برای ساختن آینده شبکه بیت‌کوین است، می‌گوید: بسیاری از موارد استفاده مهم بیت‌کوین طی ۱۰ سال آینده، چیزهایی هستند که در حال‌حاضر به نظر ما‌ دیوانگی قلمداد می‌شوند، درست مثل زمان پیش از ویکی‌پدیا که ایده دایره‌المعارفی که هر‌کس قادر باشد آن را ویرایش کند، احمقانه به نظر می‌رسید.

بیت‌کوین پس از بلوغ در چه وضعیتی خواهد بود؟ در این مقاله جالب که با استفاده از متن مصاحبه آنلاین جف ویلسر با صاحب‌نظران حوزه ارزهای دیجیتال نوشته شده است، نگاهی به فردای بیت‌کوین خواهیم داشت. دقیق‌تر بگوییم، در این مقاله شما نظر طیف وسیعی از حرفه‌ای‌ترین و دقیق‌ترین متخصصان حوزه بیت‌کوین را در مورد وضعیت احتمالی این ارز دیجیتال در سال ۲۰۳۰ می‌خوانید. برای مقدمه، ویلسر نظر آندریاس آنتونوپولوس (AndreasAntonopoulos)، سفیر بلامنازع بیت‌کوین را مطرح می‌کند. به‌عقیده آنتونوپولوس، بعید است که بیت‌کوین فقط تبدیل به یک چیز شود.

او می‌گوید: هیچ مورد استفاده واحدی وجود نخواهد داشت. نمی‌توان گفت که بیت‌کوین صرفا به‌عنوان ذخیره ارزش مورد استفاده قرار خواهد گرفت یا واسطه مبادله خواهد بود یا به روش‌های بی‌شمار دیگری به‌کار گرفته خواهد شد؛ بیت‌کوین در مکان‌های مختلف، تمامی این موارد استفاده را محقق خواهد کرد. خلاصه کلام او این است که بیت‌کوین در حال‌حاضر در دنیای واقعی، طبق سناریوهای متفاوتی کار می‌کند و در آینده نیز، این ارز دیجیتال همین روند را به‌شکلی پیش‌بینی‌ناپذیر پیش خواهد گرفت. آنتونوپولوس می‌افزاید: هرچه بیت‌کوین به‌شکلی گسترده‌تر استفاده شود، کاربردهای آن نیز پراکنده‌تر و متنوع‌تر خواهد بود. این هشدار مقدمه‌ای است بر این گزاره که اعلام کنیم سناریوهای مطرح‌شده در این مقاله، یکدیگر را نفی نمی‌کنند و جامع نیستند؛ بیت‌کوین ایده‌ای آینده‌نگر است. برخی افراد شیفته عملکرد فعلی بیت‌کوین هستند، درحالی‌که بسیاری از افراد حرفه‌ای به کاری اشاره دارند که بیت‌کوین می‌تواند در آینده انجام دهد.

بیت‌کوین به‌عنوان طلای دیجیتال رشد می‌کند. (صعودی) ساده‌ترین سناریو. پیتر مک‌کورماک (Peter McCormack)، میزبان پادکست «آنچه بیت‌کوین انجام داد» (What Bitcoin Did) این سناریو را «تداوم روند» فعلی بیت‌کوین می‌داند. او پیش‌بینی می‌کند: این نظریه را می‌توان تقریبا قطعی یا با احتمال بسیار بالا ممکن دانست. بیت‌کوین به روند فعلی خود ادامه می‌دهد، افراد بیشتری آن را می‌پذیرند و ارزش شبکه افزایش می‌یابد. می‌توانیم شاهد حضور بیت‌کوین در صندوق‌های بازنشستگی، خزانه‌های سلطنتی و ترازنامه‌های دولتی باشیم. ارزش بازار بیت‌کوین از ارزش بازار طلا نیز فراتر خواهد رفت. اما قیمت فقط بخشی از داستان است.  به باور ایسایا جکسون (Isaiah Jackson)، نویسنده کتاب «بیت‌کوین و آمریکای سیاهپوستان» (Bitcoin & Black America)، در این سناریو، بیت‌کوین می‌تواند شکاف ثروت در جامعه را کمتر کند. جکسون می‌گوید: ۲۵ درصد از جامعه سیاهپوستان آمریکا از خدمات بانکی بی‌بهره است.

 

با تصمیم شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی، واردات ارز و فلزات گرانبها از تمام حقوق و عوارض و مالیات معاف شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، طبق مصوبه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی، ورود ارز به‌صورت اسکناس بدون محدویت و همچنین طلا، نقره و پلاتین به‌صورت خام از حقوق، عوارض قانونی و مالیات ارزش افزوده تا پایان سال ۱۴۰۰ معاف شد. در این بخشنامه آمده است: «ورود ارز به‌صورت اسکناس به داخل کشور بدون محدودیت مطابق با ضوابط و مقررات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و مقررات مبارزه با پولشویی، توسط اشخاص حقیقی و حقوقی مجاز است. واردات فلزات گرانبها، به‌صورت خام طبق ضوابط بانک مرکزی از کلیه حقوق، عوارض قانونی و مالیات ارزش افزوده معاف است.»

