اخبار روز

دنیای‌اقتصاد : معاملات هفته گذشته در عموم تالارهای بورس کالا با فاصله‌ای محسوس از دو هفته نخست سال وارد فاز افزایشی شد. به‌طوری که در هفته منتهی به ۲۷ فروردین و در آماری قابل توجه، یک میلیون و ۱۸ هزار تن انواع کالا به ارزش بیش از ۴/ ۱۰ هزار میلیارد تومان در بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت تا حجم و ارزش معاملات نسبت به هفته ما قبل به ترتیب رشد ۳۶ و ۷ درصدی را تجربه کند. همچنین در بازار مالی بورس کالای ایران نیز تعداد ۲ میلیون و ۸۴۲ هزار و ۱۶۱ گواهی سپرده کالایی بر پایه دارایی‌های سکه طلا، زعفران نگین و پوشال، پسته فندقی و بادامی، برنج، کشمش سبز قلمی، زیره سبز و رطب مضافتی مورد معامله قرار گرفت تا ارزش ۱۴۸ میلیارد و ۷۹۹ میلیون تومان به ثبت برسد. هفته گذشته در بازار مشتقه بورس کالای ایران به تعداد ۵۳۷ هزار و ۸۱۰ قرارداد آتی به ارزشی بیش از ۸۱۲ میلیارد و ۶۴ میلیون تومان منعقد شد که بیشترین حجم و ارزش معاملات متعلق به سه سررسید فعال قرارداد آتی زعفران نگین بود. این درحالی بود که در اواسط هفته گذشته قراردادهای زعفران نگین و پوشال در تمامی نمادهای خود با صف خرید مواجه شدند. به عبارت دقیق‌تر به‌دنبال افزایش قیمت زعفران و ورود تقاضای حداکثری به این بازار، صف خرید در روز دوشنبه هفته گذشته برای تمامی نمادهای فعال زعفران تشکیل شد.
  عبور حجم معاملات هفتگی بورس کالا از یک میلیون تن
به گزارش «کالاخبر»، طی هفته اخیر و در تالار محصولات صنعتی و معدنی و تالار حراج باز ۶۰۲ هزار و ۱۴۲ تن انواع کالا به ارزش ۵ هزار و ۳۵ میلیارد تومان معامله شد. در این تالار ۲۹۰ هزار و ۷۶۲ تن فولاد، ۲ هزار و ۵۴۰ تن مس، ۸ هزار و ۵۲۰ تن آلومینیوم، ۱۲۰ تن کنسانتره مولیبدن و ۲۰۰ تن چدن معامله شد. ۳۰۰ هزار تن سنگ آهن نیز در تالار حراج باز بورس کالای ایران دادوستد شد.

همچنین در هفته معاملاتی مذکور در دو بخش داخلی و صادراتی تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی، ۴۱۵ هزار و ۳۳۶ تن انواع کالا به ارزش ۵ هزار و ۱۴۵ میلیارد تومان به فروش رسید. در این تالار ۱۲۴ هزار و ۵۰۰ تن وکیوم باتوم، ۱۴۲ هزار و ۹۶۴ تن قیر، ۷۴ هزار و ۵۲۹ تن مواد پلیمری، ۳۸ هزار و ۱۰۵ تن مواد شیمیایی، ۳۳ هزار و ۲۰۰ تن لوب کات، ۲ هزار و ۵۹۲ تن روغن پایه، ۱۵۰ تن آرگون، ۲۵۰ تن عایق رطوبتی و یک هزار و ۱۹۰ تن گوگرد معامله شد. همچنین یک هزار و ۳۸ تن کالا هم در بازار فرعی بورس کالای ایران به فروش رسید.

  بازار ۱۴۸ میلیارد تومانی گواهی سپرده در بورس کالا
طی معاملات هفته گذشته تعداد یک میلیون و ۲۱۵ هزار و ۳۰۰ گواهی سپرده سکه طلا به ارزشی بالغ بر ۱۲۵ میلیارد و ۵۵۹ میلیون تومان دست به دست شد. حجم معاملات زعفران نگین به یک میلیون و ۵۷۱ هزار و ۱۶۴ گواهی سپرده کالایی به ارزش تقریبی ۶/ ۲۰میلیارد تومان خرید و فروش شد.

۲۰ هزار و ۵۳۰ گواهی سپرده زعفران پوشال نیز به ارزشی بالغ بر ۲۰۰ میلیون تومان مورد معامله قرار گرفت. معامله‌گران ۱۱ هزار و ۹۹۲ گواهی سپرده برنج را نیز به ارزش ۳۲۰ میلیون تومان دادوستد کردند. معامله ۱۱ هزار و ۹۲۰ گواهی سپرده پسته فندقی و بادامی نیز ارزش یک میلیارد و ۷۸۵ میلیون تومانی را در پی داشت. در این هفته تعداد ۷۸۱۹ گواهی سپرده کشمش سبز قلمی به ارزش تقریبی ۱۷۰ میلیون تومان معامله شد. معامله‌گران تعداد ۲۶۱۶ گواهی سپرده زیره سبز و ۸۲۰ گواهی سپرده رطب مضافتی را در مجموع به ارزشی بیش از ۱۵۰ میلیون تومان خرید و فروش کردند.

  زعفران نگین، صدرنشین بازار
طی هفته‌ای که گذشت، تعداد ۵۱۲ هزار و ۵۵ قرارداد آتی زعفران نگین در سه سررسید اردیبهشت، تیر و شهریور ۱۴۰۰ منعقد شد و ارزش ۷۵۱میلیارد و ۵۰۵ میلیون تومانی را در پی داشت.‌ در دو سررسید اردیبهشت و شهریور امسال نیز تعداد ۸۲۸۹ قرارداد آتی زعفران پوشال منعقد شد و ارزش تقریبی ۹/ ۸ میلیارد تومانی را به ثبت رساند.

تعداد ۱۶ هزار و ۱۵۱ قرارداد آتی نقره نیز در سررسیدهای فروردین، اردیبهشت و خرداد  درحالی منعقد شد که ارزش این معاملات به بیش از ۵/ ۳۱ میلیارد تومان بالغ شد. معامله‌گران ۲۸ قرارداد آتی زیره سبز را نیز برای تحویل در خرداد امسال منعقد کردند و ارزشی بیش از ۱۵۰ میلیون تومان را برای دارایی پایه مذکور رقم زدند. انعقاد ۱۲۸۷ قرارداد آتی پسته برای تحویل در فروردین و خرداد ماه سال‌جاری ارزشی بالغ بر ۱۹ میلیارد و ۹۱۵ میلیون تومان را به ثبت رساند.

اخبار روز

 

 

خرید هرگونه خدمت یا کالا با استفاده از ارزهای دیجیتال توسط بانک مرکزی ترکیه ممنوع اعلام شد. به گزارش «ایسنا» به نقل از رویترز، بانک مرکزی ترکیه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد استفاده از ارزهای دیجیتالی به عنوان ابزار پرداخت در این کشور را ممنوع اعلام می‌کند چرا که این کار ممکن است خسارات غیر‌قابل‌جبرانی داشته باشد. طبق تصمیم بانک مرکزی، دارایی‌های دیجیتالی، ارزهای دیجیتالی یا هر چه که از فناوری نردبان غیرمتمرکز استفاده می‌کند نباید چه به طور مستقیم و چه غیرمستقیم برای پرداخت بهای کالا و خدمات مورد استفاده قرار گیرد. شهروندان ترکیه از جمله مشتاق‌ترین طرفداران ارزهای دیجیتالی در جهان هستند و ممنوعیت جدید پس از ممنوعیت کامل ارزهای دیجیتالی در هند (که در حال طی کردن مراحل نهایی خود و تبدیل به قانون است) می‌تواند روی بازار ارزهای دیجیتالی تاثیر منفی بگذارد. بین ماه‌های فوریه تا مارس حجم معاملات ارزهای دیجیتالی در ترکیه ۲۷ میلیارد دلار بوده که این رقم نسبت به بازه مشابه سال قبل ۳۱ برابر افزایش یافته است.

 

نتایج نظرسنجی هفتگی طلای کیتکونیوز نشان داد پس از اینکه قیمت طلا بالای سطح مقاومتی مهم ۱۷۶۵ دلار را شکست و در بالاترین حد دو ماه گذشته قرار گرفت، تحلیلگران به روند افزایشی طلا در معاملات هفته جاری بی‌نهایت خوش بین شدند.
به گزارش «ایسنا»، در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از ۱۳ تحلیلگر وال‌استریت، همگی اعلام کردند که انتظار دارند قیمت طلا در هفته جاری به سطح بالاتری افزایش پیدا کند. برای نخستین بار در تاریخ این نظرسنجی ۱۰۰ درصد تحلیلگران به افزایش قیمت طلا رای دادند.
 
برای برخی از تحلیلگران انتظار برای افزایش قیمت طلا بسیار قوی است؛ زیرا بسیاری از آنها پس از اینکه این فلز ارزشمند دو هفته پیش از پایین سطح حمایتی ۱۷۰۰ دلار بهبود یافت، منتظر چنین حرکتی بودند.
 
اوله‌هانسن، مدیر استراتژی کالا در ساکسو بانک اظهار کرد: بهبود قیمت به ۱۶۸۰ دلار باعث آسودگی خاطر بسیاری از خریداران طلا شد و اکنون باید دید طلا را تا چه سطحی می‌توانند بالا ببرند.
 
فضا در میان سرمایه‌گذاران غیر‌حرفه‌ای اندکی متوازن‌تر از تحلیلگران وال‌استریت بود. با این حال نسبت به افزایش قیمت طلا قویا خوش‌بین ماندند. مجموعا ۱۱۰۳ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه‌گذاران خُرد شرکت کردند که از میان آنها، ۷۱۵ نفر معادل ۶۵ درصد پیش‌بینی کردند قیمت طلا هفته جاری افزایش پیدا می‌کند و ۲۰۱ نفر معادل ۱۸ درصد کاهش قیمت طلا را پیش‌بینی کردند در حالی که ۱۸۷ نفر معادل ۱۷ درصد نظری نداشتند.
 
بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آمریکا ۱۳ دلار و ۴۰ سنت معادل ۸/ ۰ درصد افزایش یافت و در ۱۷۸۰ دلار و ۲۰ سنت بسته شد که بالاترین قیمت از ۲۴ فوریه بود. طلا برای کل هفته حدود دو درصد افزایش به ثبت رساند.
 
اگرچه خوش‌بینی در میان تحلیلگران وال‌استریت بی‌‌سابقه است اما همچنان احتیاط زیادی در بازار وجود دارد. ‌هانسن به کیتکونیوز گفت: اگرچه پس از صعود قیمتی که طلا در معاملات روز پنج شنبه داشت، طلا خریداری خواهد کرد اما توقف دستور خرید در ۱۷۵۵ دلار را توصیه می‌کند. وی در ادامه افزود: طلا همچنان تحت تاثیر بازده اوراق قرضه و دلار آمریکا مانده است.
 
فیلیپ استرایبل، استراتژیست سرمایه‌گذاری ارشد در شرکت بلو لاین فیوچرز گفت: هر چند با توجه به شکسته شدن قیمت بالاتر در بازار طلا خریدار خواهد بود اما همچنان جانب احتیاط را حفظ می‌کند.
 
اینکه روند صعودی طلا در کوتاه‌مدت تا چه حدی ادامه خواهد داشت، بسیاری از تحلیلگران به سطح ۱۸۰۰ دلار چشم دوخته‌اند.
 
دارین نیوسام، رئیس شرکت دارین نیوسام آنالایز اظهار کرد: قیمت‌ها می‌توانند تا سطح ۱۸۲۲ دلار پیشروی کنند. پس از شکسته شدن قیمت بالاتر، عقب‌نشینی به ساعت ۱۷۶۵ دلار مایه تعجب نخواهد بود اما طلا طوری رفتار می‌کند که انگار می‌خواهد بالاتر رود.

اخبار روز

 

اگر تا سال پیش از کارشناسان و افراد باتجربه حوزه ارزهای دیجیتال می‌پرسیدید آیا روی دوج‌کوین سرمایه‌گذاری کنیم یا نه، به شما می‌خندیدند و می‌گفتند سرمایه خود را دور نریزید، چون این پروژه آینده‌ای ندارد. امروز اما یک سرمایه‌گذار دوج‌کوین با لبخندی مملو از حس پیروزی از بالا به این افراد نگاه می‌کند. این بار رستگاری نه فقط برای نهنگ‌ها، بلکه برای میگوها و پلانکتون‌ها هم بود؛ قیمت دوج‌کوین واقعا در یک سال ۷۰۰۰ درصد رشد کرد.

سرمایه‌گذاران کوچک دوج‌کوین بی‌شمار هستند. چه بسیار افرادی که قیمت پایین این ارز را دیدند و بدون توجه به موارد بنیادین پروژه مانند تعداد واحدهای در گردش و برنامه‌های آینده آن، با خود گفتند: «اگه قیمتش یک دلار بشه،‌ زندگیمو زیر و رو می‌کنه.»

زمانی تحلیلگران یک دلار شدن قیمت دوج‌کوین را «رویای افراد فقیر» می‌دانستند، اما حالا با توجه به قیمت ۱۴/ ۰ دلاری، این ماموریت خیلی هم غیرممکن به‌نظر نمی‌رسد.

اوج‌گیری دوج‌کوین از کجا شروع شد و چرا تا این اندازه حامی و پشتیبان دارد؟ آیا برای دوج‌کوین برنامه‌ها دارند؟

اوج‌گیری دوج‌کوین از کجا شروع شد؟

به گزارش ارز دیجیتال،‌ دوج‌کوین از قدیمی‌های بازار ارزهای دیجیتال است و فراز و فرودهای زیادی در نمودار قیمت آن دیده می‌شود، اما اگر بخواهیم خیلی از حال دور نشویم و روند اصلی قیمت را مرور کنیم، همه چیز از ایلان ماسک شروع می‌‌شود. در ادامه به ترتیب رویدادهایی را مرور می‌کنیم که باعث جلب هر چه بیشتر توجه به دوج‌کوین شد:

 ۲ آوریل ۲۰۱۹ – ایلان ماسک: دوج‌کوین می‌تواند ارز دیجیتال موردعلاقه من باشد

روز ۲ آوریل ۲۰۱۹ (۱۳ فروردین ۹۸)، ایلان ماسک، کارآفرین افسانه‌ای و مدیرعامل شرکت‌های غول‌پیکری همچون تسلا و اسپیس‌ایکس، در پاسخ به توییتی که از او خواسته بود «مدیرعامل دوج‌کوین» شود، نوشت: دوج‌کوین می‌تونه ارز دیجیتال موردعلاقه من باشه. خیلی باحاله! روز بعد ایلان ماسک دو توییت دیگر درباره دوج‌کوین منتشر کرد که یکی از آنها مربوط به قیمت بود: ارزش دوج‌کوین می‌تواند تغییر کند. پس از این توییت‌ها قیمت هر دوج از ۰۰۲/ ۰ دلار (۲۸ تومان) به حدود ۰۰۳/ ۰ دلار (حدود ۵۰ تومان) به‌ازای هر واحد رسید. با این حال، با توجه به وضعیت نه‌چندان خوب بازار ارزهای دیجیتال در آن مقطع، خیلی زود توییت‌های ایلان ماسک به فراموشی سپرده شد و قیمت دوج‌کوین دوباره تا مدتی وارد روند نزولی شد. البته قبل از این توییت‌ها، ایلان ماسک در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۸ (۲۶ شهریور ۹۷)، از جکسون پالمر، یکی از بنیان‌گذاران دوج‌کوین درخواست کرد تا برای پیام‌های اسپم در توییتر فکری بکند که البته این هم باعث مشهورشدن جکسون پالمر شد.

ژوئیه ۲۰۲۰ – دوج‌کوین در تیک‌تاک؛ قیمت باید یک دلار شود!

در اوایل ژوئیه ۲۰۲۰ (اواسط تیتر ۹۹)، رشد ۸۰ درصدی دوج‌کوین پس از آن رخ داد که یکی از کاربران مشهور شبکه اجتماعی تیک‌تاک با نام کاربری «James Galante» در ویدئویی با عنوان «بیایید ثروتمند شویم»، دنبال‌کنندگان خود را به سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال ترغیب کرد.

او از کاربران تیک‌تاک خواست هر کدام ۲۵ دلار روی دوج‌کوین سرمایه‌گذاری کنند و منتظر بمانند تا قیمت آن از ۰۰۲۳/ ۰ به یک دلار برسد که در این صورت سرمایه آنها به بیش از ۱۰ هزاردلار خواهد رسید. در این ویدئو گفته شد: بیایید ثروتمند شویم. دوج‌کوین تقریبا بی‌ارزش است. ۸۰۰ میلیون کاربر تیک‌تاک وجود دارد. وقتی قیمت آن به یک دلار برسد، صاحب ۱۰هزار دلار هستید. به هر کس که می‌شناسید بگویید.

ژانویه ۲۰۲۱ – ماجرای سهام گیم‌استاپ؛ رشد ۱۱۰۰ درصدی در دو روز

روز ۱۱ ژانویه ۲۰۲۱ (۲۲ دی ۹۹) یک انجمن اینترنتی در پلت‌فرم ردیت (Reddit.com) به‌نام گروه «WallstreetBets» توانست بازارهای سهام آمریکا را به‌شدت تحت تاثیر خود قرار دهد. در این انجمن اینترنتی ده‌ها هزار معامله‌گر کوچک تصمیم گرفتند به جنگ شرکت‌های سرمایه‌گذاری بروند و با خرید سهام شرکت‌هایی که در نزدیکی نابودی هستند آنها را نجات دهند. یکی از این شرکت‌ها گیم‌استاپ (Gamestop)، فروشگاه بازی‌های کامپیوتری فیزیکی بود که به‌علت شیوع کرونا در مرز ورشکستگی قرار داشت. با خرید گسترده سهام از سمت معامله‌گران کوچک، ارزش سهام این شرکت چندصد درصد افزایش یافت و از ورشکستگی نجات پیدا کرد. چند روز بعد، موج گروه WallstreetBets به طرفداران بی‌شمار دوج‌کوین رسید و آنها تصمیم گرفتند با کاری مشابه، قیمت دوج‌کوین را به اوج برسانند. در کمتر از دو روز قیمت هر دوج حدود ۱,۱۰۰درصد رشد کرد که در تاریخ بازار پرنوسان ارزهای دیجیتال هم کم‌سابقه است.

فوریه ۲۰۲۱ – ایلان ماسک و حامیان بزرگ وارد می‌شوند

روز ۴ فوریه ۲۰۲۱ (۱۶ بهمن ۹۹) ایلان ماسک توییت زد: دوج‌کوین پول مردم است. خیلی زود اسنوپ داگ، رپر مشهور و جین سیمونز (Gene Simmons)، خواننده مشهور گروه (Kiss) هم حمایت خود را از دوج‌کوین اعلام کردند و این ارز دیجیتال دوباره بیش از ۱۰۰درصد رشد را تجربه کرد. اینجا آغاز موج جدید حمایت‌ها از دوج‌کوین بود.

فوریه ۲۰۲۱ تاکنون – موجی از پذیرش و حمایت

همچنان ایلان ماسک، مارک کوبان میلیاردر و سایر سلبریتی‌های مشهور، در حال حمایت از دوج‌کوین هستند.

همچنین پذیرش دوج‌کوین در خودپردازها و به‌عنوان روشی برای پرداخت هزینه کالا و خدمات، اخبار اخیر این حوزه را به خود اختصاص می‌دهند. به‌عنوان یک نمونه بارز، باشگاه بسکتبال دالاس ماوریکس که مالک آن مارک کوبان است، دوج‌کوین را به‌عنوان روشی برای خرید محصولات طرفداری این باشگاه پذیرفته است.

توییت‌های ایلان ماسک و سایر سلبریتی‌ها، افزایش تعداد حامیان و طرفداران و اخبار پذیرش‌ها هنوز عامل محرک قیمت دوج‌کوین هستند و مشخص نیست چه زمانی این روند به پایان می‌رسد.

آیا برای دوج‌کوین نقشه‌ها کشیده‌اند؟

ایلان ماسک گفته است دوج‌کوین می‌تواند آینده ارزهای دیجیتال باشد، اما چرا دوج‌کوین؟ دوج‌کوین دو چیز دارد که می‌تواند آن را تبدیل به یک برند کند و این دو چیز در اغلب ارزهای دیجیتال دیگر دیده نمی‌شود: داستان جذاب و جامعه پویا

سکه «سگ بامزه» فقط قرار بود یک شوخی باشد. بنیان‌گذاران آن بدون هیچ توجهی به آینده آن و بدون هیچ برنامه‌ای برای بازاریابی آن را ساختند. اما همین ارز دیجیتال بامزه، با قیمت پایین خود خیلی زود تبدیل شد به یکی از راه‌های خوب جمع‌آوری کمک برای خیریه و همچنین روش ارزانی شد برای پرداخت پاداش به محتوای خوب در اینترنت. استفاده از دوج‌کوین برای خیریه آن را به یک «ارز دیجیتال مقدس» به‌اصطلاح «Holy Coin» تبدیل کرده است. همچنین حالت طنز این ارز دیجیتال، هر کسی را به سمت آن سوق می‌دهد.

جامعه خوب، ثروت دیگر دوج‌کوین است که ارزهای دیجیتال زیادی از آن بی‌بهره هستند؛ پر از مردم عادی از همه قشر. کافی است سری به صفحه ردیت دوج‌کوین بزنید که ۳/ ۱ میلیون عضو دارد (تعداد اعضای ردیت اتریوم کمتر از ۸۰۰ هزار است) یا در توییتر عبارت «Dogecoin» را جست‌وجو کنید تا ببینید که چطور در قلب طرفدارانش جا دارد؛ خیلی‌ها دوج‌کوین را «پول خودمانی» یا «پول فقرا» می‌دانند؛ پولی پاک که به‌عقیده طرفدارانش واقعا برای مردم است. همچنین تا زمانی که طنز و شوخی در دنیای واقعی وجود دارد، دوج‌کوین هم در دنیای دیجیتال طرفداران خاص خود را خواهد داشت، تا زمانی که پدیده دیگری برای رقابت پیدا شود.

اخبار روز

 

 

دنیای‌اقتصاد : طلا پس از مدت‌ها روند صعودی را آغاز کرده است. بسیاری از معامله‌گران به‌دنبال جواب این سوال هستند که آیا روند صعودی دو هفته اخیر این فلز ارزشمند ادامه دارد یا نه. قیمت هر اونس طلا برای دومین هفته متوالی صعودی بیش از ۹/ ۱ درصد افزایش پیدا کرد و در ساعاتی از هفته گذشته به قیمت ۱۷۸۴ دلار نیز رسید. با احتساب پیش‌روی‌های طلا در هفته‌های اخیر بازدهی ماهانه طلا نیز در ماه آوریل که از میانه نیز گذشته است به بیش از ۴ درصد رسیده است و اگر روند قیمت فلز زرد با همین قدرت ادامه پیدا کند طلا پس از چهار ماه می‌تواند بازدهی ماهانه مثبت را به ثبت برساند.
بازگشت امید به بازار طلا؟
دو عامل اصلی که راه را برای صعود طلا در فصل دوم سال ۲۰۲۱ باز کرده‌اند عدم توفیق ارزش دلار آمریکا و نرخ بهره اوراق بلند‌مدت آمریکا در این روزها بوده است. ارزش دلار آمریکا که در این روزها در میانه کانال ۹۱ واحدی است برای دومین هفته متوالی کاهشی بود و اکنون بیش از ۵/ ۱ درصد از اوج ۴۴/ ۹۳ واحدی هفته‌های گذشته خود فاصله دارد. نرخ اوراق قرضه ۱۰ ساله آمریکا نیز به موازات ارزش دلار برای دومین هفته متوالی روندی کاهشی داشت و با بیش از ۳/ ۴  درصد کاهش اکنون به زیر مرز ۶/ ۱ درصدی بازگشته است.

مرز مهم ۱۸۱۵ دلاری
بارت ملک رئیس بخش استراتژی جهانی سایت کیتکو در مورد روند صعودی طلا در روزهای اخیر گفت: جهش قیمت طلا به طور عمده مرتبط با ارزش دلار آمریکا بوده است که همچنان به روند نزولی خود ادامه می‌دهد. شاخص دلار آمریکا اکنون در سطح ۵/ ۹۱ واحدی است و نکته بسیار مهم دیگر نیز که باید به آن اشاره کرد افول نرخ بازدهی اوراق ۱۰ ساله آمریکا است. تمامی این عوامل طلا را به سوی مرزهای قیمتی بالاتر سوق دادند. دانیل پاویلونیس کارگزار ارشد بازارها در RJO Futures معتقد است اکنون تکانه‌ای صعودی در بازار طلا وجود دارد. پاویلونیس در این باره می‌گوید اگر طلا بتواند در انتهای هفته آینده بالای مرز ۱۸۱۵ دلاری بایستد آنگاه  می‌توانیم شاهد رالی صعودی دیگری در این بازار باشیم. پاویلونیس معتقد است با اینکه بازار تا حدودی در اواخر هفته گذشته آرام شده بود اما همچنان می‌توان انتظار صعود قیمت طلا را داشت. در حال حاضر فشارهای بسیار زیادی از سوی فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا وجود دارد تا تنش‌ها درباره افزایش نرخ‌های سود اوراق کاهش پیدا کند. فشارهایی که به نظر می‌رسد جواب داده است و این موضوع سبب ریکاوری قیمتی بسیاری از فلزات نیز شده است.

راه هموار مرز ۱۸۰۰ دلاری
هان تن تحلیلگر بازار در FXTM  نیز مانند دیگر تحلیلگران بازار بر این باور است که  نهایتا دلار آمریکا با عقب‌‌نشینی‌های اخیر خود نهایتا به طلا اجازه رشد داد. هان‌تن در مورد حرکت قیمتی اخیر طلا می‌گوید در حقیقت دلار به دلیل از دست دادن پشتوانه خود یعنی نرخ بهره اوراق قرضه در آمریکا که اکنون به زیر مرز روانی مهم ۶/ ۱ درصد رسیده است به طلا اجازه داد که برای اولین بار از ماه فوریه تاکنون قیمتی بالاتر از میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه خود را به ثبت برساند. همچنین هفته آینده هفته سکوت فدرال رزرو قبل از انتشار اعلامیه سیاست‌گذاری این نهاد در روز ۲۸ آوریل است. تحلیلگران بر این باورند که عدم سیگنال‌دهی مقامات فدرال رزرو  در هفته آینده می‌تواند به سود طلا و به ضرر ارزش دلار باشد. چارلی ندوس استراتژیست ارشد بازارها در LaSalle Futures Group معتقد است هیچ مقاومت مهمی تا مرز ۱۸۰۰ دلاری برای طلا وجود ندارد. این تحلیلگر بازار در ادامه گفت مرز ۱۸۰۹ دلاری میانگین متحرک ۱۰۰ روزه قیمت طلا و این مرز نیزبه  مرور زمان ضربه خواهد خورد.

تخمین اشتباه از زمان تورم
بارت ملک همچنین معتقد است بازار پس از اینکه به این آگاهی رسید که بسیار زودهنگام روی افزایش تورم حساب کرده بود اکنون در حال تطبیق مجدد خود است. ملک در این باره معتقد است که انتظارات تورمی کمی بیش از حد بالا بود و اکنون تا حدودی کاهش پیدا کرده است. این موضوع به فعالان بازار این سیگنال را داد که مجددا نظرات خود را با شرایط جدید تطبیق دهند. به‌عنوان مثال منحنی نرخ‌های بهره با حساب باز کردن  روی افزایش تورم زودهنگام بسیار رشد کرده بود و اکنون مشاهده می‌شود که این روند برعکس شده است. از سوی دیگر نگرانی درباره اقتصاد جهانی نیز نقش مهمی در تحرک بازارها داشته است. نگرانی از این موضوع که بسیاری از کشورها هنوز دسترسی پایداری به واکسن کرونا ندارد سبب تاثیر منفی در چشم‌انداز ریکاوری اقتصادی گذاشته است. البته بسیاری از تحلیلگران درباره هیجان بالا درباره افزایش قیمت طلا در هفته‌های پیش‌رو هشدار داده‌اند و آن را منوط به شکستن مرزهای مقاومتی مهم کرده‌اند. مهم‌ترین بازیگر بازارها در میان‌مدت مساله تورم و نحوه نگاه فدرال رزرو به تورم احتمالی پیش‌رو است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *