روز یکشنبه نوسان‌گیران در بازار ارز پرقدرت ظاهر شدند و توانستند قیمت دلار را به بالای مرز حساس ۲۳ هزار تومانی ببرند. در دومین روز هفته اسکناس آمریکایی ۵۰۰ تومان افزایش را تجربه کرد و به بهای ۲۳ هزار و ۳۲۰ تومان رسید. در روزی که دلار در بازار آزاد در مسیر افزایشی قرار داشت، طبیعی بود تمایل افراد عادی و دلالان نیز برای خرید ارز از صرافی‌های بانکی بالا برود. دلیل عمده این تمایل فاصله ۷۰۰ تا هزار تومانی بود که بین قیمت دلار در بازار آزاد و صرافی‌های بانکی وجود داشت. یک فرد به ازای خرید ۲هزار و ۲۰۰ دلار از صرافی‌ها می‌توانست در مقاطعی از روز بالای ۲ میلیون تومان سود نصیب خود کند. صف‌های خرید ارز در برابر برخی از صرافی‌ها شکل گرفته بود و بازارساز اگر می‌خواهد شاهد چنین صف‌هایی نباشد، باید قیمت دلار صرافی‌های بانکی را به بازار آزاد نزدیک کند.

تغییر انتظارات در بازار ارز
به گفته برخی فعالان،‌ سمت و سوی انتظارات در بازار ارز تا حدی تغییر پیدا کرده و همین عامل موجب شده است که حجم خریداران دلار افزایش پیدا کند. برخی فعالان با تجربه بازار عنوان می‌کنند که در هفته‌های قبل، اخبار مثبت پیرامون مذاکرات هسته‌ای در کنار عرضه بازارساز موجب شده بود که قیمت دلار دچار کاهش شدیدی شود. با این حال، هر چقدر بازار به ۳۱ اردیبهشت ماه نزدیک‌تر می‌شود، معامله‌گران دشوارتر می‌بینند که بین ایران و طرف آمریکایی، به زودی توافقی رخ دهد. در چنین فضایی، بسیاری از متضرران ارزی و نوسان‌گیران وارد بازار دلار شدند و با بالا بردن حجم خریدهای خود سعی کردند، بخشی از ضرر خود را جبران کنند یا اینکه به سود قابل توجهی دست پیدا کنند. در این میان تحلیلگران فنی باور دارند، ماندن دلار بالای مرز ۲۳ هزار تومانی موجب خواهد شد که خریداران بیشتری وارد بازار شوند و سعی کنند که قیمت را به سوی خط ۲۵ هزار تومانی ببرند. بازار در ابتدای سال در کانال ۲۵ هزار تومانی قرار داشت ولی به سرعت در مسیر کاهشی قرار گرفت و در مقطعی حتی تا میانه کانال ۲۰ هزار تومانی افت کرد. نوسانات شدید رفت و برگشتی دلار طی دو ماه اخیر موجب شده است که برخی از معامله‌گران به طور موقت از بازار خارج شوند.

برخی معامله‌گران باور دارند، جدا از غیبت اخبار مثبت در بازار ارز، برخی نوسان‌گیران با تکیه بر جوسازی پیرامون برخی نامزدهای ریاست‌جمهوری، بر جو هیجانی بازار اضافه کردند. برخی نوسان‌گیران سعی می‌کردند این باور را در بازار برجسته کنند که در صورت برد برخی نامزدها، تنش‌های بین‌المللی افزایش خواهد یافت. با این حال این مساله به‌نظر نمی‌رسید که نقش مهمی در نوسانات بازار داشته باشد، به خصوص اینکه دربازار حواله درهم، قیمت ارز کشور همسایه سیر صعودی گرفته بود. بعدازظهر روز یکشنبه، افزایش تقاضای حواله‌ای موجب شده بود که درهم به بالای محدوده 6 هزار و ۴۰۰ تومانی نفوذ کند. با این سطح قیمتی حواله درهم، ارزش دلار در بازار داخلی می‌توانست تا نزدیک ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان نیز بالا برود. به این ترتیب، می‌توان گفت عامل رشد درهم نقش مهم تری در رشد قیمت دلار داشت تا جوسازی نوسان‌گیران پیرامون نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری.

صعود کانالی در بازار سکه
در دومین روز هفته سکه یک کانال دیگر رشد کرد. روز یکشنبه، فلز گرانبهای داخلی ۱۲۰ هزار تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۱۰ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان رسید. سکه در اولین روز هفته نیز افزایش ۱۴۰ هزار تومانی را تجربه کرده بود. به‌نظر می‌رسد سکه در روزهای اخیر سعی دارد دوشادوش دلار راه صعودی را ادامه دهد. به گفته تحلیلگران فنی تا زمانی که فلز گرانبهای داخلی بالای محدوده ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قرار دارد، می‌تواند به صعود قیمتی خوش‌بین باشد.

 

به گمان کارشناسان، هدف بعدی که رو به روی مسیر طلا قرار دارد، محدوده‌ مقاومتی ۱۸۵۴ دلاری است. طلا که توانست در انتهای هفته گذشته خود را به محدوده هزار و ۸۴۴ دلاری برساند، باید برای ادامه مسیر صعودی در هفته جاری بالای محدوده هزار و ۸۵۴ دلاری تثبیت شود. در بازار ارزهای دیجیتال، بیت کوین برای بازگشت به بالای ۶۰ هزار دلار کار دشواری پیش رو دارد. با توجه به تحلیل‌های تکنیکالی، این احتمال وجود دارد که در بازار جهانی، بیت‌کوین طی ۵۰ یا ۱۰۰ روز آینده با افتی هرچند اندک همراه‌ باشد.
هدف بعدی بازار طلا
منتظر برای حرکت طلا
با توجه به میزان تقاضای اخیر موجود در بازار باید منتظر حرکت طلا باقی ماند. این نکته قابل‌توجه است که با توجه به مشخص شدن نرخ تورم ۲/ ۴درصدی ایالات‌متحده که از سال ۲۰۰۸ بی‌سابقه بوده‌ است و در نتیجه منفی شدن نرخ بهره حقیقی، با افزایش نااطمینانی‎‌ها، حرکت سرمایه به سمت دارایی‌های کم‌ریسک‌تر مثل طلا افزایش خواهد‌ یافت. اما این نکته نیز مطرح می‌شود که دولت ایالات‌متحده در تلاش برای ثبات بخشیدن به قیمت طلاست و به‌دنبال راهکاری برای این امر است؛ چراکه ادامه این روند با توجه نرخ بهره حقیقی منفی و منطقی شدن دریافت وام و حرکت سرمایه به سمت این بازارها می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در سیستم اقتصادی ایالات‌متحده و احتمالا در بازارهای جهانی مثل طلا شود. رکود تورمی مثالی از این مشکلات است . طلا توانست رشد ۶/ ۰ درصدی را در هفت روز گذشته به ثبت برساند. این در حالی بود که فلز زرد در این مدت با افت قیمتی و تماس با محدوده‌ حمایتی ۱۸۱۱ دلار در هر اونس همراه شد؛ که در نهایت در اواسط هفته شاهد شکسته ‌شدن روند نزولی و شروع آغاز مجدد حرکت قیمتی طلا به سمت قیمت فعلی، یعنی ۱۸۴۴ دلار در هر اونس بودیم. این یعنی طلا، با توجه به رشد ۲۰ دلاری دیروز خود، طی هفت روز گذشته تنها با رشد ۷۰/ ۷دلاری همراه بوده است. بیشتر نوسانات قیمت این هفته مستقیما به تغییرات شدید در قدرت و ضعف دلار مرتبط بود. روز چهارشنبه، شاخص دلار در پایین‌ترین سطح یعنی ۱۲/ ۹۰ قرار گرفت و در ۶۷/ ۹۰ بسته شد و تقریبا ۵/ ۰ درصد رشد کرد. آخرین باری که (علاوه بر ابتدای امسال) شاهد معامله شاخص دلار در این محدوده بودیم، در دو ماه اول سال ۲۰۱۸ بود که قیمت طلا در آن دوره در کانال ۱۳۰۰ دلار معامله می‌شد.

بیت‌کوین، بار سنگین بر دوش بازار
اولین و بزرگ‌ترین رمز ارز بازار طی هفته‌های اخیر عملکرد سنگینی از خود نشان داده است. مقاومت‌های ۶۰ هزار و ۶۲ هزاردلاری بیت‌کوین نااطمینانی‌های مربوط به حرکت قیمتی بیت‌کوین را افزایش داده‌است. اما آیا تاریخ برای بیت‌کوین تکرار می‌شود؟ بیت‌کوین در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ با رفتاری تقریبا مشابه اخیر، توانست در دو سال مذکور رشد‌های قابل‌توجهی را به ثبت برساند. در سال ۲۰۱۳ بیت‌کوین توانست طی ۱۲۳ روز، ۱۷۹۴ درصد رشد را به ثمر برساند و سال ۲۰۱۷ توانست تقریبا ۶۰۰ درصد رشد را طی ۹۱ روز محقق کند.

پس از انتقاد ایلان ماسک از مصرف انرژی بالای بیت کوین، ارزهای دیجیتال مبتنی بر اثبات سهام شروع به ثبت رکوردهای جدید کردند. به نظر می‌رسد که صنعت ارزهای دیجیتال پس از این انتقاد، به استقبال از فناوری‌های دوستدار محیط‌زیست روی آورده است.

به گزارش دیکریپت، چند روز پس از اینکه ایلان ماسک توجه جامعه ارزهای دیجیتال را به محیط‌زیست معطوف کرد، ارزهای دیجیتال دوستدار محیط‌زیست همچنان در حال رکوردشکنی هستند.

قیمت پالیگان (ماتیک سابق) در ۲۴ ساعت گذشته ۳۰ درصد و در هفته گذشته، ۱۱۶ درصد افزایش داشته است. قیمت این ارز دیجیتال در زمان نگارش این خبر برابر با ۱.۷۵ دلار و حجم بازار آن ۱۰.۱ میلیارد دلار است. لازم به ذکر است که تنها چند ساعت پیش، پالیگان توانسته رکورد قیمت ۱.۸۲ دلار را ثبت کند.

12میلیون ایرانی وارد بازار رمز ارزها شده‌اند؛ ۷۷ درصد آنها با هدف حفظ ارزش پول پا به بازاری گذاشته‌اند که معاملات روزانه آن ۵ تا ۱۰ هزار میلیارد تومان است.

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از خبرگزاری مهر، دو کمیسیون «بازار پول و سرمایه» و «اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال» اتاق بازرگانی تهران طی نشستی مشترک به بررسی و تحلیل وضعیت ارزهای دیجیتال در کشور پرداختند.

فعالان بخش خصوصی حاضر در این جلسه، اغلب بر این عقیده بودند که دولت باید از رفتارها و سیاست‌های سلبی دست بکشد و با وجود گرایش گسترده مردم به سرمایه‌گذاری در این بازار واقعیت ارزهای دیجیتال را بپذیرد و نقش رگولاتور را ایفا کند. اما نمایندگانی از بانک مرکزی نیز در این جلسه حضور داشتند که اعلام کردند نگرش مثبت و یکنواختی در مورد رمزارزها در کشور وجود نداشته و دولت نگرانی‌هایی در این زمینه دارد.

فریال مستوفی، رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران در ابتدای این جلسه به اقبال مردم به موضوع رمز ارزها اشاره کرد و گفت:

عدم ثبات اقتصادی و وجود انتظارات تورمی سبب شده که مردم اغلب بدون دانش کافی و در نظر گرفتن مبانی سرمایه‌گذاری، رفت و آمد عجولانه‌ای به بازارهای مختلف داشته باشند و لازم است که مسئولان تدبیری اساسی برای مدیریت این رفتارهای هیجانی بیندیشند.

وی با اشاره به اینکه پیش از این، مردم برای حفظ ارزش پول خود به سراغ شرکت‌های هرمی، مؤسسات مالی غیر مجاز، بازار سکه و ارز و بورس رفته‌اند، ادامه داد: در حال حاضر بازار ارزهای دیجیتال از شفافیت بازار سرمایه نیز برخوردار نبوده و تا حدودی از کنترل خارج است.

مستوفی همچنین به این نکته اشاره کرد که به‌دلیل وجود تحریم‌های داخلی و خارجی، مردم می‌ترسند در سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت مشارکت کنند.

رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران با اشاره به ریسک سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال بدون دانش کافی و مشکلاتی که برای برخی صرافان ارزهای دیجیتال طی ماه‌های اخیر رخ داده است، سه پیشنهاد را برای مدیریت بهینه این بازار مطرح کرد.

پیشنهاد نخست وی این بود که بانک مرکزی، صرافی‌های مجاز را برای معامله این ارزها معرفی کند. همچنین با معرفی ETFها از سوی دولت، مردم به سرمایه‌گذاری از طریق این صندوق‌ها در بازار ارزهای دیجیتال ترغیب شوند.

پیشنهاد سوم مستوفی نیز توسعه آموزش در این حوزه بود و او گفت که اتاق تهران می‌تواند اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی در این زمینه کند.

ورود ۱۲ میلیون ایرانی به بازار رمز ارز / ‏‬هدف ۷۷ درصد: حفظ ارزش پول
در ادامه این جلسه فرزین فردیس، نایب رئیس‌کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران گزارشی درباره رمزارزها ارائه کرد و در جریان ارائه این گزارش گفت:

ارزش کل بازار رمزارزها در جهان تا ۸ مه ۲۰۲۱ به ۲۴۶۰ بیلیون دلار رسیده و ارزش کل بازار بیت کوین طی همین مدت ۱۱۱۰ بیلیون دلار برآورد شده است. همچنین تعداد رمزارزهای پذیرش و لیست شده در صرافی‌های معروف دنیا تا ۱۵ آوریل ۲۰۲۱ عدد ۴۷۰۱ را نشان می‌دهد. در حالی که تعداد رمز ارزها در سال ۲۰۱۳ تنها ۶۶ عدد بود.

او با بیان اینکه «بازیگران و ذینفعان یک سیستم مالی پولی، مردم، دولت و کسب‌وکارها هستند» ادامه داد:

در بازار رمزارزها نیز مردم مانند همیشه جلوتر از بقیه حرکت کرده‌اند. بر اساس پژوهشی که شرکت مشاوره مدیریت ایلیا روی ۵۶۰۰ نفر از جمعیت ۱۸ تا ۶۵ ساله کشور به انجام رسانده است، ۳۱ درصد از پرسش‌شوندگان ادعا کرده‌اند که در حال حاضر صاحب رمز ارز هستند. ۶ درصد اعلام کرده‌اند که پیش از این از چنین دارایی برخوردار بوده‌اند. ۶۳ درصد هم گفته‌اند که هیچ گاه رمز ارز نداشته‌اند.

او با بیان اینکه «۶۲ درصد مردمی که رمز ارز خریداری کرده‌اند، در شش ماه اخیر وارد بازار شده‌اند و حجم مبادله روزانه رمزارزها در پایان اسفند بین ۵ تا ۱۰ هزار میلیارد تومان تخمین زده می شود» توضیح داد:

۷۷ درصد از دارندگان رمز ارز، اعلام کرده‌اند که به قصد سرمایه‌گذاری و حفظ ارزش پول وارد این بازار شده‌اند. ۱۵ درصد سرمایه‌گذاری در این بازار را شغل و حرفه خود برشمرده‌اند، ۳ درصد به‌دلیل حمایت از تکنولوژی، ۳ درصد به‌دلیل کنجکاوی و سرگرمی، یک درصد به‌دلیل جابه‌جایی بین‌المللی پول و یک درصد برای پرداخت و خرید وارد این بازار شده‌اند.

فردیس در ادامه به موقعیت کسب‌وکارها در این بازار اشاره کرد و گفت:

۸۸ درصد کسب و کارها اعلام کرده‌اند که رمزارز خود را از طریق پلتفرم‌های خرید و فروش آنلاین به دست آورده‌اند. ۵ درصد از طریق صرافی فیزیکی، ۴ درصد از طریق استخراج، یک درصد در ازای فروش محصولات و خدمات و ۲ درصد هم از طریق دریافت از دوستان و اقوام صاحب رمز ارز شده‌اند.

او با اشاره به کوچ ۵۰ میلیون دلار سرمایه از پلتفرم‌های داخلی در ۹۰ ساعت به‌دنبال ابلاغ بخشنامه شاپرک به شرکت‌های پرداخت یار گفت:

بررسی‌ها نشان می‌دهد که ۲.۵ میلیون حساب کاربری رمز ارز در صرافی‌های داخلی وجود دارد که با احتساب کارکرد چهار یا پنج به یک، حدوداً دوازده میلیون نفر در ایران رمز ارز دارند. فردیس در ادامه بزرگ‌ترین دغدغه مردم و کسب‌وکارها در حوزه رمز ارزها را بلاتکلیفی مسائل قانونی، نوسانات شدید ارزش، عدم امنیت و کلاهبرداری، عدم پشتوانه شفاف و ملاحظات شرعی عنوان کرد. او با بیان اینکه دولت و حاکمیت اکنون در مرحله انکار و فردا در مرحله حسرت قرار خواهد گرفت، چند پیشنهاد را خطاب به دولت ارائه کرد که «ایجاد آگاهی و آموزش‌های زیربنایی»، «ایجاد حس آرامش در فضای عمومی جامعه برای استفاده از رمز ارزها»، «اجرای مصوبه کمیسیون اقتصادی دولت و سندهای پیشنهادی مورد اجماع سه تشکل بخش‌خصوصی»، «تقویت و تسریع رگولاتوری حوزه فناوری بلاکچین و رمز ارز با رویکرد سندباکس»، «ایجاد یک ساختار فنی و حقوقی مشابه شاپرک یا شتاب»، «ایجاد پروتکل‌های قضایی مربوطه» و «به رسمیت شناخته شدن دارایی‌های دیجیتال در کشور» از جمله این پیشنهادات بود.

در ادامه این جلسه، مهدی معصومی اصفهانی، عضو کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران به تلاش‌های این کمیسیون در دوره پیشین هیأت نمایندگان برای به رسمیت شناختن ارزهای دیجیتال اشاره کرد و اینکه در آن زمان به وزارت صمت پیشنهاد شد که یکی از ارزهای مورد استفاده در گشایش ال سی، ارزهای دیجیتال باشد که البته مورد توجه قرار نگرفته است. او در ادامه با اشاره به اینکه چین تصمیم دارد، مبادلات خود را بر مبنای ارزهای دیجیتال به انجام برساند، گفت که شاید ایران نیز بتواند از این فرصت استفاده کند.

در ادامه این جلسه، رضا قربانی، رئیس کمیسیون فین‌تک سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران نیز با بیان اینکه «نبود قانون، رگولاتوری و نظارت از جمله چالش‌های اصلی حوزه ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود» ادامه داد: در سال‌های گذشته، رگولاتور ترجیح داده است که تنها به بیان هشدار اکتفا کند. او با اشاره به اینکه مردم جلوتر از رگولاتور در حال ورود به بازار رمزارزها هستند، ادامه داد:

رمزارزها به‌دلیل شفافیت قابل ردیابی بوده و ابزار پولشویی نیستند.

رضا طبیب زاده نیز با تأکید بر اینکه ارزهای دیجیتالی می‌تواند تحول ایجاد کنند، خواستار بررسی نقاط ضعف و قوت و انجام مطالعات تکمیلی توسط کمیسیون در این زمینه شد.

کشور ظرفیت پذیرش ضرر و زیان ارزهای دیجیتال را دارد؟
علیرضا توکلی کاشی، معاون توسعه کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران با اشاره به اینکه

«تأیید بیت کوین توسط یک مقام دولتی، ممکن است، ریسک بسیار بالایی به همراه داشته باشد»

این پرسش را مطرح کرد که اگر بیت کوین رسمی شود و برای مثال امکان معامله آن در جایی مانند بورس یا توسط یک صندوق سرمایه‌گذاری و یا یک کارگزاری دیجیتال یا حتی شبکه بانکی مجاز اعلام شود، در صورت سقوط ارزش بیت کوین چه کسی پاسخگو خواهد بود و آیا کشور ظرفیت پذیرش این امر را دارد؟

عباس آرگون، نایب رئیس این کمیسیون نیز ضرورت قاعده‌مند کردن معاملات رمز ارزها و نیز جلوگیری از ضرر و زیان سرمایه گذاران را مطرح کرد. او با اشاره به اینکه کشور با یک پدیده نوظهور مواجه شده‌است، گفت:

لازم است سیاست‌گذاران از حالت انفعال خارج شوند؛ چراکه این انفعال موجبات زیان سرمایه‌گذاران را فراهم می‌کند.

افشین کلاهی، عضو کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران هم با اشاره به اینکه موضوع رمز ارزها برای بخش بزرگی از حاکمیت مصداق اتاق تاریک است، ادامه داد:

موضوع ارزهای دیجیتال در حوزه فناوری جا افتاده است و لازم است که این گفتمان در سایر حوزه‌ها نیز شکل بگیرد. او با تأکید بر ضرورت توسعه آموزش‌ها در زمینه ارزهای دیجیتال گفت: مشکل بزرگی که وجود دارد، این است که معمولاً در ایران تصمیم‌گیری‌ها بر اساس تخلفات و استثنائات صورت می‌گیرد و شایسته نیست که کلاهبرداری‌ها به موضوع رمزارز پیوند بخورد. از این رو، انتظار این است که دست کم در مورد ارزهای دیجیتال سیاست‌گذاری ها بر مبنای روش‌های سلبی انجام نگیرد.

در ادامه حسن سامانی پور که به نمایندگی از بخش ارزی بانک مرکزی در این نشست حضور یافته بود، با اشاره به مصوبه سی‌ام مهر سال ۱۳۹۹ هیأت دولت گفت: طبق این مصوبه رمزارزهای دسته اول برای واردات قابل استفاده خواهد بود. البته برای اجرایی شدن این مصوبه نیاز است که برخی موانع برطرف شود. او افزود:

ما به دنبال آن هستیم که دستورالعملی در این زمینه تدوین و ابلاغ شود. سامانی پور در ادامه با اشاره به نگرانی‌هایی که در دولت نسبت به رمزارزها وجود دارد، گفت که هر کس دلسوز این کشور است، این نگرانی‌ها را درک می‌کند.

مصطفی نقی‌پور، دبیر انجمن فین تک نیز به این نکته اشاره کرد که دوره برخوردهای سلبی سپری شده و دولت‌ها در حال حاضر به همکاری روی آورده‌اند. او در ادامه با اشاره به تجربه برخی کشورها در زمینه معرفی رمزارز با پشتوانه بانک مرکزی، گفت که در سال ۱۳۹۷ با وجود سیگنال‌های متناقض، ایران نیز از یک رمز ارز رونمایی کرد که تاکنون هیچ خروجی نداشته است. نقی‌پور در ادامه از ارائه یک سند پیشنهادی در خصوص مدیریت رمزارزها در کشور توسط تعدادی از تشکل‌های بخش خصوصی به کمیسیون اقتصادی دولت سخن گفت و اینکه سرنوشت این سند مشخص نیست. او گفت: فضای داخلی نسبت به موضوع رمزارزها مبهم است؛ از یک سو وزارت نیرو، قیمت برق را دو برابر کرده و از سوی دیگر، قوه قضائیه، در حال تبلیغات منفی علیه رمز ارزهاست. این وضعیت ما را به سمت استفاده از منافع ارزهای دیجیتال نمی‌برد. نقی پور همچنین ابراز امیدواری کرد که نهاد دولت از رفتارهای سلبی در این زمینه دست بکشد.

محمدرضا مانی یکتا، معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی نیز با بیان اینکه

«مخاطرات مبادله ارزهای دیجیتال برای مردم جدی شده و باید از این وضعیت خارج شویم»

ادامه داد: در کشور دیدگاه مثبت و یکنواختی در مورد رمزارزها وجود ندارد و یک طیف کاملاً موافق و طیف دیگر ملاحظات جدی را مطرح می‌کنند.

او در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه سند پیشنهادی بخش خصوصی مسکوت نمانده و جلسات بسیاری حول آن برگزار شده، گفت که ریسک مبادله رمزارزها چنان زیاد است که هیچ یک از ارکان بخش خصوصی نمی‌تواند این ریسک را بپذیرد. در حال حاضر خالی‌فروشی افزایش یافته و در مقابل این مسأله، بخش خصوصی چه راهکاری دارد؟ مانی یکتا تأکید کرد که بخش خصوصی انتظارات فراقانونی از دستگاه‌ها نداشته باشد و برای ایجاد همگرایی در این زمینه کمک کند.

در ادامه این جلسه، پس از آنکه سایر حاضران نیز دیدگاه‌های خود را مطرح کردند و مقرر شد که این جلسات برای دستیابی به یک اجماع در خصوص ارزهای دیجیتال و انعکاس آن به نهادهای ذیربط ادامه پیدا کند

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهفروشگاهتماس با ما