لور

یکی از مقامات ارشد بانک جی‌پی‌ مورگان می‌گوید که این غول صنعت بانکداری درصورت وجود تقاضا از سوی مشتریان به‌سمت پشتیبانی از خریدوفروش بیت‌کوین حرکت خواهد کرد.
به گزارش ارز دیجیتال،  دنیل پینتو، معاون ارشد عملیات و از روسای کنونی جی‌پی‌ مورگان در مصاحبه‌ای با شبکه سی‌ان‌بی‌سی  گفته است: اگر یک کلاس دارایی به‌تدریج به‌اندازه‌ای توسعه پیدا کند که از سوی مدیران سرمایه و سرمایه‌گذاران مختلف مورد استفاده قرار بگیرد، ما هم پا پیش می‌گذاریم و درصدد تسهیل دادوستد آن برمی‌آییم. با این حال در حال حاضر، تقاضایی [برای معامله بیت‌کوین] وجود ندارد؛ اما تردید نداریم که بالاخره با این تقاضا مواجه می‌شویم.

پیش‌تر در ماه گذشته، گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه جی‌پی مورگان، نشستی سراسری را با حضور هزاران تن از معامله‌گران و کارکنان خود در چهارگوشه جهان برگزار کرده و در این جلسه، حضار از مدیران بلندپایه این بانک پرسیده‌اند که چه زمانی وارد حوزه [معامله‌گری] بیت‌کوین می‌شود. آن‌طور که روایت شده، پینتو در این جلسه نسبت به این اتفاق، ابراز خوش‌بینی کرده است. جیمی دیمون، سکان‌دار کنونی جی‌پی مورگان مدت‌ها پیش از موضع تردیدآمیز خود نسبت به بیت‌کوین سخن گفته و حتی آن را یک کلاه‌برداری آشکار خوانده بود.

پینتو اما بر این باور است که بیت‌کوین در حال گسترش دامنه مقبولیت و پذیرش خود است. او در اظهارات خود به اقدام اخیر شرکت بلک‌راک (BlackRock) مبنی بر افزودن معاملات آتی بیت‌کوین به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری واجد شرایط به دو صندوق سرمایه‌گذاری‌اش اشاره کرده و گفته است که چنین اقداماتی می‌تواند مهر تاییدی بر افزایش اقبال فعالان بازار به بیت‌کوین باشد.

پینتو در ادامه افزوده است که در صورت قانونی‌شدن بیت‌کوین، معامله‌گران جی‌پی مورگان می‌توانند با صرافی‌های خوش‌نام و مشتریان معتبر حوزه ارزهای دیجیتال وارد دادوستد شوند.

نهادها و شرکت‌های سنتی و دیرپای حوزه مالی با سرعت بیشتری در حال خیز برداشتن برای پذیرش بیت‌کوین هستند. روز گذشته، بی‌ان‌وای ملون (BNY Mellon)، قدیمی‌ترین بانک ایالات متحده اعلام کرد که درصدد است در اواخر سال جاری میلادی، خدمات امانتداری بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال را ارائه کند. سیتی‌بنک، دیگر بانک بزرگ آمریکا و جی‌پی مورگان نیز پیش‌تر اعلام کرده‌اند که در حال بررسی ابعاد مختلف ارائه خدمات امانی ارزهای دیجیتال هستند.این تحولات سازنده باعث شده است که قیمت بیت‌کوین طی هفته‌های اخیر، روندی صعودی به خود بگیرد. در مقابل،‌ کریستین لاگارد رئیس بانک مرکزی اروپا، معتقد است که احتمال نگهداری بیت‌کوین توسط بانک‌های مرکزی به این زودی‌ها وجود ندارد.لاگارد طی مصاحبه‌ای مجازی با نشریه اکونومیست در پاسخ به امکان نگهداری بیت‌کوین توسط بانک‌های مرکزی گفت: خیلی بعید است. به نظر من احتمالش وجود ندارد.

دنیای‌اقتصاد : پس از چهار رشد متوالی، قیمت دلار در روز دوم هفته، رفتار کاهشی را در پیش گرفت. ساعت ۳ بعدازظهر روز یکشنبه، اسکناس آمریکایی زیر مرز ۲۶ هزار تومانی نوسان کرد و روی عدد ۲۵ هزار و ۹۵۰ تومان قرار گرفت.
به گفته فعالان، دلار طی چهار روز کاری هزار و ۷۰۰ تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند، در نتیجه طبیعی بود که برخی از معامله‌گران، اقدام به سودگیری کنند. در واقع کسانی که در روزهای قبل اقدام به خرید کرده بودند، روز یکشنبه سعی کردند از این ارزهای خریداری شده کمی کسب سود کنند. عده دیگری از معامله‌گران عنوان می‌کردند که افزایش فعالیت خالی‌فروشان ارزی زمینه‌ساز تغییر مسیر دلار شد. خالی‌فروشان کسانی هستند که دلاری ندارند، ولی سعی می‌کنند از انتظارات کاهشی خود کسب سود کنند.

با وجود اثرگذاری خالی‌فروشی‌ها و سودگیری معامله‌گران، عده‌ای از تحلیلگران بازار باور داشتند، تعطیلات سال نوی چینی سمت تقاضا در بازار را نسبت به هفته گذشته تضعیف کرده است. چین بزرگ‌ترین شریک اقتصادی ایران است و کاهش تقاضای مبادلات حواله‌ای با این کشور، می‌تواند منجر به کاهش فشار تقاضا شود. عده‌ای از معامله‌گران حتی باور دارند، رشدهای سنگین دلار در هفته گذشته تحت تاثیر تعطیلات چینی قرار داشت. در واقع از نگاه آنها بازیگران تجاری به دلیل تعطیلات چینی، ناچار شدند تقاضای خود را جلو بیندازند و همین مساله قیمت دلار را تحریک بیشتری کرد.

رشد دلار قبل از تعطیلات چینی
نوزدهم بهمن ارزش دلار در بازار داخلی در محدوده ۲۴ هزار و ۳۰۰ تومان قرار داشت،‌ ولی تا قبل از تعطیلات چینی، اسکناس آمریکایی توانست تا محدوده ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومانی رشد کند. روز شنبه، معامله‌گران با تحرکات خود توانستند قیمت را به بالای مرز ۲۶ هزار تومانی ببرند. با این حال از روز یکشنبه فضای بازار ارز آرام‌تر شد و دلار روز کم‌نوسانی را پشت سرگذاشت. نتیجه این روز کم‌نوسان، افت ۵۰ تومانی قیمت دلار بود. البته این میزان افت به اندازه‌ای نبود که خبر از تغییر انتظارات معامله‌گران بدهد. تحلیلگران فنی اعتقاد دارند، زمانی می‌توان از ورود موج نزولی به بازار سخن گفت که قیمت این ارز به زیر ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومان برگردد.

عوامل افزایشی مخالف اثر تعطیلات چینی
با توجه به کاهش احتمالی تقاضای حواله‌ای به واسطه تعطیلات چینی، دلار تحت تاثیر عوامل دیگری می‌تواند راه صعود را ادامه دهد. یکی از عوامل خنثی‌کننده،‌ اثر کاهشی تعطیلات چینی، تغییر فاز انتظاری برجامی معامله‌گران است. شمار زیادی از فعالان باور دارند،‌ کاهش انتطار لغو تحریم‌ها توسط آمریکا، یکی از مهم‌ترین عوامل زمینه‌ساز رشد قیمت در بازار بوده است. تعطیلات چینی از روز جمعه آغاز شده است و تا انتهای هفته جاری ادامه خواهد یافت. در این فاصله معامله‌گران کار دشواری برای نگه داشتن دلار در کانال ۲۶ هزار تومانی خواهند داشت. با این حال‌ عده‌ای از فعالان از بازگشت صف‌های خرید به بازار خبر می‌دهند. از نگاه آنها در صورت ادامه این فشار قیمت دلار حتی با وجود کاهش تقاضای حواله‌ای می‌تواند به رشد خود ادامه دهد.

سایه تردید در بازار ارز
به گفته یکی از بازیگران باتجربه بازار، فضای نااطمینانی همچنان در معاملات وجود دارد. آنها باور دارند، بازار وابسته به اخبار است و در صورتی که ایران و آمریکا سیگنالی از مذاکره احتمالی بدهند، بازار به سرعت راه افزایشی رفته را بازخواهد گشت. مبهم بودن اتفاقات سیاسی آتی باعث شده است که برخی از معامله‌گران تمایلی به خرید و فروش دلار نداشته باشند. وجود سایه مذاکرات بر بازار،‌ تقاضای هیجانی را عقب می‌راند ولی هر چقدر زمان طولانی‌تری سپری شود و گشایشی در اقتصاد صورت نگیرد، تقاضای خاموش نیز فعال خواهد شد.

تحلیل فنی رفتار دلار
به گفته فعالان، مرز ۲۶ هزار تومانی برای بازار اهمیت زیادی دارد؛ از نگاه، تحلیلگران فنی هر چقدر دلار بالای مرز ۲۶ هزار تومانی باقی بماند، احتمال ورود موج جدید خریداران به بازار بیشتر خواهد شد. یکی از بازیگران باتجربه بازار عنوان می‌کرد در صورتی که اسکناس آمریکایی از محدوده ۲۶ هزار و ۲۰۰ تومانی عبور کند، ظرفیت صعود تا سطح ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومانی را خواهد داشت. در کنار این رفتار حواله درهم نیز برای بازیگران ارزی اهمیت زیادی دارد. در صورتی که حواله درهم بالای ۷ هزار و ۱۰۰ تومان باقی بماند،‌ می‌تواند قیمت دلار را بالای مرز ۲۶ هزار تومانی نگه دارد. به گفته تحلیلگران فنی،‌ دلار زمانی در فاز نزولی قرار خواهد گرفت که محدوده ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومان را از دست بدهد. در مورد درهم نیز به نظر می‌رسد مرز ۷ هزار تومانی اهمیت حیاتی دارد. نزول درهم به زیر ۷ هزار تومان می‌تواند زمینه‌ساز سقوط دلار تا ۲۵ هزار و ۵۰۰تومان شود.

واکنش سکه به افت دلار
سکه امامی دیروز در واکنش به منفی شدن روند دلار، در مسیر کاهشی قرار گرفت. ساعت ۳ بعدازظهر روز یکشنبه، سکه با قیمت ۱۱ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان به فروش می‌رفت که ۱۰هزار تومان کمتر از روز شنبه بود. سکه در تاریخ ۱۶ بهمن ماه در محدوده ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان قرار داشت و طی ۱۰ روز توانست بالای یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان افزایش قیمت را به ثبت برساند. روز یکشنبه برخی از معامله‌گران از خریدهای خود سودگیری کردند. در کنار این حباب قیمتی سکه به اندازه‌ای زیاد است که بدون کمک اونس طلا و دلار دشوار است که یک تنه راه افزایشی را طی کند.

با وجود تمام این دشواری‌ها گفته می‌شد که سکه پس از ساعت چهار بعدازظهر دیروز خود را در معاملات غیررسمی به بالای مرز ۱۲ میلیون تومانی رساند. سکه در صورتی که بالای مرز ۱۲میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تثبیت شود، می‌تواند خریداران تازه‌ای برای ورود به بازار خود ترغیب کند. به نظر می‌رسد، تقاضای احتیاطی در هفته جاری تا حدی سعی کند که اثر کاهشی تعطیلات چینی را کاهش دهد. دلار هم گفته می‌شد که پس از ساعت چهار بعدازظهر کمی صعودی شد. ممکن است تقاضا پس از استراحت یک‌روزه در روز دوشنبه بار دیگر فعال‌تر شود. بیشتر فعالان باور دارند بازار تا سوم اسفندماه آبستن اتفاقات زیادی خواهد بود.

دنیای‌اقتصاد : قیمت طلا در هفته‌ای که گذشت در بازارهای جهانی، با رشد ۶۵/ ۰ درصدی همراه بود و توانست اندکی جایگاه خود در میانه کانال ۱۸۰۰ دلاری را مستحکم کند؛ با وجود این طلا در هر دو ماهی که از ابتدای سال ۲۰۲۱ گذشته است، بازدهی منفی داشته است. طلا به ترتیب در ماه‌های ژانویه و فوریه (تا روز دوازدهم) بازدهی منفی ۶/ ۲ درصد و منفی۲/ ۱ درصد داشته است تا کار خود را حدود ۷۳ دلار کمتر از قیمتی که سال را شروع کرده بود ادامه دهد. وضعیت قیمتی فلز زرد اکنون به گونه‌ای است که تحلیلگران هشدار داده‌اند در صورتی که بار دیگر طلا مرز ۱۸۰۰ دلاری را از دست بدهد، احتمال شروع موج جدیدی از فروش و ریزش قیمتی وجود دارد و در سمت صعودی تا زمانی که کاتالیزور قدرتمندی مانند اقدامات انبساطی یا وخامت اوضاع کرونا به حمایت از طلا نیاید، احتمال افزایش قیمت طلا پایین است.
طلا چشم‌انتظار کاتالیزور قیمتی
همچنین روز گذشته و پس از اصلاح قیمتی بیت‌کوین، پرطرفدارترین رمز ارز جهان مجددا رکورد قیمتی جدیدی را به ثبت رساند. ارزش بیت‌کوین در معاملات روز یکشنبه تا میانه روز و برای ساعاتی به قیمت ۴۹ هزار و ۶۹۰ دلاری نیز رسید تا به یک قدمی فتح مرز ۵۰ هزار دلاری برسد. بعد از آنکه ایلان ماسک رئیس شرکت تسلا اعلام کرد در حدود ۵/ ۱ میلیارد دلار در بازار رمزارزها سرمایه‌گذاری خواهد کرد، اکنون به گوش می‌رسد شرکت سرمایه‌گذاری و خدمات مالی آمریکایی مورگان استنلی نیز قصد دارد مبلغی به اندازه ۱۵۰ میلیارد دلار در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کند. البته با اینکه هنوز این سرمایه‌گذاری عظیم نهایی نشده است، اما این شرکت در حال ارائه پیشنهاد به سرمایه‌گذاران خود برای چنین سرمایه‌گذاری است. به نظر می‌رسد با اقبال روزافزون شرکت‌های بزرگ به سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها، حداقل در کوتاه‌مدت اروند افزایشی قیمت این دارایی‌های پرریسک ادامه داشته باشد.

عملکردی ضعیف‌تر از انتظار
براساس نظر تحلیلگران طلا از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون عملکردی ضعیف‌تر از انتظار داشته است. به‌عنوان مثال بازار رمز ارزها که یکی از بازارهای رقیب بازار طلا به شمار می‌آید، از ابتدای سال جاری تاکنون عملکرد به مراتب بهتری را به ثبت رسانده است؛ بیت‌کوین که روز گذشته با ثبت قیمت ۴۹ هزار و ۳۳۶ دلاری مجددا رکورد قیمتی جدیدی را به ثبت رسانده است، در حدود ۴۰ روزی که از سال ۲۰۲۱ گذشته است بیش از ۶۰ درصد بازدهی مثبت داشته است. استحکام ارزش شاخص دلار در میانه کانال ۹۰ واحدی و افزایش نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا دو عامل فشارآورنده بر قیمت طلا طی هفته‌های اخیر بوده است و به نظر می‌رسد تا زمانی که کاتالیزوری قدرتمند به حمایت طلا نیاید وضعیت قیمت این فلز ارزشمند همچنان به این ترتیب خواهد بود. نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری با سررسید ۱۰ ساله اکنون به حدود ۲/ ۱ درصد رسیده است و در حال حرکت به سوی مرزهای بالاتر است؛ این موضوع همواره سبب می‌شود تا تقاضای دلار افزایش پیدا کند و در  انتهای زنجیره به قیمت طلا فشار وارد می‌شود.

کار دشوار کابینه بایدن
در حال حاضر پیش‌بینی می‌شود مهم‌ترین عاملی که می‌تواند تا حدودی طلا را از فشار کنونی رها کند و حتی سبب افزایش قیمت آن شود اجرای بسته حمایتی مد نظر بایدن است. در حقیقت بازار طلا اکنون در انتظار دولت بایدن است تا بسته جدید را به حالت اجرایی دربیاورد. تحلیلگران عنوان کرده‌اند که هر گونه تاخیر در تصویب و اجرای بسته محرک مالی جدید که ارزشی در حدود هزار و ۹۰۰ میلیارد دلار دارد، فشار بیشتری بر قیمت طلا وارد خواهد کرد. برخی گمانه‌زنی‌ها درباره این موضوع نیز در بازار شنیده می‌شود که چند نماینده دموکرات در کنگره احتمالا به‌دلیل افزایش حداقل دستمزد به این بسته رای مثبت نخواهند داد. اگر چنین اتفاقی بیفتد و دولت بایدن نتواند این کمبود را از سوی نمایندگان جمهوری‌خواه در کنگره جبران کند، در آن صورت تصویب بسته در کنگره به مشکل می‌خورد. در حال حاضر بازارها از جمله بازار فلزات ارزشمند بر این موضوع حساب باز کرده‌اند که بسته محرک مالی مد نظر جو بایدن به تصویب خواهد رسید و به اجرا درخواهد آمد. اما در صورتی که چنین پیش‌بینی درست از آب در نیاید و بر سر راه تصویب و اجرای بسته محرک مالی جدید مشکلاتی به وجود بیاید احتمال ریزش قیمت در این بازارها بیشتر خواهد شد.

فرصت خرید طلا کجاست؟
مهم‌ترین ریسک قیمتی طلا در هفته جاری از نظر تحلیلگران تکنیکال در بازار آن است که در صورتی که این فلز ارزشمند نتواند مرز ۱۸۰۰ دلاری را حفظ کند، احتمال ریزش قیمت آن به محدوده ۱۷۰۵ تا ۱۷۱۰ دلاری وجود دارد. در این صورت طلا به محدوده قیمتی وارد می‌شود که در حدود ۱۰ درصد از قیمتی که سال را با آن شروع کرده بود پایین‌تر است. تحلیلگران هشدار داده‌اند در صورتی که طلا مرز ۱۸۰۰ دلاری را از دست بدهد، بسیاری از سرمایه‌گذاران موقعیت‌های فروش استقراضی خود را تبدیل به پول نقد خواهند کرد. با توجه به اینکه صندوق‌های قابل معامله در بورس با پشتوانه طلا شاهد خروجی دارایی بوده‌اند، گروهی از تحلیلگران بر این باورند که سقوط ارزش طلا به محدوده‌های گفته شده امری غافلگیرکننده نخواهد بود. به نظر می‌رسد احیای مجدد قیمت طلا فرآیندی زمانبر باشد و طلا در هفته پیش‌رو مجددا مرزهای حمایتی ۱۷۸۰ دلار را تست کند. به طور کلی برآیند نظر تحلیلگران برای بازه قیمتی طلا در هفته پیش‌رو، نوسان قیمت فلز زرد در بازه قیمتی ۱۸۰۰ تا ۱۸۵۰ دلار است. اما در مورد افق قیمتی طلا در بلندمدت وضعیت تا حدودی متفاوت است؛ کارشناسان عقیده دارند در بلندمدت با به میدان آمدن عامل تورم، احتمالا طلا که به‌عنوان پوشش‌دهنده ریسک تورم شناخته می‌شود، روندی صعودی را پیش بگیرد. به همین دلیل است که معامله‌گران خبره توصیه می‌کنند در صورتی که ارزش طلا به زیر محدوده ۱۸۰۰ دلار رسید، فرصت خوبی برای خرید طلا به حساب می‌آید. اگر بایدن بتواند بسته‌های حمایتی خود را پیاده‌سازی کند احتمال افزایش تورم در آینده بیش از پیش خواهد شد.

استقبال بانک‌ها از بیت‌کوین
بانک آمریکایی مورگان استنلی تنها بانکی نیست که اخیرا از سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارزها استقبال کرده است. اخیرا بانک‌های ویزا و جی‌پی مورگان نیز تصدیق کرده‌اند که برای مشارکت و حضور در فرآیندهای پرداخت با رمز ارزها برنامه دارند. همچنین این بانک‌ها اطمینان داده‌اند که از پیشرفت‌های بیشتر در صنعت ارزهای رمزنگاری شده براساس شرایط بازار و تقاضای مشتریان حمایت کنند.

دنیای اقتصاد : مراسم رونمایی از محصولات جدید و افتتاح پروژه‌های شستا با حضور محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.
گام «شستا» برای تحقق جهش تولید
در این مراسم شرکت‌ سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) از ۲۰۰ محصول جدید در بخش‌های مختلف رونمایی کرد که تولید آنها ده‌ها میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی برای کشور به همراه دارد. همچنین ۱۶ پروژه توسعه‌ای به مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان نیز به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شد. با این اقدامات گام بلندی برای جهش تولید و قطع وابستگی به خارج برداشته شد که البته مدیرعامل شستا با تاکید بر اینکه این پایان راه نیست، قول داد: هر ۴۵ روز برنامه‌های جدید افتتاح را تکرار کنیم.

 از اقدامات نوآورانه حمایت می‌کنیم
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه رونمایی از محصولات جدید و افتتاح پروژه شستا در این مراسم گفت: مجموعه شستا توانست در کنار شفافیت، نظم را هم ‌در دستور کار قرار دهد و مدیران شستا توانستند صورت‌های مالی شستا و شرکت‌های تابعه را به صورت شفاف برای عموم‌ منتشر کنند.  وی با تشکر از مدیرعامل جوان شستا و اعضای هیات‌مدیره این شرکت در انجام این امور و تحقق شفافیت‌های ایجاد شده افزود: تلاش برای تحقق بودجه بسیار ارزشمند بوده و توانستند در مسیر بودجه با نظم و شفافیت اقدام‌کنند. محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به راه‌اندازی سامانه «سیمان‌یاب» در هلدینگ سیمانی شستا افزود: اقدام نوآورانه‌ای که در سامانه سیمان‌یاب ایجاد شد بسیار مفید و باعث اطمینان‌بخشی به سهامداران شد؛ بر این اساس استمرار استفاده‌پذیری از سامانه‌ها و اطلاعات در سامانه‌های شستا باید با قدرت ادامه یابد و امکان ارائه و استفاده از آن برای مخاطبان خاص و عام ایجاد شود. شریعتمداری با بیان اینکه بورسی کردن شستا یکی از بزرگ‌ترین مظاهر شفافیت بوده که توسط مدیران توانمند شستا صورت گرفت، تاکید کرد: بورسی شدن دیگر شرکت‌های شستا باید همچنان در دستور کار باشد.

 افزایش سود شستا تا ۳۲ هزار میلیارد تومان
مدیرعامل شستا نیز در مراسم رونمایی از محصولات جدید و افتتاح پروژه شستا گفت: از ابتدای امسال ۳۳ پروژه به ارزش ۱۶۰۰ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیده و ۸۰ پروژه به ارزش ۸۰۰ میلیارد تومان  در مراحل نهایی است که به زودی  به بهره‌برداری می‌رسد. محمد رضوانی‌فر با بیان اینکه شستا در حال حاضر مجموعا ۲۵۶ پروژه  به ارزش ۴۰ هزار میلیارد تومان در دست اجرا دارد، ادامه داد: پروژه‌های شستا با اولویت و محوریت مناطق محروم و با هدف توسعه و اشتغال‌زایی پایدار این مناطق  اجرا خواهد شد. در همین حال با توجه به عملکرد شرکت‌های زیرمجموعه برآورد می‌کنیم در پایان سال مالی منتهی به خرداد سال ۱۴۰۰  سود خالص شستا به حدود ۳۲ هزار میلیارد تومان افزایش یابد. همچنین  با کاهش تعداد شرکت‌های زیان‌ده به ۶ شرکت، بیش از ۱۶۰ شرکت تابعه سودده هستند. وی با بیان اینکه در شستا تاکنون ۲۴ سامانه شفافیت راه‌اندازی شد، افزود: شفافیت یک نمایش سازمانی نیست و یک باور سازمانی در راستای افزایش چالاکی، کاهش هزینه‌های تمام‌شده و افزایش سوددهی سازمان خواهد شد. مدیرعامل شستا افزود: تمرکز شستا در عرضه محصولات با استفاده از بورس کالا است و در حال حاضر ۲۸ محصول از طریق بورس کالا عرضه می‌شود و با پیگیری و عقد تفاهم‌نامه و ایجاد کارگروه در این حوزه تلاش می‌شود تعداد محصولات قابل عرضه در بورس کالا افزایش یابد. رضوانی‌فر با بیان اینکه بر اساس وعده‌ای که دادیم هر ۴۵ روز برنامه‌های افتتاح را تکرار می‌کنیم، افزود: امروز فقط نیمی ‌از طرح‌ها و محصولات جدید ارائه شدند و در سال جدید این روند را ادامه خواهیم داد. وی  با اشاره به اخذ مجوز افزایش سرمایه شستا خاطرنشان کرد: در سال‌جاری ۱۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان افزایش سرمایه شرکت‌های زیرمجموعه داشتیم و برنامه افزایش سرمایه شرکت‌ها از محل تجدید ارزیابی در دستور کار است.

 ورود ۴۰ محصول جدید به بازار دارو
در هلدینگ دارویی تامین  از ۱۶۸ محصول جدید این هلدینگ دارویی شستا رونمایی شد که ۴۰ محصول برای اولین بار است که  در کشور تولید می‌شود و سایر آنها نیز برای اولین بار است که در شستا تولید می‌شود. این محصولات ۱۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی داشت و شامل داروهای دامی، مواد اولیه و مکمل‌های دارویی است و به تنوع محصولات دارویی کمک می‌کند. یک واحد توزیع و پخش دارو وابسته به سازمان تامین‌اجتماعی نیز در قزوین به بهره‌برداری رسید. مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین (تیپکو) اعلام کرد: برای تملک، تجهیز و راه‌اندازی این مرکز در قزوین که کار تامین و توزیع دارو در استان‌های قزوین و زنجان را برعهده دارد، ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار سرمایه‌گذاری شده است. پویا فرهت تاکید کرد: این واحد قادر به ذخیره سازی و توزیع ۵ هزار قلم انواع دارو از جمله داروهای مورد نیاز بیماران خاص و بیماران صعب‌العلاج است.

 سامانه سیمان‌یاب برای فروش داخلی
 از دیگر طرح‌هایی که در این مراسم  به بهره‌برداری رسید، سامانه سیمان‌یاب برای فروش داخلی سیمان و دسترسی سریع و صحیح به اطلاعات فروش بود. مدیرعامل شرکت سیمان تامین (سیتا) با اشاره به مشکل توزیع و فروش سیمان به صورت سنتی در کشور، گفت: هلدینگ سیمان تامین به عنوان بزرگ‌ترین هلدینگ سیمانی کشور که ظرفیت ۳۰ درصد تولید و فروش کشور را دارد، نیازمند ایجاد بستر جدید برای تولید و فروش سیمان بود. رضا جمارانیان افزود: با تاکید وزیر تعاون و مدیر عامل شستا مبنی بر ایجاد سامانه‌های شفافیت در زیرمجموعه‌های شستا، ‌مجموعه هلدینگ سیمان تامین فعالیت خود را برای ایجاد بستر مناسب نرم‌افزاری برای انجام این کار تدارک دید و از بهمن سال جاری فروش آزمایشی توسط ۱۷ شرکت زیرمجموعه در سراسر کشور شروع شد و پس از انجام موفقیت آمیز از ۱۵ بهمن ۱۰۰درصد فروش ۱۷ شرکت زیرمجموعه کاملا در سامانه انجام می‌شود. وی درباره مزایای این سامانه گفت: از مزایای عمده سیمان یاب می‌توان به تبدیل تجارت سنتی به الکترونیک، گسترش شبکه مویرگی، شفافیت فسادزدایی در حوزه فروش، ازبین بردن رانت در فروش سیمان و ایجاد نرخ یکسان برای خریداران و هماهنگی شرکت‌های تابعه برای  حذف رقابت‌های درون گروهی اشاره کرد. وی گفت: سامانه سیمان یاب این فرصت را می‌دهد که تولیدکننده محصولات خود را از طریق این سامانه بفروشند درخواست ما این است که وزارت صنعت شرایطی را فراهم کند تا سیمان از طریق این سامانه به مصرف کننده نهایی نیز فروخته شود، بنابراین از واسطه بازی و دلال بازی جلوگیری می‌شود. مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین افزود: سود تلفیقی مجموعه سیتا از ۴۵۰ میلیارد تومان در سال ۹۷ به مبلغ ۳۷۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۹ رسید که ۳۲۵۰میلیارد تومان رشد داشت. وی افزود: با وجود مشکلاتی همچون قطع برق و گاز و افزایش هزینه حمل و افزایش قیمت تمام شده تولید سیمان تنها ۲۰ درصد افزایش قیمت سیمان توسط دولت تعیین شد، اما با این وجود سود خالص تلفیقی شرکت در سال جاری ۳۷۰۰ میلیارد تومان بود.

  ارتقای سرعت اینترنت رایتل
شرکت خدماتی ارتباطی رایتل از پروژه LTE۲۱۰۰ رونمایی کرد که با راه‌اندازی آن، سرعت اینترنت در یک هزار سایت در استان تهران از سرویس اینترنت ۴ به ۵/ ۴ ارتقا می‌یابد. مدیرعامل شرکت خدماتی رایتل افزود: بزرگ‌ترین دستاورد پروژه این است که در شهر تهران که از لحاظ طراحی شبکه رادیویی موبایل، پیچیده‌ترین جغرافیا را دارد و به دلیل فشردگی جمعیتی، اپراتورهای تلفن همراه در ساعت اوج مصرف با مشکل سرعت اینترنت مواجه هستند، این مشکل را برطرف کرده است. یاسر رضاخواه با اشاره به اینکه دو اپراتور رقیب رایتل فشار بیشتر و افت کیفیت در این مدت داشتند، تاکید کرد: با ارتقای هزار سایت به ۴/ ۵ G سرعت دانلود ۱۱۳ درصد، آپلود ۱۰۰ درصد و ترافیک ۱۰۶ درصد افزایش یافته است. رضاخواه افزود: سال گذشته برای نخستین بار ۱۰۰ میلیارد سوددهی داشتیم که با توجه به شرایط فعلی برای امسال ۳۰۰ میلیارد برآورد سود شده است که به تحقق آن نزدیک هستیم.

 راه‌اندازی واحد ۶۰۰ پتروشیمی‌آبادان
رئیس هیات مدیره تاپیکو نیزدر این مراسم گفت: از فروش ۳۰ هزار میلیارد تومان محصولات و خدمات ۱۴ هزار میلیارد تومان سود خالص در سال جاری به دست آمده است. حسین ابویی در آیین رونمایی از محصولات جدید و افتتاح پروژه شستا، تصریح کرد: بر اساس عملکرد امسال ۱۴ هزار میلیارد تومان سود خالص ناشی از ۳۰ هزار میلیارد تومان فروش محصولات و خدمات را داشتیم. وی خاطرنشان کرد: این ارقام نسبت به سال گذشته در سود ۱۲۵ درصد و فروش ۱۶۳ درصد رشد را نشان می‌دهد. رئیس هیات‌مدیره تاپیکو افزود: در راستای انجام تعهدات دولت و مدیریت بازار ارز، تا نیمه بهمن ۱۶۱ میلیون دلار تعهد ارزی داشتیم که بیش از این رقم و تا حدود ۱۸۰ میلیون دلار در سامانه نیما عرضه شد. همچنین در مراسمی، واحد ۶۰۰ پتروشیمی‌آبادان پس از ۱۸ ماه با انجام تعمیرات ناشی از آتش‌سوزی به صورت ویدئو کنفرانس به طور رسمی‌ به بهره‌برداری رسید.افتتاح مجتمع تجاری خدماتی جایگاه عرضه سوخت پرسیران در شهر اهواز از سوی  شرکت پرسی ایران گاز، رونمایی از کیسه هوا (ایربگ) که برای اولین بار در منطقه خاورمیانه تولید می‌شود، از سوی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنایع لاستیک و رونمایی از تایرهای جدید برای خودروهای لوکس و سنگین در شرکت لاستیک بارز از دیگر مواردی بود که در هلدینگ تاپیکو صورت گرفت.

 

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور: حوزه سرمایه‌گذاری جسورانه در کشور، حوزه بسیار بکر و دست نخورده‌ای است که آینده فوق العاده‌ای برای افرادی که صندوق‌های جسورانه تشکیل می‌دهند، رقم خواهد زد.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در آیین رونمایی از بازار تامین مالی جمعی و شاخص صکوک فرابورس ایران که با حضور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و مدیرعامل فرابورس ایران و جمعی از مدیران ارشد بازار سرمایه برگزار شد، گفت: اکوسیستم بزرگی از شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ در کشور وجود دارد که مجموعه‌ای از جوانان نخبه و تحصیلکرده آنان را هدایت می‌کنند. این شرکت‌ها به شیوه سنتی و قدیمی و بر پایه دریافت وام از سیستم بانکی امکان تامین مالی ندارند و برای بزرگتر شدن نقش این شرکت‌ها در اقتصاد باید از ظرفیت‌های بازار سرمایه بهره برد.

وی اظهار کرد: از سال های پیش همواره جلسات متنوع و زیادی برگزار کردیم تا بتوانیم مکانیزم‌های متعدد تامین مالی از طریق بورس را بررسی و راه‌اندازی کنیم. در حال حاضر اما این نوآوری‌ها با سرعت زیادی در بستر بازار سرمایه در حال شکل‌گیری و توسعه است.

ستاری در ادامه به ورود صندوق‌های جسورانه در فرابورس اشاره کرد و افزود: تاکنون ۱۳ صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه وارد فرابورس شده‌اند که از میان آنها بزرگترین صندوق جسورانه به ارزش ۲۴۰ میلیارد تومان آگهی می‌شود. سازمان بورس و اوراق بهادار خود پیش‌قدم در زمینه راه‌اندازی ابزارهای نوین تامین مالی برای حوزه نوآوری و دانش‌بنیان است و این مسئولیت ما را در معاونت علمی بیش از پیش افزایش می‌دهد. مردم باید حلاوت این نوآوری‌ها را در بورس بچشند.

وی تاکید کرد: هم اکنون استارت آپ هایی در حوزه سرمایه‌گذاری جسورانه فعالند که گاه رشدی حدودا ۱۰ درصدی را به طور هفتگی تجربه می کنند؛ شایان ذکر است، این رشد در حوزه آی تی محسوس‌تر است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهفروشگاهتماس با ما