جم در صورت‌های مالی ۹ ماهه مبلغ ۴۷ هزار و ۹۵۷ میلیارد و ۴۸۰ میلیون ریال سود خالص کسب کرد و بر این اساس مبلغ ۳ هزار و ۴۷۵ ریال سود به ازای هر سهم خود اختصاص داد که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته از افزایش ۱۲۶ درصدی برخوردار است.

همچنین این شرکت سود ناخالص دوره یاد شده را با افزایش ۱۰۱ درصدی نسبت به دوره مشابه گذشته، ۵۱ هزار و ۴۶۸ میلیارد و ۱۳۵ میلیون ریال و سود عملیاتی را ۴۵ هزار و ۶۹۷ میلیارد و ۹۷۵ میلیون ریال اعلام کرده است.

جم در دوره ۹ ماهه سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ (حسابرسی شده)، سود هر سهم را مبلغ ۲ هزار و ۷۴۵ ریال و سود خالص را ۲۱ هزار و ۲۲۳ میلیارد و ۸۳۶ میلیون ریال قید کرده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات با بیان اینکه این شهرستان یکی از قطب‌های اصلی تولید پسته در ایران است گفت: نیاز است تا پسته تولیدی شهرستان مه ولات پس از استانداردسازی وارد بازارهای صادراتی شود که نقش بورس کالا در تحقق این امر بسیار حائز اهمیت بوده است.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) و به نقل از «کالاخبر»، هادی ساربان مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات در بازدید از انبار زرین زعفران مشرق زمین گفت: نزدیک ۱۰۰ تن پسته در انبار زرین زعفران مشرق زمین مه ولات نگهداری می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات در حاشیه این بازدید بیان کرد: نیاز است تا پسته تولیدی شهرستان پس از استانداردسازی وارد بازارهای صادراتی شود که نقش بورس کالا در تحقق این امر بسیار حائز اهمیت بوده است.

ساربان اظهار کرد: پس از عرضه پسته فندقی با انس ۳۰ و ۳۲، پسته بادامی سفید مه ولات با انس ۲۸ و ۳۰ نیز برای معامله در بورس کالا وارد انبار پسته مه ولات شده است.

ساربان در ادامه از نگهداری نزدیک به ۱۰۰ تن پسته در انبار بورس زرین مه ولات خبر داد و گفت: امید است عرضه پسته در بورس بتواند باعث حمایت از تولید، کوتاه شدن دست دلالان و تسهیل خرید و فروش این محصول ارزشمند شده و باعث رونق هر چه بیشتر اقتصاد منطقه شود.

شرکت صورت‌های مالی ۹ ماهه را به صورت حسابرسی نشده منتشر کرد و مبلغ ۳ هزار و ۱۰۸ میلیارد و ۷۵۷ میلیون ریال سود خالص کسب کرد و بر این اساس مبلغ ۲۹۶ ریال سود به ازای هر سهم خود اختصاص داد که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته از افزایش ۴ هزار و ۱۲۹ درصدی برخوردار است.

این شرکت بورسی سود انباشته پایان دوره را با افزایش ۷۲ درصدی نسبت به دوره مشابه گذشته، مبلغ ۶۰ میلیارد و ۱۴۲ میلیون ریال اعلام کرده است.

یادآوری می‌شود ونیرو در دوره ۹ ماهه سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ (حسابرسی شده)، سود هر سهم را مبلغ ۷ ریال و سود خالص را ۶۹ میلیارد و ۹۵۸ میلیون ریال قید کرده است.

همچنین براساس این گزارش، ارزش بازار شرکت سرمایه گذاری نیرو در دوره یاد شده، با افزایش ۲ هزار و ۹۵۳ میلیارد و ۸۹۶ میلیون ریال به ۴ هزار و ۴۹۶ میلیارد و ۶۶۹ میلیون ریال رسید. بهای تمام شده این شرکت نیز با افزایش ۳ هزار و ۱۰۴ میلیارد و ۶۱۴ میلیون ریال معادل ۴ هزار و ۲۹۱ میلیارد و ۲۹۷ میلیون ریال محاسبه شد.

نامه استعفای رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار امروز و در جلسه شورای عالی بورس ، تقدیم وزیر امور اقتصادی و دارایی شد و طبق ماده ۱۱ قانون بازار اوراق بهادار، شورای عالی بورس ظرف ۱۵ روز، جانشین دکتر حسن قالیباف اصل را معرفی خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به نقل از روابط عمومی سازمان بورس، رئیس سازمان بورس ، در استعفا نامه خود ،  دلیل کناره‌گیری خود از هیات مدیره و ریاست سازمان بورس را فراهم نشدن شرایط لازم و اعلامی برای حمایت از صنایع، بازار سرمایه و سرمایه‌گذاران اعلام کرده است. 

مطابق ماده ۱۱ قانون بازار اوراق بهادار، در صورت برکناری، فوت و یا استعفای هر یک از اعضای هیات‌مدیره، جانشین وی برای مدت باقی‌مانده، ظرف پانزده روز، به ترتیب مقرر در ماده (۶) این قانون، منصوب خواهد شد

علی غفوری / دبیر گروه شرکت‌ها
از ابتدای شدت گرفتن تحریم‌ها در سال ۱۳۸۹ یک نکته بیش از سایر موارد هم در رسانه ها و هم در بین مردم و برخی مسوولان مغفول ماند آن هم هدف‌گیری و تضعیف صنایع معدنی ایران توسط تحریم‌کنندگان بود. در ابتدا با عناوینی نظیر «کاربرد دوگانه» غرب، مانع ارسال تجهیزات حیاتی نظیر الکترود گرافیتی برای ساخت و توسعه کارخانه های فولاد، آلومینیوم و مس در ایران شد، این روند متوقف نشد و به آنجا رسید که ظرف مدت کوتاهی تقریبا تمامی‌شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی ایران تحریم شدند. دشمنان ایران به خوبی می‌دانند، صنایع معدنی، بزرگ‌ترین نجات‌دهنده کشور در سال‌های «ایران بدون نفت» بوده و اگر بخواهند اقتصاد ایران را زمین بزنند بهترین راه، محروم کردن کشور از فلزات استراتژیک و درآمدهای صادراتی آن است.
وزیرخارجه و وزارت خزانه‌داری آمریکا در آخرین اقدامات خود در چند هفته اخیر با تحریم بیش از ۱۰ مجتمع فولادی و شخص حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل فولاد مبارکه نشان دادند که هدفشان ضربه به بهترین بخش‌های صنعت و اقتصاد ایران است. البته پیش از این مبارکه ۴ بار تحریم شده بود.

این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که شاهد برخی اعتراض‌ها به عملکرد صنعت فولاد به‌ویژه فولاد مبارکه  در داخل هستیم. بخشی از این اعتراض‌ها در مجلس شورای اسلامی ‌شکل گرفته و نمایندگان محترم که خواهان تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه هستند معتقدند این مجموعه آن‌چنان که باید در مسیر توسعه نبوده است.

نکته‌ای که نباید از یاد برد این است که تحقیق و تفحص حق نماینده مجلس است. هیچ‌کس مخالف شفافیت نیست. اگر هر نوع تحقیق و تفحصی منجر به افزایش کارآمدی یک شرکت بزرگ شود نه تنها لازم بلکه ضروری است، اما از آن‌طرف نباید تحقیق و تفحص بر اساس یک پیش فرض شکل بگیرد. درحقیقت از ابتدا نباید فرض را بر تخلف گذاشت، بلکه پس از بررسی و دستیابی به شواهد می‌توان نتایج را به افکار عمومی ‌اعلام کرد.

فولاد مبارکه مجموعه‌ای چند 10 هزار نفری  با صدها مدیر بزرگ و میانی با طرح‌های بزرگ توسعه‌ای است. اینکه به‌دنبال شفاف‌سازی در این مجموعه عظیم از راه‌های قانونی باشیم، اتفاقی مثبت است که مدیران ارشد مبارکه از جمله مدیرعامل آن از این اقدام استقبال می‌کنند، اما اینکه از همان ابتدا فرض بر این گذاشته شود که  ده‌ها هزار میلیارد تومان سوءمدیریت شده بحثی دیگر است. البته خوب است مشخص شود سود ناشی از فروش داخلی و صادرات فولاد چه شده است. کسی هم این را بد نمی‌داند، چرا که فولاد مبارکه شرکتی بورسی است، اما از آن‌طرف فراموش نکنیم اگر ظرفیت فولاد ایران از حدود 10 میلیون تن در سال 81 به 37 میلیون تن در حال حاضر رسیده در اثر همین سودها بوده، چرا که برخلاف بخش بزرگی از طرح‌های بزرگ، این بخش از سرمایه‌گذاری دولتی استفاده نکرده است. فولاد خوزستان، فولاد خراسان، ذوب‌آهن اصفهان و سایر شرکت‌های صنایع معدنی همگی به همین شکل توسعه یافته‌اند. آنها اگر محصول خود را ارزان می‌فروختند که رشدی رخ نمی‌داد. همین افزایش درآمدها موجب جذب نیروهای متخصص و کارگران ماهر شده و اساسا صنایع معدنی کشور رشد کمی ‌و کیفی خود را مدیون مهندسان با سواد و کارگران ماهر  می‌داند.

از طرف دیگر اعتراض‌هایی به صنعت فولاد و شرکت‌های بزرگ آن می‌شود که از ساختار یارانه‌ای کشور در حال استفاده هستند تا به سودهای بی‌حساب دست پیدا کنند حال آنکه انرژی و مواد اولیه ارزان، قوانین ساده زیست ‌محیطی، موقعیت جغرافیایی، بازار بزرگ و بنادر گسترده، ویژگی اقتصاد ایران است و تنها به مبارکه یا سایر شرکت‌های فولادی خلاصه نمی‌شود. صنایع خودرو، کشتی‌سازی، نساجی، لوازم‌خانگی  و سایر صنایع هم از این ویژگی‌ها سود می‌برند. حال باید دید کدام صنعت توانسته بهتر از این شرایط استفاده کند. سود بالا به معنای رانت نیست، بلکه استفاده مناسب از امکانات است. امید اینکه اگر هم قرار است تحقیق و تفحصی صورت بگیرد با در نظر گرفتن همه جوانب باشد. فولادمبارکه امروز یکی از معدود «ابر شرکت‌های سودده» کشور است. توسعه نیز بدون شکل‌گیری سود و انباشت سرمایه در شرکت‌های بزرگ رخ نمی‌دهد. صنعت فولاد امروز، همان صنعت خودروی سود ده 20 سال پیش است. فولاد مبارکه هم بهترین مجموعه تولیدی این بخش است. به صنعت فولاد کمک کنیم تا مانند صنعت خودروی امروز ما نشود. این صنعت صادرکننده است. فراموش نکنیم 15 سال قبل سالی 8 میلیون تن فولاد وارد می‌کردیم!

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهفروشگاهتماس با ما