اقتصاد نیوز : بورس‌بازان حقیقی در تمامی روزهای کاری هفته گذشته فروشنده بودند. در این میان نخستین روز هفته با خالص فروش سنگین‌تری از سوی این دسته از معامله‌گران دنبال شد و شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۵۵۵ میلیارد تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بودیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دنیای اقتصاد، اولین هفته اسفندماه در حالی پایان یافت که بورس نفسی برای چاق‌کردن نداشت و همزمان با افت ۶/ ۲ درصدی نماگر اصلی این بازار، ارزش معاملات رو به نزول گذاشت و در مقابل بر صف‌های فروش افزوده شد. در این میان سهامداران حقیقی برای نهمین هفته متوالی به ایفای نقش در مقام فروشنده ادامه دادند و شاهد خروج سهامی به ارزش ۲ هزار و ۱۶۴ میلیارد تومان از سبد سهامداران خرد این بازار بودیم.

در مجموع طی ۹ هفته اخیر، سهامی به ارزش ۲۲ هزار میلیارد تومان در مسیر حقیقی به حقوقی جابه‌جا شده است. به این ترتیب بیش از ۳۳ درصد از پول‌های ورودی از سوی سهامداران خرد در سال ۹۹ طی ۹ هفته اخیر از گردونه معاملات سهام خارج شده است. این در حالی است که در آخرین روز کاری بازار سهام شاهد انتظار ناکام بیش از ۴ هزار میلیاردی سهامداران برای فروش سهام بودیم. در این میان به‌نظر می‌رسد برخی تصمیم گرفته‌اند تا زمان پابرجا بودن ابهامات و دستکاری‌ها در بازار سهام فعالیتی در این بازار نداشته باشند و برخی دیگر در انتظار نقطه ورود مناسبی هستند. 

  عملکرد سهامداران در صنایع بورسی

در میان صنایع ۳۸گانه بورسی تنها دو گروه بیمه و صندوق بازنشستگی و سایر معادن بودند که در مجموع معاملات هفته گذشته مورد توجه حقیقی‌ها واقع و با خالص خرید این گروه از بازیگران سهام همراه شدند. حقیقی‌ها در دیگر گروه‌های بورسی اما فروشنده بودند. در این راستا بیشترین خالص فروش حقیقی‌ها در زیرمجموعه‌های سرمایه‌گذاری به ارزش ۳۰۹ میلیارد و ۸۸۷ میلیون تومان رقم خورد. پس از آن پتروشیمی‌ها بودند که با وجود رشد بهای نفت در بازار جهانی شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۲۳۸ میلیارد تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بودند. دیگر گروه‌های کامودیتی‌محور نیز در این هفته شاهد خروج سهامداران خرد بودند. از این‌رو پروژه شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی با محوریت «شستا» جابه‌جایی سهامی به ارزش ۲۲۴ میلیارد تومان از سبد سهام حقیقی‌ها به پرتفوی سهامداران عمده را تجربه کردند. پالایشی‌ها نیز در این هفته با خالص خرید ۲۱۸ میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومانی حقوقی‌ها همراه شدند. البته خرید حقوقی‌ها را تنها نمی‌توان به دلیل حمایت از بازار قلمداد کرد. سهامداران عمده که در ماه‌های گذشته و با شروع دوره اصلاحی قیمت‌ها تحت‌فشارهای دستوری برای خرید سهم‌ها در محدوده‌های غیرارزنده و گران مواجه شدند و در مقابل اجازه فروش نداشتند، حال در زمانی‌که نسبت قیمت به درآمد شرکت‌ها در محدوده ۸ تا ۹ واحدی قرار گرفته، فرصتی یافته‌اند تا با اندک نقدینگی که برایشان باقی‌مانده کمی از قیمت‌های پرتفوی خود بکاهند. 

رشد بهای مس در بازارهای جهانی سبب شد تا سهام مربوط به آن در بورس تهران مورد توجه فعالان بازار قرار گیرد. فلز سرخ هفته گذشته تا ۹۶۰۰ دلار در هر تن نیز صعود کرد. کاهش موجودی مس سبب شده تا نقطه پایانی برای صعود قیمت فلز سرخ نمایان نباشد. هفته گذشته خبر رسید موجودی انبار مس بورس فلزات لندن بیش از ۳۰ هزار تن در ژانویه سال‌جاری کاهش پیدا کرده و به ۷۴ هزار و ۲۷۵ تن رسیده است. در ماه فوریه نیز روند موجودی انبار این محصول نزولی بوده است. در این میان بازگشت تقاضای چین پس از تعطیلات سال‌نو نیز کمبود عرضه را محسوس‌تر کرده است و سرمایه‌گذاران در انتظار محرک‌های بیشتر در آمریکا هستند. در این میان برخی از بانک‌های مهم جهان وقوع یک ابرچرخه‌ بزرگ کالایی (دوره‌های طولانی‌مدت و معمولا بالای ۲۰ سال رونق) را در آینده نزدیک پیش‌بینی کرده‌اند. این شرایط سبب شد تا بیشترین خالص خرید حقیقی‌ها به میزان ۵۵ میلیارد و ۱۳۰ میلیون تومان از آن نماد معاملاتی شرکت ملی مس ایران با نماد «فملی» شود. 

  همگام با بازیگران

بورس‌بازان حقیقی در تمامی روزهای کاری هفته گذشته فروشنده بودند. در این میان نخستین روز هفته با خالص فروش سنگین‌تری از سوی این دسته از معامله‌گران دنبال شد و شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۵۵۵ میلیارد تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بودیم. در این روز هرچند ۵ گروه شامل سرمایه‌گذاری‌ها، بیمه، رایانه، دستگاه‌های برقی و سایر معادن موردتوجه سهامداران خرد واقع شدند اما در دیگر صنایع بورسی شاهد خروج نقدینگی حقیقی بودیم. در این راستا بیشترین خالص فروش سهامداران خرد در زیرمجموعه‌های دو گروه فرآورده‌های نفتی و محصولات شیمیایی جمعا به ارزش ۲۱۳ میلیارد و ۷۲۳ میلیون تومان رقم خورد. پس از آن شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی بودند که با انتقال سهامی به ارزش ۶۰ میلیون تومان از سبد سهام حقیقی‌ها به پرتفوی معامله‌گران عمده بازار مواجه شدند. 

روز یکشنبه خالص فروش حقیقی‌ها کمی کاهش یافت و به ۴۴۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان رسید با این تفاوت که هیچ‌یک از صنایع بورسی با خالص خرید مثبت حقیقی‌ها همراه نشدند. طی دادوستدهای دومین روز هفته بیشترین خروج نقدینگی حقیقی به میزان ۸۱میلیارد و ۸۷۰ میلیون تومان از زیرمجموعه‌های گروه فلزات اساسی رقم خورد و پس از آن پتروشیمی‌ها شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۵۳ میلیارد و ۹۶۰ میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بودند. این روند روز دوشنبه نیز ادامه یافت و سهامداران عمده خالص خرید ۳۴۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی را ثبت کردند اما سهامداران خرد مجددا سهام سه گروه را در لیست خرید خود قرار دادند. در این روز گروه‌های بیمه، کاشی و سرامیک و سایر معادن با ثبت خالص خرید ۲۰ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومانی حقیقی‌ها همراه شدند. در مقابل اما فلزی‌ها شاهد خروج نقدینگی خرد به میزان ۵۳میلیارد و ۹۴۰ میلیون تومان بودند. پس از آن نیز دو گروه محصولات شیمیایی و چندرشته‌ای صنعتی در مجموع شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۹۰ میلیارد و ۳۲۰ میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بودند. روز سه‌شنبه نیز سهامداران خرد، خالص فروش ۳۷۶ میلیارد تومانی را ثبت کردند. در این روز ورق برای فلزی‌ها برگشت و به دنبال افزایش نرخ مس در بازار جهانی شاهد اقبال حقیقی‌ها به سهام زیرمجموعه گروه فلزات اساسی بودیم. شرایطی‌که سبب شد تا خالص خرید حقیقی‌ها در این گروه به ۵۲ میلیارد و ۶۳۰ میلیون تومان برسد. دو گروه کاشی و سرامیک و رایانه نیز روز سه‌شنبه در لیست خرید سهامداران خرد قرار گرفتند و در مجموع جابه‌جایی سهامی به ارزش ۲۲میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان را در مسیر حقوقی به حقیقی تجربه کردند. در آن سوی بازار اما بیشترین خالص فروش حقیقی به میزان ۱۰۱ میلیارد و ۷۰۰میلیون تومان به نمادهای زیرمجموعه گروه سرمایه‌گذاری اختصاص پیدا کرد. شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی با محوریت «شستا» نیز همچنان در لیست فروش سهامداران خرد قرار داشتند و خروج ۵۲میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان این گروه از بازیگران سهام را تجربه کردند. در پایان هفته گذشته خالص فروش حقیقی‌ها کمی افزایش یافت و به ۴۴۴ میلیارد و ۷۰۰میلیون تومان رسید و بازهم لیست خرید سهامداران خرد خلوت شد. در این روز تنها صنعت سایر واسطه‌گری‌های مالی و وسایل ارتباطی بود که موردتوجه قرار گرفت و شاهد جابه‌جایی سهام به ارزش ناچیز ۲۶۷ میلیون تومان در مسیر حقوقی به حقیقی بود. در مقابل سرمایه‌گذاری‌ها با خالص فروش ۱۹۴ میلیارد و ۳۶۰ میلیون تومانی حقیقی‌ها مواجه شدند. 

پتروپالایشی‌ها اما با وجود تداوم رشد بهای نفت در بازار جهانی چندان موردتوجه واقع نشدند و شاهد ثبت خالص فروش ۶۴میلیارد تومانی سهامداران حقیقی بودند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، “هومن عمیدی”  به افت دسته جمعی نمادهای بورس در نخستین هفته اسفند ماه اشاره کرد و افزود: دلایل متفاوتی باعث ایجاد روند نزولی شاخص بورس در چند روز اخیر شد، با توجه به اخبار خوبی که از توافق ضمنی دولت و آژانس بین المللی انرژی هسته ای درباره یک برنامه سه ماهه هماهنگ شده اتخاذ شده بود پیش بینی می شد که بازار سرمایه واکنش مثبتی را نسبت به این موضوع نشان دهد اما در روز بعد از این تصمیم و در لحظات ابتدایی معاملات بورس، شاهد واکنش مجلس نسبت به این ماجرا بودیم که حتی بررسی ردیف بودجه هم از دستور کار دولت مجلس خارج شد، این تقابل بین مجلس  با دولت باعث افت دسته جمعی نمادها و ایجاد فضای ترس در بازار شد.

وی اظهار داشت: در کنار این موضوع، برخی از شائبه ها مبنی بر اینکه سازمان بورس قصد ادامه دادن تغییر دامنه نوسان برای مدت طولانی را ندارد بر روند بازار تاثیرگذار بود و زمینه ایجاد صف های فروش در اکثر نمادهایی که صف فروش آنها جمع آوری شده بود را فراهم کرد.

تالار سهام بورس تهران

عمیدی با بیان اینکه این موضوع باید مدنظر قرار گرفته شود که با توجه به کاهش دامنه نوسان در سمت منفی، افت بازار بورس نمی تواند برای مدتی طولانی منفی باشد، افزود: سطح  فعلی نمادها به قدری با جذابیت همراه هستند که هر لحظه ممکن است بازار به سمت روند مثبت بازگردد و فضای بازار وارد مدار صعودی شود. 

این کارشناس بازار سرمایه دیگر عامل تاثیرگذار در روند منفی شاخص بورس را فروش سنگین اوراق دانست و گفت: عده ای بر این باور بودند در فضایی که بازار منفی است بهتر می توان این اوراق را به فروش رساند، به همین دلیل فضای بازار سرمایه توسط برخی حقوقی ها در حال کنترل است تا بازار منفی بماند و این اوراق ها بتوانند به خوبی فروش بروند. 

وی اظهار داشت: معاملات اوراق دولتی در طول هفته گذشته و حجم بالایی که معامله شده است تا حد زیادی موید این نکته است که این تصور می تواند درست باشد و منفی ماندن بازار نمی تواند دربرگیرنده این موضوع نباشد.

عمیدی اظهار داشت: اکنون شرایط بازار سرمایه به سمتی پیش رفته است که دیگر تحلیل بنیادی و گزارش خوب  شرکت ها بر روی کدال نیز نتوانسته برای سهامداران اطمینان ایجاد کند و سرمایه گذاران را تشویق به خرید کند. 

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: با توجه به رشد قیمت های جهانی به دلیل سال نو چینی ها و تقاضای مثبت کامودیتی ها به موقعیت های مناسب، به نظر می رسد که بی توجهی سرمایه گذاران و سهامداران به قیمت های جهانی، جاماندگی از بازار سرمایه را برای آنها در نمادهای متاثر از این قیمت های جهانی به دنبال داشته باشد. 

وی خاطرنشان کرد: توجه به این نکته می تواند مهم باشد که محرک های سازمان بورس برای بازگشت بازار سرمایه  کامل نبوده و تغییر دامنه نوسان به تنهایی نتوانست زمینه کاهش فشار فروش را فراهم کند.

عمیدی ادامه داد: به طور قطع قوانین مهمی مثل بازارگردانی و دیگر قوانین مانند قوانین صندوق ها، سبدها و قوانین عرضه آنها در این مسئله بسیار تاثیرگذار است و سازمان بورس باید به طور حتم در این مسئله تصمیم سریعی را اتخاذ کند.

این کارشناس بازار سرمایه به سهامداران توصیه کرد و افزود: در شرایط فعلیف توصیه ما به سرمایه گذاران. خرید پله ای سهام (خرید چندمرحله ای) است و به نظر می رسد که خرید پله ای در این قیمت ها با جذابیت همراه باشد.

 وی خاطرنشان کرد: با توجه به تثبیت قیمت ها در بازارهای موازی و افت قابل توجه شاخص کل می تواند چنین امیدواری را به بازار القا کند که روند نزولی بازار به انتهای خود رسیده است و خریدهای پله ای سهام در بازار می تواند به عنوان تصمیم درستی برای سرمایه‌گذاران تلقی شود. 

توصیه به سهامداران در وضعیت فعلی بازار سرمایه

عمیدی اظهار داشت: به سهامداران توصیه می شود که اقدام به نگهداری سهام در قیمت های فعلی کنند و فروش سهام در وضعیت کنونی بازار به خصوص در سهم های بنیادی بی معنی خواهد بود. 

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، همچنین توصیه می شود تا سهامداران با توجه به رشد قیمت جهانی نفت و فلزات، به طور حتم در پرتفوی سهام خود از سهام شرکت های دلاری برخوردار باشند.

وی روند معاملات بورس در هفته جاری را مورد پیش بینی قرار داد و تاکید کرد:  با توجه به شرایط موجود در کشور و تحلیل وضعیت بنیادی شرکت ها، پیش بینی می شود که در هفته پیش رو روند بازار سرمایه روند بازگشتی و صعودی را در پیش گیرد اما لازمه دست یابی به روند صعودی بازار، قرار گرفتن میزان نقدینگی لازم در اختیار حقوقی ها و جمع آوری سهام توسط بازارگردان ها بدون توجه به محدودیت ها است.

به گزارش اقتصادنیوز، اگر چه همچنان تب اخبار سه گانه سیاسی پیرامون مذاکرات احیای برجام، آزادسازی دارایی‌های ارزی بلوکه شده ایران و بحث و بررسی مجدد بر سر پیوستن ایران به FATF بالاست، اما با حمله امریکا به مواضع برخی از گروه‌های مقاومت در سوریه و انفجار در یک کشتی اسرائیلی، ناظران از تردید و شکل‌گیری دست اندازی‌های احتمالی درباره اتفاق نظرهای مشترک طرف‌های برجام خبر دادند.

اخبار کلان | کدام خبرها را پیگیری کنیم؟
در این دو روز گذشته مهمترین خبرهایی که منتشر شد پیرامون موضوع برجام از سوی اروپا و امریکا بود. در تازه ترین رویدادها در حالی هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان در اظهاراتی بیان کرد طرفین برجام در سه ماه آتی در خصوص چگونگی بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای به گفت‌وگو خواهند پرداخت که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مدعی شد گام‌های اخیر هسته‌ای ایران بسیار نگران‌کننده هستند و یک روزنه دیپلماتیک جهت احیای برجام، مطابق با امیال و خواسته‌های دولت بایدن وجود دارد. البته سخنان ضد و نقیض تنها به اروپایی ختم نشد، مقامات امریکایی هم در چند روز گذشته حرف‌های ضد و نقیض گفته‌اند؛ سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در تازه ترین تحولات اعلام کرده: صبر ایالات متحده در قبال پیشنهاد این کشور به ایران برای شرکت در مذاکرات ۱+۵ نامحدود نیست، اما اعتقاد دارد همانطور که موضع رئیس جمهوری در این باره روشن و صریح است، دیپلماسی موثرترین راه برای حصول اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح اتمی است. تد پرایس البته در کنفرانس خبری خود تلویحا مدعی شده دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا ممکن است برای پایبند شدن به برجام سیاست دولت پیشین این کشور در تغییر برچسب تحریمی برخی از نهادهای ایرانی را به عقب برنگرداند. سخنگوی کاخ سفید نیز در سخنانی مدعی شده کشورش آماده گفت‌وگوی دیپلماتیک با ایران است اما تحریم‌ها علیه این کشور را کاهش نمی‌دهد. البته در اقدامات جدید دیگری، دولت بایدن ممنوعیت ترامپ درباره بسیاری از متقاضیان گرین کارت را لغو کرد.

در همین حال رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند، کاخ سفید از دیگر کشورها می‌خواهد در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران را به صورت رسمی به دلیل تشدید فعالیت‌های هسته‌ای محکوم کنند. این در حالی است که رافائل گروسی، رئیس سازمان انرژی اتمی نیز در سخنانی گفته است: توافق موقت آژانس با ایران، فرصت گرانبهایی برای دیپلماسی به منظور حفظ برجام داده است و هفته‌های آتی حیاتی خواهند بود و اوضاع شکننده و حساس است. البته رویترز مدعی شد به نامه‌ای دست ‎یافته که در آن ایران تهدید کرده در صورتی که در جلسه آتی شورای حکام، موضع ضد ایرانی آمریکا از سوی اعضا پیش برده شود، به توافق اخیر با آژانس انرژی اتمی پایان می‌دهد.

هیئت آژانس انرژی اتمی؛ پس‌فردا در تهران

ضد و نقیض‌ها درباره تحولات پیش‌روی مذاکرات برجامی در حالی مطرح شده که کاخ سفید از گفت‌وگوی تلفنی رئیس جمهوری آمریکا با پادشاه عربستان سعودی درباره بحران یمن و امنیت منطقه‌ای خبر داده است. این گفت‌وگو در زمانی انجام شده که گزارش منتشره دولت آمریکا درباره قتل جمال خاشقچی، منتقد سعودی نشان می‌دهد این ترور با دستور مستقیم  ولیعهد عربستان سعودی انجام شده است. گزارش اطلاعاتی آمریکا می‌گوید محمد بن سلمان مجوز عملیاتی برای «دستگیری» یا «قتل» جمال خاشقچی را صادر کرده است. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز در مواضعی در سخنان جدید خود درباره مذاکرات برجامی تاکید کرد آمریکا و اروپا علت کاهش تعهدات برجامی ایران را باید برطرف کنند.

البته همسو با تناقض گویی‌ها درباره مذاکرات احیای برجام، در تحولات عجیبی، جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا از حمله به تاسیسات مورد استفاده گروه‌های مقاومت در سوریه خبر داد که در پاسخ به حملات اخیر علیه نیروهای آمریکایی در عراق صورت گرفته است. بنگاه های سخن پراکنی آمریکا با اعلام اینکه شخص جو بایدن، دستور این حملات را صادر کرده، درصدد کسب وجهه برای او در داخل آن کشور برآمده اند. براساس آخرین گزارش ها در حمله هوایی آمریکا به یکی از مواضع نیروهای مقاومت نزدیک شهر بوکمال (مرز سوریه با عراق) 17 نفر شهید شدند. همسو با این اتفاقات، یک کشتی باری که مالکیت آن اسرائیلی است روز جمعه در آب‌های خاورمیانه دچار انفجار شد (علت این انفجار هنوز مشخص نشده است). پایگاه خبری میدل ایست نیوز نیز درباره این تحولات گزارش داد وزیر خارجه عراق شنبه 9 اسفند به تهران سفر می‌کند. فواد حسین برای دومین بار در کمتر از یک ماه گذشته به تهران سفر خواهد کرد.

البته اخبار دیگری هم هستند که بورس بازان همچنان پیگیری نتایج آن هستند و تازه‌ترین آن‌ها، تحولات مربوط به آزادسازی دارایی‌های ارزی بلوکه شده ایران در برخی کشورهاست. در تازه ترین اظهارنظرها، درحالی که برخی از چراغ سبز امریکا برای آزادسازی بخشی از دارایی‌های بوکه شده ایران خبر می‌دهند، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: اموال ایران در کره جنوبی هنوز آزاد نشده است.  وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه سئول و واشنگتن در حال انجام مشورت‌هایی برای آزادسازی احتمالی اموال بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی هستند، تاکید کرد هنوز هیچ بخشی از این اموال آزاد نشده است. البته یک مقام وزارت خارجه کره جنوبی گفته آمریکا با انتقال بخشی از دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی موافقت کرده است. این مقام رسمی گفت که چگونگی انتقال این دارایی‌ها باید با آمریکا مورد بررسی قرار بگیرد. عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی هم به کره جنوبی هشدار داد در صورت آزاد نکردن دارایی های بلوکه شده ایران علیه آن کشور اقدام حقوقی خواهد کرد. رییس اتاق بازرگانی ایران و کره جنوبی نیز درباره تازه‌ترین جزییات اعلام کرد: قرار بر این است یک میلیارد دلار از این دارایی‌ها به کانال مالی ایران و سوییس واریز شود تا صرف خرید دارو و غذا شود. در مورد اقلام دارویی نیز وزارت بهداشت با بانک مرکزی هماهنگ شده است.

بررسی مربوط به پیوستن ایران به لوایح FATF نیز همچنان موضوعی است که با پیگیری بورس بازان همراه است؛ خبرهای جدید حاکی از آن بود که مجمع و دولت بر سر بررسی دوباره این لوایح به توافق رسیده‌اند. عبدالناصر همتی؛ رئیس کل بانک مرکزی نیز در اظهار نظر جدید خود گفته است: دولت همه سوالات مجمع تشخیص را پاسخ داده است، فضای مجمع را منفی ندیده و ان شاالله پس از دیدگاه هایی که ارائه و استدلال هایی که مطرح شد مجمع تصمیم خوبی بگیرد. به گفته همتی، این موضوع جزو ضرورت های بانکی بوده و تصمیم گیری برای آن خیلی هم دیر شده است.

بحث واکسیناسیون کووید 19 نیز همچنان بخشی از اتفاقات و تحولاتی است که در شرایط کرونایی می‌تواند گشایشی و تغییری در اوضاع فعلی باشد؛ مدیر گروه تحقیقات تولید واکسن ستاد اجرایی فرمان امام و مسئول تیم تولید واکسن ایرانی کرونا با بیان اینکه در حال حاضر سایت تولید صنعتی واکسن در حال آماده سازی است، گفت: پیش بینی ما این است که از اواخر بهار سایت راه اندازی شود و ظرفیت بیش از ۱۰ میلیون دوز در ماه را داشته باشد. رئیس سازمان غذا و دارو هم پیش‌بینی کرده ۳ تا ۴ میلیون دُز واکسن تا پایان سال وارد کشور شود، با این همه وی تاکید کرده امید ما به واکسن تولید داخل است. وزیر بهداشت نیز گفته است: واکسیناسیون برای سالمندان رایگان انجام می‌شود. خبرهای خوشحال کننده درباره واکسن کرونا نشان می‌دهد، واکسن کرونای جانسون و جانسون یک گام دیگر به دریافت مجوز FDA (سازمان غذا و داروی امریکا) نزدیک شد.

البته بورس بازان همچنان با نگرانی نسبت به تحولات سیاسی و اقتصادی، نسبت به آینده بازار سرمایه با تردید نگاه می‌کنند. در حالی که برخی از سهامداران با روند تورمی و سیاست‌های پیش روی دولت، رسیدن به اعداد قبلی شاخص را بسیار محتمل می‌دانند که البته تصمیم‌گیری دولت درباره نرخ بهره و یا بازار اوراق بدهی در راستای کنترل تورم را در جهت‌دهی بازار سهام تعیین کننده می‌دانند. از دید این فعالان بازار سرمایه اگر چه تغییرات تورمی پابرجاست و از این ناحیه بازار سرمایه رشد خود را همسو خواهد کرد اما افزایش نرخ بهره می‌تواند شوکی به بازار سرمایه باشد. این در حالی است که برخی مدعی شدند برخی از صندوق‌های بورسی به تناسب نوع صندوق‌شان، خریدهای خود را بیشتر به بازار اوراق هدایت کرده‌اند  که نشان از تغییر بخشی از پول حقوقی‌ها به سمت اوراق است. در بازار ارز نیز به درخواست بانک مرکزی از این به بعد، تاکید شده اظهارنظر درخصوص مسائل تخصصی پولی و ارزی به بانک مرکزی واگذار شود. در خبر دیگری نیز که از بورس منتشر شده، رئیس سازمان بورس اعلام کرده طبق مصوبه هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، کانون سهامداران حقیقی و شرکت های مشاوره سرمایه گذاری نوع دوم با سرمایه کمتر تاسیس می‌شوند.

بازارگردانی سهام

اخبار صنایع | کدام اخبار را پیگیری کنیم؟
در حوزه صنایع در این چند روز گذشته اخبار جدیدی منتشر نشده است. در خبری که اقتصادنیوز نیز پیش تر به آن اشاره کرده بود، نامه قیمت تضمینی محصول چغندرقند برای سال زراعی 1399-1400 به امضای کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی تصویب شد. براین اساس قیمت هر کیلو چغندر قند بهاره (عیار 16 درصد) 1247.6 تومان و چغندر قنده پاییزه (عیار 15 درصد) 1204 تومان اعلام شد.

در بخشنامه مزبور برای شرکت های قند و شکر بورسی بسیار حائز اهمیت است؛ آمده است به ازای هر تن چغندر قند بهاره و پاییز 2 کیلوگرم قند به نرخ 2 هزار تومان و 20 کیلوگرم تفاله خشک به نرخ 700 تومان به عنوان جایزه تحویل شود. همچنین به ازای هر کیلوگرم چغندر قند بهاره 50 تومان و چغندر قند پاییزه 100 تومان حمل به قیمت تضمینی اضافه میشود. همچنین در صورت تغییر نرخ ارز یا قیمت جهانی، چنانچه شکر تولید داخل در مقابل شکر وارداتی از مزیت خارج شود، شورا به فوریت نسبت به اصلاح روش و تعرفه وارداتی شکر خام و سایر ابزارهای حمایتی در جهت حمایت از تولید داخل، اتخاذ تصمیم می‌کند.

درآمد فنورد در بهمن ماه امسال ۱۶۶.۳ میلیارد تومان بوده است که نسبت به دی ماه ۹۹ رشد ۴۲ درصد داشته است.

مقایسه فروش شرکت در بهمن ماه ۹۹ با ماه مشابه در سال ۹۸ نشان می دهد میزان درآمد شرکت ۱۲۸ درصد افزایش یافته است.

درآمد بهمن ماه این شرکت ۴۶ درصد بیشتر از متوسط فروش سال ۹۹ بوده است  و تمامی فروش فنورد از طریق فعالیت داخلی بوده است.

شرکت  از ابتدای سال مالی تا انتهای بهمن ماه ۹۹ در مجموع مبلغ ۱۲۲۱.۲ میلیارد فروش داشته است که نسبت به فروش شرکت در مدت مشابه سال۹۸ رشد ۱۶ درصدی داشته است.

در جلسه معاملاتی امروز شنبه ۹ اسفند ماه در تابلوی برق بازار فیزیکی بورس انرژی ایران، ۷۵ هزار کیلووات ساعت برق توسط شرکت‌های توسعه منابع آب و نیروی ایران- نیروگاه گتوند و تولید برق پرند مپنا- نیروگاه پرند برای دوره تحویل هفتگی اسفند ماه عرضه خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، در جلسه معاملاتی روز چهارشنبه ۶ اسفند ماه نیز در بازار فیزیکی برق بورس انرژی ایران، ۷۶ هزار قرارداد معادل  ۱۲ میلیون و ۷۶۸ هزار کیلووات ساعت برق به ارزش بیش از ۷ میلیارد و ۱۲۴ میلیون ریال توسط شرکت افق تامین انرژی طوس-نیروگاه طوس برای دوره هفتگی اسفند ماه عرضه و مورد معامله قرار گرفت.

همچنین، در تابلو سلف موازی استاندارد در نماد “سمیعا۰۰۲” تعداد  ۱۰۸ هزار و ۳۰۰ قرارداد با ارزش بیش از یک هزار و ۳۶۲ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت.

خاطر نشان می شود در این روز در بازار عمده فروشی برق نمادهای بارپیک روزانه، بارپایه روزانه، میان باری روزانه و کم باری روزانه ششم فروردین ۱۴۰۰ گشایش یافتند. همچنین در بازار عمده فروشی برق نمادهای بار پیک روزانه، بار پایه روزانه، میان باری روزانه و کم باری روزانه ۱۰، ۱۱ و ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ پایان جلسه معاملاتی روز چهارشنبه متوقف و فرآیند تحویل آن ها آغاز شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *