زیر صنعت از استخراج ۴۷۰ میلیون تن ماده معدنی در سال گذشته خبر داد و اعلام کرد که با هماهنگی وزارت اقتصاد بخشی از سهام معادن که قابل واگذاری است، در بورس عرضه خواهد شد و جزئیات آن تا هفته‌های آتی اعلام می‌شود

زیر صنعت از استخراج ۴۷۰ میلیون تن ماده معدنی در سال گذشته خبر داد و اعلام کرد که با هماهنگی وزارت اقتصاد بخشی از سهام معادن که قابل واگذاری است، در بورس عرضه خواهد شد و جزئیات آن تا هفته‌های آتی اعلام می‌شود

ضا رحمانی در مراسم افتتاح چهار طرح مس خاتون‌آباد کرمان که به صورت ویدئوکنفرانس و توسط رئیس‌جمهور افتتاح شد، اظهار کرد: هم‌اکنون تولیدات آلومینیوم، مس و فولاد دو برابر نیاز کشور است و در همین راستا در سال گذشته و برای اولین بار رکورد تولید مس و فولاد در کشور زده شد.

وی افزود: در تولید روی میز ۸ برابر مصرف کشور ظرفیت داریم و ۴ برابر نیاز کشور تولید داریم که مابقی آن صادر می‌شود. همین روند در مورد سایر محصولات معدنی نیز کمابیش صدق می‌کند.

بخشی از سهام معادن که قابل واگذاری است در بورس عرضه خواهد شد

رحمانی با بیان اینکه در مهمترین محصولات صنایع معدنی، مثل آلومینیوم، مس و فولاد هم‌اکنون هیچ مشکلی در تامین داخل نداریم و صادرات نیز انجام می‌شود، با اشاره به تاکیدات رئیس‌جمهور و هیات دولت در حوزه معدن و صنایع معدنی، گفت: دو اقدام ویژه در دستور کار قرار گرفته که در یکی از موارد با هماهنگی وزارت اقتصاد بخشی از سهام معادن که قابل واگذاری است در بورس عرضه خواهد شد و به صورت کمی هم عددی تعیین شده و تا هفته‌های آتی اعلام می‌شود. مورد دوم نیز واگذاری خود پهنه‌ها و معادنی است که دست سازمان زمین‌شناسی است و یا دست شرکت مس بوده که در برنامه واگذاری قرار دارد.

رحمانی همچنین با بیان اینکه در بخش معادن اقدامات بزرگی آغاز شده و امسال در حوزه واگذاری معادن نیز انقلابی شکل خواهد گرفت، تصریح کرد: این اقدام از چند ویژگی خوب برخوردار است که اولاً استان‌هایی همچون سیستان و بلوچستان، اردبیل، یزد و خراسان رضوی غیر از کرمان و آذربایجان شرقی که از قبل محور تولید مس بودند، چندین استان جدیداً مورد اکتشاف قرار گرفتند.

وی افزود: طبق برآوردهای اولیه ذخایری در برخی از این استان‌ها کشف شده که با ذخایر قبلی مس در سطح کشور برابری می‌کند و در استانی مثل سیستان و بلوچستان واقعاً یک اتفاق بزرگ و نویدبخش است.

به گفته این مقام مسئول دیگر ویژگی مهم این برنامه توسعه آن است که این اقدامات توسط وزارت صمت و بدون وابستگی به منابع دولتی در قالب یک کنسرسیوم متشکل از ۱۱ شرکت عملیاتی شده و سازمان ایمیدرو و زمین‌شناسی در بخش اکتشافات اقدام کردند و دستور رئیس‌جمهور برای واگذاری امور به مردم در این بخش، به صورت کامل نمود یافته و خوشبختانه نتیجه بخش نیز بوده و اکتشافات موجود بیش از دو برابر شده است که حاصل این اقدامات است.

جزو ۱۰ کشور برتر معدنی دنیا هستیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه کشور پهناور ایران ۶۴ ماده معدنی در خود دارد و به لحاظ معدنی جایگاه ویژه‌ای برای کشورمان وجود دارد و به همین خاطر است که جزو ۱۰ کشور برتر معدنی دنیا به شمار می‌آییم، تاکید کرد: این ظرفیت دولت را بر آن داشته تا با بهره‌گیری از امکانات نسبت به توسعه پهنه‌های معدنی اقدام کند به گونه‌ای که امروز کشور ما جزو کشورهای صاحب نام در عرصه تولید محصولات معدنی است.

وی افزود: بسیاری از دانش‌های فنی مورد نیاز را کسب کردیم و به ویژه در صنایع معدنی و فلزات و فلزات رنگی، امروز فن‌آوری آنها بومی شده و کشورمان از یک وارد کننده محصولات معدنی به صادر کننده محصولات تبدیل شده است.

استخراج ۴۷۰ میلیون تن ماده معدنی در سال گذشته

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: سال گذشته ۴۷۰ میلیون تن ماده معدنی در کشور استخراج شد و امسال برنامه وزارت صمت است که این حجم از تولیدات را به بالای ۵۰۰ میلیون تن استخراج برساند که حدود ۳۵ درصد این تولیدات مربوط به حوزه فلزات بوده است.

منبع خبر https://tejaratnews.com/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *