0
0

اخبار 99/10/22

از روز جمعه روند کاهش قیمت طلا شروع شد که تا روز گذشته نیز ادامه یافت اما با تقویت دلار در پایان روز گذشته قیمت سکه و طلا نیز جانی تازه گرفته و روند افزایشی خود را شروع کرد.

دیروز در بازار سکه فروشندگان زیادی حضور نداشتند تا با اضافه شدن معامله گران جدید از سایر بازارهای موازی، سکه به کانال 11,200,000 تومان نقل و مکان کند.

زمانی که شدت نزولی دلار کاهش یافت،‌ معامله‌گران سکه تصور کردند قیمت دلار به کف رسیده و میتوانند خریدهای خود را آغاز کنند تا حمایت سنگین از سکه در کانال 11 میلیون تومان صورت پذیرد.

سرمایه گذاران بازار سکه قصد ندارند تا اجازه سقوط سکه به کانال 10 میلیون تومان را بدهند. همچنین نوسان گیران نیز سعی کردند قیمت سکه را بالا بیاورند تا زمینه فروش دوباره خود را فراهم کنند.

آنچه در این مطلب میخوانید

با سخنان دیروز جو بایدن که در نهایت به سود طلا خواهد شد باعث گردید تا شاخص دلار تقویت و اونس طلا تا کانال ١٨٣٠ دلاری عقب نشینی کند.

این اتفاق امروز و در صورت عدم حمایت دلار تهران، برای سرمایه گذاران بازار سکه دشواری هایی را برای بالا نگه داشتن قیمت سکه ایجاد خواهد کرد.

انس طلا هم اکنون 1852 دلار قیمت داشته و برای بار دیگر در بالای 1850 دلار قرار گرفته است و کارشناسان پیش بینی می کنند که با به قدرت رسیدن بایدن تا چند ماه آینده قیمت انس به بالای 2000 دلار برسد.

صندوق بین‌المللی پول در گزارش جدید خود پیش‌بینی کرد اقتصادچین به دنبال رشد ۱.۹ درصدی در سال ۲۰۲۰، در سال ۲۰۲۱ با تحت کنترل ماندن کرونا و تداوم عادی شدن فعالیت‌های اقتصادی، ۷.۹ درصد رشد کند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا) و به نقل از شین‌هوا، صندوق بین‌المللی پول در گزارش جدید خود پیش‌بینی کرد اقتصاد چین به دنبال رشد ۱.۹ درصدی در سال ۲۰۲۰، در سال ۲۰۲۱ با تحت کنترل ماندن بحران کرونا و تداوم عادی شدن فعالیت‌های اقتصادی، ۷.۹ درصد رشد کند.

هیأت اجرایی صندوق بین‌المللی پول در بیانیه خود در پایان اجلاس سالانه بررسی اقتصاد چین اعلام کرد: اقتصاد چین به ریکاوری سریع خود  ادامه می‌دهد. اقتصاد چین در این مسیر از کنترل قدرتمند شیوع بیماری و سیاست‌گذاری‌های تشویقی سریع و به موقع کمک گرفته است.

در ادامه این بیانیه آمده است: سیاست‌گذاران مالی چین مشوق‌ها و حمایت‌های مالی خود را به آسیب‌دیده‌ترین شرکت‌ها تخصیص دادند و در عین حال پایداری مالی این کشور را حفظ کردند.

دنیای‌اقتصاد : انتشار گزارش بازار کار آمریکا برای ماه دسامبر و نتایجی که نشان می‌دهد که ریکاوری اقتصادی این کشور از صدمات کرونا نیروی خود را از دست داده است، اکنون جو بایدن را برای پیاده‌سازی سیاست‌های انبساطی خود مطمئن‌تر از گذشته کرده است. بایدن در صحبت‌های روز جمعه خود صراحتا اعلام کرد که پرداخت‌های نقدی حمایتی کنونی برای پشتیبانی از مردم و کسب‌وکارهای کوچک کافی نیست.
این در حالی است که بالاخره در ماه دسامبر نمایندگان دموکرات کنگره موفق به جلب رضایت نمایندگان حزب رقیب خود برای پرداخت کمک هزینه ۶۰۰ دلاری به شهروندان شدند. پیروزی دو نماینده دموکرات ایالت جورجیا در انتخابات دور دوم مجلس سنا و کسب اکثریت کرسی‌های این مجلس توسط حزب دموکرات اکنون سبب شده است تا بایدن چشم‌انداز سیاسی همواری برای اجرای سیاست‌هایش داشته باشد. موضوعی که علاوه بر عواقب مثبت و منفی اقتصادی، متغیر بسیار تاثیرگذاری  روی بازارها در ادامه سال جاری هستند. به‌طور معمول هم بازارهای پر ریسک و هم بازارهای امن دارایی مانند طلا از اقدامات انبساطی از سوی دولت استقبال می‌کنند.

برنامه هزاران میلیارد دلاری بایدن
جو بایدن اعلام کرده است که شهروندان آمریکایی نیاز به کمک‌های بیشتری از سوی دولت دارند و همچنین وعده داده است که برنامه‌ای حمایتی با حجمی بیشتر از هزار میلیارد دلار ارائه خواهد کرد. موضوعی که می‌تواند خبر مهمی برای بازارهای مختلف از بازارهای پر ریسک مانند بازارهای سهام تا بازارهای امن مانند طلا باشد. رئیس‌جمهور جدید آمریکا که کار خود را از تاریخ ۲۰ ژانویه آغاز خواهد کرد روز جمعه پس از انتشار گزارش ناامیدکننده بازار کار آمریکا به سخنرانی پرداخت. این گزارش حکایت از آن داشت که پس از۸ ماه افزایش اشتغال در آمریکا در آخرین ماه از سال ۲۰۲۰ میلادی به دلیل وخامت مجدد اوضاع پاندمی در این کشور و تعطیل شدن بسیاری از کسب‌وکارها، مجددا اقتصاد این کشور شاهد از دست دادن بیش از ۴۰۰ هزار شغل بوده است. با این حساب ترامپ تنها رئیس‌جمهور ایالات متحده است که در عصر مدرن صندلی قدرت را ترک می‌کند در حالی که تعداد مشاغل در دوره او کاهش یافته است.

بایدن وفادار به شعارهای انتخاباتی
جو بایدن رئیس‌جمهور منتخب مردم آمریکا که تاکنون بیشتر تیم اقتصادی خود را انتخاب کرده است در صحبت‌های اخیر خود سیگنال انبساطی را به اقتصاد و همچنین بازارها مخابره کرد. رئیس‌جمهور دموکرات آمریکا بسته حمایتی مد نظر خود را شامل دو ویژگی اساسی دانست. در بسته جدید از سویی کمک به دولت‌های محلی و ایالتی و از سوی دیگر کمک‌های پرداختی به افرادی که شغل خود را از دست داده‌اند یا توانایی پرداخت اجاره‌های خود را ندارند نیز دیده شده است. هنوز میلیون‌ها نفر از شهروندان آمریکایی وجود دارند که  از ابتدای دوره پاندمی کرونا تاکنون نتوانسته‌اند  شغل از دست رفته خود را دوباره به دست بیاورند.بایدن همچنین مجددا مانند دوره وعده‌های انتخاباتی مدعی شد که حداقل حقوق در آمریکا را افزایش خواهد داد و همچنین میزان کمک مستقیم نقدی به شهروندان را تا ۲ هزار دلار افزایش خواهد داد. این مقدار بسیار بیشتر از پرداخت‌های نقدی مستقیم در دوره‌های قبلی است. نمایندگان دموکرات کنگره آمریکا نهایتا و پس ازمذاکراتی که ماه‌ها به طول انجامید نهایتا موفق شدند تا نمایندگان حزب مخالف را به پرداخت کمک هزینه نقدی ۶۰۰ دلاری راضی کنند. جو بایدن در صحبت‌های خود افزود که ما نیاز به پرداخت مستقیم حمایتی بزرگ‌تر به مردم را داریم. کمک پرداختی ۶۰۰ دلاری برای کمک به کسب‌وکارهای کوچک به هیچ وجه کافی نیست. بایدن وعده داده است که از بسته حمایتی مد نظر خود تا انتهای هفته جاری پرده‌برداری خواهد کرد.  رئیس‌جمهور منتخب مردم آمریکا در حالی در تاریخ ۲۰ ژانویه قدرت را از دونالد ترامپ تحویل خواهد گرفت، که پیروزی نامزدهای دموکرات در انتخابات دور دوم سنا در ایالت جورجیا سبب شد تا او اکنون با پشتوانه اکثریت مجلس سنا پا به کاخ سفید بگذارد. جو بایدن اکنون مابقی قوای تصمیم‌گیر در عرصه سیاست آمریکا را برای پیاده‌سازی برنامه‌های اقتصادی در کنار خود می‌بیند. موضوعی که البته با کسری بودجه آمریکا که در حد بالایی است، می‌تواند برای او چالش‌برانگیز باشد. بایدن در این مورد افزود تحقیق‌های اقتصادی حکایت از آن دارد که در شرایطی مانند بحران کنونی، به ویژه در شرایطی که نرخ بهره در سطح بسیار پایینی قرار دارد، انجام اقدامات فوری می‌تواند اقدامی راهگشا باشد.

دنیای‌اقتصاد : در دومین روز هفته، دیگر خبری از سقوط سنگین دلار نبود و معامله‌گران بیشتر در وضعیت کناره‌گیری قرار داشتند. در چنین شرایطی، اسکناس آمریکایی ۲۰تومان افت قیمت را تجربه کرد و به بهای ۲۴هزار و ۸۸۰ تومان رسید. افت جزئی روز یکشنبه در شرایطی به ثبت رسید که دلار در روز شنبه ۵۵۰ تومان از ارزش خود را از دست داده بود و روز چهارشنبه هم میزان نزول دلار ۴۰۰ تومان بود.
برخی فعالان ارزی اعتقاد داشتند، روند آرام روز یکشنبه به معنای آن است که جو هیجانی نزولی در بازار خوابیده است و از این پس، دلار دامنه جدیدی را برای نوسان مورد جست‌وجو قرار خواهد داد. در واقع این دسته باور دارند که بازار به احتمال زیاد کف قیمتی خود را پیدا کرده است و در روزهای آتی به دنبال تعیین سقف خواهد بود. برخی تحلیلگران فنی باور دارند، سقف بعدی قیمت دلار محدوده ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومانی است. از این زاویه دید، بازار برای مدتی می‌تواند در دامنه ۲۴ هزار و ۸۰۰ تا ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومانی نوسان کند.

وقفه در روند کاهشی دلار؟
برخی از معامله‌گران عنوان می‌کنند که بازار همچنان آبستن وقوع اتفاقات زیادی است. از نگاه برخی از آنها، روز یکشنبه تنها یک وقفه در روند کاهشی بازار رخ داد، چرا که برخی از معامله‌گران که دلار بالا خرید داشتند، سعی کردند با جوسازی پیرامون برخی اخبار یا بالا بردن خرید درمعاملات فردایی مانع از افت بیشتر قیمت شوند. وضعیت بازار از زاویه دید کاهشی‌های بازار با شکست ترامپ به‌طور کلی تغییر کرده است و قیمت، دشواری زیادی برای بازگشت به روند افزایشی دارد. عده‌ای نیز عنوان می‌کردند، طبیعی بود که بازار پس از چند روز نوسان سنگین کاهشی، یک روز استراحت کند.

موانع نزول بیشتر قیمت دلار
در این میان، برخی از معامله‌گران اعتقاد داشتند،‌ دو عامل در روز یکشنبه مانع از افت بیشتر قیمت دلار می‌شدند. اولی نرخ حواله درهم بود که توانست خود را بالای ۶ هزار و ۹۵۰ تومان نگه دارد و دومی بالا ماندن ارزش دلار در هرات افغانستان بود که انتظارات بازیگران را تحت تاثیر قرار می‌داد. روز شنبه، ارزش اسکناس دلار در بازار تهران در سطح پایین‌تری نسبت به ارزش این ارز در هرات افغانستان قرار گرفته بود و این اتفاق در مقاطعی از روز یکشنبه نیز تکرار شد. این در حالی بود که به‌طور سنتی ارزش دلار در هرات درسطح پایین‌تری نسبت به بازار تهران قرار داشت. بالا بودن ارزش دلار در هرات چنین سیگنالی را به بازیگران بازار داخلی می‌داد که فروش‌های خود را به شکل هیجانی ادامه ندهند.

در کنار این، فاصله قیمتی بین حواله درهم و دلار به اندازه‌ای رسیده بود که از افزایش فروش‌ها در بازار داخلی حمایت نمی‌کرد. دیروز ارزش حواله درهم در بازار داخلی به بالای ۶ هزار و ۹۵۰ تومان رسیده بود؛ با این سطح از حواله درهم، ارزش دلار در بازار داخلی می‌توانست در حدود ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان قرار بگیرد. اگر حواله درهم به بالای مرز ۷هزار تومانی بازگردد، دلار به راحتی سطح ۲۵ هزار تومانی را در روزهای بعد پس خواهد گرفت. در واقع زمانی که قیمت درهم بالاست، دشوار است که انتظار نزول دلار به کانال ۲۳ هزار تومانی را داشت.

عوامل حمایتی در بازار سکه امامی
روز یکشنبه فضای بازار سکه نیز مانند بازار ارز آرام بود. در این روز فروشندگان زیادی در بازار حضور نداشتند و در نتیجه این فلز گرانبها توانست ۱۵۰ هزار تومان رشد کند و به بهای ۱۱ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان برسد. به گفته فعالان، زمانی که شدت نزول دلار کاهش یافت،‌ برخی معامله‌گران سکه تصور کردند قیمت دلار به کف رسیده است و می‌توانند خریدهای خود را آغاز کنند.عامل دیگری که زمینه‌ساز افزایش قیمت سکه شد، حمایت سنگین از این فلز گرانبها در آستانه مرز ۱۱ میلیونی بود. رفتار معامله‌گران فنی نشان می‌داد نمی‌خواهند اجازه سقوط این فلز گرانبها به کانال ۱۰ میلیون تومانی را بدهند. در این میان، عده‌ای از فعالان سعی کردند قیمت سکه را بالا بیاورند تا زمینه فروش دوباره خود را فراهم کنند.

 در صورت ادامه نزول اونس طلا، سکه‌بازان کار دشواری برای بالا نگه داشتن سکه خواهند داشت.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: آزادسازی قیمت خودرو به گونه‌ای که دولت به دنبال آن است پیش از این نیز اجرایی شده و نتایج به دست آمده نشان داد که این سیاست مناسب نبوده و دستاوردی ندارد.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) و به نقل از خانه ملت، روح اله ایزدخواه فرمول جدید قیمت‌گذاری خودرو توسط شورای رقابت را گامی در راستای تحقق خواسته‌ی دولت مبنی بر آزاد کردن قیمت خودرو دانست و گفت: آزادسازی قیمت خودرو به گونه‌ای که دولت به دنبال آن است پیش از این نیز اجرایی شده و نتایج به دست آمده نشان داد که این سیاست مناسب نبوده و دستاوردی ندارد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: فرمول شورای رقابت گران شدن دفعتی خودرو را در پی دارد، و از سوی مصرف کننده و دستگاه‌های سیاست‌گذار با انتقاد روبه‌رو است زیرا تورم بخشی را تحمیل کرده و بر سایر بخش‌ها نیز اثرگذار است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه دولت و نهادهای سیاست‌گذار نباید خودرو گران کنند، اضافه کرد: خودرو باید با بهای تمام شده و منطقی عرضه شود و اگر مشتری و مصرف کننده واقعی تمایل داشت در فرآیندی عادلانه قیمت را افزایش دهد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی عرضه خودرو در بورس را بهترین راهکار برای ساماندهی حوزه عرضه دانست و ادامه داد: پس از برگزاری جلسات کارشناسی بسیار، استفاده از نظرات، تجربه کارشناسان و هم فکری با دستگاه‌های مختلف طرح کمسیون صنایع برای ساماندهی بازار تدوین شد.

هومن عمیدی معتقد است، صنعت بانکداری در مقایسه با سایر گروه‌ها، ارزش بازار پایینی داشته و به همین دلیل سهام بانکی گزینه‌ خوبی برای سهامداری هستند.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، مدیرعامل سرمایه‌گذاری آینده اندیشان ایرانیان امروز در برنامه به وقت تحلیل از شبکه ایران کالا به بررسی فرصت‌ها و تهدیدهای صنعت بانکداری پرداخت. عمیدی با اشاره به اینکه صنعت بانکداری در کشور همیشه سپر بلای مشکلات اقتصادی بوده است، گفت: بانک‌ها به طور خودکار به دلیل داشتن نقدینگی‌های موثر جامعه همیشه مورد توجه سرمایه‌گذاران هستند و پیش‌بینی می‌شود این صنعت با رفع تحریم‌ها بتوانند مورد اقبال بازار قرار بگیرند.

این تحلیلگر بازار سرمایه در بررسی وضعیت این صنعت گفت: وقتی کشور دچار تحریم‌ها شد، نسبت p/e این گروه کاهش یافت، اما پیش‌بینی می‌شود با گشایش‌های بین‌المللی در سال آینده و احتمال رفع تحریم‌ها این گروه بتواند با رشد نسبت قیمت به درآمد مواجه باشد.

عمیدی با اشاره به اینکه ارزش بازار صنعت بانکداری حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان است، گفت: البته در میان بانک‌های حاضر در بازار سرمایه، چند بانک بزرگ و شاخص‌ساز قرار دارد، سایر بانک ها نیز نسبتا کوچکتر بوده و اکثرا در فرابورس مورد معامله قرار می‌گیرند.

مدیرعامل سرمایه‌گذاری آینده اندیشان ایرانیان با اشاره به بازدهی بیش از ۲۰۰ درصدی شاخص صنعت بانکداری از ابتدای سال گفت: رشدها و بازدهی‌های این صنعت از ابتدای سال متناسب با رشد کلیت بازار در ماه های ابتدایی سال بود.

وی که معتقد است بحث افزایش سرمایه و بهبود نسبت کفایت سرمایه از مهمترین تصمیم‌های بانک مرکزی است که می تواند این صنعت را متحول کند، در استودیو فرابورس ادامه داد: سیاست‌های بانک مرکزی در سال‌های اخیر برای بازار سرمایه خیلی خوب بوده است و یکی از دغدغه های مهم بازار سرمایه نرخ سود بین بانکی بود که این نگرانی‌ها در حال حاضر وجود ندارد و این موضوع به دلیل همکاری و هماهنگی خوب رئیس کل بانک مرکزی با بازار سرمایه است.

عمیدی در ادامه با بررسی مزیت‌های مهم گروه بانکی گفت: گروه بانکی مزیت‌های مهمی دارد و یکی از آنها نقدشوندگی بالای این گروه است چراکه اکثر سهام بانک‌ها به خصوص بانک‌های بزرگ در پرتفوی شرکت های سرمایه گذاری بزرگ قرار دارد.

مدیرعامل سرمایه‌گذاری آینده اندیشان ایرانیان با اشاره به ارزش بازار صنعت بانکداری در بازار سرمایه و مقایسه آن با سایر صنایع و گروه‌های بازار گفت: با نگاهی واقع‌بینانه به ارزش بازار سهام بانکی می‌توان این گروه را با توجه به دارایی ها و صورت های مالی، جزو ارزان‌ترین صنایع بازار و به تبع آن برای سرمایه‌گذاری ارزشمند دانست.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://dsarka.com/?p=4626
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دانش سرمایه آرکا
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد اخبار 99/10/22

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.