امیر سیدی به بررسی آثار بازگشتEPS ها به صورت‌های مالی در روند بازار سرمایه پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، مدیرعامل کارگزاری امین سهم در خصوص موضوعEPS  با تاکید بر اینکه این فاکتور نشان از سود مالی و عملیات شرکت طی یک دوره مالی مشخص است، تاکید کرد: نسبت این رقم به قیمت سهم (P/E) یک متغیر مهم برای تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران است.

سیدی نسبت قیمت به سود را متغیر مهمی برای تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران دانست و درباره دلایل حذف EPS در سال ۹۶ و بازگشت مجدد آن در مقطع زمانی فعلی گفت: حذف پیش‌بینی‌ها در دوره سال ۹۶ اتفاق مهمی بود که باید در آن مقطع انجام می‌شد، در آن زمان گزارش‌های ماهانه به بازار ارائه شد که یک تحلیلگر با بررسی متغیرها و این گزارش‌ها می‌تواند یک برآورد از پیش‌بینی داشته باشد.

وی در ادامه، حذف این متغیر را تصمیم درستی دانست و تصریح کرد: دیروز هم دیدیم که یکی از شرکت‌ها با اعلام EPS محافظه‌کارانه باعث واکنش منفی بازار شد و این موضوع یکی از دلایلی بود که در سال ۹۶ تصمیم بر حذف پیش‌بینی سود گرفته شد، اعلام سودهای محافظه‌کارانه یا نگاه‌های خوش‌بینانه معمولا بازار را دچار انحراف می‌کند و در رفتار و تصمیم‌های سرمایه‌گذاران اثرگذار است.

سیدی درباره دلایل تصمیم نهاد ناظر برای انتشار مجدد پیش‌بینی سود گفت: از مردادماه به بعد آنقدر بازار دچار شرایط سختی بوده که نهاد ناظر برای طراحی راهکاری که به بازار کمک کند تحت فشار قرار گرفته و گروهی به بازگشت EPS  ها برای بهبود شرایط معاملات اصرار و تاکید داشتند. سازمان بورس تصمیم به بازگشت پیش‌بینی‌ها به صورت‌های مالی شرکت‌ها گرفت.

این کارگزار بازار سرمایه با اشاره به اینکه در سال ۹۶ در ازای حذف پیش‌بینی سود، ۱۲ دوره گزارش ماهانه منتشر شد در برنامه به وقت تحلیل شبکه ایران کالا گفت: با این گزارش‌ها شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری سناریوهای مختلفی را به صورت بدبینانه و خوش بینانه برآوردی از سود ارائه می‌دادند اما با بازگشت این فاکتور، شرکت یک رقم مشخصی را اعلام می‌کند که می‌تواند واکنش مثبت یا منفی در بازار داشته باشد که اگر محقق نشود بازهم بازار را دچار تنش می‌کند.

سیدی در ادامه به انتشار پیش‌بینی‌های اخیر اشاره کرد و گفت: به نظر می‌رسد با گذشت تنها چند روز از آغاز انتشار EPS  ها گروهی که اصرار به این موضوع داشتند دوره‌های گذشته و دلیل این که چرا این متغیر حذف شد را به خاطر آوردند و به این نتیجه رسیدند که این موضوع نمی‌تواند کمکی به بازار کند.

وی معتقد است بهتر بود به جای بازگشت EPSها شرکت‌های تحلیلگر با ارائه سناریوهای مختلف و انتشار آن در بازار به سرمایه‌گذاران کمک کنند، البته به نظر می‌رسد در این خصوص چون شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری به خوبی در این حوزه عمل نکردند با حذف پیش‌بینی‌ها بازار دچار یک خلا اطلاعاتی شد. در این شرایط به نظر رسید اعلام پیش‌بینی سود از سوی شرکت‌ها با وجود همه حواشی پیرامونش بتواند در تصمیم‌گیری اهالی بازار، به خصوص سرمایه‌گذاران تازه‌واردی که امسال وارد بازار شدند و اصلا به این فاکتور توجهی ندارند، اثرگذار باشد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه بازگشت پیش‌بینی سود می‌تواند یک فاکتور مهم برای غیرحرفه‌ای‌ها و تازه‌واردهایی باشد که تا امروز هیچ توجهی به این موضوع نداشتند، گفت: بازگشت مجدد پیش‌بینی سود به صورت‌های مالی از باب افزایش اطلاعات در بازار و آگاهی‌رسانی اتفاق مثبتی است.

مدیرعامل کارگزاری امین سهم به سرمایه‌گذاران توصیه کرد: اگر با بازار سرمایه و مفاهیم مالی آشنایی کافی ندارند سرمایه‌های خود را از طریق سبدها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری وارد بازار سرمایه کنند و اگر علاقمند به حضور مستقیم در بازار هستند حتما اطلاعات و دانش مالی خود را کامل کنند در غیر این صورت معامله کردن در بازار کاری بسیار پرریسک و تصادفی است.

 

 امروز، 10 درصد از سهام شرکت زغال سنگ پرورده طبس عرضه اولیه و طی آن 200 میلیون سهم با محدوده قیمتی 1950 تا 2020 تومانی و سهمیه 60 سهمی هر فرد حقیقی و حقوقی واگذار می شود.

در این رابطه مدیر عملیات بازار شرکت فرابورس زمان سفارش گیری سهام “کزغال” را به عنوان بیست و ششمین شرکت جدید سال از ساعت 9:30 الی 12:30 اعلام کرد.

1) دوره ثبت سفارش ازساعت 9:30 لغایت ساعت 12:30 است.

2) کلیه معامله گران برخط و غیر برخط به صورت همزمان طی دوره ثبت سفارش می‌توانند اقدام به ورود سفارش خرید کنند.

3) کلیه درخواست‌های خرید جهت ورود سفارش باید به قیمت محدود باشد.

4) دامنه قیمت در ثبت سفارش از مبلغ 19،500 ریال تا مبلغ 20،500 ریال است.

5)حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی تعداد 60 سهم است.

6) هر خریدار صرفا مجاز به ورود یک سفارشی باشد.

7) سفارش‌های ثبت شده طی دوره ثبت سفارش قابل اصلاح یا حذف هستند. پس از پایان این دوره، ورود، حذف یا اصلاح سفارش مجاز نیست. کارگزاران باید راس ساعت 12:30 هرگونه دسترسی معامله گران برخط و غیربرخط را مسدود کنند.

8) ثبت سفارش با کد گروهی مجاز نیست.

9) مدیر عرضه شرکت کارگزاری صبا تامین (سهامی خاص) است.

10) متعهدین خرید و سقف تعهد: شرکت سرمایه گذاری صبا تامین (سهامی عام) و شرکت کارگزاری صبا تامین (سهامی خاص) هریک به میزان 25 درصد سهام قابل عرضه در روز عرضه اولیه.

 

م

شرکت صنایع مس شهید باهنر با سرمایه یک هزار و ۱۲۵ میلیارد ریال، ضمن انتشار اطلاعیه ای، پیش بینی سود هر سهم در سال جاری را اعلام کرد.

براساس این اطلاعیه و با توجه به عملکرد ۱۰ ماهه سال جاری “فباهنر” مبلغ پیش بینی سود خالص دوره مالی منتهی به۳۰ اسفند ۱۳۹۹برابر با ۶ هزار و ۵۲۵ میلیارد و ۲۸۶ میلیون ریال خواهد بود.

همچنین، سود هر سهم این شرکت بر مبنای سرمایه یک هزار و ۱۲۵ میلیارد ریال در دوره یاد شده مبلغ ۵ هزار و ۸۰۰ ریال خواهد بود.

در مورد پیش بینی سود فلامی باید گفت که سال مالی سهم فرق می کند و  پیش بینی درآمد هر سهم شرکت در دوره مالی منتهی به 1400/06/31  با توجه به روند عملیات تولید و فروش جاری براساس سرمایه 200,000 میلیون ریالی مبلغ 1,171 ریال مشخص شد . 

فملی سود  را به  1197 ریال افزایش داد  … 
باتوجه به روند عملیات و فروش های شرکت پیش بینی می شودشرکت تا پایان سال مالی 1399 مبلغ 1197 ریال به ازای هرسهم درآمد محقق نماید.

لازم به توضیح است که این پیش بینی را با مفروضات دلار 22 هزار تومانی و مس 7700 دلاری بدست آورده است . 

ولشرق به عنوان اولین  لیزینگ پیش بینی داده است و اعلام کرده است پیش بینی سود خالص شرکت در سال جاری مبلغ 200،150 میلیون ریال بوده و پیش بینی درآمد هر سهم (برمبنای سرمایه 600 میلیارد ریال) در سال مزبور مبلغ 333 ریال برآورد می گردد.

تاصیکو مالک حدود 68 درصد کزغال می‌باشد و از محل عرضه اولیه کزغال حدود 280 میلیارد تومان سود شناسایی خواهد کرد و با توجه به عرضه 10درصدی کزغال، درصد مالکیت تاصیکو به حدود 61 درصد می‌رسد.

با توجه به عرضه اولیه کزغال و شناسایی سود از این محل، نسبت p/nav تاصیکو در حدود 51 درصد برآورد می‌شود . 

بیمه دی در گزارش فعالیت ماهانه خود منتهی به دی‌ماه سال جاری، مجموع حق بیمه صادرشده طی دوره یک‌ماهه منتهی به دی‌ماه را بالغ‌بر ۹۳۷ میلیارد ریال به ثبت رسانده و از ابتدای سال مالی نیز این بخش به میزان ۳۸.۹۹۸ میلیارد ریال حق بیمه صادر کرده است.

سهم در دی‌ماه سال جاری میزان خسارت پرداختی بیمه‌شدگان تحت نظر خود را رقمی برابر با ۲.۲۶۳ میلیارد ریال ارائه کرده، همچنین این بخش از ابتدای سال مالی تا پایان دی‌ماه مجموعاً میزان خسارت پرداختی که به ثبت رسانده بالغ‌بر ۲۰.۰۴۷ میلیارد ریال بوده است.

بر پایه این گزارش، بخش «حق بیمه صادرشده» “ودی” در پایان دی‌ماه سال جاری، نسبت به دوره مشابه سال گذشته افزایش ۱۵۲ درصدی را در پی داشته و از میزان حق بیمه‌ای که از ابتدای سال مالی تا پایان دی‌ماه سال جاری حاصل‌شده در مقایسه با دوره مشابه سال ۹۸، با رشد ۱.۳۸ درصدی مواجه بوده است.

قسمت خسارت‌های پرداختی نیز در دوره یک‌ماهه منتهی به در ماه سال جاری، در مقایسه با سال گذشته، ۳۴ درصد افزایش پرداختی به خسارت دیدگان داشته، همچنین این عدد از ابتدای سال مالی نسبت به دوره مشابه سال گذشته رشد ۱۷ درصدی را تجربه کرد.

در دهمین ماه از سال جاری، بیمه دی طی این دوره بیشترین میزان حق بیمه صادرشده را از بخش «درمان» با ۴۵۴ میلیارد ریال در اختیار دارد، همچنین این شرکت بیمه‌ای بیمه بیشترین خسارت پرداختی را نیز در حوزه «درمان» با میزان پرداخت ۲.۰۴۹ میلیارد ریال به خود اختصاص داده است.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهفروشگاهتماس با ما