0
0

اخبار99/10/17

167 بازدید
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطر آنچنان که لازم است.

اقتصاد نیوز : دیروز قیمت سهام اغلب شرکت‌های بزرگ بورس کاهش یافت و موجب افت شاخص کل شد. آیا بورس از چنگال بزرگان خرسی فرار خواهد کرد؟

به گزارش اقتصادنیوز، روز سه‌شنبه شاخص کل بورس 24 هزار و 272 واحد افت کرد و شاخص هم‌وزن 2 هزار و 891 واحد افزایش یافت. شاخص کل فرابورس نیز 146 واحد نزول کرد و به رقم 19 هزار و 388 واحد رسید. روز گذشته قیمت سهام اغلب شرکت‌های بازار سرمایه افت کرد و عامل ریزش شاخص کل شد، آیا این اتفاق در آخرین روز هفته تکرار می‌شود؟

فملی، فولاد، شستا، فارس، کگل، کچاد، تاپیکو، خودرو، خساپا، خبهمن، وبملت، وبصادر، وتجارت، شپنا، شتران و شبندر از جمله بزرگان قرمزرنگ بازار دیروز بودند. آیا بورس از چنگال بزرگان خرسی فرار خواهد کرد؟

بیشترین افزایش قیمت

روز سه‌شنبه در بورس شرکت‌های صنایع جوشکاب یزد (بکاب)، همکاران سیستم (سیستم)، سپنتا (فپنتا) و سیمان فارس (سفار) با رشد 5 درصدی بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت سرمایه‌گذاری تدبیرگران فارس و خوزستان (سدبیر)، صنایع چوب خزر کاسپین (چخزر) و عطرین نخ قم (نطرین) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای سخاش (سیمان خاش)، کالا (بورس کالای ایران) و چکارن (کارتن ایران) در روز سه‌شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت تهیه و توزیع غذای دناآفرین فدک (گدنا)، اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی، تملی807 و اوراق امتیاز تسهیلات مسکن، تسه9809 بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز سه‌شنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز چهار‌شنبه است. در پایان معاملات روز سه‌شنبه بازار با مازاد تقاضای 436 میلیارد تومانی بسته شد، هر چند که ارزش مازاد تقاضا نسبت به روز دوشنبه 65 درصد کاهش یافت اما وجود مازاد تقاضا علامتی مثبت برای بورس است.

کاهش ارزش صف های خرید

در پایان معاملات روز سه‌شنبه، ارزش صف‌های خرید هزار و 413 میلیارد تومان شد که نسبت به روز ‌دوشنبه کاهش 11 درصدی را نشان می‌دهد. 

رشد ارزش صف های فروش

روز سه‌شنبه ارزش صف‌های فروش 195 درصد افزایش یافت و به رقم 977 میلیارد تومان رسید. 

بیشترین تقاضاها

روز گذشته  شرکت صنایع چوب خزر کاسپین (چخزر) با صف‌ خرید 148 میلیارد تومان در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از چخزر، شرکت نوش مازندران (غنوش)  و مبین وان کیش (اوان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین عرضه‌ها

روز سه‌شنبه بیشترین صف فروش به نماد دی (بانک دی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 132 میلیارد تومانی داشت. پس از بانک دی، گدنا (تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک)  و وتجارت (بانک تجارت) بیشترین صف فروش را داشتند. 

پیش بینی بورس امروز

در روزی که 56 درصد نمادهای بازار سهام افزایش قیمت داشتند و شاخص هم‌وزن رشد کرد، افت قیمت بزرگان بورس موجب نزول 24 هزار واحدی شاخص کل شد. علاوه بر این دیروز شاهد خروج پول‌های حقیقی از بورس بودیم. دیروز خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی 554 میلیارد تومان بود. نکته مهم اینکه 91 میلیارد تومان نقدینگی حقیقی به نمادهایی با ارزش بازار کمتر از 40 هزار میلیارد تومان وارد شد و در نمادهای با ارزش بازار بیش از 40 هزار میلیارد تومان، میزان خروج پول حقیقی 645 میلیارد تومان بود.

همچنین در پایان معاملات سه‌شنبه ارزش صف‌های فروش 195 درصد افزایش یافت و ارزش صف‌های خرید افت 11 درصدی داشت. رشد عرضه و کاهش تقاضا در بازار دو عامل کاهنده هستند که زنگ خطر را برای سهام‌داران به صدا در می‌آورند. با این حال برخی از تحلیل‌گران تکنیکی معتقدند روندهای منفی بازار به علت عوامل بیرونی همچون اخبار سیاسی منفی و قیمت‌گذاری دستوری به وجود آمده است و شاخص کل در سطحی قرار دارد که سطح حمایت محسوب می‌شود.

در مقابل برخی دیگر از تحلیل‌گران معتقدند ارزش ذاتی بسیاری از شرکت‌های بورسی کمتر از ارزش بازاری فعلی آن‌هاست در نتیجه باید تعدیل یابند. در این شرایط که تحلیل‌های خوشبینانه و بدبینانه در دو سمت طیف قرار گرفته‌اند، رفتار سهام‌داران نشان می‌دهد که به سهام شرکت‌های کوچک و متوسط تمایل بیشتری دارند، در نتیجه خروج آن‌ها از نمادهای بزرگ که بیشترین تاثیر را بر شاخص کل دارند، موجب ریزش شاخص کل خواهد شد. در مجموع می‌توان گفت فعلا بزرگان بورس حال و روز خوبی ندارند و حال شاخص کل به حال آن‌‌ها وابسته است.

 

Rate this post
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://dsarka.com/?p=4197
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دانش سرمایه آرکا
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد اخبار99/10/17

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.