برای سرمایه گذاری در بورس توجه به برخی نکات میتواند مفید باشد و مارا در رسیدن به اهدافمان یاری دهد.

موارد زیر از جمله نکات مهمی هستند که برخی از انها از اصول مهم و پایه ای سرمایه گذاری در این حیطه اند:

1_انتخاب صنعت برتر

در میان صنایع مختلف صنایعی هستند که میانگین بازده آنها از میانگین بازده بازار بیشتر است.پس چرا آنها را انتخاب نکنیم.

2_انتخاب شرکت برتر

پس از گزینش صنعت برتر حالا به سراغ شرکت هایی بروید که بازده آنها از میانگین بازده صنعت بالاتر است.(منظور از بازده کلیه سودهای منتفع از شرکت اعم ازEPS ، اختلاف قیمت،سهام جایزه و… در یک مدت معین میباشد.

3_میزان نقد شوندگی

هیچگاه سهامی نخرید که در فروش آن دچار مشکل شوید.نقد شوندگی عامل بسیار مهمی هست که هرگز نباید مورد غفلت قرار گیرد. این فاکتور متاثر از پارامترهایی مثل حجم معاملات شرکت، تعداد سهام معامله شده،دفعات معامله،تعداد خریدار و … میباشد. نقد شوندگی به صورت رتبه ای مطرح میشود و رتبه 1 به معنای بیشترین نقد شوندگی است و رتبه های 2و3و4و… به ترتیب نقد شوندگی کمتری دارند. البته برخی افراد تا رتبه 100 را قابل قبول میدانند و بعضی ها بیشتر از 50نمیروند و عده ای هم به بیشتر از 20 راضی نیستند .به هرحال بسته به استراتزی و هدف سرمایه گذاریتان ملاکی را برای خودتان قرار دهید. لازم به ذکر است که رتبه نقد شوندگی در یک محدوده زمانی قابل محاسبه است مثلا یک ماهه، شش ماهه و یک ساله و… اما بیشتر موارد از نقد شوندگی 3ماهه استفاده میشود .

4_میزان سهام در دست سهام داران عمده

هرچه این میزان کمتر باشد و سهم یک شرکت بیشتر در دست مردم و سهامداران جزء باشد بهتر است. چرا که در اینجا عرضه و تقاضای واقعی است که میزان قیمت را تعیین میکند در صورتی هرچه که قسمت اعظم سهام یک شرکت در دست سهامداران عمده باشد به همان نسبت آنها میتوانند کنترل بیشتری را بران سهم اعمال کنند و در این بین سهامداران جزء هستند که ضرر میکنند.

 

نکات طلایی

 

5_اخبار اقتصادی_سیاسی

همواره به اخبار داخلی و خارجی توجه داشته باشید . فکر نمیکنم روزانه 15 دقیقه گوش دادن به اخبار یا مطالعه روزنامه ها وقت زیادی بگیرد اما کمک بزرگی به شما خواهد کرد تا بتوانید در برخی موارد روند بازار را پیشبینی کنید و همینطور صنایع خاصی را مورد توجه قرار دهید.

6_P/E

این شاخص مطالب بسیار زیادی به ما میدهد.مثلا به ما میگوید که جو بازار ز یک سهم بخصوص چه انتظاری دارد. میزان بالای این شاخص میتواند نشاندهنده این واقعیت باشد که سهامداران چشم امید به ان سهم بسته اند و باور دارند که پیشرفت قابل ملاحظه ای خواهد داشت. میزان رشدP/Eرا نیز فراموش نکنید سالهای مختلف را با هم مقایسه کنید شرکت های یک صنعت را نیز با یکدیگر مقایسه کنید.

7_اخبار طرح و توسعه کشور

به دنبال اخبار و اطلاعات شرکت مورد نظرتان برآیید. آیا شرکت طرح توسعه،افزایش سرمایه،پروژه های آتی دارد یا خیر ؟ مسلما انتخاب شرکتی که موارد مذکور را دارد به جای شرکتی که مدتهاست افزایش سرمایه نداده ، پروژه جدیدی جرا نکرده و طرحی برای آینده ندارد عاقلانه تر است. مخصوصا سرمایه گذاری که تصمیم به استمرار و ادامه سرمایه گذاری دارد حتما باید به این مطلب توجه کند.

8_میزان رشد EPS

کدام شرکتها رشد EPS بیشتری داشته اند!؟ کدام شرکت ها معمولا در اول سال مالی EPS پایین تری اعلام کرده و در طول سال مرتبا آن را تعدیل مثبت میکنند!؟ آنها را از نظر دور ندارید.

9_سبد سهام

همیشه سبد سهام درست کنید با این کار ریسکتان را پایین می آورید. به قول یه مثل قدیمی هیچوقت همه تخم مرغ ها را داخل یک سبد نگذارید.در تشکیل سبد تعدد و تنوع شرکت و صنعت را فراموش نکنید.

10_استراتژی

همواره یک استراتژی داشته باشید و خود را مقید به پیروی از آن بدانید متاسفانه اکثر ما دنبال رو دیگران هستیم بدون اینکه خودمان برنامه مشخصی داشته باشیم و فقط با تقلید از دیگران پی آنها میرویم البته ما بی تقصیر هستیم چون اطلاعات کافی وجود ندارد و به طور تخصصی به سهامداری که در خیلی از جاها یک شغل است و یک تخصص پیچیده نپرداخته ایم.قبل از اینکه سرمایه و پول خود را به خطر بیندازید روی کاغذ روش ها و استراتژی های مختلف را در طول زمان انتخاب کنید و انها را با یکدیپر مقایسه کرده و معایبشان را رفع کنید و سیستم خاص خودتان را پرورش دهید . حتی اگر مدت زیادی روی این کار وقت صرف کنید یقینا با دستی پر تر وارد بازار بورس میشوید. بهتر و موفق تر از کسی که سالیان سال در بازار بورس است و بدون هیچ استراتژی چشم به دهان دیگران دوخته تا ببینند آنها چه میگویند و آن کاری رابکند که دیگران میکنند. خاطر نشان میکنم که هرگز از یک تکنیک به تنهایی استفاده نکنید چون بازار به آن اندازه ساده نیست که متاثر از یک یا چند بازار ساذه باشد بلکه عوامل مختلف و متعدد و گاها پیچیده و غیر قابل پیشبینی وجود دارند که علاوه برآن که خودشان به تنهایی یک فاکتور تاثیر گذارند تعامل آنها با یکدیگر نیز نتایج متفاوتی را باعث میشود.

سرمایه گذاری صحیح

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *