دنیای‌اقتصاد- محمدتقی‌پور : نوسانات قیمتی دو روز گذشته بیت‌کوین به‌خوبی نشان‌دهنده پر ریسک بودن این بازار بوده است. فقط طی دو روز د‌وشنبه و سه‌شنبه بیت‌کوین بیش از ۱۰هزار دلار از ارزش خود را از دست داد؛ در حالی‌که بیت‌کوین معاملات روز سه‌شنبه را با قیمت ۵۷ هزار و ۴۰۰ دلاری آغاز کرده بود، تا میانه روز گذشته ارزش بزرگ‌ترین رمزارز جهان به کانال ۴۶ هزار دلاری سقوط کرد تا فقط طی دو روز بیش از ۱۸ درصد از ارزش خود را از دست بدهد.
سقوط شدید رمزارزها در پی هشدار جنت یلن
همین موضوع سبب شد تا ارزش بازار بیت‌کوین که در روزهای گذشته از مرز یک تریلیون دلاری گذشته بود، به زیر مرز ۹۰۰میلیارد دلاری سقوط کند. یکی از دلایل اصلی تداوم سقوط ارزش بیت‌کوین در روز سه‌شنبه شوک منفی بود که اظهارات جنت یلن، وزیر خزانه‌داری دولت بایدن، به این بازار وارد کرد. یلن در صحبت‌های خود درباره غیرکارآ بودن بیت‌کوین در تراکنش‌های مالی و همچنین استفاده از این رمزارز در تراکنش‌های غیرقانونی هشدار داده بود.

هشدارهای یلن به این موارد محدود نبود و او درباره ذات پرنوسان این بازار و ضررهای احتمالی آن برای سرمایه‌گذاران خرد و همچنین ضررهای محیط‌زیستی شبکه بیت‌کوین نیز هشدار داد. طبق تحقیقی که اخیرا توسط محققان دانشگاه کمبریج انجام شده، مشخص شده است که مقدار برق مصرفی این شبکه بیشتر از برق مصرفی کشور پاکستان است.

سقوط همزمان اتریوم
با احتساب سقوط قیمتی بیت‌کوین در روز اخیر بازدهی ماهانه بیت‌کوین در ماه فوریه به ۴۰ درصد کاهش پیدا کرد.

اتریوم که دومین رمز‌ارز بزرگ جهان است نیز از این روند نزولی در امان نماند و طی یک روز در حدود ۲۰ درصد از ارزش خود را از دست داد.

اتریوم که هفته گذشته توانسته بود برای اولین‌بار از مرز ۲ هزار دلاری عبور کند، روز گذشته حتی تا کانال ۱۳۰۰  دلاری سقوط کرد. نوسانات قیمت بیت‌کوین تاثیر بسیار بالایی بر نوسانات دیگر رمز‌ارزها دارد.

نگرانی سرمایه‌داران از اظهارات یلن
همان‌طور که اظهارات سرمایه‌دارانی مانند ایلان ماسک در حمایت از بیت‌کوین می‌تواند قیمت بیت‌کوین را هزاران دلار افزایش دهد، تجربه دو روز گذشته نشان داد که سیگنال‌های منفی نیز می‌تواند با سرعتی بالا سبب فرار سرمایه‌ها از این بازار شود؛ نکته‌ای بدیهی که شاید در این بازار صعودی و روزهای خوش بازار رمزارزها مدنظر بسیاری از معامله‌گران تازه‌کار این بازار قرار نگیرد. روز دوشنبه جنت یلن، در سخنانی بیت‌کوین را روشی بسیار ناکارآ در هدایت تراکنش‌های مالی برشمرد و درباره استفاده از این رمز‌ارز در فعالیت‌های غیرقانونی هشدار داد.

برق بیت‌کوین بیشتر از پاکستان
همچنین رئیس سابق فدرال‌رزرو در مورد خطرات محیط‌زیستی بیت‌کوین نیز هشدار داد؛ افزایش استخراج بیت‌کوین و رقابت بالا برای به‌دست آوردن مابقی بیت‌کوین‌های استخراج‌نشده سبب مصرف نیروی الکتریسیته بالا در جهان شده است.  بیت‌کوین که توسط هیچ مرجع مرکزی کنترل نمی‌شود به وسیله حل مسائل ریاضی پیچیده توسط ماینرها استخراج می‌شود. بر اساس تحقیقی که اخیرا توسط دانشگاه کمبریج انجام شده است، معلوم شده است که مصرف برق شبکه بیت‌کوین بیشتر از برق مصرفی کشور پاکستان است.

خطر سفته‌بازی برای سرمایه‌گذاران خرد
همچنین جنت یلن در ادامه صحبت‌های خود به سرمایه‌گذاران خرد نیز درباره سرمایه‌گذاری در این بازار هشدار داد. یلن در این مورد گفت؛ بیت‌کوین دارایی است که معاملات سفته‌بازانه در آن انجام می‌شود و سرمایه‌گذاران باید آگاه باشند که این بازار به‌شدت پرنوسان است. یلن در ادامه صحبت‌های خود گفت من از ضررهای احتمالی که سرمایه‌گذاران متحمل خواهند شد بسیار نگران هستم.  بسیاری از تحلیلگران نیز در ماه‌های گذشته درباره امکان وجود حبابی تاریخی به سرمایه‌گذاران تازه‌وارد به این بازار هشدار داده‌ بودند.

دنیای اقتصاد : چشم‌انداز آتی معامله‌گران ارزی مه آلود و تصور اینکه در آینده چه اتفاق سیاسی خواهد افتاد، برای بازیگران بازار دشوار شده است؛ در چنین شرایطی، آنها ترجیح می‌دهند خود را با جریان اخبار روزمره هماهنگ کنند، در نتیجه در روزهایی که خبرهای اصطلاحا مثبت به بازار می‌رسد، در موقعیت فروش قرار می‌گیرند و در روزهایی که جریان اخبار، حاکی از دشوار شدن حل مشکلات مربوط به تحریم‌ها باشد، در سمت خرید قرار خواهند گرفت.
روز سه‌شنبه، کانال‌های اطلاع‌رسانی معامله‌گران ارزی بیشتر سعی کردند روی این موضوع مانور دهند که آزادسازی پول‌های ایران در کره‌جنوبی مشروط به تایید آمریکاست. این در حالی بود که سخنگوی دولت تاکید کرد، قرار است یک میلیارد دلار از دارایی‌های ایران درکره‌جنوبی آزاد شود. ایجاد شک و شبهه در مورد آزادسازی پول‌های بلوکه شده کافی بود که در چهارمین روز هفته روند کاهشی سکه و دلار قطع شود.

قطع موقت روند کاهشی سکه و دلار
روز سه‌شنبه، روند کاهشی قیمت دلار قطع شد و این ارز از سطح ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومانی فاصله گرفت. همزمان با افزایش ارزش اسکناس آمریکایی، سکه امامی توانست به بالای مرز ۱۱ میلیون تومانی بازگردد. در چهارمین روز هفته، فلز گران‌بهای داخلی ۲۳۰ هزار تومان رشد را به ثبت رساند و روی عدد ۱۱ میلیون و۲۰۰ هزار تومان قرار گرفت. بخشی از رشد سکه ناشی از ماندن اونس بالای محدوده هزار و ۸۱۰ دلاری تا ساعت ۳ بعدازظهر بود. با این حال، عاملی که نقش مهم‌تری در رشد قیمت سکه داشت، افزایش قیمت دلار بود. دیروز اسکناس آمریکایی ۳۰۰ تومان افزایش را به ثبت رساند و به بهای ۲۴ هزار و ۸۵۰ تومان رسید. به گفته فعالان، رفتار افزایشی بازیگران بازار ارز از معاملات پشت خطی روز دوشنبه آغاز شده بود؛ در آن مقطع زمانی، نوسان گیران تلاش داشتند به این موضوع بپردازند که بین دولت و مجلس درباره چگونگی اجرایی شدن پروتکل الحاقی اختلاف وجود دارد.  بازار پس از افزایش پشت خطی روز دوشنبه آرام‌تر شد و معامله‌گران سعی کردند محتاطانه رفتار کنند. در واقع دیروز کمتر کسی تمایل به خرید داشت و کمتر کسی نیز حاضر به فروش بود. در این شرایط، قیمت در کانال ۲۴ هزار تومانی تا ساعت ۴ بعدازظهر آرام گرفته بود.  فعالان ارزی اعتقاد دارند در شرایطی که مشخص نیست در آینده چه اتفاق سیاسی رخ دهد، بهتر است معاملات خود را بر اساس نقاط حمایتی و مقاومتی تنظیم کنند. در شرایط فعلی، برای معامله‌گران ارزی مرز ۲۵ هزار تومانی از اهمیت زیادی برخوردار است. در صورتی که دلار به بالای این مرز بازگردد، سیگنال افزایشی جدیدی به بازار ارسال خواهد شد. دلار در بهمن توانسته بود در کانال ۲۵ هزار تومانی پیشروی کند و حتی در مقطعی به بالای مرز ۲۶ هزار تومانی برود. در صورتی که دلار به بالای مرز ۲۵ هزار تومانی بازگردد، احتمال شکست خط ۲۶ هزار تومانی وجود خواهد داشت. مرز مقاومتی میان مدت دلار نیز توسط برخی بازیگران فنی عدد ۲۷هزار و ۵۰۰ تومانی برآورد شده است.

در واقع کمتر کسی انتظار دارد که اسکناس آمریکایی در سال جاری به بالای ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان برود.  در مقابل، نیروهای کاهشی بازار اعتقاد دارند، دلار برای قرار گرفتن در مسیر کاهشی نیاز دارد که دو حمایت ۲۴هزار و ۵۰۰ و ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان را از دست بدهد. آنها باور دارند در صورت از دست رفتن محدوده ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومانی، دلار می‌تواند تا میانه کانال ۲۲ هزار تومانی عقب‌نشینی کند. اسکناس آمریکایی در اواخر دی ماه حتی توانسته بود تا کانال ۲۱ هزار تومانی نزول پیدا کند. در آن هنگام، معامله‌گران امیدواری زیادی پیدا کرده بودند که با روی کار آمدن دولت جدید بایدن، تحریم‌ها به سرعت لغو شوند. با این حال، در یک ماه گذشته، آنها چنین چیزی را مشاهده نکردند و همین مساله موجب شد که قدرت خریداران در بازار بیشتر شود. بازار برای عقب راندن تقاضا، نیاز به اخبار سیاسی مثبت دارد.

به گزارش سایت طلا،عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی پیش از ظهر امروز در حاشیه نشست هفتگی هیئت دولت درباره  مذاکراتی که با سفیر کره جنوبی برای پرداخت بدهی این کشور به ایران صورت گرفته گفت: در این رابطه مقرر شد چگونه از منابع خودمان استفاده کنیم. اینکه کره‌ای‌ها می‌خواهند با هر کسی مذاکره کنند،  ما دستور پرداخت را صادر کردیم و اگر پرداخت نکنند ما هم اقدامات خود را می کنیم.

به گزارش سایت طلا،عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی پیش از ظهر امروز در حاشیه نشست هفتگی هیئت دولت درباره  مذاکراتی که با سفیر کره جنوبی برای پرداخت بدهی این کشور به ایران صورت گرفته گفت: در این رابطه مقرر شد چگونه از منابع خودمان استفاده کنیم. اینکه کره‌ای‌ها می‌خواهند با هر کسی مذاکره کنند،  ما دستور پرداخت را صادر کردیم و اگر پرداخت نکنند ما هم اقدامات خود را می کنیم.

منبع: سایت طلا

هم‌زمان با اجرای چند طرح رفع تنگناهای تولید و تعمیراتی، تا پایان بهمن‌ماه امسال تولید شرکت از مرز یک میلیون تن گذشت.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) و به نقل از شرکت پتروشیمی شهیدتندگویان، هم‌زمان با اجرای موفق پروژه‌های رفع تنگناهای تولید در این شرکت، تولید در این زنجیره پلی‌اتیلن ترفتالات به ۱۰۳ هزار و ۹۷۵ تن در بهمن‌ماه امسال رسید.

بر این اساس، ۱۰۰ درصد برنامه تولید در پتروشیمی شهیدتندگویان محقق شد و تولید این مجتمع از مرز یک میلیون تن گذشت.

شرکت پتروشیمی شهیدتندگویان، با اجرای پروژه‌های رفع تنگناهای تولید، موفق به افزایش رکورد تولید محصولات «پلی‌اتیلن ترفتالات» شده و با مرور وضع پایدار تولید در بهمن‌ماه امسال تولید این شرکت از مرز یک میلیون تن گذشت و پیش‌بینی می‌شود رکورد تولید ادوار شرکت که مربوط به پارسال و حدود یک میلیون و ۸۰ هزار تن است، جابه‌جا شود.

پتروشیمی شهیدتندگویان، بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات مهم و راهبردی پلی‌اتیلن ترفتالات (PET) و اسید ترفتالیک خالص (PTA) در کشور است. این شرکت به‌عنوان بزرگ‌ترین و تنها تولیدکننده محصول زنجیره پلی‌اتیلن ترفتالات در صنعت پتروشیمی کشور دارای ظرفیت تولید سالانه بیش از یک میلیون و ۵۸۷ هزار تن محصول متنوع از جمله گریدهای مختلف PET است.

شانا : مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: پیش‌بینی می‌شود تولید انواع محصولات پتروشیمی تا پایان امسال به ۶۱ میلیون تن برسد و رشدی حدود ۹ درصدی را نسبت به سال ۹۸ رقم بزند.
به نقل از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، سیدجلال میرهاشمی با اعلام این مطلب اظهار کرد: از ابتدای امسال تا پایان بهمن‌ماه تولید محصولات پتروشیمی به حدود ۵۶ میلیون تن رسیده است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۹۹ این رقم به حدود ۶۱ میلیون تن برسد. وی با بیان اینکه تولید در سال گذشته بیش از ۵۵ میلیون تن بوده است، گفت: روند تولید و فروش محصولات مختلف پتروشیمی با ظرفیت مطلوبی در حال انجام است و با وجود بعضی از مشکلات با تلاش صنعتگران پتروشیمی کشور جهش تولید امسال در صنعت پتروشیمی محقق شده است و پیش‌بینی می‌شود رشدی حدود ۹ درصدی نسبت به پارسال تحقق یابد.

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تاکید بر اینکه صنعت پتروشیمی ایران به‌عنوان یکی از صنایع مادر، از مهم‌ترین ارکان توسعه و موتور محرک بخش‌های گوناگون اقتصاد کشور است، افزود: رویکرد این شرکت، تکمیل زنجیره تولید، ایجاد تنوع در محصولات، تامین خوراک صنایع داخلی و همچنین ارتقای ارزش سبد محصولات تولیدی در این صنعت پیشرو است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *