دنیای اقتصاد : مراسم رونمایی از محصولات جدید و افتتاح پروژه‌های شستا با حضور محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.
گام «شستا» برای تحقق جهش تولید
در این مراسم شرکت‌ سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) از ۲۰۰ محصول جدید در بخش‌های مختلف رونمایی کرد که تولید آنها ده‌ها میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی برای کشور به همراه دارد. همچنین ۱۶ پروژه توسعه‌ای به مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان نیز به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شد. با این اقدامات گام بلندی برای جهش تولید و قطع وابستگی به خارج برداشته شد که البته مدیرعامل شستا با تاکید بر اینکه این پایان راه نیست، قول داد: هر ۴۵ روز برنامه‌های جدید افتتاح را تکرار کنیم.

 از اقدامات نوآورانه حمایت می‌کنیم
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه رونمایی از محصولات جدید و افتتاح پروژه شستا در این مراسم گفت: مجموعه شستا توانست در کنار شفافیت، نظم را هم ‌در دستور کار قرار دهد و مدیران شستا توانستند صورت‌های مالی شستا و شرکت‌های تابعه را به صورت شفاف برای عموم‌ منتشر کنند.  وی با تشکر از مدیرعامل جوان شستا و اعضای هیات‌مدیره این شرکت در انجام این امور و تحقق شفافیت‌های ایجاد شده افزود: تلاش برای تحقق بودجه بسیار ارزشمند بوده و توانستند در مسیر بودجه با نظم و شفافیت اقدام‌کنند. محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به راه‌اندازی سامانه «سیمان‌یاب» در هلدینگ سیمانی شستا افزود: اقدام نوآورانه‌ای که در سامانه سیمان‌یاب ایجاد شد بسیار مفید و باعث اطمینان‌بخشی به سهامداران شد؛ بر این اساس استمرار استفاده‌پذیری از سامانه‌ها و اطلاعات در سامانه‌های شستا باید با قدرت ادامه یابد و امکان ارائه و استفاده از آن برای مخاطبان خاص و عام ایجاد شود. شریعتمداری با بیان اینکه بورسی کردن شستا یکی از بزرگ‌ترین مظاهر شفافیت بوده که توسط مدیران توانمند شستا صورت گرفت، تاکید کرد: بورسی شدن دیگر شرکت‌های شستا باید همچنان در دستور کار باشد.

 افزایش سود شستا تا ۳۲ هزار میلیارد تومان
مدیرعامل شستا نیز در مراسم رونمایی از محصولات جدید و افتتاح پروژه شستا گفت: از ابتدای امسال ۳۳ پروژه به ارزش ۱۶۰۰ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیده و ۸۰ پروژه به ارزش ۸۰۰ میلیارد تومان  در مراحل نهایی است که به زودی  به بهره‌برداری می‌رسد. محمد رضوانی‌فر با بیان اینکه شستا در حال حاضر مجموعا ۲۵۶ پروژه  به ارزش ۴۰ هزار میلیارد تومان در دست اجرا دارد، ادامه داد: پروژه‌های شستا با اولویت و محوریت مناطق محروم و با هدف توسعه و اشتغال‌زایی پایدار این مناطق  اجرا خواهد شد. در همین حال با توجه به عملکرد شرکت‌های زیرمجموعه برآورد می‌کنیم در پایان سال مالی منتهی به خرداد سال ۱۴۰۰  سود خالص شستا به حدود ۳۲ هزار میلیارد تومان افزایش یابد. همچنین  با کاهش تعداد شرکت‌های زیان‌ده به ۶ شرکت، بیش از ۱۶۰ شرکت تابعه سودده هستند. وی با بیان اینکه در شستا تاکنون ۲۴ سامانه شفافیت راه‌اندازی شد، افزود: شفافیت یک نمایش سازمانی نیست و یک باور سازمانی در راستای افزایش چالاکی، کاهش هزینه‌های تمام‌شده و افزایش سوددهی سازمان خواهد شد. مدیرعامل شستا افزود: تمرکز شستا در عرضه محصولات با استفاده از بورس کالا است و در حال حاضر ۲۸ محصول از طریق بورس کالا عرضه می‌شود و با پیگیری و عقد تفاهم‌نامه و ایجاد کارگروه در این حوزه تلاش می‌شود تعداد محصولات قابل عرضه در بورس کالا افزایش یابد. رضوانی‌فر با بیان اینکه بر اساس وعده‌ای که دادیم هر ۴۵ روز برنامه‌های افتتاح را تکرار می‌کنیم، افزود: امروز فقط نیمی ‌از طرح‌ها و محصولات جدید ارائه شدند و در سال جدید این روند را ادامه خواهیم داد. وی  با اشاره به اخذ مجوز افزایش سرمایه شستا خاطرنشان کرد: در سال‌جاری ۱۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان افزایش سرمایه شرکت‌های زیرمجموعه داشتیم و برنامه افزایش سرمایه شرکت‌ها از محل تجدید ارزیابی در دستور کار است.

 ورود ۴۰ محصول جدید به بازار دارو
در هلدینگ دارویی تامین  از ۱۶۸ محصول جدید این هلدینگ دارویی شستا رونمایی شد که ۴۰ محصول برای اولین بار است که  در کشور تولید می‌شود و سایر آنها نیز برای اولین بار است که در شستا تولید می‌شود. این محصولات ۱۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی داشت و شامل داروهای دامی، مواد اولیه و مکمل‌های دارویی است و به تنوع محصولات دارویی کمک می‌کند. یک واحد توزیع و پخش دارو وابسته به سازمان تامین‌اجتماعی نیز در قزوین به بهره‌برداری رسید. مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین (تیپکو) اعلام کرد: برای تملک، تجهیز و راه‌اندازی این مرکز در قزوین که کار تامین و توزیع دارو در استان‌های قزوین و زنجان را برعهده دارد، ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار سرمایه‌گذاری شده است. پویا فرهت تاکید کرد: این واحد قادر به ذخیره سازی و توزیع ۵ هزار قلم انواع دارو از جمله داروهای مورد نیاز بیماران خاص و بیماران صعب‌العلاج است.

 سامانه سیمان‌یاب برای فروش داخلی
 از دیگر طرح‌هایی که در این مراسم  به بهره‌برداری رسید، سامانه سیمان‌یاب برای فروش داخلی سیمان و دسترسی سریع و صحیح به اطلاعات فروش بود. مدیرعامل شرکت سیمان تامین (سیتا) با اشاره به مشکل توزیع و فروش سیمان به صورت سنتی در کشور، گفت: هلدینگ سیمان تامین به عنوان بزرگ‌ترین هلدینگ سیمانی کشور که ظرفیت ۳۰ درصد تولید و فروش کشور را دارد، نیازمند ایجاد بستر جدید برای تولید و فروش سیمان بود. رضا جمارانیان افزود: با تاکید وزیر تعاون و مدیر عامل شستا مبنی بر ایجاد سامانه‌های شفافیت در زیرمجموعه‌های شستا، ‌مجموعه هلدینگ سیمان تامین فعالیت خود را برای ایجاد بستر مناسب نرم‌افزاری برای انجام این کار تدارک دید و از بهمن سال جاری فروش آزمایشی توسط ۱۷ شرکت زیرمجموعه در سراسر کشور شروع شد و پس از انجام موفقیت آمیز از ۱۵ بهمن ۱۰۰درصد فروش ۱۷ شرکت زیرمجموعه کاملا در سامانه انجام می‌شود. وی درباره مزایای این سامانه گفت: از مزایای عمده سیمان یاب می‌توان به تبدیل تجارت سنتی به الکترونیک، گسترش شبکه مویرگی، شفافیت فسادزدایی در حوزه فروش، ازبین بردن رانت در فروش سیمان و ایجاد نرخ یکسان برای خریداران و هماهنگی شرکت‌های تابعه برای  حذف رقابت‌های درون گروهی اشاره کرد. وی گفت: سامانه سیمان یاب این فرصت را می‌دهد که تولیدکننده محصولات خود را از طریق این سامانه بفروشند درخواست ما این است که وزارت صنعت شرایطی را فراهم کند تا سیمان از طریق این سامانه به مصرف کننده نهایی نیز فروخته شود، بنابراین از واسطه بازی و دلال بازی جلوگیری می‌شود. مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین افزود: سود تلفیقی مجموعه سیتا از ۴۵۰ میلیارد تومان در سال ۹۷ به مبلغ ۳۷۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۹ رسید که ۳۲۵۰میلیارد تومان رشد داشت. وی افزود: با وجود مشکلاتی همچون قطع برق و گاز و افزایش هزینه حمل و افزایش قیمت تمام شده تولید سیمان تنها ۲۰ درصد افزایش قیمت سیمان توسط دولت تعیین شد، اما با این وجود سود خالص تلفیقی شرکت در سال جاری ۳۷۰۰ میلیارد تومان بود.

  ارتقای سرعت اینترنت رایتل
شرکت خدماتی ارتباطی رایتل از پروژه LTE۲۱۰۰ رونمایی کرد که با راه‌اندازی آن، سرعت اینترنت در یک هزار سایت در استان تهران از سرویس اینترنت ۴ به ۵/ ۴ ارتقا می‌یابد. مدیرعامل شرکت خدماتی رایتل افزود: بزرگ‌ترین دستاورد پروژه این است که در شهر تهران که از لحاظ طراحی شبکه رادیویی موبایل، پیچیده‌ترین جغرافیا را دارد و به دلیل فشردگی جمعیتی، اپراتورهای تلفن همراه در ساعت اوج مصرف با مشکل سرعت اینترنت مواجه هستند، این مشکل را برطرف کرده است. یاسر رضاخواه با اشاره به اینکه دو اپراتور رقیب رایتل فشار بیشتر و افت کیفیت در این مدت داشتند، تاکید کرد: با ارتقای هزار سایت به ۴/ ۵ G سرعت دانلود ۱۱۳ درصد، آپلود ۱۰۰ درصد و ترافیک ۱۰۶ درصد افزایش یافته است. رضاخواه افزود: سال گذشته برای نخستین بار ۱۰۰ میلیارد سوددهی داشتیم که با توجه به شرایط فعلی برای امسال ۳۰۰ میلیارد برآورد سود شده است که به تحقق آن نزدیک هستیم.

 راه‌اندازی واحد ۶۰۰ پتروشیمی‌آبادان
رئیس هیات مدیره تاپیکو نیزدر این مراسم گفت: از فروش ۳۰ هزار میلیارد تومان محصولات و خدمات ۱۴ هزار میلیارد تومان سود خالص در سال جاری به دست آمده است. حسین ابویی در آیین رونمایی از محصولات جدید و افتتاح پروژه شستا، تصریح کرد: بر اساس عملکرد امسال ۱۴ هزار میلیارد تومان سود خالص ناشی از ۳۰ هزار میلیارد تومان فروش محصولات و خدمات را داشتیم. وی خاطرنشان کرد: این ارقام نسبت به سال گذشته در سود ۱۲۵ درصد و فروش ۱۶۳ درصد رشد را نشان می‌دهد. رئیس هیات‌مدیره تاپیکو افزود: در راستای انجام تعهدات دولت و مدیریت بازار ارز، تا نیمه بهمن ۱۶۱ میلیون دلار تعهد ارزی داشتیم که بیش از این رقم و تا حدود ۱۸۰ میلیون دلار در سامانه نیما عرضه شد. همچنین در مراسمی، واحد ۶۰۰ پتروشیمی‌آبادان پس از ۱۸ ماه با انجام تعمیرات ناشی از آتش‌سوزی به صورت ویدئو کنفرانس به طور رسمی‌ به بهره‌برداری رسید.افتتاح مجتمع تجاری خدماتی جایگاه عرضه سوخت پرسیران در شهر اهواز از سوی  شرکت پرسی ایران گاز، رونمایی از کیسه هوا (ایربگ) که برای اولین بار در منطقه خاورمیانه تولید می‌شود، از سوی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنایع لاستیک و رونمایی از تایرهای جدید برای خودروهای لوکس و سنگین در شرکت لاستیک بارز از دیگر مواردی بود که در هلدینگ تاپیکو صورت گرفت.