در شرایطی که ممنوعیت‌های استخراج بیت کوین در چین روز به روز تشدید می‌شود، شرکت آمریکایی بلاک‌ور ماینینگ، که بیت کوین استخراج می‌کند، ۲۵ میلیون دلار سرمایه جذب کرده و مجموع سرمایه‌اش به بیش از ۳۲ میلیون دلار رسیده است. این شرکت ۱۴,۰۰۰ دستگاه استخراج بیت کوین خریداری کرده و ۸,۰۰۰ عدد از آنها را در واحد جدید خود در ایالت کنتاکی به کار گرفته است. مدیرعامل این شرکت اعمال محدودیت‌ها در چین و کاهش قدرت پردازش شبکه بیت کوین را فرصت مناسبی برای راه‌اندازی این واحد جدید قلمداد کرده است

به گزارش «ایسنا» به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، پس از سقوط کم‌سابقه اخیر ارزهای دیجیتالی، بسیاری از کارشناسان معتقدند که روزهای خوب بازار در راهند.

جان بولینگر- مبدع شاخص معروف بولینگر- از جمله افرادی است که می‌گوید بیت‌کوین زمانی که به زیر ۳۰ هزار دلار رسید، کف قیمتی خود را به ثبت رساند و اکنون در حال حرکت به سمت هدف‌های بالاتر است. اندیکاتور بولینگر نوسانات قیمتی را در بالا و پایین میانگین متحرک ساده نشان می‌دهد.

یکی از مقامات ارشد بانک مرکزی آمریکا از استیبل کوین‌ها (ارزهای دیجیتالی با ارزش ثابت) گفت که این ارزها یک ریسک بر سر ثبات نظام مالی هستند. اریک روزنگرین- مدیر دفتر منطقه ای بانک مرکزی آمریکا در بوستون به طور ویژه از استیبل کوین تتر به عنوان یکی از چالش‌ها بر سر راه ثبات مالی آمریکا نام برده که زیر نظر بانک مرکزی قرار گرفته است. به گفته وی، استیبل کوین‌ها باعث اخلال در بازار هستند.

با وجود ریزش‌های سنگین ارزهای دیجیتالی در روزهای اخیر، برخی از فعالان این حوزه معتقدند که روزهای خوب در انتظار بازار هستند.

الکس ماشینسکی- بنیانگذار پلت‌فرم ارزهای دیجیتالی سلسیوس- با بیان اینکه پیش‌بینی می‌کند قیمت بیت‌کوین بار دیگر از قله قبلی ۶۳ هزار دلاری خود عبور کند، افزود: ریزش بازار با توجه به صعود سریع قیمت طبیعی بود. ما هنوز به قله قیمتی ۲۰۲۱ نرسیده‌ایم و رسیدن به قیمت ۱۶۰ هزار دلاری برای بیت‌کوین کاملا محتمل است.

مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۱۴۸۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۴۲/ ۵ درصد بیشتر شده است. در حال حاضر ۵۲ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیت‌کوین و ۱۷ درصد در اختیار اتریوم است.

بیت‌کوین ۱۲ سال پیش توسط گروه گمنامی از معامله‌گران بر بستر بلاک‌چین ایجاد شد و از سال ۲۰۰۹ معاملات اولیه آن شکل گرفت.

طلای جهانی، ماه ژوئن را با یکی از بدترین هفته‌های خود به پایان برد. افت ۹/ ۷ درصدی و ۱۵۰ دلاری فلز زرد در ماه ژوئن، بر اثر اعلام سیاست‌های پولی فدرال رزرو رقم خورد. ریزش روزهای گذشته نیز در اثر افزایش آمار ابتلا به کرونادلتا در اروپا، چشم‌انداز عادی‌شدن اقتصاد را تار کرد. همین موجب شد طلا تا مرز هزار و ۷۵۳ دلار نیز کاهش یابد. این ریزش موجب شد فلز زرد بزرگ‌ترین افت خود را در چهار سال گذشته تجربه کند. هرچند تا ساعت ۲۰ دیروز به وقت تهران به ۱۷۶۵ دلار به ازای هر اونس بازگشت.

پایان تلخ ژوئن برای طلا

قهر زودهنگام طلا

فلز زرد در کف ۷۰ روزه قرارگرفت. افتی که در صورت ادامه روند نزولی می‌تواند به بدترین نزول قیمتی از نوامبر ۲۰۱۶ تبدیل شود. طلای جهانی با رسیدن اخبار شیوع ویروس کرونادلتا، به قیمت اواسط ماه آوریل رسید. همچنین سرمایه‌گذاران برای مشخص‌شدن اطلاعات حقوق و دستمزد و آمار اشتغال ایالات‌متحده برای دریافت سیگنال‌های سیاست پولی منتظر اخبار فدرال رزرو هستند. ایلیا اسپیواک، استراتژیست ارز

 DailyFX به رویترز گفت: «طلا از زمان تغییر استراتژی فدرال رزرو در سیاست‌های پولی در انتظار اطلاعات اقتصادی ایالات‌متحده برای راهنمایی بیشتر است.» اسپیواک افزود: «داده‌های حقوق و دستمزد در آینده نزدیک سیگنال‌دهنده‌ اصلی بازار خواهند بود.» گزارش مشاغل ایالات‌متحده برای ماه ژوئن، جمعه منتشر می‌شود. در همین حال، بحث در مورد زمان حرکت بعدی فدرال رزرو ادامه دارد. توماس بارکین، رئیس بانک ریچموند روز سه‌شنبه اعلام کرد که بازار کار ایالات‌متحده به سطح قبل از پاندمی کووید-۱۹ حتی نزدیک هم نیست. برعکس، فرماندار کریستوفر والر گفت که برای عملکرد بهتر از فدرال رزرو ایالات‌متحده انتظار می‌رود خریدهای دارایی خود را زودتر از آنچه انتظار می‌رود کاهش دهد و او آغاز آن را با انتشار اوراق بهادار با پشتوانه رهنی ترجیح می‌دهد.

حرکت و روند دلار آمریکایی نیز سیگنال مهمی برای فلز زرد بود. روز سه‌شنبه دلار با رشدی ۰۱/ ۰ درصدی به ۰۵۸/ ۹۲ واحد رسید. کارستن فریتش، تحلیلگر Commerzbank AG در این راستا، گفت: «قدرت در بازار سبز» یک کشش عمده برای طلا ایجاد می‌کند. طلا در روزهای گذشته بارها و بارها نتوانست بر میانگین متحرک ۱۰۰ روزه خود غلبه کند که این یک سیگنال نزولی ایجاد می‌کند. این خطر وجود دارد که اکنون سرمایه‌گذاران شروع به فروش دارایی‌های خود کنند و این می‌تواند روند رو به پایین را تقویت کند.

از نظر تحلیلگران ناتوانی طلا در شکستن میانگین متحرک ۱۰۰ روزه یک نشانه نزولی است که می‌تواند سرمایه‌گذاران صندوق‌های قابل معامله در بورس که تاکنون صبور بوده‌اند را وادار کند در فروش شرکت کنند.

اوراق بیت‌کوینی در مورگان استنلی

اسناد کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) نشان می‌دهد که یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری وابسته به مورگان استنلی بیش از ۲۸ هزار سهم از صندوق «بیت‌کوین ‌گِری اسکیل» خریداری کرده است. ارزش این سهام در زمان تشکیل پرونده، به ۳/ ۱ میلیون‌دلار می‌رسید.‌ گری اسکیل که بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال در دنیاست، امکان سرمایه‌گذاری امن و بدون دردسرهای قانونی را برای شرکت‌های بزرگ فراهم می‌کند. سهم‌های ‌گری اسکیل در بیشتر مواقع با قیمت بیت‌کوین در صرافی‌های آنی متفاوت است.

این اتفاق نشان می‌دهد که برخی از صندوق‌ها مثل صندوق آپورچیونیتی (Opportunity Fund) به طور غیرمستقیم به بیت‌کوین و به طورکلی رمزارزها، چراغ سبز نشان داده‌اند. صندوق آپورچیونیتی به بسیاری از شرکت‌های اروپایی خدمات سرمایه‌گذاری ارائه می‌کند. مورگان استنلی ماه آوریل (فروردین) اعلام کرد که به برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری وابسته به خود، اجازه سرمایه‌گذاری در ابزارهای مختلف مالی را داده است. این اسناد منتشرشده نشان می‌دهد که مورگان ‌استنلی مجوز سرمایه‌گذاری ۲۵ درصد کل سرمایه تحت مدیریت برخی از شرکت‌های وابسته خود را در ارزهای دیجیتال صادر کرده است. بعد از این اتفاق و همزمان با سقوط بازارهای جهانی از جمله بازار رمزارزها، ارزش سرمایه‌های تحت‌مدیریت ‌گری اسکیل کاهش یافته است. داده‌های تازه نشان می‌دهد که صندوق بیت‌کوین ‌گری اسکیل ۲۱ میلیارد دلار سرمایه تحت‌مدیریت در اختیار دارد.

 

در پنجمین روز هفته، دلار نه تنها به زیر مرز ۲۵ هزار تومانی نرفت که تا نزدیک محدوده ۲۵ هزار و ۳۰۰ تومانی صعود کرد. رشد قیمت دلار در شرایطی رخ داد که دیروز به‌صورت رسمی،‌ اکبر کمیجانی به‌عنوان رئیس‌کل بانک مرکزی منصوب شد. برخی فعالان انتظار داشتند بازار ارز در واکنش به این انتصاب در مسیر نزولی قرار بگیرد،‌ ولی چنین اتفاقی رخ نداد و قیمت دلار با ۲۰۰ تومان افزایش به بهای ۲۵ هزار و ۲۵۰ تومان رسید.

به گفته برخی فعالان، شماری از معامله‌گران عنوان می‌کردند تا زمانی که رئیس کل جدید ایده‌های خود را برای مدیریت بازار پیاده کند، قیمت دلار بیشتر به روند مذاکرات هسته‌ای دقت دارد. روز چهارشنبه اخبار غیررسمی از توقف مذاکرات هسته‌ای تا زمان نامشخص در بازار وجود داشت و همین عامل موجب شد قیمت دلار در مسیر صعودی قرار بگیرد.

در این میان، عده دیگری باور داشتند، دوره ریاست کمیجانی بر بانک مرکزی کوتاه است و به احتمال زیاد، در این مدت، از تمام ظرفیت‌های خود استفاده خواهد کرد که قیمت دلار را در جهت کاهشی قرار دهد. در واقع دسته‌ای از معامله‌گران باور دارند که با انتخاب کمیجانی، چشم‌انداز کوتاه‌مدت بازار نزولی شده است، هر چند قیمت در روز چهارشنبه، افت خاصی را تجربه نکرد.

رشد دلار تحت‌تاثیر برجام

به گفته فعالان، رشد قیمت دلار تحت‌تاثیر شایعات پیرامون توقف مذاکرات احیای برجام بود. روز گذشته، برخی کانال‌های اطلاع‌رسانی معامله‌گران عنوان می‌کردند مذاکرات هسته‌ای ایران تا زمان نامشخص به تاخیر افتاده است. چنین خبری از سوی هیچ منبع آگاهی تا بعدازظهر روز چهارشنبه تایید نشد، ولی از آنجا که در روزهای اخیر تاحدی نگاه معامله‌گران نسبت به احیای برجام تعدیل شده است، بازار با ادامه ورود خریداران مواجه بود. در واقع معامله‌گران مانند گذشته خوش‌بین به احیای برجام نیستند و همین عامل موجب شده است خریدهای احتیاطی بیشتری به بازار وارد شود. کاهش خوش‌بینی به احیای برجام موجب شد بازار اثر کاهشی از انتخاب کمیجانی به‌عنوان رئیس کل بانک مرکزی را تجربه نکند. این در حالی است که برخی از معامله‌گران انتظار داشتند، انتخاب رئیس کل جدید موجب افزایش فروش‌ها در بازار شود.

تصورات قیمتی از آینده دلار

برخی فعالان باور دارند قیمت دلار طی روزهای بعد به افزایش خود ادامه خواهد داد. این در حالی است که عده‌ای باور دارند با افزایش عرضه بازارساز، قیمت این ارز در جهت کاهشی قرار خواهد گرفت.

به گزارش اقتصاد نیوز، دسته‌ای از فعالان باور دارند، بازار وارد فاز صعودی شده که به سادگی از آن خارج نخواهد شد. این گروه انتظار دارند قیمت اسکناس آمریکایی در روزهای آتی به بالای محدوده ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان نفوذ کند. در مقابل گروه دیگری از معامله‌گران معتقدند، بازار پس از چند روز افزایش قیمت، نیاز به اصلاح دارد. از نگاه آنها، بازار در روزهای بعد با فشار سودگیری برخی از معامله‌گران مواجه خواهد شد. با وجود اینکه دسته‌ای از معامله‌گران انتظار افت قیمت دلار را دارند، نسبت به کف قیمت بازار، در بین آنها توافقی وجود ندارد.

عده‌ای باور دارند قیمت دلار تا محدوده ۲۴هزار و ۸۰۰تومانی نزول خواهد کرد؛ حال آنکه دسته دیگری باور دارند که این ارز ظرفیت افت تا زیر کانال ۲۴هزار تومانی را دارد.

هماهنگی سکه با دلار

روز گذشته سکه امامی از سطح مقاومتی ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان عبور کرد. روز چهارشنبه فلز گرانبهای داخلی ۸۰ هزار تومان رشد کرد و به بهای ۱۰ میلیون و ۸۵۰هزار تومان رسید. برخی از تحلیلگران فنی باور دارند که سکه با عبور از محدوده ۱۰ میلیون و۸۰۰ هزار تومانی، می‌تواند تا سطح ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی افزایش پیدا کند. سکه در صورتی که به پایین سطح ۱۰ میلیون و ۸۰۰هزار تومانی برگردد، ظرفیت افت تا ۱۰میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را خواهد داشت.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهفروشگاهتماس با ما