یکی از اصول مهم در زمینه سرمایه گذاری داشتن استراتژی و روش های منحصر به فرد و پایبندی به همین روش های ذهنی است. وارن بافت بدون اغراق ثروتمندترین سرمایه گذار دنیاست که رفتارها و باورهایی را در راستای نیل به اهدافش سرلوحه زندگی و کسب و کار خود قرار داده، که وی را در موفقیت های سرمایه گذاری و بورس به چهره ای جهانی تبدیل کرده است. به راستی چگونه توانست راه سرمایه گذاری را کشف کند و چنین ثروت های کلانی را انباشته کند؟

مهمترین راز موفقیت وارن بافت صبر بوده است. شاید این کلمه در بیان خیلی ساده است ولی در اجرا بسیار سخت و اما کاربردی است. صبر در سرمایه گذاری های بلند مدت راز موفقیت شگرف آقای بافت هست. به منظور آشنایی با اندیشه ها و باورهای وارن بافت ، مایک تایر نویسنده امریکایی، 23 اصل مهم از اصول بافت و دیگر اسطوره های بازاربورس را گردآوری کرده است که در این صفحه بدان اشاره میکنیم. شایان ذکر است که موسسه آرکا در مجموعه دوره های آموزشی آموزش بورس در شیراز به اصول و راهکارهای وارن بافت و دیگر بورس بازان موفق مطرح پایبند است.

چگونه ثروتمند شویم؟

ثرتمند شدن اتفاقی نیست و ملزم به تلاش و پشتکار و همانگونه که گفته شد داشتن اندیشه های ذهنی است. برای ثرتمند شدن لازم است یک استاد موفق را الگو قرار داد. در این مقاله سعی شده است تا با اصول و راهکارهای وارن بافت آشنایتان کنیم.

 وارن بافت بورس باز قدرتمند جهان، اساس سرمایه گذاری خود را بر مبنای ” سودآوری آتی شرکت ها ” بنا نهاده است. وی معتقد است که برای سودآوری و ثروتمند شدن معاملات سهام بهترین گزینه ی پیش رو است. اینکه چگونه بهترین شکل از معالاملات را داشته باشیم ملزم به دانستن اصول کاربردی است. در اینجا 23 اصل مهم را که مایک تایر در کتاب خود جمع آوری کرده است را بیان میکنیم. این اصول شاخص ترین اصول وارن بافت و بسیاری از نابغه های بورسی است.

 توصیه میشود به دقت این قسمت را مطالعه کنید تا بدانید کجای راه را اشتباه می روید و ذهن خود را با این قوانین و متدها همسو کنید. شاید بتوان گفت این اصول و کتاب” 125 اصل موفقیت وارن بافت” بهترین مشاور سرمایه گذاری برای شما خواهد بود.

23 اصل مهم سرمایه گذاری وارن بافت

اصل شماره 1 : حفظ سرمایه و دارایی بعنوان اولین اولیت

اولین اصلی را که وارن بافت به عنوان اولیت از آن یاد میکند حفظ سرمایه است. حفظ سرمایه اولین چیزی است که هر سرمایه گذار باید بدان توجه داشته باشد. نباید تنها هدف را بدست آودن پول بیشتر قرار داد، زیرا در نهایت منتج به شکست و ناکامی میشود.

اصل شماره 2 : از ریسک کردن بپرهیزید

این را بدانید که موفقیت در بورس در گرو ریسک نیست بلکه یک سرمایه گذار موفق تا حد امکان ریسک را از سرمایه خود دور میکند. پول های درشت در گرو ریسک های بزرگ نیست.

اصل سوم: طراحی فلسفه سرمایه گذاری مخصوص به خود

داشتن یک فلسفه سرمایه گذاری ویژه که منطبق بر توانایی و اهداف و حتی شخصیت خود شخصی باشد، یکی از اصول بسیار مهم سرمایه گذاری است. در نظر داشته باشید که هیچگاه فلسفه سرمایه گذاری دو سرمایه گذار موفق شبیه هم نیست. زیرا هر کدام به صورت مجزا اهداف، شخصیت و توانایی خاص خود را دارد.

افرادی که از فلسفه دیگران الگو برداری و تبعیت میکنند، هرگز به فرد موفقی تبدیل نخواهند شد.

اصل شماره 4: برای خرید و فروش سهام، سیستم مخصوص به خودتان طراحی کنید

این نکته بسیار حائز اهمیت است که یک برنامه مرتب و حساب شده برای خرید و فروش سهام طراحی کنید. بدانید به دنبال چه چیزی هستید و چه میخواهید، و مطابق با خواسته ها و یافته های خود اقدام به معامله گری نمایید.

هستند افرادی که با استراتژی دیگران اقدام به خرید و فروش مینمایند، و حتی از یک استراتژی ناکام میمانند و به سراغ دیگری میروند. و اینقدر تکرار میکنند تا در نهایت منتج یه یأس و ناامیدی از بازار و یا آب شدن سرمایه می گردد.

اصل شماره 5: خرید تا حد امکان

یک سرمایه گذار موفق اگر بدانید که یک سرمایه گذاری برای او مطلوب است تا آنجا که بتواند خرید مینماید و بر این باور است که یک سنت تبدیل به یک دلار خواهد شد. ترس از خرید موجب عقب ماندن از بازار خواهد شد.

اصل شماره 6: پایین آوردن مالیات تا حد امکان

یکی از مواردی که هزینه های یک فعالیت را بالا برده و از سود آن میکاهد پرداخت مالیات است. باید کسب و کار خود را به گونه ای مدیریت کنید که پرداخت هزینه های مالیاتی را تا جایی که ممکن است پایین آورید. باید در نظر داشته باشید که هزینه مالیات در بلند مدت چه تأثیراتی بر نتیجه عملکرد شما خواهد گذاشت.

اصل شماره 7: بر روی هرآنچه برای شما قابل درک است تمرکز کنید

اینکه هر شخص بر روی مسائلی تمرکز کند که در آن تخصص و مهارت دارد قطعا نتیجه بهتری خواهد داد، تا اینکه به سراغ کاراهایی برود که هیچ تخصصی راجع به آن ندارد و تنها اتلاف وقت ، انرژی و سرمایه است.

اصل شمار ه8: اجتناب از سرمایه گذاری در بخش های ناسازگار ، قدرت “نه” گفتن

اگه میبینید که فعالیت ها ، شرکت ها و یا بخش هایی با معیارهای شما سازگاری ندارد قاطعانه از آن اجتناب کنید. برخورداری از قدرت “نه ” گفتن به برخی از تمایلات که نفعی در آن نیست خود مقدمه ای بر پیروزی است.

اصل شماره 9: تحقیقات خود را انجام دهید و تحت تأثیر دیگران قرار نگیرید

در صورتیکه استراتژی و فلسفه ی سرمایه گذاری خود را برنامه ریزی کرده اید، بنابراین بر اساس همان کار خود را پیش ببرید و در پی تحقیق برای خرید سهام باشید. در عین اینکه اطلاعات و گزارش های معتبر و صحبت تحلیل گران حرفه ای را بررسی میکنید، تحت تأثیر صبحت ها و تبلیغات تحلیل گران فیک و کانال های مختلف نباشید.

اصل شماره 10 : صبور باشید

یکی از استراتژی های مهم وارن بافت در خرید سهام و سرمایه گذاری صبر است ، و اهمیت ویژه ای برای این اصل قائل است. وی معتقد است که اگر قرار است سهمی را خریداری کنید همواره فرض کنید که قرار است مدت طولانی آن را نگه داری کنید، چراکه سود کلان در صبوری بلند مدت نهفته است. همچنین وقتی اقدام به خرید مینمایید آمادگی این را داشته باشید که از فردای آن روز، به مدت 5 سال بورس تعطیل شود.

صبر معجزه گر است و میتواند شمارا به هدف برساند. آدم های عجول به مرور سرمایه خود را از دست می دهند.

وارن بافت

اصل شماره 11: اقدام سریع

زمانیکه تصمیم به سرمایه گذاری میگیرید فورا اقدام نمایید، به تعویق انداختن کارها باعث از دست رفتن فرصت ها و حتی بیخیال شدن افراد می شود.

اصل شماره 12: حفظ سرمایه گذاری موفق و خروج  بر اساس استراتژی

آقای بافت معتقد است که زمانیکه سرمایه گذاری شما با موفقیت همراه است آن را نگه دارید و برای خروج عجله نداشته باشید. تا موقعی که زمان خروج از آن بر اساس دلایلی که از قبل در نظر گرفته اید فرا رسد.

نباید اینگونه باشد که هر دلیلی در بازار شما را مضطرب کند و سریعا از سهم و سرمایه گذاریتان خروج بزنید.

اصل شماره 13: دائما در حال تغییر روش خود نباشید

یه سرمایه گذار موفق زمانیکه یک سیستم را  بر اساس باورهای خود طراحی میکند بدان پایبند است، و دائما در حال تغییر آن نیست.

اصل شماره 14: پذیرش اشتباهات و اقدام سریع در جهت اصلاح آن

اشتباه خواسته ی ذات انسان است. سرمایه گذاران موفق بر این امر واقف هستند که بالاخره ممکن است اشتباه کنند ولی قدرت پذیرش اشتباه خود را دارند ، و سریعا در جهت رفع و اصلاح اشتباه خود اقدام می کنند.

نباید بر اشتباه خود اصرار داشت و به این امید داشت که با گذشت زمان بتوان ضرر جبران کرد.

اصل شماره 15: از اشتباهات خود درس بگیرید و بعنوان تجربه از آنها استفاده کنید

بهترین الگو برای هر سرمایه گذار اشتباهات وی میباشد. زماینکه بتواند اشتباهات خود و حتی دیگران را درک کند و از آنها بعنوان تجربه و الگو در سرمایه گذاری های خود استفاده کند بی شک به از نتایج آن منتفع خواهد شد و به این شیوه هزینه های خود را پایین می آورد.

اصل شماره 16: زمانیکه دیگران حریص هستند شما بترسید و وقتیکه آنها میترسند شما حریص باشید

این اصل وارن بافت به این معناست که وقتی همه سرمایه گذاران در حال خرید هستن شما به فکر فروش باشید، و زمانیکه آنها در حال فرار از بازار و فروش سهم هستند شما به فکر خرید باشید.

اصل شماره 17: بصورت مستقل راجع به سرمایه گذاریتان فکر کنید

وارن بافت معتقد است که یک سرمایه گذار موفق هرگز به نظرات دیگران راجع به سرمایه گذاری خود اهمیت نمی دهد. و وقت و انرژی خود را با تفکرات منفی و نظرات دیگران تلف نمی کند. بصورت مستقل راجع به برنامه ریزی های خود فکر می کند و دائما در حال پرسش از نظرات سایرین و تحت تاثیر باورهای غیر نیست .

اصل شماره 18: سپردن کارهای خود به دیگران

لازم است قسمت های از کارهای خود را به افراد دیگران سپرد. بسیار لازم و ضروری است که افرادی را برای تقسیم وظایف انتخاب کرد که در انجام آن کار توانمند باشند.

اصل شماره 19: در سطح پایین تری از سطح ثروت خود زندگی کنید

وارن بافت معتقد است که برای تبدیل شدن به سرمایه گذاری موفق لازم است که همیشه در سطح پایین تری نسبت به ثروتی که دارید زندگی کنید. شیوه ی زندگی اغلب مردم اینگونه است که آن نوع از سبک زندگی را انتخاب می کنند که بالاتر از سطح ثروت آنهاست.

اصل شماره 20: هدف کسب پول نباشد

آقای بافت متقد است که فردی که وارد بازار سرمایه می شود باید بعنوان یک اصل این مساله را در نظر داشته باشد که در فعالیت خود پول را هدف قرار ندهد. بلکه کار خود را با توجه به اشتیاقی که بدان دارد دنبال کند. در واقع اشتیاق به کار و کسب موفقیت هدف باشد نه کسب پول.

اصل شماره 21: به کار خود عشق بورزید

از دیدگاه بافت سرمایه گذارانی در کار خود به موفقیت نهایی می رسند که عاشق کار و حرفه خود باشند. این مساله حسن بزرگی دارد و آن این است که در حرفه خود اگر ببیند سرمایه گذاری دیگری با فلسفه سرمایه گذاری وی سازگار است آن فرصت را شکار میکند. ولی شخصی که عاشق سرمایه گذاری خود باشد نه کارش، ممکن فقط به سرمایه گذاری خود وفادار باشد.

اصل شماره 22: بر روی سرمایه گذاری خود متمرکز باشید

 آقای بافت توصیه میکند که حتما تمام فکر و ذکرتان متوجه سرمایه گذاری تان باشد. و بعنوان اصلی ترین اولیت ، تمام دغدغه شما پیرامون همین قضیه باشد.

اصل شماره 23: بر روی فعالیت اصلی سرمایه گذاری کنید

شیوه سرمایه گذاری بافت به این شکل است که بیشترین میزان از سرمایه خود را به حوزه ای سوق میدهد که علاقه ی بیشتری نسبت بدان دارد. خواه 99 درصد از سرمایه اش باشد.

کلام آخر

با مطالعه دقیق و به کار گیری 23  اصل سرمایه گذاری وارن بافت ، میتوان راه روشنی را برای سرمایه گذاری برنامه ریزی کرد. با به کار گیری این چند اصل مهم ، به جرأت میتوان گفت در بلند مدت میتوان ثروت کلانی را اندوخته کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *