دنیای‌اقتصاد : فلز زرد هفته‌ای که گذشت را با بازدهی هفتگی ۴۲/ ۱ درصد به پایان برد تا کار خود را در هفته آتی با قیمت ۱۸۵۵ دلاری آغاز کند. به‌رغم اینکه طلا از پشتوانه‌های قوی برای آغاز یک روند صعودی برخوردار است، اما فلز زرد مدت‌ها است که در بازه میان دو مرز ۱۸۰۰ دلار و ۱۹۰۰ دلار گیر افتاده است. در هفته گذشته و در روز چهارشنبه یعنی روزی که جو بایدن به‌عنوان رئیس‌جمهور جدید آمریکا رسما وارد کاخ سفید شد، طلا با جهش ۷/ ۱ درصدی استقبال مثبتی از رئیس‌جمهور جدید داشت؛ با جهش روز چهارشنبه ارزش طلا تا قیمت ۱۸۷۰ دلاری نیز بالا رفت اما پس از آن مشخص شد این مرز به یکی از خطوط مقاومتی جدید برای طلا تبدیل شده است.

اغلب تحلیلگران بازار بر این باورند که طلا زمانی می‌تواند از محدوده‌ای که مدت‌ها است در آن گرفتار شده، خارج شود که عامل تورم وارد اقتصاد شود. بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که با افزایش فعالیت‌های اقتصادی و افزایش تقاضا احتمالا اقتصاد با مشکل کاهش عرضه مواجه خواهد شد و در آن زمان طلا می‌تواند به قله‌های قیمتی بالاتر فکر کند.

ترس طلا از جمهوری‌خواهان

در حقیقت رفت و برگشت طلا در میانه روزهای چهارشنبه و جمعه از مرز ۱۸۷۰ دلاری بیشتر  مربوط به مسائل سیاسی داخلی ایالات متحده بود. روز چهارشنبه طلا با امیدواری نسبت به ریاست جمهوری جو بایدن و اجرای بسته حمایتی هزار و ۹۰۰ میلیارد دلاری صعود قیمتی را تجربه کرد اما پس از آن سرمایه‌گذاران این بازار با افزایش نگرانی‌ها نسبت به مقاومت جمهوری‌خواهان برای تصویب این بسته، بیشتر در صف فروش قرار گرفتند. همزمان با این اتفاقات جو بایدن رئیس‌جمهور جدید آمریکا ابراز نگرانی کرده است که امکان دارد آمریکا در ماه آینده میلادی شاهد بیش از ۱۰۰ هزار مورد مرگ در اثر ویروس کرونا باشد.

کاتالیزور مشروط فلز زرد

تحلیلگران بازار بر این باورند که بسته هزار و ۹۰۰ میلیارد دلاری مد نظر جو بایدن می‌تواند کاتالیزور قدرتمندی برای افزایش قیمت طلا باشد؛ به ویژه اینکه کمیته مالی مجلس سنا به اتفاق آرا نامزدی جنت یلن برای تصدی وزارت خزانه‌داری آمریکا را تایید کرده است. یلن در اغلب صحبت‌های خود و به ویژه در سخنان خود در برابر نمایندگان کنگره از لزوم افزایش هزینه‌ها در راستای کمک به اقتصاد آمریکا سخن به میان آورده است. اما دو شرط مهم برای تاثیر این کاتالیزور بر قیمت طلا وجود دارد؛ فرم و جزئیات این بسته و همچنین مقدار سرعت تصویب و اجرای این بسته عوامل مهمی هستند که در شدت تاثیر بسته محرک مالی بر بازارها بسیار موثرند. در حقیقت مساله اصلی این است که هنوز کار این بسته تمام نشده است و این امکان وجود دارد که جو بایدن با مخالفت جمهوری‌خواهان مواجه شود. به همین دلیل بسیاری هنوز بر این باورند که سرنوشت این بسته هنوز مشخص نیست. این نااطمینانی از اینکه در نهایت چه اتفاقی رخ خواهد داد به احتمال زیاد سبب به وجود آمدن ترس‌های زیادی در بازارها خواهد شد. با اینکه رقم هزار و ۹۰۰ میلیارد دلار به اندازه کافی برای بازارهایی مانند طلا سیگنالی صعودی به حساب می‌آید اما اکنون نگرانی بر سر آن است که این بسته با چه سرعتی به بزرگ‌ترین اقتصاد جهان تزریق خواهد شد.

بسته جدید هوشمندانه است

با وجود تمام این عوامل همچنان چشم‌انداز بلندمدت عوامل کلان اقتصادی، برای طلا صعودی است و بسته حمایتی جدید نیز بیش از گذشته خاصیت تورمی دارد؛ به همین دلیل است که بسیاری از تحلیلگران، چشم‌انداز بلندمدت قیمت طلا را فارغ از اتفاقات کنونی صعودی می‌دانند. شهادت جنت یلن در کنگره به خوبی نشان داد که احتمالا دولت جدید ایالات متحده مخارج خود را برای حمایت از اقتصاد افزایش دهد. یلن در بخش مهمی از صحبت‌های خود مخصوصا برای بازارها گفت بدون عکس‌العمل مناسب و اقدامات بیشتر، ما ریسک یک رکود اقتصادی طولانی‌تر و دردناک‌تر را به جان می‌خریم و در آینده، اقتصاد مجبور به تحمل زخم بزرگ‌تری خواهد بود. یلن در صحبت‌های خود همچنین افزود نه من و نه رئیس‌جمهور بایدن به افزایش بار بدهی دولت بی‌اعتنا نبوده‌ایم اما در حال حاضر و با توجه به اینکه نرخ‌های بهره در سطح پایین تاریخی خود قرار دارند هوشمندانه‌ترین کاری که می‌توان انجام داد اقدامی در ابعاد بزرگ است.

نجات‌دهنده طلا

در صورتی که بسته محرک مالی جدید به تصویب برسد در حقیقت عامل اصلی که پشتوانه رالی صعودی بعدی طلا خواهد بود نرخ تورم است. بازار اوراق بهره با افزایش نرخ بازدهی این اوراق در حقیقت سیگنالی پیش‌نگر مبنی بر افزایش نرخ بهره را صادر کرده است. از نظر کارشناسان بازار طلایی که اکنون در بازه مشخصی ماه‌ها است که گرفتار شده است در صورت افزایش قابل توجه نرخ تورم توانایی گذر از این محدوده را دارد. زمانی که تمام مردم به کارهای خود بازگردند در آن هنگام است که احتمالا اقتصاد با کمبود عرضه مواجه و همین موضوع سبب افزایش نرخ تورم خواهد شد.  این در حالی است که برخی از اقتصاددانان نگران این موضوع هستند که شاید فدرال‌رزرو توانایی کنترل سرعت بالای تورم احتمالی را نداشته باشد. به احتمال زیاد مقامات فدرال رزرو در فصل اول سال جاری میلادی دست به کنترل نرخ تورم بزنند تا اطمینان حاصل کنند که تورم در محدوده ۲ درصد باقی خواهد ماند اما در صورتی که مقامات فدرال رزرو قادر به کنترل نرخ تورم نباشند، آنگاه شاید این نرخ به محدوده‌های بالاتری برسد.

محدوده قیمتی طلا

اغلب کارشناسان و معامله‌گران خرد، طلا در هفته آینده را صعودی می‌بینند. ۶۰ درصد از تحلیلگران وال‌استریتی در نظرسنجی این هفته سایت کیتکو انتظار دارند قیمت طلا در هفته آینده افزایش پیدا کند و از سوی دیگر ۲۰ درصد انتظار کاهش قیمت طلا را دارند و ۲۰ درصد باقی‌مانده بر این باورند که ارزش فلز زرد در هفته پیش‌رو تغییرات چندانی نخواهد داشت. همچنین سرمایه‌گذاران خرد مین‌استریتی نظرسنجی سایت کیتکو نیز اغلب بر افزایشی بودن قیمت طلا نظر دارند. ۶۷ درصد از این سرمایه‌گذاران خرد باور دارند که ارزش طلا هفته آینده افزایشی خواهد بود در حالی که فقط ۱۷ درصد به کاهش قیمت طلا باور دارند. در صورتی که طلا بتواند طبق پیش‌بینی‌ها روندی صعودی را پیش بگیرد در ابتدا وارد بازه ۱۸۷۲ تا ۱۹۰۰ دلاری خواهد شد. در صورتی که بسته حمایتی بدون مشکل خاصی به تصویب برسد عبور طلا از مرز ۱۹۰۰ دلاری نیز کار سختی نخواهد بود.  گروهی دیگر از تحلیلگران نیز بازه نوسان طلا در محدوده کنونی را بازه بزرگ‌تری می‌دانند. از نظر این کارشناسان تا زمانی که طلا میان بازه ۱۷۶۶ تا ۱۹۶۵ دلاری نوسان کند طلا مسیر جدیدی را آغاز نخواهد کرد. اما در صورتی که طلا بتواند از مرز ۱۹۶۵ دلاری عبور کند به این معناست که فلز زرد آماده رالی جدید صعودی است.

 

پس از کاهش شدید قیمت دلار در هفته های گذشته، ما شاهد افزایش دوباره قیمت ها بودیم اما به نظر می رسد دلار دیگر توان افزایشی چندانی ندارد و سیر قیمتی آن برای بار دیگر نزولی شده است.

تا این لحظه صرافی ملی در سه مرحله تغییر نرخ قیمت دلار را 220 تومان کاهش داده و قیمت آن به 22,430 تومان رسیده است. همچنین یورو نیز با 50 تومان کاهش 27,350 تومان قیمت دارد.

با کاهش نرخ امروز قیمت خرید دلار صرافی ملی بار دیگر به زیر 22 هزار تومان بازگشته و در نقطه 21,930 تومان قرار گرفت. این در حالی است که قیمت دلار بازار بین 22350 تا 22550 تومان در حال نوسان می باشد.

طبق گزارش وال استریت ژورنال وزیران اروپایی دوشنبه 6 بهمن 99 درباره برجام رایزنی می کنند. این موضوع می تواند نشان دهنده بازگشت به برجام بوده و در قیمت دلار تاثیر گذار باشد.

با توجه به یکسان شدن نرخ دلار نیمایی با نرخ صرافی ملی از دید بازارساز به این معنی است کشش حواله درهم زیر کانال 6400  تومان خواهد بود.

امروز در صورت تضعیف احتمالی نرخ حواله درهم در کانال 6400 تومان روند افت دلار را تشدید خواهد شد لذا حتما حد ضرر را لحاظ کنید و جایگاه درهم نقدی را در محدوده 6200 تا 6400 تومان قرار دهید تا زیان احتمالی را پوشش دهد.

با وجود اینکه تمایل بازار و البته صرافی ملی روند نزولی قیمت دلار است اما اکنون دیگر هیجان رفتن ترامپ از قدرت در بازار از بین رفته است و بازار تا اتفاقی عملی برای بهبود اوضاع نبیند نرخ ها را بیش از این کاهش نخواهد داد.

هم اکنون باید منتظر ماند و دید که در روز های آینده جلسه اروپایی ها به چه شکلی پیش خواهد رفت و بایدن در ابتدای ریاست جمهوری خود چه موضع عملی را در قبال برجام و ایران اتخاذ خواهد کرد.

منبع: سایت طلا

جواد عشقی نژاد، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مدبران اقتصاد و نایب رییس هیئت مدیره بورس تهران در گفتگو با بورس تاک از روند بازار سرمایه در ماه های پیش رو، چرخش رفتار بازیگران حقیقی و حقوقی، استراتژی خرید و فروش سهام و دلایل افت شاخص گفت.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، جواد عشقی نژاد، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مدبران اقتصاد و نایب رییس هیئت مدیره بورس تهران با تاکید بر اینکه بورس طی ماه های گذشته درگیر فضای سیاسی شد گفت: ثبات نرخ ارز، تعیین بهره بانکی متعادل و تنظیم روابط اقتصادی از سوی دولت راه صحیح حمایت از بازار سرمایه است.

رئیس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری به بررسی نقش صندوق‌ها در هدایت سرمایه‌گذاری عمومی به سمت بازار سرمایه پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، رضا نوحی با اشاره به اینکه راه‌اندازی انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری مربوط به قانون توسعه نهادهای بازار سرمایه است، گفت: سرمایه‌گذاری معمولا به دو روش مستقیم و غیر مستقیم انجام می‌شود که سرمایه‌گذاران در روش مستقیم خودشان وارد بازار سرمایه می‌شوند که علاوه بر نیاز به دانش و آگاهی کامل، ریسک‌هایی را متحمل می‌شوند اما صندوق‌های سرمایه‌گذاری روش غیر مستقیم هستند که علاوه بر مدیریت ریسک، نقدشوندگی بیشتری هم دارند.

نوحی با اشاره به اینکه صندوق‌های سرمایه‌گذاری از طریق مدیریت خبره اداره می‌شوند، گفت: این صندوق‌ها از طریق مدیریت تخصصی و با توجه به روش‌های علمی اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند که مهمترین ویژگی در این صندوق‌ها موضوع نقدشوندگی است.

وی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاران صندوق‌ها معمولا افق بلندمدت‌تری دارند، گفت: این نهادهای مالی با کمک یک تیم متخصص اداره می‌شوند، لذا صندوق‌ها معمولا دارایی‌هایی را انتخاب می‌کنند که پایین‌تر یا نزدیک ارزش ذاتی هستند و معمولا کمتر درگیر هیجان‌های کوتاه مدتی بازار می‌شوند، به همین دلیل هم با تجزیه و تحلیل وارد بازار می‌شوند  و بر اساس همین موضوع است که روندهای کوتاه‌مدت بازار اثری در تصمیم‌گیری‌های آنها ندارد.

رئیس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری یکی از مهمترین عواملی را که می‌تواند در سرمایه‌گذاری کمک کند آگاهی دانست و گفت: این موضوع یکی از مهمترین ویژگی‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری است.

وی ادامه داد: همچنین سرمایه‌گذاران فراموش نکنند که  صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای مجوز یک نهاد مالی معتبر قابل اعتماد هستند که می‌توان به طور روزانه عملکرد آنها را رصد کرد و هر زمان که نیاز به خروج داشته باشند نیز این امکان برای آنها فراهم است. در تارنمای صندوق‌ها به طور روزانه ترکیب دارایی، ارزش روزانه و عملکرد صندوق‌ها مشخص می‌شود.

وی با اشاره به انواع صندوق‌ها گفت: در یک نوع از صندوق‌ها سرمایه‌گذاری از طریق صدور و ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری است و نوع دیگر مربوط به صندوق‌های قابل معامله هستند که روند معاملات آنها کاملا مشابه سهام است.

نوحی با اشاره به تنوع این نهادهای مالی اظهار داشت: با توجه به درجه ریسک‌پذیری انواع صندوق‌ها در بازار سرمایه فعال هستند، صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت برای افرادی مناسب است که ریسک‌پذیری کمتری دارند که به طور معمول سود این صندوق‌ها کمی بالاتر از سود بانکی است و سود ثابت هم دارد، مدل بعدی هم صندوق‌های مختلط هستند و صندوق‌های سهامی نیز مربوط به سرمایه‌گذارانی است که درجه ریسک‌پذیری بالاتری دارند.

وی افزود: در حال حاضر بیش از ۲۲۰ صندوق سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه فعال هستند که ارزش آنها تا پایان دی ماه بالغ بر ۴۰۰ هزار میلیارد تومان بوده و بخش عمده این ارزش مربوط به صندوق‌های اوراق با درآمد ثابت است.

نوحی نوحی ضمن اشاره به اینکه سرمایه گذاری در صندوق ها بدون ریسک نیست، به بازدهی صندوق‌های سهامی اشاره کرد و گفت: در یک دوره بلندمدت 9 ساله از سال‌های ۹۰ تا ۹۸ میانگین بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی بیش از ۲ هزار درصد بوده است.

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد: زیرساخت انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث قانونی درحال آماده سازی است و به محض عملیاتی شدن سامانه های مربوطه فرایندهای آن به عموم مردم اطلاع رسانی می شود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از روابط عمومی سمات، در این اطلاعیه آمده است : شرکت سپرده گذاری مرکزی در کنار پیشبرد چندین پروژه بزرگی که در حوزه ارائه خدمات به مشمولان سهام عدالت در دست انجام و اجرا دارد، در حال فراهم کردن زیر ساختی است تا عملیات انتقال قهری سهام به وراث قانونی مشمولان سهام عدالت که فوت کرده اند با کمترین هزینه و حداقل نیاز به مراجعه حضوری به خصوص در شرایط شیوع کرونا صورت پذیرد.

همچنین لازم است برخی از نهادها و دستگاه های اجرایی، اقداماتی را جهت شناسایی افراد متوفی و وراث آنها انجام دهند تا فرایند انتقال سهام عدالت این افراد تسهیل و تسریع یابد.

بر اساس این اطلاعیه، به محض آماده سازی زیرساخت های لازم، اطلاع رسانی همگانی برای عموم مردم صورت می گیرد و از وراث قانونی سهام عدالت تقاضا می شود در اولین گام، گواهی حصر وراثت را دریافت  و منتظر اطلاعیه های بعدی این شرکت باشند.

بیش از دو میلیون و ۶۰۰ هزار دارنده سهام عدالت در طول ۱۵ سال گذشته فوت کرده اند و تعدد مخاطبان برای انتقال سهام عدالت به وراث مزید بر علت شده است تا شرکت سپرده گذاری مرکزی در صدد فراهم کردن زیر ساخت های الکترونیکی باشد.

چین به عنوان برترین تولیدکننده فولاد جهان در سال گذشته با کاهش سهم واردات سنگ آهن از استرالیا، واردات خود از هند را به شدت افزایش داده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، و به نقل از راشاتودی، چین به عنوان برترین تولیدکننده فولاد جهان در سال گذشته با کاهش سهم واردات سنگ آهن از استرالیا، واردات خود از هند را به شدت افزایش داده است.

داده‌های اداره گمرک چین نشان می‌دهد که در سال گذشته واردات سنگ آهن این کشور از هند ۸۸ درصد جهش داشته و به ۴۴.۸ میلیون تن رسیده است.

طبق آمار اداره گمرک چین این بیشترین میزان واردات سنگ آهن از هند در ۹ سال اخیر است.

در سال ۲۰۲۰ استرالیا و برزیل همچنان برترین تامین‌کنندگان سنگ آهن چین باقی ماندند. در سال ۲۰۲۰ واردات سنگ آهن چین از استرالیا ۷۱۳ میلیون تن و از برزیل ۲۳۵.۷ میلیون تن شد.

فپتا با سرمایه ۵۴ میلیارد و ۱۷۳ میلیون ریال، صورت‌های مالی ۹ ماهه را منتشر کرد و مبلغ ۱۶۳ میلیارد و ۳۱۰ میلیون ریال سود خالص کسب کرد و بر این اساس مبلغ ۳ هزار و ۱۵ ریال سود به ازای هر سهم خود اختصاص داد که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته از افزایش ۳۰۷ درصدی برخوردار است.

سهم در دوره ۹ ماهه سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ سود هر سهم را مبلغ ۷۴۱ ریال و سود خالص را ۴۰ میلیارد و ۱۶۳ میلیون ریال قید کرده است.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهفروشگاهتماس با ما