درباره نمودار خطی

ساده ترین نوع این چهار نمودار، این نمودار است، زیرا فقط قیمت­های بسته شدن یک بازه معاملاتی را نشان می دهد مثلا قیمت بسته شدن (close price) در یک روز یک نقطه از نمودار خطی را برای ما می سازدو این خط، با اتصال قیمت های بسته شدن ایجاد می­شود. نمودارهای خطی اطلاعات دیگری از دامنه نوسان معامله در یک بازه زمانی مثل قیمت های بالا، پایین و باز فراهم نمی­کنند. به خاطر اینکه قیمت بسته شدن مهمترین قیمت در تغییرات سهام در نظر گرفته می شود در نمودار خطی اغلب از این قیمت برای ترسیم آن استفاده می کنند . هر چند در نرم افزار های مختلف این موضوع می تواند قابل تنظیم باشد که با چه قیمتی نمودار ترسیم گردد ولی در کل این موضوع مساله مهمی نیست و بهتر است از پیشفرض نرم افزار استفاده کنیم.

 

 

در تحلیل تکنیکال این نمودار هیچ اطلاعات تصویری از بازه تجاری نقاط منحصر به فرد مانند بالاترین قیمت، پایین ترین قیمت یا قیمت ابتدا به ما نمی دهد. با این اتصال ما می توانیم حرکت کلی قیمت سهم یک بازه زمانی مشخص را مشاهده کنیم. به هر حال، قیمت نهایی اغلب در مقایسه با قیمت های بالا و پایین در یک روز در داده های بازار سهام، مهمترین قیمت است و به همین دلیل، تنها کمیتی است که در این نمودار مورد استفاده قرار می گیرد . سادگی نمودار خطی نکته مثبت این نمودار در تحلیل تکنیکال است. این نمودار در هم ریخته نیست و دید خوبی از نوسانات قیمت سهم را نمایش می دهد. نکته منفی این نمودار در تحلیل تکنیکال این است که تحلیل گر نوسانات سهم در یک دوره خاص را نمی تواند مشاهده کند. مثلا این نمودار قابلیت نمایش قیمت های باز شدن، پایین و بالای یک روز سهم را ندارد. اتصال این خطها می تواند به تحلیلگر در تحلیل تکنیکال کمک کند حرکت کلی قیمت برای سهام یک شرکت را در یک زمان معین مشاهده نماید.

نمودار خطی

 

وبژگی های نمودار خطی

از ویژگی‌های منحصربفرد این نمودار میتوان به تشخیص ساده تغییرات و نوسانات قیمت‌ها در طول زمان اشاره کرد. این نمودار جزئیات قیمت در بازه زمانی را در نظر نمیگیرد و به همین دلیل از نظر بسیاری از تحلیلگران خیلی کاربردی نمی باشد و زمانی نمودارهای خطی کاربرد دارند که تغییرات قیمت پایانی مدنظر باشد و ارزیابی تحلیل‌گران روی قیمت‌هایی باشد که به توافق عمومی رسیده است،

اطلاعاتی که نمودار خطی میدهد

حرکت‌های آینده و تغییر انتظارات از جمله اطلاعات مهمی است که قیمت پایانی در اختیار تحلیل‌گران قرار می‌دهد و با استفاده از نمودار خطی که طبق قیمت پایانی است میتوان این اطلاعات را به دست آورد.

 

نمودار خطی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *