اخبار روز

قیمت فلز زرد در معاملات آتی روز گذشته برای تحویل در ماه ژوئن هم با 0.32 درصد کاهش به 1752 دلار و 50 سنت رسید. قیمت طلا پس از ثبت دو هفته کاهشی متوالی، از ابتدای هفته جاری تاکنون حدود 1.5 درصد کاهش یافته است.

هفته قبل انس طلا به قیمت بیش از ۱۷۵۰ دلار رسید. این هفته در صورت تداوم صعود تا ۱۷۸۴ دلار هم رشد می کند. آمار اقتصادی ایالات متحده نشان از خوش بینی رشد اقتصادی این کشور است. بیشتر سرمایه گذاران نسبت به مدیریت صحیح بحران کرونا توسط آمریکا امیدوار شده اند. نوسان بازده اوراق قرضه این کشور اثر چشم گیری بر نوسان طلا دارد هر چند رییس فدرال رزو آمریکا رشد تورم را اولویت کاری خود قرار داده است.

این هفته سرمایه گذاران نسبت به آمار و اطلاعات اقتصادی ایالات متحده دیدگاه مثبت دارند. روز دوشنبه ۳:۳۰ بامداد به وقت ایران بازار بین الملل طلا با سخنرانی پاول رییس فدرال رزو روند خود را مشخص می کند. انتظار نوسان شدید بازار و تعیین روند مشخص بیشتر صعود آرام برای انس وجود دارد. به احتمال پاول در کنار ابراز امیدواری به رشد اقتصاد آمریکا برهدف تورمی خود یعنی نرخ تورم تاکید کند.

مهمترین مقاومت طلا در این هفته عدد ۱۷۶۰ می باشد. در حال حاضر انس بین دو میانگین متحرک ۵۰ و ۲۰ روزانه قرار گرفته است. از این رو مهمترین حمایت انس ۱۷۳۴ دلار است. هر گونه تداوم صعود و عبور از مقاومت ۱۷۶۰منجر به رشد قیمت انس تا ۱۷۸۴ دلار می شود و در صورت شکست ۱۷۳۴حمایت هدف ۱۷۲۴ دلار محتمل است.

منبع: سایت طلا

اخبار روز

دنیای‌اقتصاد : پس از آنکه طلا در روز پنج‌شنبه با جهش قیمتی و نزدیک‌شدن به مرز ۱۷۶۰ دلار به بالاترین سطح قیمتی خود در یک ماه گذشته رسیده بود، روز گذشته با قدرت گرفتن نسبی ارزش دلار و نرخ سود اوراق قرضه آمریکا، قیمت فلز زرد به زیر مرز ۱۷۵۰ دلار بازگشت. با اینکه طلا در روز جمعه تا حدودی کاهش قیمت داشت اما هفته‌ای که گذشت با صعود یک درصدی قیمت این فلز ارزشمند، اولین هفته پس از سه هفته بود که بازدهی طلا مثبت شد.
بازگشت طلا از سقف یک‌ماهه
شاخص دلار آمریکا که در روزهای اخیر در حال از دست دادن کانال ۹۲‌واحدی بود با صعود روز جمعه تا حدودی جایگاه خود را در این کانال حفظ کرد. با این وجود دلار آمریکا پس از یک هفته پیش‌رو‌ این هفته را با بازدهی منفی به پایان رساند. نرخ بازدهی اوراق ۱۰ ساله آمریکا نیز روندی مشابه دلار داشت و با احتساب صعود روز گذشته اما بازدهی هفتگی منفی را رقم زد و در محدوده ۶/ ۱درصدی باقی ‌ماند. قیمت بیت‌کوین نیز در روز گذشته تا حدودی صعودی بود تا قیمت بزرگ‌ترین رمز‌ارز جهان در محدوده کانال‌های ۵۷ و ۵۸ هزار دلاری نوسان کند. بررسی بازدهی‌های هفتگی قیمت بیت‌کوین نشان می‌دهد که نوسان قیمت این رمز‌ ارز به‌طور محسوسی کاهش پیدا کرده است و هفته‌ای که گذشت چهارمین هفته‌ای بود که بازدهی هفتگی آن یک رقمی بود.

تغییر جهت بازارها در آخر هفته
مایکل هیوسون تحلیلگر ارشد بازارها در CMC Markets درباره عملکرد طلا در هفته‌ای که گذشت می‌گوید طلا در این هفته عملکرد نسبتا مناسبی داشت و دلیل اصلی آن نیز عملکرد ضعیف نرخ بهره اوراق بلند‌مدت آمریکا و همچنین دلار آمریکا بود. اما این تحلیلگر در ادامه صحبت‌های خود افزود که این دو بازار مجددا صعودی شده‌اند و همین موضوع احتمالا بر قیمت طلا فشار وارد خواهد کرد. در حقیقت روز جمعه نیز این تغییر جهت مشخص بود و دلار و نرخ سود اوراق با بازگشت از کف دو هفته‌ای خود سبب کاهش جذابیت طلا و کاهش ارزش آن در روز گذشته شدند.

تاثیر معکوس تورم در کوتاه‌مدت
داده‌های اقتصادی منتشر‌شده در چین نشان می‌دهد قیمت کارخانه‌ای مواد در این کشور با بیشترین سرعت سالانه خود از جولای ۲۰۱۸ افزایش پیدا کرده، درحالی‌که شاخص تورم تولیدکننده نیز افزایش ۴/ ۴درصدی داشته است. هیوسون درباره عامل تورم در اظهارنظری عنوان کرد: اگر ما در آمریکا نیز مانند چین چنین ارقام بالایی داشته باشیم، این موضوع می‌تواند تورم را بیدار کند و این موضوع در کوتاه‌مدت سبب افزایش نرخ بهره اوراق در آمریکا خواهد شد و این می‌تواند در کوتاه‌مدت به ضرر طلا تمام شود. در حقیقت با اینکه تورم به‌طور کلی عاملی است که از دید تحلیلگران سبب افزایش قیمت طلا می‌شود، اما انتظارات تورمی در کوتاه‌مدت از طریق کانال نرخ بهره اوراق قرضه حتی می‌تواند سبب کاهش قیمت طلا نیز شود. البته روز پنج‌شنبه جرومی پاول، سکاندار فدرال‌رزرو در سخنانی گفت وقوع تورم بالا که فدرال‌رزرو را ملزم به واکنش‌هایی مانند افزایش نرخ بهره می‌کند، بعید به‌نظر ‌می‌رسد.  البته در این میان گروهی از تحلیلگران نیز هستند که افق بلند‌مدت طلا را همچنان صعودی ارزیابی می‌کنند. دیویس هال رئیس بخش بازارها در Indosuez wealth management در این‌باره می‌گوید بازگشت طلا از اوج انتهای سال گذشته را می‌توان یک اصلاح قیمتی کوچک در بازاری صعودی در بلندمدت ارزیابی کرد. این کارشناس بازارها معتقد است تا زمانی‌که نرخ بهره واقعی منفی باقی بماند طلا یک پشتوانه قیمتی بزرگ در بلندمدت دارد. به غیر از این عامل داده‌های اقتصاد هند نشان می‌دهد، دومین مشتری بزرگ طلا در جهان واردات خود را به‌شدت افزایش داده است؛ بسیاری از تحلیلگران پیش‌بینی کرده بودند که در سال ۲۰۲۱ افزایش تقاضای طلا از سوی کشورهای آسیایی می‌تواند یکی دیگر از پشتوانه‌های قیمتی طلا باشد.

اخبار روز

دنیای‌اقتصاد : در آخرین روز هفته، یک اتفاق مهم در بازار ارز افتاد: دلار به زیر مرز ۲۵ هزار تومانی رفت. روز پنج‌شنبه، اسکناس آمریکایی ۴۰۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۲۴ هزار و ۷۵۰ تومان رسید. با افت روز آخر هفته میزان بازدهی دلار در انتهای هفته گذشته به منفی ۷/ ۳ درصد رسید. مهم‌ترین اثر افت قیمت دلار در روز پنج‌شنبه،‌ دادن سیگنال کاهشی به بازار سکه بود. سکه امامی در روز پنج‌شنبه ۱۶۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید.
 

افزایش بهای طلای جهانی در روز پنج‌شنبه عاملی بود که موجب شد سکه بتواند سطح حمایتی 10 میلیون و 500 هزار تومانی را حفظ کند. در صورتی که فلز گرانبهای داخلی این سطح را از دست بدهد، احتمال نزول‌های شدیدتر در بازار وجود دارد. البته برای افت بیشتر سکه، قیمت دلار نیز باید افت بیشتری را تجربه کند. با این حال، در معاملات پشت خطی روز جمعه اسکناس آمریکایی رفتار افزایشی از خود نشان داد و حتی در مقاطعی به بالای مرز 25 هزار تومانی بازگشت. اگر دلار روز شنبه بالای مرز 25 هزار تومانی نوسان کند، احتمال دارد که سکه امامی نیز به بالای محدوده 10 میلیون و 700 هزار تومانی بازگردد.

به گفته فعالان، در آخرین روز هفته معامله‌گران به‌دلیل ادامه مذاکرات وین کمی محتاطانه‌تر رفتار کردند، ولی زمانی که احساس کردند نتیجه مورد انتظار آنها، ممکن است از این مذاکرات به‌دست نیاید، بار دیگر خریدار شدند. به‌نظر می‌رسد تا زمانی که تب و تاب خبری در بازار ارز وجود داشته باشد، چنین نوسانات رفت و برگشتی نیز ادامه خواهد یافت. با این حال، در مجموع در هفته‌ای که گذشت قدرت با کاهشی‌های بازار بود، چرا که دلار نزدیک به 4 درصد از ارزش خود را از دست داد و سکه امامی نیز حدود 8/ 4 درصد افت قیمت را به ثبت رساند. در بازار سکه‌های کوچک نیز افت‌های شدیدتری به ثبت رسید، به‌طوری‌که نیم سکه بیش از 7 درصد از ارزش خود را از دست داد و ربع سکه نزدیک به 6 درصد افت قیمت را به ثبت رساند. نیم سکه در آخرین روز هفته به سمت محدوده 6 میلیون و 300 هزار تومانی حرکت کرد. این درحالی بود که پنج‌شنبه دو هفته پیش در محدوده 6 میلیون و 800 هزار تومانی قرار داشت. ربع سکه نیز روز پنج‌شنبه تا محدوده 4 میلیون و 50 هزار تومانی افت کرد. ربع سکه پنج‌شنبه دو هفته پیش 4 میلیون و 300 هزار تومان قیمت خورده بود.

خبر حساس برای بازار ارز
برخی کانال‌های اطلاع‌رسانی معامله‌گران گزارش دادند که نخست‌وزیر کره‌جنوبی در هفته جاری به ایران سفر می‌کند. به گزارش خبرگزاری تسنیم دفتر نخست‌وزیر کره‌جنوبی روز جمعه اعلام کرد، «چونگ سیه کیون» برای گفت‌وگو با مقامات ایرانی درباره روابط دوجانبه و سایر موضوعات یکشنبه به تهران سفر می‌کند. این سفر از این جهت برای بازار ارز اهمیت دارد که برخی معامله‌گران تصور می‌کنند، ممکن است این سفر منجر به آزادسازی بخشی از پول‌های بلوکه شده ایران شود. آزادسازی پول‌های بلوکه شده دست بانک مرکزی برای مداخله در بازار را بازتر می‌کند. در مورد بازار طلا تعطیلاتی وجود خواهد داشت که ممکن است حجم معاملات را کاهش دهد. رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفته است، بازار طلا و جواهر تهران و کلیه اعضای صنفی این اتحادیه همزمان با مشاغل گروه‌های ۲ به مدت دو هفته از روز شنبه ۲۱ فروردین تعطیل هستند.

اخبار روز

متقاضیان عضویت در هیئت مدیره شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت استانی که قصد دارند به عنوان نامزد عضویت در هیئت مدیره این شرکتها ثبت نام کنند، تا ۲۸ فروردین فرصت دارند با مراجعه به سامانه ستان ثبت نام خود را انجام دهند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، اطلاعیه شماره ۲ به شرح زیر است:

بدینوسیله به اطلاع آن دسته از متقاضیان عضویت در هیئت مدیره شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت استانی که قصد دارند به عنوان نامزد عضویت در هیئت مدیره این شرکتها ثبت نام نمایند می رساند نظر به تمدید مهلت ثبت نام نامزد های هیئت مدیره شرکتهای سرمایه گذاری استانی سهام عدالت تا تاریخ ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ درخواست می شود با مراجعه به”سامانه ستان”به آدرس setan.seo.ir نسبت به ثبت نام در مهلت تعیین شده اقدام نمایند.

شرایط ثبت نام به شرح زیر است:

داشتن حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی مرتبط با مورد تایید مراجع ذیصلاح تحصیلی
تجربه کافی
تمامی مدارک بایدبه صورت کامل و بدون نقص در سامانه مزبور بارگذاری و ارسال شوند. بدیهی است به درخواست های ناقص ترتیب اثر داده نخواهد شد. ضمناً نحوه امتیاز دهی به واجدین شرایط در اجرای دستور العمل تایید صلاحیت حرفه ای خواهد بود که در سایت سازمان به آدرس seo.ir بارگذاری شده است و صرفا افرادی که صلاحیت آنها بر اساس این دستورالعمل احراز شود، امکان شرکت در انتخابات اعضای هیات مدیره شرکت های مذکور را خواهند داشت.
سازمان بورس و اوراق بهادار

اخبار روز

بازار سرمایه در بسیاری از گروه ها در محدوده ارزندگی قرار دارد؛ اگر چه در نیمه اول سال رشدهای شارپی دور از انتظار است ولی در کل به نظر می رسد بازدهی شاخص بیشتر از اوراق با درآمد ثابت باشد.

یاسر شریعت، کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) با بیان این مطلب گفت: البته تغییرات جدید در بازار سرمایه، به شدت به تغییرات قیمتی ارز -به عنوان یکی از پارامترهای کلیدی – حساسیت نشان می دهد ولی در مجموع بازار خوبی را در سال جاری پیش بینی می کنیم .

عوامل فراز و فرودهای بازار در سال ۹۹

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به فراز و فرودهای بازار سرمایه گفت: از آنجا که در سال گذشته اصلی ترین پارامترهای تاثیرگذار بر وضعیت بازار مخصوصا پارامترهای کلان همچون نرخ ارز با نوسانات قابل توجهی مواجه بودند، تحلیلگران نتوانستند دید صحیح و مناسبی از آینده شرکت ها و صنایع داشته باشند. از طرف دیگر، دولت و زیرمجموعه های آن، به عنوان بخشی از بازیگران اصلی بازار سرمایه، نقش مهمی در روند بازار داشتند.

وی با بیان اینکه نوع عرضه یا حتی تقاضاهای شرکت های سرمایه گذاری بزرگ دولتی یا نیمه دولتی، تاثیر گذار بوده، افزود: البته در سال ۹۹ به علت بزرگتر شدن بازار و افزایش قابل توجه حجم معاملات، این تاثیر، بیش از گذشته خود را نشان داد.

به گفته شریعت، مورد دیگری که بسیار بر بازار تاثیر گذار بود، عرضه های اولیه ای بود که در سال ۹۹ اتفاق افتاد ؛ مهمترین آن هم عرضه خاص و تاریخی شستا بود که باعث شد تعداد کدهای یونیک بسیاری وارد بازار شود و  همین امر روند بازار را در ماه های بعدی نیز تا حدودی تغییر داد.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه خاطرنشان کرد: سال های گذشته شاهد آن بودیم که تعداد کدهای یونیک فعال حقیقی در بازار، از مرز چند هزار کد فراتر نمی رفت؛  اما در سال ۹۹ افزایش چند ده برابری را در این بخش شاهد بودیم .

وی با بیان اینکه این امر باعث افزایش قابل توجه حجم معاملات شد، افزود: در بسیاری از روزها معاملات خرد بالای ۲۰ هزار میلیارد در روز ثبت شد که با دلار آن زمان به رقمی بیش از  ۱ میلیارد دلار می رسید و این عدد خوب و قابل توجهی برای بازار سرمایه بود .

شریعت گفت: در این میان افرادی که تازه وارد بودند، رفتارهای هیجانی تر و احساسی تری – چه در زمان صعود و چه در زمان نزول- از خود نشان دادند و باعث شدند که روند اصلاح بازار در هر دو طرف تشدید شود.

درس های نهفته در بازار 

هیچ روند صعوی ادامه دار نیست و از آن طرف، هیچ روند نزولی هم قرار نیست تا ابد ادامه پیدا کند .

این کارشناس بازار سرمایه با بیان این مطلب اظهار داشت: بازار سرمایه ، بازاری فعال و زنده و پویا است که با توجه به شرایط محیطی و وضعیت متغیرهای تاثیر گذار خود به تعادل می رسد .

شریعت با بیان اینکه فعالیت و تداوم حضور در بازار سرمایه، نیازمند استراتژی با ثبات و هدف گذاری مشخص و  مدون است، ادامه داد:  مدیریت سناریو به ما می گوید برای هر سناریو ، واکنش احتمالی صحیح را پیش بینی کنید .

وی افزود: به این ترتیب در بازار سرمایه هرگاه متغیرها با شدت بالا دچار تغییر شوند، سهامداران باید خود را برای سناریوهای مختلف آماده کرده باشند و بر اساس آن برای خرید و فروش یا نگهداری سهام خود اقدام کنند .

تجربه های تاریخی بازار

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، رشدهایی که در ۲۰ سال گذشته  رخ داده،  عمدتا منشا آن جهش های ارزی بوده است و بعد از آن بازار دچار حالت های اصلاحی و حتی ریزشی شده است.

شریعت افزود: بعد از  رشدی که بازار در سال ۸۰ تا  ۸۲  تجربه کرد، وارد یک دوره اصلاح قابل توجه شد  و الان خیلی از گروه ها و سهم ها و  مشخصا سهم های سیمانی بعد از ۲۰ سال، تازه دارند به قیمت هایی که در سال ۸۲ دیده بودند، نزدیک می شوند. ولی گروه های دیگری هم مثل معدنی ها و پتروشیمی ها هستند که نسبت به قیمت های اوج در سال ۸۲ هم افزایش چند ده برابری داشته اند .

وی اظهار داشت: فراز و نشیب بعدی که هنوز از یادها نرفته، مربوط به سال های ۹۱ و ۹۲ بود که بعد از رشد قابل توجه، مجددا از انتهای ۹۲ تا اواسط ۹۳ بازار کاملا مسیر  اصلاحی و فرسایشی را در پیش گرفت و به مرور راه خود را پیدا کرد؛ با این حال، تقریبا تا اواخر سال ۹۶ بازاری نزولی را شاهد بودیم.

شریعت یادآور شد: البته حوالی سال ۸۷ هم با توجه به وقوع بحران جهانی و وضعیت نابسامان قیمت ها به خصوص در بخش مواد معدنی و مواد پتروشیمی ، بازار شرایط مناسبی نداشت. برخی سهم های معدنی فلزی در آن مقطع زمانی خریدار نداشت و با افزایش عرضه مواجه بود.  این اتفاقات نشان داد که روند حرکتی بورس در بلندمدت روندی مداوم و غیرقابل تغییر نیست.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: اکنون بعد از همه این فراز و نشیب ها، بازار، خود را پیدا کرده است و اینها نشان می دهد که بر اساس هر شرایط و با وجود هر متغیری، بالاخره  محدوده ای برای تعادل بین عرضه و تقاضا وجود دارد که بازار خود را با آن شرایط تطبیق خواهد داد.

پیش بینی ها در ۱۴۰۰

شریعت با بیان اینکه بازار سرمایه در بسیاری از گروه ها در محدوده ارزندگی قرار دارد، گفت: اگر چه در نیمه اول ۱۴۰۰ رشدهای عجیب و شارپی دور از انتظار است ولی در کل به نظر می رسد بازدهی شاخص بیشتر از اوراق با درآمد ثابت خواهد بود .

 وی توضیح داد: البته تغییرات جدید در بازار سرمایه، بسیار به تغییرات قیمتی ارز به عنوان یکی از پارامترهای کلیدی  وابسته است ولی درمجموع بازار خوبی را در سال جاری پیش بینی می کنیم.

این کارشناس بازار سرمایه، بهترین گزینه سرمایه گذاری را در شرایطی که بازارها روند صعودی یا نزولی اکید ندارند، خرید و نگهداری سهم هایی با P/E  پایین و با سود تقسیمی بالا دانست و گفت:  اقتصاد ما در صنایع معدنی فلزی و همچنین صنایع پتروشیمی و شیمیایی دارای مزیت رقابتی است و بسیاری از این شرکت ها محصولات با کیفیتی تولید می کنند که در بازارهای جهانی حرف برای گفتن دارند.

وی افزود: طبیعتا این وضعیت، می تواند حاشیه امنی برای کسب سود معقول در یک بازار متعادل با شیب صعودی ملایم باشد. با این همه، برای اینکه بازار حرفه ای شود ، تمام اجزا و فعالان آن باید حرفه ای عمل کنند و تصمیم گیری ها منطقی و همراه با تحلیل و به دور از هیجان باشد .

شریعت در پایان خاطرنشان کرد:  بازار در یک دهه گذشته رشد قابل توجه و خوبی را تجربه کرده است ؛ هرچند تا رسیدن به نقطه ایده آل راهی طولانی در پیش داریم.

اخبار روز

نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۱۸ فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح جهش تولید و تامین مسکن، با ماده (۱۴) و تبصره‌ آن با ۱۷۱ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع ۲۱۶ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند. در ماده ۱۴ آمده است: وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است به منظور پوشش ریسک ساخت مسکن، امکان پیش خرید و سایر ابزارهای پوشش ریسک خرید مصالح ساختمانی (صرفا فولاد و سیمان) را در بورس کالا فراهم کند.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) و به نقل از خانه ملت، با نظر نمایندگان مجلس، وزارت اقتصاد و دارایی مکلف شد جهت ساخت مسکن امکان پیش خرید فولاد و سیمان مورد نیاز را در بورس کالا فراهم کند.

نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۱۸فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح جهش تولید و تامین مسکن، با ماده (۱۴) و تبصره‌ آن با ۱۷۱ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع ۲۱۶ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده ۱۴ آمده است: وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است به منظور پوشش ریسک ساخت مسکن، امکان پیش خرید و سایر ابزارهای پوشش ریسک خرید مصالح ساختمانی (صرفا فولاد و سیمان) را در بورس کالا فراهم کند.

براساس تبصره این ماده؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است بر بازار مصالح ساختمانی (به ویژه فولاد و سیمان) و تامین آن با قیمت تمام شده متعارف نظارت کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *