0
0

اخبار-99/2/22-بورس ۲ ماهه ۱۰۰ درصد سود داد / از شستا چه خبر؟

279 بازدید

شاخص کل بورس تهران در دومین روز معاملاتی هفته نیز صعود کرد و این بار با رشد بیش از ۲۳ هزار واحدی در ارتفاع یک میلیون و ۴۳ هزار واحد ایستاد. با احتساب رشد دیروز شاخص کل، رشد این نماگر از ابتدای سال ۹۹ تاکنون از ۱۰۳ درصد فراتر رفت

به این ترتیب به‌طور متوسط روزی۲/ ۲ درصد سود(نرخ بهره مرکب‌روزانه) از آن معامله‌گران بازار سهام شده است. در این میان غلبه تقاضا بر عرضه سهام، صف خرید چند هزار میلیاردی را برای نیمی از سهام معامله‌شده در این بازار رقم زد و ارزش معاملات خرد سهام را به بیش از ۱۰هزار میلیارد تومان رساند. در عین حال تداوم ورود پول‌های تازه سبب شد تا خالص تغییر مالکیت بازار برای سی و پنجمین روز متوالی به سمت بازیگران حقیقی بازار باشد.

بورس‌بازان تشنه خرید سهام

روز گذشته از ۳۱۱ نماد معامله شده در بورس تهران، ۲۰۲ نماد با رشد قیمت به معاملات روزانه خود پایان دادند و در مقابل شاهد معاملات منفی در نماد معاملاتی ۱۰۸ بنگاه بورسی بودیم. در این میان همچنان عطش خرید در بازار خودنمایی می‌کرد. به‌طوری که حدود ۷۰ درصد نمادهای مثبت روز گذشته با مازاد تقاضا همراه شده و شاهد تشکیل صف خرید بیش از ۵۶۶۰ میلیارد تومانی بودند که بیش از ۹۶۰ میلیارد تومان از این صف‌های خرید به نماد تازه‌وارد «شستا» اختصاص داشت. در مقابل نیز ۵۴ نماد بورسی گرفتار صف فروشی به ارزش ۵۸۰ میلیارد تومان شدند. تقابل عرضه و تقاضا در معاملات روز گذشته بورس تهران سبب شد تا ارزش معاملات خرد سهام از ۱۰ هزار میلیارد تومان فراتر رود.

بازگشایی‌های پرحاشیه بورس تهران

معامله‌گران طی معاملات روز گذشته در انتظار دو بازگشایی مهم بودند. از این رو در میانه بازار دیروز پیام ناظر خبر از بازگشت سایپا به گردونه معاملات بورس تهران داد. به این ترتیب مقرر شد تا «خساپا» پس از دو ماه توقف و برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده جهت تصویب افزایش سرمایه ۴۵۰ درصدی بدون محدودیت دامنه نوسان بازگشایی شود. در مرحله پیش‌گشایش این نماد خودرویی صف عجیب حدود ۱۱ میلیارد سهمی در قیمت ۱۲۴۶ ریال تشکیل شد که علاوه بر انتظار بیش از یک‌هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان نقدینگی برای خرید سهام سایپا، رشد قیمت ۱۰۰درصدی نسبت به قیمت پیش از توقف را نشان می‌داد. به هر حال این بازگشایی مانند تجربیات هفته گذشته بورس‌بازان مورد تایید ناظر قرار نگرفت و به روز دیگری موکول شد.

مشابه این شرایط در معاملات روز شنبه برای نماد تازه‌وارد «شستا» تکرار شده بود. در این روز سهامداران شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی با پیام ناظر منتظر بازگشایی بدون محدودیت نوسان سهام خود بودند که روز چهارشنبه با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف متوقف شده بود. در این روز سفارش‌های خرید و فروش در محدوده ۱۰۰ درصدی نسبت به روز چهارشنبه نشست و همان‌طور که انتظار می‌رفت ناظر بازار مانع از بازگشایی نماد مذکور در این قیمت شد. دیروز در حراج مجدد نماد معاملاتی شستا مقرر شد تا مجددا پس از طی پیش‌گشایش ۱۵ دقیقه‌‌ای این نماد تازه‌وارد بدون محدودیت دامنه نوسان به گردونه معاملات بورس تهران بازگردد اما چشم معامله‌گران به مرحله پیش‌گشایش حداقل روی سایت اصلی اطلاع‌رسانی بورس تهران خشک شد که البته می‌تواند ناشی از مشکلات هسته معاملاتی باشد. به هر حال بعد از گذر ۱۵ دقیقه، رشد قیمت ۵ درصدی در مقابل نماد این بنگاه بورسی نشست.

محمود گودرزی، معاون بازار شرکت بورس تهران در این خصوص به «دنیای‌اقتصاد» گفت: «شستا» پس از عدم کشف قیمت طی معاملات روز شنبه، دیروز از ساعت ۱۲:۳۵ تا ۱۲:۴۵ در مرحله سفارش‌گیری قرار گرفت اما قیمت‌ها مورد تایید ناظر بازار قرار نگرفت. از این‌رو طبق قانون بعد از عدم کشف قیمت در دومین مرتبه، سهم در همان دامنه نوسان همیشگی مورد دادوستد قرار گرفت.

به گفته وی، پس از افشای اطلاعات با اهمیت بازگشایی سهام بدون محدودیت نوسان انجام می‌‌پذیرد. اما زمانی که سهم به دلایل مختلف از جمله هیجانی شدن قیمت‌گذاری‌ها و دلایل دیگری توسط ناظر تایید نمی‌شود، معاملات آن ممنوع – متوقف شده و ادامه کار به روز معاملاتی بعد موکول می‌شود. در صورتی‌که در روز معاملاتی دوم نیز معاملات مورد تایید قرار نگیرد، سهم با دامنه‌ عادی ۵درصد بازگشایی می‌شود.

به این ترتیب سریال بازگشایی‌های پرحاشیه بورس تهران ادامه دارد و باید دید بازگشایی مرتبه دوم نماد معاملاتی شرکت سایپا طی معاملات روز جاری چه روندی را طی می‌کند. «خودرو» دیگر نماد بورسی است که اواخر اسفندماه به‌دلیل برگزاری مجمع افزایش سرمایه متوقف شده و این روزها بورس‌بازان در انتظار بازگشایی آن هستند و احتمال می‌رود این عدم تایید مقام ناظر در معاملات این خودروساز نیز تکرار شود.

موج توقف‌ پرسودهای بازار

همان‌طور که اشاره شد شاخص کل بورس تهران از ابتدای سال ۹۹ تاکنون ۳۲ روز کاری را سپری کرده است و در همین مدت کوتاه موفق به ثبت رشد افزون بر ۱۰۰ درصدی شده است. در این شرایط قیمت سهام نیز افسارگسیخته درحال رشد است. دیروز نیز تنها در بورس تهران شاهد وقفه معاملات ۱۲ سهم به‌دلیل رشد بیش از ۲۰ درصد در ۵ روز معاملاتی با وقفه ۶۰ دقیقه‌ای مواجه شدند. هشت بنگاه بورسی نیز در این روز پس از رشد ۵۰ درصدی قیمت سهام خود در ۱۵ روز معاملاتی به‌منظور برگزاری کنفرانس اطلاع‌رسانی توسط ناشر متوقف شدند. شرایطی که احتمالا در روزهای آتی نیز ادامه خواهد یافت.

خالص خرید مثبت حقیقی به ۳۵ روز رسید

در روزی که شاخص سهام رشد ۳/ ۲ درصدی را تجربه کرد، بازیگران حقیقی برای سی و پنجمین روز متوالی در نقش خریدار ظاهر شدند. در این مسیر روز یکشنبه حدود یک میلیارد و ۱۶۳ میلیون سهم به ارزش ۹۶۹ میلیارد تومان به پرتفوی حقیقی‌ها افزوده شد. در میان ۳۸ صنعت فعال بورسی نیز دیروز بیشترین خالص خرید بازیگران حقیقی در سهام زیرمجموعه گروه فرآورده‌های نفتی رقم خورد. به این ترتیب دیروز ۲۲۵ میلیارد و ۸۳۶ میلیون تومان از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران خرد افزوده شد. پس از آن نیز گروه سرمایه‌گذاری‌ها شاهد خالص تغییر مالکیت ۱۶۴ میلیارد و ۲۳۰ میلیون تومانی در مسیر حقوقی به حقیقی بودند. فلزی‌ها نیز دیروز مورد توجه معامله‌گران خرد بازار قرار گرفتند و خالص خرید ۱۴۰ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومانی را رقم زدند.

در میان شرکت‌های بورسی نیز نماد معاملاتی شرکت مبین انرژی خلیج‌فارس در اولویت خرید معامله‌گران خرد قرار گرفت. از این رو دیروز ۴۰‌میلیون و ۱۵۰ هزار سهم «مبین» به ارزش ۱۰۴ میلیارد و ۹۲۵ میلیون تومان در سمت حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد. در «پترول» نیز حقیقی‌ها خالص خریدی به میزان ۷۳ میلیارد و ۴۴۰ میلیون تومان را رقم زدند. سهام پالایش نفت بندرعباس نیز دیروز مورد توجه بازیگران خرد بازار قرار گرفت. در این نماد معاملاتی روز گذشته حدود ۳۴ میلیون و ۴۰۰ سهم به ارزش ۷۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران خرد افزوده شد.

در آن‌سوی بازار اما این نمادهای زیرمجموعه گروه رایانه بورس تهران بودند که مورد توجه معامله‌گران عمده قرار گرفتند. این گروه دیروز شاهد جابه‌جایی افزون بر ۲۴ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر حقیقی به حقوقی بود. همچنین دیروز درگروه بانک‌ها و موسسات اعتباری که چند روزی مورد توجه حقیقی‌ها قرار داشتند شاهد ثبت خالص فروش ۲۴ میلیارد تومانی توسط این دسته از معامله‌گران بودیم. در میان شرکت‌ها نیز سهام شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس شاهد خالص تغییر مالکیت ۳۳ میلیارد و ۶۸۰ میلیون تومان به سمت پرتفوی حقوقی‌ها بود.

منبع خبر https://tejaratnews.com/

Rate this post
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://dsarka.com/?p=1634
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین

نظرات

0 نظر در مورد اخبار-99/2/22-بورس ۲ ماهه ۱۰۰ درصد سود داد / از شستا چه خبر؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.