پنجمین روز هفته، صحنه قدرت‌نمایی بازارساز ارزی بود. بازارساز روز گذشته اجازه نداد که قیمت دلار در کانال ۲۴ هزار تومانی قرار بگیرد و با عرضه خود زمینه‌ساز نزول این ارز به ابتدای محدوده ۲۳ هزار و ۹۰۰ تومانی شد. ساعت ۴ بعدازظهر روز چهارشنبه، اسکناس آمریکایی روی عدد ۲۳ هزار و ۹۲۰ تومان معامله شد که اختلاف ۵۰ تومانی با قیمت بسته‌شده روز سه‌شنبه داشت.

به گفته فعالان، نوسان‌گیران در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه سعی کردند، دلار را در کانال 24 هزار تومانی جلو ببرند. با این حال، مقاومت بازارساز نشان داد که خط قرمز برای او، مرز 24 هزار تومانی است و اجازه نخواهد داد که قیمت بالای آن، به‌راحتی بسته شود. تحلیلگران فنی باور دارند، در صورتی که اسکناس آمریکایی زیر خط 23 هزار و 800 تومانی تثبیت شود، احتمال افزایش بیشتر فروش‌ها وجود خواهد داشت.

دیروز صرافی‌های بانکی نیز قیمت فروش دلار را کمی پایین آوردند و سعی کردند سیگنال کاهشی را به بازار منعکس کنند. ساعت 4 بعدازظهر روز سه‌شنبه، دلار در صرافی‌های بانکی 23 هزار و 350 تومان قیمت خورده بود که کاهشی 100 تومانی را نسبت به روز دوشنبه نشان می‌داد. با وجود افت روز سه‌شنبه صرافی‌های بانکی، فاصله قیمتی آن‌ها با بازار آزاد حدود 500 تومان باقی ماند تا تقاضای کاذب زیادی نیز وارد بازار ارز نشود.

به گفته فعالان، یکی از عواملی که موجب شد دلار در مسیر افزایش حرکت نکند، کاهش تقاضا در بازار حواله بود. بر اساس صحبت‌های فعالان، دیروز در بازار تقاضای خاصی برای حواله درهم وجود نداشت و حجم معاملات پایین آمده بود. در کنار این گفته می‌شد که نرخ حواله درهم به زیر محدوده 6 هزار و 600 تومان رفته است. تحلیلگران فنی عنوان می‌کنند، در صورتی که درهم زیر محدوده 6 هزار و 500 تومان تثبیت شود، حجم فروش‌ها در بازار ارز داخلی به شکل معناداری رشد خواهد کرد. نرخ حواله درهم و دلار با یکدیگر رابطه مستقیم دارند و به طور سنتی انتظار می‌رود که کاهش یکی منجر به افت دیگری شود.

در روزی که در بازار دلار و درهم تقاضای زیادی وجود نداشت، سکه امامی راه افزایشی را در پیش گرفت. فلز گرانبهای داخلی در روز گذشته 50 هزار تومان رشد را به ثبت رساند و به بهای 10 میلیون و 850 هزار تومان رسید. افزایش بهای سکه در شرایطی رخ داد که بهای اونس طلا در بازارهای جهانی نیز رشد خاصی را تجربه نکرده بود.

 به گفته فعالان، سکه‌بازان در روزهای قبل نسبت به روند قیمتی دلار خوشبین نبودند، ولی ماندگاری دلار بالای محدوده 23 هزار و 800 تومان، افزایشی‌های بازار سکه را خوشبین کرده است. در کنار این، برخی از سکه‌بازان تصور می‌کنند، رشد بهای اونس طلا در روزهای آتی ادامه خواهد یافت. از نگاه آنها تا زمانی که طلای جهانی بالای محدوده هزار و 900 دلاری قرار دارد، می‌توان به رشد قیمت فلز زرد خوشبین بود.

از روز سه‌شنبه روند بازار سکه تغییر کرد. سکه‌بازان تا این روز با احتیاط زیادی رفتار می‌کردند و تمایل زیادی به خرید نشان نمی‌دادند. روز سه‌شنبه خریدها به طور معناداری بیشتر شد، به طوری که فلز گرانبهای داخلی دو برابر دلار رشد کرد. روز چهارشنبه نیز سکه روندی مخالف با دلار داشت.  عدم تناسب بین رشد سکه و دلار موجب شد که حباب فلز گرانبهای داخلی یک بار دیگر مثبت شود. در روزهای قبل حباب سکه منفی شده بود و ارزش بازاری سکه به زیر ارزش ذاتی آن رفته بود. به گفته فعالان، تا زمانی که بهای سکه بالای محدوده 10 میلیون و 800 هزار تومانی قرار دارد، خریداران بازار فلز گرانبهای داخلی را ترک نخواهند کرد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهفروشگاهتماس با ما