مدیر عامل بورس تهران، بازار سرمایه را با متغیرهای فعلی ارزنده دانست.

 علی صحرایی، به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: فلزات اساسی، فولادی ها و پتروشیمی ها به لحاظ ارزندگی مشکل بنیادی ندارند و قاطبه بازار از جمله ۳۶ شرکت سهام عدالتی را همین ها تشکیل می دهند .

وی افزود:  سهامدارانی که با عرضه سهام خود صف فروش تشکیل می دهند، در تیر و مرداد گذشته همین سهم ها را تا ۲ برابر زمان فعلی خرید می کردند .

مدیر عامل بورس تهران در ادامه ، ابهام و عدم اطمینان را مساله اصلی بازار در وضعیت فعلی دانست و افزود: در کنار این مساله نرخ ارز و برخی اخبار منتشره درمورد آن دایم به بازار پیام کاهش می دهد و این مساله در خروج یا عدم خروج سهامداران در بازار نقش دارد. 

وی با بیان اینکه امروز نزدیک به ۷۵ درصد معاملات مربوط به افراد حقیقی است ، تصریح کرد: در صورتی که شاخص – چه هم وزن و چه شاخص کل- سبز و بر مدار صعود باشد، در بازگشت روحیه و  اعتماد سهامداران به بازار اثرگذار خواهد بود .

مدیر عامل بورس تهران خاطرنشان کرد: امروز بازار هوشمندتر شده است و اتفاقات را به دقت رصد می کند ؛ لذا مسیرها برای افزایش نقدشوندگی بازار را باید تسهیل کرد.

صحرایی گفت: بعد از اصلاح های اخیر شاخص ، اکنون کلیت بازار منتظر یک شروع خوب است و آغاز این روند جز با حضور فعال نهادهای مالی میسر نخواهد بود 

مدیرعامل شرکت سبدگردان داریوش امروز در برنامه به وقت تحلیل استودیو فرابورس به بررسی رفتارهای تاریخی بازار سرمایه در اسفندماه پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، همایون دارابی با اشاره به اینکه تحقیقات مالی نشان می‌دهد در همه بازارها اثرات تاریخی سنتی در مقاطع خاصی از سال وجود دارد که منجر به شکل‌گیری رفتارهای مشابهی می‌شود، گفت: چنین موضوعی برای بازار سرمایه کشور ما هم اتفاق می‌افتد و در ماه‌های خاصی مثل ماه مبارک رمضان، اسفندماه یا هفته ابتدای فروردین‌ماه معمولا شاهد رفتارهای مشابهی هستیم.

دارابی در بررسی رفتارهای تاریخی سنتی بازارهای مالی با ذکر مثالی گفت: به عنوان مثال در بورس آمریکا اثری به نام اثر ژانویه داریم که همیشه در هفته اول سال میلادی بازارهای مالی رشد دارند. در کشورهای اسلامی هم  معمولا شاهد یک افت در ماه رمضان هستیم.

وی با تاکید بر اینکه در بازارهای مالی همیشه مناسبت‌های تاریخی اثرگذار وجود دارد، گفت: همیشه یک بخش عمده بازارها را رفتار انسان‌ها شکل می‌دهد، برای بازار سرمایه ایران نیز معمولا طی اسفندماه کمتر شاهد رشد هستیم و به طور معمول طی سه الی ۴ روز ابتدای سال جدید شاهد بازاری بهتر هستیم.

این کارشناس بازار سرمایه ، دلیل فشار فروش و عرضه اسفندماه را ساختار مالی شرکت‌های بازار دانست و گفت: این شرکت‌ها در روزهای پایانی سال پرداخت‌های خاصی دارند و به همین دلیل معمولا شرکت‌ها در اسفندماه بیشتر فروشنده هستند و بعد از اتمام دوره تسویه و در هفته پایانی سال شاهد بهبود تقاضا هستیم.

دارابی وضعیت بازار امسال را بسیار متفاوت‌تر از سایر سال‌ها دانست و گفت: امسال شرایط خاص‌تری  است، کمبود بودجه دولت و عرضه پرحجم اوراق دولتی این روزها نقش مهمی در بازار داشته ، در این شرایط شرکت‌ها و بانک‌ها با توجه به جذاب بودن نرخ اوراق ، اقدام به خرید آن می‌کنند و نقدینگی برای سهام باقی نمی‌ماند، به همین دلیل امسال این عدم تعادل در عرضه و تقاضا طی اسفندماه با شدت بیشتری دیده می‌شود.

این سبدگردان، بازار سرمایه امسال را حتی برای فعالان قدیمی و کهنه‌کار بازار بسیار عجیب و بی‌سابقه دانست.

دارابی با تاکید بر اینکه طی سال جاری شاهد اتفاق‌های عجیبی در کل اقتصاد کشور بودیم، گفت: اپیدمی کرونا، انتخابات سال آینده، انتخابات آمریکا و تحریم‌ها ، همگی نشان می‌دهد که آثار اقتصاد سیاسی در تمامی بازارهای کشور ما امسال پررنگ بود و باعث شد اقتصاد یک مدار بی‌ثباتی در تمامی بازارها را تجربه کند.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص پیش‌بینی روند بازار معتقد است در شرایط امروز هیچ اجماعی برای پیش‌بینی بازار وجود ندارد، به‌خصوص اینکه سال آینده انتخابات ریاست‌جمهوری را در پیش داریم که باعث می‌شود سطح اتفاق‌های سیاسی بالا رفته و اقتصاد به حاشیه برود.

وی در توصیه به سرمایه‌گذاران برای سهامداری با نگاه بلندمدت گفت: هرچند در کوتاه‌مدت روند بازار غیرقابل پیش‌بینی است اما بررسی عملکرد ۱۰ ساله گذشته بازار سرمایه نشان می‌دهد که میانگین بازدهی شاخص کل از ابتدای سال ۱۳۹۰ تا پایان معاملات امروز ۵۰ برابر شده است، این متغیر در ابتدای سال ۹۰ ، ۲۰ هزار واحد بوده که امروز در سطوح بیش از یک میلیون نوسان دارد.این موضوع نشان می‌دهد که جدای از مسائل سیاسی و اقتصادی، در بلندمدت بازار سرمایه همیشه بازدهی‌های بالایی داشته اما در کوتاه‌مدت باید منتظر انتخابات سال آینده رئیس‌جمهوری باشیم.

دبیر کل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار از نبود الزام برای تسویه اعتبارات مشتریان کارگزاری ها تا پایان سال خبر داد و عنوان کرد که نه در قوانین وضع شده توسط سازمان بورس اوراق بهادار و نه در قراردادها و ضوابط کانون کارگزاران ، الزامی برای تسویه اعتبارات کارگزاری های فعال در بازار سرمایه تا پایان سال مالی وجود ندارد.

دنیای اقتصاد : وزارت صمت با هدف جذب سرمایه‌گذار در بخش‌های معدنی در سه فلز طلا، مس و آهن فراخوان داد. معاون وزیر صنعت با تایید این خبر اعلام کرد: جذب سرمایه‌گذار برای محدوده‌های جدید معدنی و همچنین معدن سنگ آهن A۲۱ در استان یزد پیش‌بینی شده است. جعفری تاکید کرده است اکثر محدوده‌هایی که به فراخوان خواهد رفت، دارای ذخایر سنگ‌آهن، مس و طلا هستند. وجیه الله جعفری در جلسه سیاست‌گذاری برای تامین مالی طرح‌های توسعه افزود: محدوده‌های جدیدی که در مرحله اخذ پروانه اکتشاف است، در قالب فراخوان جذب سرمایه‌گذار به زودی اعلام خواهد شد. وی گفت: محدوده‌های جدید در قالب بسته‌های مختلف و با تایید وزیر صنعت و معاونت معدنی وزارتخانه تا پایان سال برای مزایده اطلاع‌رسانی می‌شود.

محایرنا : آمارهای واردات شمش فولادی شامل بیلت و بلوم و اسلب در دوره ۱۰ ماهه امسال اعلام شد. انتشار گزارش تجارت فولاد گویای رشد ۶۷ درصدی واردات این بخش نسبت به مدت مشابه در سال ۹۸ است. بررسی گزارش آماری انجمن تولید‌کنندگان فولاد ایران نشان می‌دهد امسال در ۱۰ ماهه ۹۹ پنج هزار تن شمش فولادی وارد کشور شد، در حالی که پارسال در مدت زمان یاد شده ۳ هزار تن واردات ثبت شده است. پیش از این وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: بیش از ۹۵ تا ۹۸ درصد نیاز فولاد کشور در داخل تامین می‌شود و سهم اندک اختصاص به فولاد‌های مخصوص دارد که این امر هم تا پایان امسال برطرف می‌شود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *