قیمت بیت کوین با فشار فروش قابل‌توجهی روبه‌رو است. این در حالی است که وضعیت قیمت برخی از آلت کوین‌ها نظیر ریپل، پولکادات، استلار و سولانا به‌نوعی است که احتمال از سر گیری روند صعودی آنها وجود دارد.

به گزارش کوین تلگراف، قیمت بیت کوین مدتی است در تلاش برای عبور از ۵۰,۰۰۰ دلار است. این موضوع ممکن است باعث افزایش فروش از سوی سرمایه‌گذاران، برای سرمایه‌گذاری در بازار آلت کوین‌ها شده باشد. داده‌های گلاسنود نشان می‌دهد آدرس‌های نهنگ‌هایی که بیش از ۱,۰۰۰ واحد بیت کوین در اختیار دارند، از ۲,۱۰۰ آدرس در ماه فوریه (بهمن) به ۲,۵۰۰ آدرس رسیده است.

اگر سرمایه‌گذاران دانه‌درشت همچنان به فروش ارزهای خود ادامه دهند، احتمال دارد بیت کوین با اصلاح شدیدتری همراه شود و این اتفاق تا زمانی که سرمایه‌گذاران نهادی در سطوح پایین‌تر وارد شوند و اقدام به خرید کنند، ادامه خواهد داشت. مایکرواستراتژی هفته گذشته اعلام کرد که ۲۷۱ واحد دیگر بیت کوین خریده است. این در حالی است که دیگر سرمایه‌گذاران نهادی رویکردی متضاد اتخاذ کرده‌اند و منتظر ببینند بازار چه وضعیتی پیدا خواهد کرد.

آمیرتا آهوجا (Amirta Ahuja)، مدیر ارشد بخش مالی اسکوئر (Square)، در مصاحبه اخیر خود با فایننشال نیوزاسکوئر (Financial NewsSquare)، گفت شرکتش در زمان فعلی برنامه‌ای برای اضافه‌کردن بیت کوین به ذخیره‌های پیشین خود ندارد. طبق اعلام آهوجا، اسکوئر در اکتبر ۲۰۲۰ (آبان ۹۹) و فوریه ۲۰۲۱، چیزی در حدود ۸,۰۲۷ بیت کوین خریده است.

در صورتی که نهادهای دیگری هم به فکر فاصله‌گرفتن از بیت کوین باشند، این احتمال وجود دارد که شاهد عمیق‌ترشدن اصلاح قیمت باشیم. تام لی (Tom Lee)، از مدیران ارشد فانداسترت (Funstrat)، معتقد است که روند صعودی بیت کوین همچنان بستر لازم را در اختیار دارد. لی پیش‌بینی می‌کند که قیمت بیت کوین در پایا سال ۲۰۲۱ به ۱۰۰,۰۰۰ دلار تا ۱۲۵,۰۰۰ دلار برسد.

در ادامه پنج ارز دیجیتالی را که در این هفته باید زیر نظر بگیرید زیر ذره‌بین برده‌ایم.

بیت کوین (BTC)

خریداران بار دیگر در کف قیمت خط گردنِ الگوی سر و شانه اقدام به خرید کردند، ولی شادو بلند کندل نشان از آن دارد که سرمایه‌گذاران در سطوح بالاتر، اقدام به برداشت سودهای خود می‌کنند. احساسات حاکم بر بازار به‌گونه‌ای است که سرمایه‌گذاران حالا به جای آنکه در کف خرید کنند، در جهش‌ها می‌فروشند.

نمودار قیمت بیت کوین

اگر فروشندگان موفق به کاهش قیمت و تثبیت آن زیر خط گردن شوند، الگوی سر و شانه کامل می‌شود. در این صورت، هدف قیمت ۳۱,۶۵۳ دلار خواهد بود. شیب رو به پایین میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA20) در سطح ۵۳,۲۹۷ دلاری و شاخص قدرت نسبی (RSI) در محدوده‌ای زیر ۳۶ هم نشان‌دهنده آن است که فروشندگان دست بالاتر در بازار را در اختیار دارند.

این در حالی است که به نظر نمی‌رسد خریداران به این سادگی‌ها دست از تلاش بردارند. خریداران تلاش می‌کنند تا در نواحی حمایتی ۴۳,۰۰۰ دلار تا ۴۰,۰۰۰ دلار، اصلاح قیمت را کنترل کنند. در صورتی که این تلاش با شکست مواجه شود، احتمال سقوط شدیدتر وجود دارد.

در طرف مقابل، در صورتی که قیمت از ناحیه فعلی شروع به افزایش کند و به بالای ۵۱,۵۵۰ دلار برسد، احتمال دارد شاهد جهش به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه باشیم. افزایش قیمت و بسته‌شدن آن بالای مقاومت ۶۰,۰۰۰ دلاری، حاکی از آن خواهد بود که خریداران بار دیگر وارد بازی شده‌اند.

احیای قیمت از ۴۶,۴۳۵ آغاز و تا رسیدن به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه تداوم داشت. این به آن معنا است که احساسات حاکم بر بازار منفی است و معامله‌گران در جهش‌ها به میانگین متحرک ۲۰ روزه، اقدام به فروش می‌کنند. در صورتی که فروشندگان قیمت را تا زیر خط گردن پایین بکشند، فشار فروش افزایش خواهد یافت.

با این حال، اگر خریداران بار دیگر از خط گردن دفاع کنند، قیمت بیت کوین ممکن است تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه رشد کند. در این صورت، رالی قیمت تا ۵۱,۵۳۸ دلار افزایش خواهد یافت؛ ناحیه‌ای که با مقاومت سخت روبه‌رو است.

اگر قیمت از این مقاومت روندی نزولی را آغاز کند، احتمال تثبیت بین ۴۶,۰۰۰ دلار تا ۵۱,۵۰۰ دلار در طی چند روز آینده محتمل خواهد بود.

ریپل (XRP)

قیمت ریپل در حال حاضر در الگوی مثلث متقارن در نوسان است؛ این الگو عمدتاً یک الگوی تداوم روند است. در صورتی که خریداران بتوانند قیمت را تا بالای خط مقاومت مثلث بکشانند، ریپل می‌تواند بار دیگر ۱.۹۶ دلار را لمس کند. این سطح اوج قیمت ۵۲ هفته‌ای ریپل است.

نمودار قیمت ریپل

جهش و عبور قیمت از ۱.۹۶ دلار می‌تواند پایه‌گذار یک جهش دیگر و رسیدن به ۲.۶۸ دلار باشد. شاخص قدرت نسبی در حال رسیدن به منطقه مثبت است، اما میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در سطح ۱.۴۳ دلاری هنوز شیب روبه‌بالا نگرفته است؛ این یعنی فروشندگان به احتمال زیاد با قدرت از خط مقاومت دفاع می‌کنند.

اگر قیمت ریپل از خط مقاومت سقوط کند، ممکن است شاهد نوسان در یک دامنه ثابت برای چند روز باشیم. در صورتی که فروشندگان قیمت را کاهش دهند و در زیر الگوی مثلث تثبیت کنند، احتمال سقوط بیشتر و رسیدن تا ۰.۸۸ دلار وجود دارد.

نمودار قیمت ریپل

 

همراه با داده های ناامید کننده اقتصاد ایالات متحده، قیمت طلا شروع به یک حرکت صعودی کرده و توانست تا بالای 1850 دلار نیز رشد کند. کارشناسان پیش بینی می کنند که قیمت طلا به 1900 دلار خواهد رسید.

سطح 1900 دلاری طلا در ابتدای سال 2021 از دست رفته و این فلز گرانبها تا محدوده 1680 دلار نیز افت کرد اما از آنجا برای بار دیگر شروع به افزایش قیمت کرده و توانست به بالای 1850 دلار بازگردد.

هم اکنون قیمت هر اونس طلای جهانی 18669 دلار می باشد که نسبت به روز گذشته نزدیک به 3 دلار و نسبت به هفته پیش بیش از 30 دلار افزایش قیمت نشان داده است.

مهم ترین عامل افزایشی شدن قیمت طلا طی هفته های اخیر را می توان به داده های اقتصادی ضعیف ایالات متحده، به خصوص داده های مربوط به مشاخل و خرده فروشی دانست.


به طور طبیعی طلا هنگامی که اقتصاد ضعیف می شود عملکرد بهتری داشته و هنگامی که چشم انداز اقتصادی بهبود می یابد عملکرد ضعیف تری از خود نشان می دهد.

بارت ملک استراتژیست بازار اذعان داشت که بازار هم اکنون با داده های منفی اقتصادی رو به رو شده و انتظارات تورمی نیز افزایش یافته است. در این میان فدرال رزرو نیز در حال ادامه دادن به سیاست های مالی سازگار خود است که می تواند نرخ بازده واقعی را بیش از پیش منفی کرده و در نتیجه قیمت طلا می تواند افزایش پیدا کند.

همچنین طلا توانسته است میانگین متحرک 200 روزه خود در نقطه 1850 دلار را به دست آورد که در نتیجه ان مسیر برای حرکت های صعودی بیشتر هموار می شود.


با افزایش قیمت طلا به بالای میانگین تحرک 200 روزه، سرمایه گذاران بیشتری وارد بازار طلا خواهند شد که در نتیجه ان مقدمات رشد بیشتر فراهم می شود.

دیگر عامل رشد قیمت طلا تورم به وجود آمده در اقتصاد ایالات متحده و همانطور که اشاره شد، افزایش انتظارات تورمی می باشد.

در یک شرایط تورمی به طور معمول تقاضا برای فلزات گرانبها مانند طلا افزایش می یابد چرا که می توانند به عنوان یک دارایی امن عمل کرده و از کاهش ارزش پول جلوگیری کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *