دنیای‌اقتصاد : پس از عملکرد خوب طلا در سال گذشته، فلز زرد اولین ماه از سال ۲۰۲۱ میلادی را با بازدهی منفی ۶/ ۲ درصدی آغاز کرد. درحالی‌که به نظر می‌رسد قیمت طلا و نوسانات آن در کوتاه‌مدت تحت‌تاثیر رشد قیمت نقره در روزهای اخیر قرار گرفته است، گروهی از کارشناسان هنوز بر این باورند که برای صعود ارزش طلا زمان بیشتری لازم است و رشدهای کنونی می‌تواند با اصلاح قیمتی شدیدی همراه باشد.
دمای منفی طلا در ژانویه 2021
در بازار بیت‌کوین نیز، به‌رغم توقف و نوسان این ارز دیجیتال پس از رسیدن به اوج قیمت در ۱۰ ژانویه، ارزش بزرگ‌ترین رمزارز جهان طی ماه اول بیش از ۱۷ درصد افزایش پیدا کرد، البته با توجه به تعطیل نشدن بازار بیت‌کوین هنوز یک روز معاملاتی تا پایان کار بیت‌کوین در ماه ژانویه مانده است. روز جمعه با اضافه شدن هشتگ بیت‌کوین به صفحه ایلان ماسک، قیمت بیت‌کوین جهشی ۱۴درصدی را تجربه کرد و برای ساعاتی تا قیمت ۳۸ هزار دلاری افزایش یافت. با این وجود روز گذشته قیمت بیت‌کوین در کانال ۳۳ هزار دلاری معامله شد.

طلا به‌دنبال نقره
طلا در روز جمعه که آخرین روز معاملاتی ماه ژانویه به حساب می‌آید با رشد ۲۷/ ۰ درصدی توانست جایگاه خود در میانه کانال ۱۸۰۰ دلار را حفظ کند؛ یکی از دلایلی که کارشناسان از آن به‌عنوان صعود قیمت طلا در روز جمعه یاد کردند، دنبال کردن روند صعودی نقره توسط طلا بود. این در حالی است که معمولا بازار نقره به نوسانات قیمت در بازار طلا واکنش نشان می‌دهد. نقره در دو روز پایانی ماه ژانویه حدود ۷ درصد افزایش قیمت داشت تا ارزش آن به مرز ۲۷ دلاری برسد. بارت ملک رئیس بخش جهانی در TD Securities در این باره گفت: ما شاهد جهش‌های خوبی در بازار طلا و نقره بودیم و به نظر می‌رسد فعلا اشتیاق برای نقره در بازارها بیشتر باشد. همچنین پیتر هاگ، کارشناس تجارت جهانی در سایت کیتکو در این باره گفت به‌طور معمول نقره به طلا واکشن نشان می‌دهد، اما در حال حاضر طلا در حال واکنش نشان دادن به نقره است. به نظر می‌رسد افزایش علاقه به نقره چه در بخش فیزیکی و چه در بخش صندوق‌های قابل معامله در بورس در نهایت سبب افزایش ارزش نقره و سپس طلا شوند. همین همبستگی مثبت قیمت نقره و طلا سبب شده است تا تحلیلگران به این امیدوار باشند که قیمت هر اونس طلا در هفته آینده بتواند تلاشی در جهت رسیدن به مرز ۱۹۰۰ دلاری را آغاز کند. بارت ملک معتقد است این فلزهای ارزشمند محرک‌های یکسانی دارند و تنها تفاوت آنها مقدار نوسان بیشتر نقره نسبت به طلاست.

علائم هشدار
تحلیلگران هشدار می‌دهند که همواره افزایش علاقه ناگهانی به بازار فلزهای زرد می‌تواند با یک اصلاح قیمتی بزرگ همراه باشد؛ از نظر این گروه هنوز برای طلا زود است تا افزایش قیمت قابل‌توجهی داشته باشد؛ از طرفی دلار آمریکا توانسته تا حدودی ارزش خود را حفظ کند و از طرفی بسته حمایتی جو بایدن که امیدهای زیادی در بازار به وجود آورده، هنوز به تصویب نرسیده است. شاخص دلار در روز جمعه در میانه کانال ۹۰ واحدی به نوسان پرداخت تا عملکرد ماه ژانویه آن به مثبت ۷۲/ ۰ درصد برسد؛ درحالی‌که شاخص دلار کار خود را در سال ۲۰۲۰ زیر مرز ۹۰ واحدی به پایان برده بود، در ماه اول سال‌جاری توانست بیش از نیم واحد از ارزش خود را احیا کند.

تناقض طلا و نقره
نکته جالب دیگر در مورد بازار طلا و نقره اینکه آخرین باری که نقره در حوالی قیمت کنونی‌اش نوسان می‌کرد، طلا در حال نوسان پیرامون قله قیمتی خود در نزدیکی مرز ۲۰۶۰ دلار بود. در حقیقت در حالی نقره فقط یک دلار با قیمت آن مقطع فاصله دارد که طلا حدود ۲۰۰ دلار پایین‌تر از قیمت آن دوره در حال معامله است. سوالی که پیش می‌آید آن است آیا نقره بیش از حد ارزش‌گذاری شده است یا طلا آماده افزایش قیمت است؟ با این وجود تحلیلگران تکنیکال بازار بر این باورند در صورتی که نقره همچنان به عملکرد خوب خود ادامه دهد این امکان وجود دارد که در هفته آینده طلا بتواند ابتدا به مرز ۱۸۷۲ دلاری حرکت کند و در صورت عبور از آن به سوی فتح مرز ۱۹۰۰ دلار حرکت کند. از سوی دیگر اگر طلا به زیر مرز ۱۸۰۰ دلار سقوط کند آنگاه احتمال فروش تا مرز قیمتی ۱۷۴۰ دلار نیز هست.

۴ عامل پشتوانه طلا
جدا از نوسانات کوتاه‌مدت قیمت طلا و عوامل محرک آن، در بلندمدت می‌توان سلسله‌ای از عوامل پشتیبان قیمت طلا را برشمرد؛ چاپ پول قابل‌توجه، اقدامات حمایتی بیشتر، اقدامات حمایتی فدرال رزرو، ریسک افزایش تورم و همچنین احتمال ادامه مشکلات ژئوپلیتیک آمریکا و چین سبب شده تا تحلیلگران مجموعه شرایط برای طلا را مثبت ارزیابی کنند. به همین دلیل سال‌جاری می‌تواند سال خوبی برای فلزهای گرانبها از جمله طلا و نقره باشد. در ماه‌های آینده انتظار نمی‌رود که نرخ‌ بهره افزایش پیدا کند و از سوی دیگر فدرال رزرو به دلیل افزایش نااطمینانی‌های پاندمی کرونا، موضعی کاملا حمایتی را اتخاذ کرده است. از نظر اقتصاددانان هنوز حمایت‌های زیادی برای اقتصاد لازم است تا وضعیت بازار کار به سطح قبل از کرونا بازگردد.

نگاه‌ها به بازار کار آمریکا
مهم‌ترین گزارشی که در هفته آینده منتشر می‌شود، مربوط به وضعیت اشتغال آمریکا در ماه ژانویه است. پس از اینکه در ماه سپتامبر بازار کار آمریکا در حدود ۱۴۰ هزار شغل را از دست داد و پس از ماه‌ها پیشروی در مسیر ریکاوری، عقبگردی بزرگ داشت، اکنون بازارها به انتظار آن هستند تا عملکرد اقتصاد در اولین ماه سال‌جاری را ارزیابی کنند. تحلیلگران انتظار دارند که عملکرد بازار کار در ماه ژانویه به طرز خفیفی مثبت باشد اما با توجه به اینکه محدودیت‌های کالیفرنیا به زودی لغو می‌شود احتمالا ماه فوریه این بازار عملکرد بهتری داشته باشد.

دنیای‌اقتصاد : بازار ارز و سکه در یک ماه اخیر، نوسانات سنگین کاهشی و افزایشی را تجربه کرده‌اند. تغییرات شدید این دو دارایی موجب شده است که بار دیگر توجه سفته بازان به بازار ارز و سکه جلب شود. برندگان روند دلار و سکه در یک ماه اخیر همین گروه نوسان‌گیران بودند که می‌توانستند با خرید در کف و فروش در سقف، سودهای کلانی را به دست بیاورند. در مقابل، بازندگان روند رفت و برگشتی بازارها، کل سیستم اقتصادی بوده است که معطل مشخص شدن روند قیمت دلار و برقراری ثبات در این بازار است.
زمانی که جابه‌جایی‌های قیمتی بسیار زیاد است، فعالان واقعی اقتصاد نمی‌توانند با اطمینان برای واردات یا صادرات خود تصمیم‌گیری کنند. در کنار دشوار شدن شرایط تصمیم‌گیری برای فعالان اقتصادی، افزایش نوسانات موجب می‌شود که گروهی از افراد عادی دچار ضررهای هنگفت شوند. گفته می‌شود، زمانی که قیمت دلار نزولی می‌شود، افراد عادی نیز از هراس افت بیشتر قیمت ها، در موقعیت فروش قرار می‌گیرند و زمانی که قیمت در مسیر صعودی قرار می‌گیرد، آماتورها تلاش زیادی برای خرید ارز می‌کنند. در واقع زمانی که بازار شرایط باثباتی ندارد، بازیگران آماتور نیز بیشتر به معاملات وارد می‌شوند و به موج هیجان بازار اضافه می‌کنند. در مقابل، معامله‌گران حرفه‌ای و نوسان‌گیران به دقت و به سرعت خرید و فروش‌های خود را جابه‌جا می‌کنند تا از تغییرات قیمتی، سود سنگینی را به دست بیاورند.

دامنه نوسان یک ماهه دلار
حدود یک ماه قبل قیمت دلار درکانال ۲۶ هزار تومانی قرار داشت. ظرف یک هفته این ارز تا کانال ۲۴هزار و ۹۰۰ تومان ریخت. این پایان روند کاهشی اسکناس آمریکایی نبود و حتی روند ریزشی سرعت بیشتری گرفت؛ به‌طوری‌که طی ۵ روز، این ارز بیش از ۳هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و وارد کانال ۲۱ هزار تومانی شد. افراد زیادی از اواسط دی ماه تا آخر این ماه در سمت فروش ارز قرار می‌گیرند و مخصوصا در دو کانال ۲۱ و ۲۲ هزارتومان، آماتورها فروش‌های زیادی را صورت می‌دهند. از روزهای انتهایی دی ماه، روند دلار تغییر می‌کند و این ارز در مسیر صعودی قرار می‌گیرد. به‌طوری‌که طی ۱۴ روز اخیر، بیش از ۱۳ درصد افزایش قیمت را به ثبت رساند و وارد کانال ۲۴ هزار تومانی شد.

روز گذشته نیز روند بازار صعودی بود و دلار با ۱۰۰ تومان افزایش به بهای ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. در بازار سکه نیز روند قیمتی مانند بازار ارز در یک ماه اخیر پرنوسان بوده است. سکه یک ماه پیش بالای ۱۲ میلیون تومان نوسان می‌کرد ولی بعد دچار ریزش شد و به زیر ۱۰ میلیون تومان رفت. در بهمن‌ماه سکه کم‌کم روند افزایشی خود را پیدا کرد تا اینکه سرانجام روز یکشنبه به بالای مرز ۱۱ میلیون تومانی رفت. ساعت ۴بعدازظهر روز یکشنبه، سکه روی عدد ۱۱ میلیون و ۵۰ هزار تومان قرار گرفت که ۱۹۰ هزار تومان بیشتر از روز شنبه بود.

وظیفه بازارساز ارزی
اینکه قیمت دلار در چه سطحی قرار دارد،‌ برای معامله‌گران اهمیت دارد، ‌ولی مهم‌تر این است که آنها بتوانند به یک سطح قیمتی اعتماد کنند. درواقع اگر قیمت دلار دچار افت شدیدی نمی‌شد و به کانال ۲۱هزار تومانی نمی‌رفت وبه نوسان خود درکانال ۲۵ هزار تومانی ادامه می‌داد، فعالان اقتصادی با اطمینان بیشتری می‌توانستند تصمیمات اقتصادی خود را تنظیم کنند. افت قیمت دلار از اواسط دی ماه به‌صورت مقطعی انتظارات را تغییر داد. با این حال، زمانی که قیمت با سرعت زیادی به راه صعودی بازمی‌گردد، دستاوردهای کاهش قیمت نیز به تدریج از بین می‌رود. این در حالی است که اگر قیمت در یک دامنه مشخص می‌ماند، حداقل فعالان اقتصادی احساس آرامش بیشتری می‌کردند. افت قیمت دلار بهتر است در شرایطی صورتی بگیرد که احتمال بازگشت سریع قیمت وجود نداشته باشد و بازارساز بتواند از قیمت‌های پایین‌تر دفاع کند.

شاید در شرایط کنونی برای بازارساز مقدور نباشد که دامنه مجازی را برای نوسان قیمت دلار تعیین کند، ولی برای بازگشت شرایط باثبات به اقتصاد، نیاز است که بازارساز حداقل میزان نوسانات قیمت را پایین تر بیاورد.

طی روز های گذشته ما شاهد صعود قدرتمند قیمت دلار به سطح بسیار بالایی بودیم که باعث شد تا قیمت طلا و به خصوص سکه نیز صعود های بسیار زیادی را تجربه کنند.

صرافی ملی امروز و تا این لحظه در یک مرحله تغییر نرخ، قیمت دلار را با 50 تومان کاهش مواجه ساخته و آن را به 23870 تومان رساند. همچنین قیمت یورو نیز با 100 تومان کاهش 28950 تومان قیمت گرفت.

بازارساز امروز روند را کاهشی آغاز کرد تا کماکان در کانال 23800 تومان بماند. با اینحال با کاهش نرخ مرحله اول نشان داد که به محدوده 23800 تا 24000 تومان حساس هست.

در بازار نیز قیمت دلار به زیر 24500 تمان بازگشته و هم 24230 تومان قیمت دارد. کاهش قیمت دلار می تواند باعث حرکت نزولی قیمت سکه شده و باعث شود تا سکه به زیر 11 میلین تومان سقوط کند.

هرچند باید توجه داشت که انس طلا روندی افزایشی را از خود نشان داده است که می تواند مانع از کاهش قیمت سترده طلا و سکه شود.

در حالی که این متن نوشته می شود هر انس طلا 1865 دلار قیمت دارد و با دلار 24500 تومانی به راحتی می تواند افزایش قیمت سکه را به سطوح بالا تر رقم بزند.

اگر انس طلا بتواند به صعود خود ادامه داده و به سطح 1900 دلار نزدیک شود حتی با دلار 24 هزار تومانی نیز قیمت طلا و سکه روندی صعودی به خود خواهند گرفت.

با توجه به شرایط سیاسی میان چین و ایالات متحده و همچنین افزایش حجم پول می توان رشد قیمت انس طی روز های آینده را پیش بینی کرد.

منبع: سایت طلا

از چند روز گذشته قیمت دلار و طلا هر دو افزایش نسبتا زیادی داشته اند اما امروز هنوز شاهد تغییر قابل توجهی نبوده ایم. در صورت افزایش قیمت دلار انتظار می رود که قیمت طلا نیز افزایش چشمگیری داشته باشد.

در پی ادامه جنگ تجاری بین آمریکا و چین و افزایش تورم حتی با وجود کاهش قیمت 20 ارز در کشور بازهم پیش بینی می شود که با ادامه روند رو به بالا نقره، قیمت طلا نیز افزایشی شود و تا مرز 1900 برسد.

 اگر نقره همچنان به عملکرد خوب خود ادامه دهد طلا می تواند ابتدا وارد ۱۸۷۲ شود و سپس در صورت عبور از آن بسوی فتح کانال ۱۹۰۰ حرکت خواهد کرد واگر طلا به زیر ۱۸۰۰ برود با فشار فروش تا ۱۷۴۰ سقوط خواهد کرد.

چاپ پول قابل‌توجه، اقدامات حمایتی بیشتر، اقدامات حمایتی فدرال رزرو،افزایش تورم و احتمال ادامه جنگ تجاری آمریکا و چین سبب خواهد شد تا طلا را افزایشی کند اما مهم‌ترین آمار اقتصادی برای طلا، مربوط به وضعیت اشتغال آمریکا مربوط به دی ماه است که برای سکه و طلای تهران مهم خواهد بود.

همچنین آمارهای اقتصادی شرق آسیا نیز اونس طلا را افزایشی کرد .امروز بایدن با ۱۰ سناتور جمهوریخواه در مورد بسته کرونایی جلسه خواهد داشت ، اونس برای تحریک شدن دو آمار اقتصادی مهم دیگر در ساعت 10:30 بوقت تهران درباره خرده فروشی آلمان و ساعت 13:30 نرخ بیکاری ناحیه یورو را پیش روی خود دارد ، بار دیگر اونس به محدوده 1850 تا 1860 بازگشت، محدوده ای که سکه و تهران به آن محتاج هستند.

 دلار که در محدوده 24400 تا 24600 قرار دارد ،زمانیکه نزولی می شود، افراد عادی نیز از هراس افت بیشتر قیمت ها، در موقعیت فروش قرار میگیرند و زمانی که افزایشی می گردد، آماتورها تلاش زیادی برای خرید دلار می کنند.

زمانی که بازار شرایط باثباتی ندارد، بازیگران آماتور نیز بیشتر به معاملات وارد می شوند و به موج هیجان بازار اضافه میکنند. و نوسانگیران به دقت و به سرعت خرید و فروش های خود را جابجا می کنند تا از تغییرات قیمتی، سود سنگینی را بدست بیاورند. زمانی که قیمت با سرعت زیادی به راه صعودی بازمیگردد، دستاوردهای کاهش قیمت نیز بتدریج از بین می رود.

منبع: سایت طلا

نخستین بار انتشار اوراق بدون رکن ضامن و بر مبنای رتبه بندی شرکت‌های رتبه‌بندی اعتباری در بازار سرمایه انجام شد.

 به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، رضا عیوضلو، مدیرعامل رتبه بندی پایا  با بیان اینکه رویدادی مهم در بازار سرمایه امروز اتفاق افتاده است،گفت:  دارایی پایه‌ای که امروز برای انتشار اوراق در نظر گرفته شده سهام شرکت صنعتی معدنی گل گهر است که شرکت توسعه مالی مهر آیندگان ۷۰۰  میلیارد تومان به تامین مالی از طریق انتشار اوراق اقدام خواهد کرد.

وی افزود:  اولین اوراق بدون ضامن با رتبه اعتباری  امروز در فرابورس ایران پذیره‌نویسی می‌شود تا شرکت‌ها بدون در اختیار داشتن ضامن و فقط با اتکا به رتبه اعتباری نسبت به تامین مالی از بازار اقدام کنند رتبه بندی شرکت توسط رتبه بندی اعتباری پایا انجام داده است و مشاور عرضه نیز  شرکت لوتوس پارسیان است . این اوراق با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار  منتشر می شود.

عیوضلو در خصوص انتشار اوراق بدون ضامن توضیح داد: اوایل سال ۹۹ سازمان بورس و اوراق بهادار به شرکت‌های بورسی و فرابورسی اجازه داد در صورتی که رتبه بندی اعتباری شوند آنها از رتبه تیپ لبی به بالا باشد بتوانند بدون داشتن ضامن به انتشار اوراق بهادار اقدام کنند. تا پیش از این سازمان بورس، بورس و فرابورس را ملزم می‌کرد که اوراقی را منتشر و بانکی را به عنوان ضامن معرفی کنند  که فرایند تامین مالی را طولانی می کرد و نرخ تأمین مالی را در بازار افزایش می داد. از سوی دیگر انتخاب کردن ضامن برای یک شرکت بورسی و فرابورسی در گذشته با توجه به لزوم رکن ضامن کار آسانی نبود و  پیچیدگی‌های خاص خودش را داشت.

مدیرعامل رتبه بندی پایا  در خصوص معیارهای رتبه بندی شرکت‌ها نیز گفت: شرکت‌های رتبه‌بندی بر اساس متدولوژی و اصولی که به عموم افشا کرده‌اند نسبت به رتبه‌بندی اعتباری شرکت‌ها (ناشران) و اوراق بهادار آنها اقدام می‌کنند. رتبه‌بندی اعتباری در واقع اظهارنظر مؤسسه رتبه‌بندی راجع به احتمال ایفای به‌موقع تعهدات شرکت‌ها (ناشران) یا احتمال ایفای به‌موقع تعهدات ناشی از انتشار اوراق بهادار محسوب می‌شود. در واقع شرکت‌های رتبه‌بندی اعتباری، ریسک اعتباری ناشران بورسی و فرابورسی را برای بازار آشکار می‌کنند. رتبه‌بندی اعتباری باعث شفاف‌تر شدن بیشتر شرکت‌ها  به ویژه از جنبه ریسک آنها می‌شود.

 عیوضلو در پاسخ به این سوال  که در صورت نکول شرکت تکلیف اوراق منتشره چه خواهد شد توضیح داد: پیش‌بینی شده است که کمیته نکولی در سازمان بورس تشکیل شده و اگر  رتبه اعتباری شرکتی  تنزل قابل توجهی پیدا کرده باشد و از درجه  مشخصی خارج شود؛ وثایق یا ضمانت‌هایی برای این شرکت‌ها تعیین شده و این اوراق به اوراق با پشتوانه ضامن یا توثیق سهام تبدیل شوند.

انتشار اوراق بدون ضامن ، آغازی بر راهی طولانی

در این نشست مجتبی تقی‌پور مدیرعامل شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان نیز با اشاره به اینکه امروز ابزار  جدید تامین مالی  در بازار سرمایه ایران  به مرحله انتشار رسیده است گفت: اولین انتشار اوراق بدون ‌ضامن در بازار سرمایه کشور  که انتشار اوراق اجاره بر روی سهام برای شرکت توسعه مالی مهر آیندگان بوده و  رتبه‌بندی اعتباری آن را شرکت  رتبه بندی پایا به عهده داشته  به مرحله پذیره نویسی رسیده است.

تقی‌پور ادامه داد: اولین انتشار اوراق بدون ضامن که امروز به مرحله اجرا رسید  آغازی است برای یک راه طولانی که در پیش گرفته شده است البته باید به این موضوع توجه داشت که در دنیا موسسات رتبه‌بندی اعتباری نقش بسیار فعالی در بازارهای تامین مالی ایفا می‌کنند و اساس آن نیز انتشار اوراق بر پایه رتبه اعتباری است که بخش عمده‌ای از تامین مالی در بازارهای جهانی را به خود اختصاص می‌دهد.  شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان اوایل امسال  با همکاری شرکت توسعه مالی مهر آیندگان به این کار مهم اقدام کرد. شرکت توسعه مالی مهر آیندگان رتبه اعتباری  خوبی را از شرکت رتبه بندی پایا دریافت کرده است مشاور عرضه این اوراق را نیز شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان به عهده داشته است.

 مدیرعامل شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان  با اشاره به این موضوع که در سایر  شرکت‌های تامین سرمایه‌  نیز پیگیری انتشار اوراق انجام گرفته گفت: متاسفانه سایر شرکت‌ها تا امروز نتوانستند این کار را انجام دهند و امیدواریم هر چه سریع‌تر به این کار اقدام کنند.

وی افزود: انتشار اوراق بدون ضامن به نحوی است که در نهایت هر سرمایه‌گذار از جمله صندوق‌های سرمایه‌گذاری  می توانند ۱۵ درصد از حجم منابع مالی خود را به سرمایه‌گذاری در اوراق بدون ضامن اختصاص دهند. امیدواریم که با این اقدام بتوانیم به افزایش حجم تامین مالی در بازار سرمایه کشور کمک کنیم.

مدیرعامل شرکت  تامین سرمایه لوتوس با اشاره به ابزار شناخته شده اوراق اجاره سهام توضیح داد: در گذشته  انتشار اوراق اجاره سهام را در بازار سرمایه داشتیم و ابزار جدیدی نیست؛ در واقع  اوراق اجاره سهام با ضامن بانکی یا وثیقه  سهام   انجام می‌شده است ولی امروز برای اولین بار این اوراق ضامن بانکی ندارد و سهامی  نیز وثیقه آن نیست.

امروز یکشنبه ۱۲ بهمن ماه کالاهای حلال ۵۰۲، حلال ۵۰۳ و آیزوریسایکل پالایش نفت اصفهان، نفتای سنگین، حلال ۴۰۲ و آیزوریسایکل پالایش نفت تهران در رینگ داخلی بازار فیزیکی بورس انرژی ایران عرضه خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)؛ روز گذشته نیز کالاهای نفتای سبک پالایش نفت تهران، حلال ۴۰۲ پالایش نفت تبریز و ایزوپنتان پالایش نفت بندرعباس در رینگ داخلی در رینگ داخلی بازار فیزیکی بورس انرژی ایران مورد معامله قرار گرفت.

طی معاملات دیروز ۵۸۲۲ تن انواع فرآورده هیدروکربوری به ارزش بیش از ۶۴۲ میلیارد و ۸۱۳ میلیون ریال در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران مورد دادوستد قرار گرفت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *