ارز دیجیتال و روش استخراج انواع رمز ارز

 

قبل از اینکه به توضیح ارز دیجیتال، فواید و روش استفاده از آن بپردازیم، لازم می داریم اشاره ای به دلیل پیدایش ارز دیجیتال نماییم، اینکه اصلا چرا ارز دیجیتال وارد سیستم مبادلات و معاملات ارزی شد؟

دلیل خلق ارز دیجیتال چیست؟

سیر تکامل ابداعات و اختراعات بشر به سمت دیجیتالی شدن، سرعت بخشیدن، کاهش ضریب خطا و کاهش احتمال خطر و … است. در این بین پول بعنوان اصلی ترین وسیله مبادله، از این قاعده مستثنی نماند و به سرعت خود را با دنیای مدرنیته هماهنگ و همسو کرد، و شاید هم گامی فراتر نهاد. از دستاوردهای مهم این امر، پول دیجیتال یا همان ارز دیجیتال است. ارز دیجیتال در واقع یک نوع اختراع است ولی هنوز اطلاعات جامع و مشخصی از منشا پیدایش و به عبارتی مخترع آن در دسترس نیست. و چنان بازخوردی از خود نشان داده که به سرعت جایگاه ویژه ای در بین معامله گران دنیای تجارت باز کرده است.

بیت کوین

سوالات متعددی حوزه ارزهای دیجیتال مطرح است :

بازده ارزهای دیجیتال چگونه است؟

آیا سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال بازده بیشتری دارد یا بورس و سایر بازارهای مالی؟

آیا تخصص نقش کلیدی را در بازارهای ارز دیجیتال ایفا می کند، یا حرکت آن بستگی به مسائل سیاسی و اقتصادی دنیا دارد؟

طرف خرید و فروش ما در ارز دیجیتال چه کسی است؟

معاملات در ارز دیجیتال، معامله بر روی چه چیزی است؟

در خرید و فروش ارز دیجیتال به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ ( کدام یک از فاکتورهای حجم معاملات، قیمت ارز و یا بنیاد مد نظر است؟)

برای پاسخ به این سوالات ابتدا لازم است بدانیم، ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال نوعی پول است که از لحاظ فیزیکی و قابل لمس بودن با پول های رایج بازار متفاوت است، چراکه بصورت نامحسوس بوده و اساس و پایه ی این نوع از پول اینترنت است، یعنی نقل و انتقال، ماهیت و ارزش آن تماما بواسطه ی اینترنت صورت می گیرد. اما از نظر خصوصیات و ارزش ذاتی مانند ارز فیزیکی است. حتی امکان پرداخت با این ارز وجود دارد و از یک کشور می توان پرداخت را برای شخصی در کشور دیگر انجام داد، البته مشروط بر اینکه هر دو شخص به یک شبکه مورد نیاز برای معامله در ارز دیجیتال متصل باشند. در مباحث بعد بیشتر با روند کار آشنا خواهید شد.

بنابراین چنین ارزهایی قطعا نیاز به یک بستر مناسب دارد، این بستر شبکه ی بلاکچین است. شایان ذکر است که بلاکچین بسیار گسترده بوده و قابلیت پوشش دهی تمام ارزهای دیجیتال را داراست.

ارز دیجیتال

 

چرا ارزهای دیجیتال توانست به سرعت محبوبیت کسب کند؟

شاید یکی از ابهاماتی که در قالب نگرانی در مورد این ارزها ایجاد می شود، بحث اعتماد است. اینکه با توجه به اینترنتی بودن مبادله، و عدم حضور اشخاص حقوقی و سازمان کنترل کننده، آیا می توان به این شکل از سرمایه گذاری اعتماد نمود؟

نکته ای که توجه سرمایه گذاران و فعالان این حوزه را جلب کرده، امنیت بالای این سبک از معامله گری است. اتفاقا عدم دخالت واسطه ها و ناظران انسانی ( خواه دولت باشد خواه ارگان یا سازمان نظارتی) باعث مسدود شدن دستکاری و تقلب در این بازار شده است.

ارز دیجیتال

دلایل امنیت بالای ارز دیجیتال :

1- بستری که در آن ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد غیرمتمرکز است. در این حالت خرید و فروش ها و کلیه اقدامات، در بستر بلاکچین انجام می شود و هر تراکنش که صورت می گیرد دقیق ثبت می شود و قابل تغییر نیست. و جالب تر اینکه پس از ثبت هر تراکنش برای همگان قابل رؤیت است و امکان دستکاری اطلاعات ثبت شده به هیچ وجه مقدور نیست و اقدامات جدید نیز باید ازسوی تمامی کاربران آن شبکه تایید شود. اینگونه نیست که تنها یک مرجع یا سازمان عمل تایید و مدیریت را انجام دهد.

 

2- شاید بتوان گفت بزرگترین دردسر در مورد پول و اسکناس، جعل آن است که هنوز هم هیچ دولتی نتوانسته راهی برای مقابله ی همه جانبه با آن بیابد و چه بسا حرفه ای تر هم شده باشد. اما در مورد ارز دیجیتال جعل و تقلب معنا ندارد. از سویی محدود به یک کشور نیست و برای کل دنیا ارزش یکسانی دارد، این مساله به نوبه ی خود جذابیت معامله گری و امید به سودآوری را بالا برده است.

 

3- حساب ارز دیجیتال مختص و منحصر به فرد خود شخص است. این یعنی چی؟

در مورد حساب سپرده و پول و پس انداز، در زمان بروز مشکل، بدهی و … ، بلوکه شدن حساب امری طبیعی و قانونی است. ولی در مورد ارز دیجیتال به هیچ وجه اینگونه نیست و دسترسی مختص کسی است که کلید خصوصی کیف پول را در اختیار دارد.

 

4- در معاملات ارزهای دیجیتال از رمزهایی استفاده می شود که آنچنان پیچیده است که به هیچ وجه نمی توان به آن دسترسی پیدا کرد و ایجاد اختلال نمود.

 

5- ارز دیجیتال در بستر بلاکچین مبادله می شود. بلاکچین از مجموعه ای از بلاک ها تشکیل شده است. بلاک ها همان معادلات پیچیده جهت استخراج ارز می باشد و اگر تغییری در بلاک یا همان معادله صورت گیرد، باعث می شود ساختار شبکه بلاکچین بهم بریزد. این مساله خود مزید بر علت امنیت در این شبکه است و امکان دستکاری در آن تا حد قابل توجهی پایین می آید.

تتریوم

مشکلات ارز دیجیتال

با وجود امنیتی که ارز دیجیتال دارد ولی مشکلاتی ممکن است در مسیر آن ایجاد شود که شاید بتوان با توجه بیشتر برآن فایق آمد.

گم کردن رمز کیف پول؛ یکی از مشکلات که از آن بعنوان فاجعه می توان یاد کرد، گم کردن رمز کیف پول است. رمز کیف پول از خصوصی ترین موارد ارزهای دیجیتال است که هیچ شخص دیگری نمی تواند به آن دسترسی داشته باشد، بنابراین حفظ و نگهداری رمز کیف پول بسیار مهم است. زمانیکه شخص رمز خود را گم کند دیگر نمی تواند به کیف پول و سرمایه خود دسترسی داشته باشد.

به سرقت رفتن کیف پول؛ زمانیکه کیف پول را برروی سیستم ذخیره می کنید ممکن است توسط برخی بدافزارها و یا هکرها به سرقت رود. در این مورد بهترین راه استفاده از کیف پول های سخت افزاری است.

جعل کردن آدرس پرداخت؛ مشکل رایج دیگر مربوط به زمانیست که میخواهید پول دیجیتال را انتقال دهید. در این صورت ممکن است بدافزار، آدرس دیگری را جایگزین آدرس گیرنده نماید و شما ناغافل و بدون توجه عملیات را انجام دهید. اما جهت مرتفع شدن این مشکل در ارزهای رمزنگاری شده، تمام عملیات در بلاکچین ذخیره می شود و میتوانید از طریق سازمان ملل شکایت خود را ثبت و پیگیری نمایید.

اشتباهات درج آدرس؛ در این حالت پول از دست شما خارج شده و به یک آدرس معلوم و یا نامعلوم می رود. که در مورد هر کدام از ارزهای دیجیتال ضرایب پول از دست رفته متفاوت است.

در دو مورد آخر (جعل کردن آدرس پرداخت و اشتباهات درج آدرس) بهتر است قبل از زدن گزینه ارسال، آدرس گیرنده، مبلغ و تمامی آیتم ها را دوباره چک کنید و احتمال اشتباه را از بین ببرید.

روش استخراج ارز دیجیتال و یا تولید رمز ارز

در فرایند استخراج ارز دیجیتال، ارزهای رمزنگاری شده با انجام محاسبات و معادلات پیچیده ریاضی در یک شبکه منتشر می شود. استخراج ارز گرچه گفته می شود که با کامپیوترهای شخصی قابل انجام است ولی از جهات بسیاری به صرفه نیست، از جمله اینکه مصرف انرژی به شدت بالاست و صرفه اقتصادی ندارد ضمن اینکه با افزایش ماینرها (استخراج کنندگان ارز) در طول زمان، این کار سخت تر هم می شود.

استخراج ارز، حل معادلات پیچیده ی ریاضی است که این کار را ماینر انجام می دهد.

در تشریح استخراج ارز دیجیتال با اصطلاحات زیر مواجه می شوید

  • ماینر
  • هش
  • استخر استخراج
  • بلاکچین
  • مایننینگ
  • کیف پول

استخراج ارز دیجیتال

فرایند استخراج ارز دیجیتال

گام اول؛ ارسال ارز دیجیتال

در ابتدا خریدار و فروشنده ارز دیجیتال، سفارش خود را انجام می دهد. این تراکنش در کیف پول هر شخص انجام می شود. پس از آن یک ماینر باید تراکنش را انتخاب کند و به حل معادله بپردازد (هر سفارش یک معادله است) و تا زمانیکه ماینری تراکنش را انتخاب نکرده است در یک فضای مجازی به نام استخر استخراج باقی می ماند.

ماینر برای استخراج ارز دیجیتال باید از طریق استخر استخراج اقدام کند. چراکه اگر بخواهد بصورت مستقیم ارز را دریافت کند و به استخراج آن بپردازد، شانس حل کردن معادله (بلاک) به میزان قابل توجهی کاهش یافته و حتی ناممکن می شود.

گام دوم؛ حل معادله ی تراکنش و ایجاد بلاک در بلاکچین

ماینر با مراجعه به استخر تراکنش ها، تراکنشی را انتخاب کردهو به بلاک خود اضافه می کند و شروع به حل معادله ی آن مینماید و تا زمانیکه معادله را حل نکرده است بلاک جدید در بلاکچین ایجاد نمی شود.

در این مرحله ممکن است چندین ماینر تراکنش یکسانی را انتخاب و به بلاک خود اضافه کرده باشند. بنابراین هر ماینر بلاکی را برای خود ایجاد می کند و اینجاست که مساله ی ریاضی بسیار پیچیده ای تشکیل خواهد شد. اولین ماینر که توانست معادله ی بلاک مخصوص به خود را حل کند، امضای تأییدیه آن را خواهد گرفت. (شایان ذکر است که حل معمای مذکور بسیار دشوار است و نیاز به دستگاه های قدرتمند داشته و انرژی فراوانی مصرف می کند.)

معما و یا همان بلاک رمزگشایی شده منتشر می شود . و برای سایر ماینرها قابل مشاهده است که پس از تأیید توسط آنها، این بلاک به بلاکچین اضافه می شود و پاداش آنرا ماینری که معادله را حل کرده و یا به عبارتی ماینری که رمز را استخراج کرده است خواهد گرفت.

نکته؛ ماینرها برای حل معادله از متد حدس و احتمال استفاده می کنند و یافتن جواب بستگی به قدرت پردازش ماینر دارد. و بدین صورت پاداش به اولین نفر که معادله را حل کند تعلق می گیرد. بعلاوه کارمزد انجام کار در تمام تراکنش هایی که در یک بلاک صورت گرفته را هم دریافت خواهد کرد. لازم به ذکر است که با افزایش بلاکها و معادلات حل شده، میزان پاداش هم کاهش می یابد. با اندکی تحقیق خواهید دید که پاداش استخراج رمز، از ابتدا تا به الان تا چه میزان کاهش یافته است.

ارز دیجیتال در شیراز

 

مهمترین ارزهای دیجیتال را بشناسیم

ارزهای دیجیتال با توجه به هدف و انگیزه ی پدیدآورنده در انواع مختلفی شکل گرفته است. در اینجا به معرفی تعدادی از ارزهای مهم می پردازیم.

بیت کوین (BTC)

بیت کوین (Bitcoin) را می توان اولین ارز دیجیتال دانست که در بستر شبکه بلاکچین بوجود آمد که به این خاطر ضرایب دخالت و دستکاری در حداقل ممکن بود. ( شبکه بلاکچین شبکه ای غیرمتمرکز است که می توان بدون واسطه و دخالت اشخاص ثالث، اقدامات انتقال وجه را انجام داد.) به مرور زمان بیت کوین چنان محبوبیتی پیدا کرد که بعنوان محبوب ترین ارز دیجیتال بیشترین درصد بازار ارز دیجیتال را به خود اختصاص داده است.

اتریوم (ETH)

اتریوم (Ethereum) در سال 2015 راه اندازی شد و دومین جایگاه را بعد از بیت کوین به خود اختصاص داد. اتریوم امکان ایجاد قراردادهای هوشمند را بدون تقلب و دخالت اشخاص ثالث ایجاد می کند.

در سال 2020 اتریوم دو شاخه شد و این امر با توجه به اینکه پرداخت های اینترنتی برای این نوع ارز را هموارتر می کند، ارزش بازاری آن را بالا خواهد برد.

ریپل (XRP)

ریپل (Ripple) یک شبکه تسویه حساب جهانی است که توسط آن می توان پرداخت های بین المللی را سریع و با هزینه کم انجام داد. این شبکه در سال 2012 راه اندازی شد و به این صورت است که نیاز به استخراج ندارد و در واقع از قبل استخراج شده است. و از این حیث خود را از بیت کوین و امثالهم جدا کرده است.

ریپل از جذاب ترین ارزهای دیجیتال برای مؤسسات مالی است که به دنبال یک راه حل در پرداخت های برون مرزی می باشند. چراکه هم سرعت انتقال را به میزان چشمگیری بالا می برد و هم هزینه ی پایینی را در بر دارد.

با اضافه شدن بانک ها و مؤسسات مالی متعدد به ریپل، با افزایش قیمت آن مواجه خواهیم شد.

تتر (USDT)

تتر (Tether) چهارمین ارز رمزنگاری شده بزرگ بود که از شاخصه های مهم آن کاهش نوسانات قیمت می باشد. این نوع از ارز دیجیتال ویژه کاربران محتاط است. و سعی کرد با به حداقل رساندن نوسانات و پیچیدگی ها نظر کاربران محتاط را جلب نماید. و مهمترین ویژگی آن این است که می توان آن را به جای دلار مورد استفاده قرار داد.

لایت کوین (LTC)

لایت کوین (Lite coin) همان ارز دیجیتال است که ردپای بیت کوین را دنبال کرد. در لایت کوین بیشتر سعی شد تا بر روی زمان تمرکز صورت گیرد. این یعنی چی؟ این صحبت به این معناست که زمان تأیید تراکنش ها و ایجاد بلاک سریعتر باشد. بنابراین در یک زمان مشخص تراکنش های بیشتری تأیید خواهد شد.

استخراج ارز دیجیتال

سرمایه گذاری در ارز دیجیتال راهکاری برای حداکثر کردن درآمد

زمانیکه شما یک رویکرد استراتژیک برای سرمایه گذاری داشته باشید می توانید درآمد خود را به میزان چشمگیری افزایش دهید،  در عین اینکه مالیات سرمایه گذاری خود را کاهش داده اید. و هر رویکرد نیازمند کسب مهارت و تخصص در آن زمینه است. و این اولین قدم در مسیر ثروت است و این مسیر شاید به ظاهر پیچیده باشد ولی هنگام اجرا خواهید دید که اینگونه نیست. پس ابتدا لازم است برنامه ای مبتنی بر هدف برای خود تدوین کنید و پس از آن کسب دانش و در نهایت اقدام و عمل است.

برای اینکه بدانیم در سال پیش رو چه ارزهای دیجیتالی رشد چشمگیر خواهند داشت نیاز به دانش و تحلیل تکنیکال حرفه ای در این زمینه است.

شرایط لازم جهت کسب سود:

  • کدام ارز دیجیتال را بخریم؟
  • چه زمانی مناسب خرید است؟
  • در چه قیمتی ارز دیجیتال ارزنده است؟

در نتیجه ارز دیجیتال بخریم یا نه؟

بازار سرمایه و بالاخص ارزهای دیجیتال اگرچه ریسک بالایی را به همراه دارند ولی با کسب تخصص و دانش لازم، یکی از سریع ترین راه های ثروتمند شدن است. یک اصطلاح امریکایی هست که میگه ثروت آنسوی جرأت است.